Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу 7 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 2 |
«№ 44 орта мектеп МДШО бм» КММ |
|
||||||||||||||||||
Күні: |
|
|||||||||||||||||||
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: 21 |
Қатыспағандар саны: |
|
|||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу |
|
||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.1.12. алгебралық өрнектерді ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару және топтау тәсілдері арқылы көбейткіштерге жіктеу. |
|
||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың барлығы: Көпмүшені көбейткіштерге жіктеудің анықтамасын біледі. Оқушылардың көпшілігі: Көпмүшені көбейткіштерге жіктеудің анықтамасын қолданып ортақ көбейткішті жақшаның сыртына шығара алады. Кейбір оқушылар: Топтау тәсілі арқылы көпмүшені көбейткіштерге жіктей алады. |
|
||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
|
|
||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер. Көпмүше, көбейткіш, дәреже, ортақ көбейткіш, топтау тәсілі. Диалогтар мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Ортақ көбейткіштерді жақша сыртына шығару, топтау тәсілін қолдану арқылы көбейткіштерге жіктеу, теңдеулерді шешу. |
|
||||||||||||||||||
Құндылықтаға баулу |
Отансүйгіштік, топтық жұмыста өзара ынтымақтастық қарