|
Бөлімі: Көпмүшелер |
Мектеп: «Н. Ондасынов атындағы №5 жалпы білім беретін мектеп» КММ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 16.10.2023ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: Койшыбай Айнур Ағысқызы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 «Б» |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.1.13 көпмүшелерге амалдар қолдану, көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеу арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Көпмүшеге амалдар қолдану, көпмүшелерді көбейткештерге жіктеу арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді орындау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі 1. Сәлемдесу 2. Түгендеу 3. Топ атауларын беру (Бірмүше,көпмүше, дәреже, үшмүше деп жазылған сөздерді таңдау арқылы оқушылар бір топ болады) 4. Өзін-өзі бағалау парағын тарату 5. Өткенді қайталау «Викторина» тест 6. Үй тапсырмасын тексеру «Жұптас» әдісі 7. Оқулықпен жұмыс «Рандом» әдісі 8. Топпен жұмыс «Тарсия» әдісі 9. Үй тапсырмасын беру 10. Кері байланыс |
Ұйымдастыру кезеңі 1. Сәлемдесу 2. Түгендеу 3. Топ атауларын беру (Бірмүше,көпмүше, дәреже, үшмүше деп жазылған сөздерді таңдау арқылы оқушылар бір топ болады) 4. Өзін-өзі бағалау парағын тарату 5. Өткенді қайталау «Викторина» тест 6. Үй тапсырмасын тексеру «Жұптас» әдісі 7. Оқулықпен жұмыс «Рандом» әдісі 8. Топпен жұмыс «Тарсия» әдісі 9. Үй тапсырмасын беру 10. Кері байланыс |
|
Бірмүше, көпмүше, дәреже, үшмүше топ атаулары жазылған қима қағаздар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 мин |
Өткенді қайталау «Викторина» тест 1. Бірмүше дегеніміз не? (Санды және әріпті көбейткіштермен олардың дәрежелерінің көбейтіндісі бірмүше деп аталады.) 2. Ұқсас мүшелер дегеніміз не? (Ортақ әріпті бөлігі бар және бір бірінен айырмашылығы тек қана коэффициентте болатын бірмүшелер ұқсас бірмүшелер деп аталады) 3. Көпмүше деп нені айтамыз? (Бірнеше бірмүшелердің алгебралық қосындысын көпмүше деп атаймыз.) 4. Көпмүшені біріктіру дегеніміз не? (Көпмүшелерді қосу арқылы оның барлық мүшелерін өз таңбаларымен тізбектеп жазып, ұқсас мүшелерді біріктіру) 5. Көпмүшені бірмүшеге көбейту дегеніміз не? (Көпмүшені бірмүшеге көбейту үшін бірмүшені көпмүшенің әрбір мүшесіне көбейтіп, шыққан көбейтінділерді қосу керек) |
Өткенді қайталау «Викторина» тест 6. Көпмүшені көпмүшеге көбейту деген не? (Көпмүшені көпмүшеге көбейту үшін бір көпмүшенің әрбір мүшесін екінші көпмүшенің әрбір мүшесіне көбейтіп шыққан көбейтіндіні қосу керек) 7. Абсолюттік қателік деп нені айтады? (Дәл мән мен жуық мән айырмасының абсолюттік шамасын айтады) 8. Салыстырмалы қателік дегеніміз не? (Абсолюттік қателіктің жуық мән модуліне қатынасы жуық мәніннің салыстырмалы қателігі деп аталады) 9. Нөлден өзге а санының нөл дәрежесі нешеге тең болады? (1) 10. Көпмүшені екі немесе бірнеше көпмүшенің көбейтіндісі түріне келтіруді не деп атаймыз? (Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу) |
МАДАҚТАУ
|
Интербелсенді тақта https://wordwall.net/ru/resource/62051143 Смайликтер
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3 мин |
Үй тапсырмасын тексеру «Жұптас» әдісі 2.105 (67 бет) Көпмүше түрінде жазыңдар: 1) (6a2 + 6b2)(2a2 - 4b2) ; 2) (-7m2 – 8n2)(-m2 + 3n2) ; 3) (4n2 - 1)(n2 + 5) ; 4) (8x2 - 3xy)(3x3 - xy) ; 5) (5ab2 - 4b3)(3ab3 – 4a2) ; 6) (7x3y2 - xy)(-2 x2y2 - 5xy3) . |
Үй тапсырмасын тексеру «Жұптас» әдісі 2.105 (67 бет) Көпмүше түрінде жазыңдар: 1) 12a4 – 24a2b2 + 10a2b2 –20b4= 12a4 –14a2b2 - 20b4 2) 7m4 – 21m2n2 + 8m2n2 – 24n4 = 7m4 – 13m2n2 – 24n4 3) 4n4 + 20n2 –n2 – 5 = 4n4 + 19n2– 5 4) 24x5 – 8x3y – 9x4y + 3x2y 5) 15a2b5 – 20a3b2 + 16a2b3 –12ab2 6)–14x5y4 + 35x4y5 + 2x3y3– 5x2y4 |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқулықпен жұмыс 5 минут ЖЕКЕ ЖҰМЫС |
«Рандом» әдісі 2.103 (66 бет) Өрнекті ықшамдаңдар: 1) (2x + 1) (x + 4) ; 2) (2x + 3)(5x - 4) ; 3) (3x - 2)(2a - 1) ; 4) (5a - 3b)(4a - b) ; 5) (2m + 3n) (2m – 5n) ; 6) (3x + 2y) (x - y) ; 7) (5b – 4c) (2b – 2c) ; 8) (p – 3q) (8p + 5q) ; |
«Рандом» әдісі 2.103 (66 бет) Өрнекті ықшамдаңдар: 1) 2x2 + 8x +x + 4 = 2x2 + 9x + 4 2) 10x2 – 8x + 15x – 12 = 10x2 – 7x – 12 3) 6 ax – 3x – 4a + 2 4) 20a2 – 5ab – 12ab + 3b 2 = 20a2 – 17 ab + 3b 2 5) 4m2 –10mn + 6mn – 15n2= 4m2 –4mn – 15n2 6) 3x2 – 3xy + 2xy – 2y2 = 3x2 –xy – 2y2 7) 10b2 – 10bc – 8bc + 8c2 = 10b2 – 18bc + 8c2 8)
8p2 Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Бөлімі:
Көпмүшелер
Мектеп:
«Н. Ондасынов атындағы
№5 жалпы білім беретін
мектеп» КММ Күні: 16.10.2023ж.
Мұғалімнің
аты-жөні: Койшыбай Айнур
Ағысқызы Сынып: 7 «Б» Қатысқан оқушы
саны: Қатыспаған оқушы
саны: Сабақтың
тақырыбы Көпмүшені көбейткіштерге
жіктеу Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
7.2.1.13
көпмүшелерге амалдар қолдану, көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеу
арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді
орындау Сабақтың
мақсаты: Көпмүшеге амалдар қолдану, көпмүшелерді көбейткештерге жіктеу арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді орындау Сабақ
барысы Сабақтың кезеңі Педагогтің
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау Ресурстар
Басы 3 минут
Ұйымдастыру
кезеңі
1.
Сәлемдесу
2.
Түгендеу
3. Топ атауларын
беру (Бірмүше,көпмүше, дәреже, үшмүше деп жазылған
сөздерді таңдау арқылы оқушылар бір топ
болады)
4. Өзін-өзі бағалау парағын
тарату
5. Өткенді қайталау
«Викторина» тест
6. Үй тапсырмасын тексеру
«Жұптас» әдісі
7. Оқулықпен жұмыс «Рандом»
әдісі
8. Топпен жұмыс «Тарсия»
әдісі
9. Үй тапсырмасын
беру 10. Кері
байланыс
Ұйымдастыру
кезеңі
1.
Сәлемдесу
2.
Түгендеу
3. Топ атауларын
беру (Бірмүше,көпмүше, дәреже, үшмүше деп жазылған
сөздерді таңдау арқылы оқушылар бір топ
болады)
4. Өзін-өзі бағалау парағын
тарату
5. Өткенді қайталау
«Викторина» тест
6. Үй тапсырмасын тексеру
«Жұптас» әдісі
7. Оқулықпен жұмыс «Рандом»
әдісі
8. Топпен жұмыс «Тарсия»
әдісі
9. Үй тапсырмасын
беру 10. Кері
байланыс
Бірмүше,
көпмүше, дәреже,
үшмүше топ атаулары жазылған қима
қағаздар
5
мин
Өткенді қайталау «Викторина»
тест
1. Бірмүше дегеніміз
не? (Санды және әріпті
көбейткіштермен олардың дәрежелерінің көбейтіндісі бірмүше деп
аталады.)
2. Ұқсас мүшелер
дегеніміз не? (Ортақ әріпті бөлігі
бар және бір бірінен айырмашылығы тек қана коэффициентте болатын
бірмүшелер ұқсас бірмүшелер деп
аталады)
3. Көпмүше деп нені
айтамыз? (Бірнеше бірмүшелердің
алгебралық қосындысын көпмүше деп
атаймыз.)
4. Көпмүшені біріктіру
дегеніміз не? (Көпмүшелерді қосу
арқылы оның барлық мүшелерін өз таңбаларымен тізбектеп жазып, ұқсас
мүшелерді біріктіру) 5.
Көпмүшені
бірмүшеге көбейту дегеніміз не? (Көпмүшені бірмүшеге
көбейту үшін бірмүшені көпмүшенің әрбір мүшесіне көбейтіп, шыққан
көбейтінділерді қосу керек)
Өткенді қайталау «Викторина»
тест
6. Көпмүшені көпмүшеге
көбейту деген не? (Көпмүшені көпмүшеге
көбейту үшін бір көпмүшенің әрбір мүшесін екінші көпмүшенің әрбір
мүшесіне көбейтіп шыққан көбейтіндіні қосу
керек)
7. Абсолюттік қателік
деп нені айтады? (Дәл мән мен жуық мән
айырмасының абсолюттік шамасын
айтады)
8. Салыстырмалы қателік дегеніміз не?
(Абсолюттік
қателіктің жуық мән модуліне қатынасы жуық мәніннің салыстырмалы
қателігі деп аталады)
9. Нөлден өзге а санының нөл дәрежесі нешеге тең
болады? (1) 10. Көпмүшені екі немесе
бірнеше көпмүшенің көбейтіндісі түріне келтіруді не деп
атаймыз? (Көпмүшені
көбейткіштерге жіктеу)
МАДАҚТАУ
Интербелсенді
тақта https://wordwall.net/ru/resource/62051143
Смайликтер
3 мин
Үй тапсырмасын
тексеру «Жұптас»
әдісі
2.105 (67
бет) Көпмүше түрінде
жазыңдар:
1)
(6a2
+
6b2)(2a2
-
4b2)
;
2) (-7m2 –
8n2)(-m2 +
3n2)
;
3) (4n2 -
1)(n2 +
5) ;
4) (8x2 -
3xy)(3x3 -
xy) ;
5) (5ab2 -
4b3)(3ab3 –
4a2)
; 6) (7x3y2 -
xy)(-2 x2y2 -
5xy3)
.
Үй тапсырмасын
тексеру «Жұптас»
әдісі
2.105
(67 бет)
Көпмүше түрінде
жазыңдар:
1) 12a4 –
24a2b2 +
10a2b2 –20b4=
12a4 –14a2b2 -
20b4
2) 7m4 –
21m2n2 +
8m2n2 –
24n4 =
7m4 –
13m2n2 –
24n4
3) 4n4 +
20n2 –n2 – 5
= 4n4 +
19n2–
5
4) 24x5 –
8x3y –
9x4y +
3x2y
5) 15a2b5 –
20a3b2 +
16a2b3 –12ab2 6)–14x5y4 +
35x4y5 +
2x3y3–
5x2y4
Оқулықпен
жұмыс 5
минут
ЖЕКЕ
ЖҰМЫС
«Рандом»
әдісі 2.103 (66
бет)
Өрнекті
ықшамдаңдар:
1) (2x + 1) (x + 4)
;
2) (2x + 3)(5x - 4)
;
3) (3x - 2)(2a - 1)
;
4) (5a - 3b)(4a - b)
;
5) (2m + 3n) (2m – 5n)
;
6) (3x + 2y) (x - y)
;
7) (5b – 4c) (2b – 2c)
;
8) (p – 3q) (8p + 5q)
;
«Рандом»
әдісі 2.103 (66 бет)
Өрнекті
ықшамдаңдар:
1)
2x2 + 8x +x + 4 = 2x2
+ 9x +
4
2)
10x2 – 8x + 15x – 12 = 10x2
–
7x – 12
3) 6 ax – 3x – 4a +
2
4) 20a2 – 5ab – 12ab +
3b 2 = 20a2
– 17 ab + 3b 2
5) 4m2 –10mn + 6mn –
15n2= 4m2
–4mn – 15n2
6) 3x2 – 3xy + 2xy –
2y2 = 3x2
–xy – 2y2
7) 10b2 – 10bc – 8bc +
8c2 = 10b2
– 18bc + 8c2 8)
8p2 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

















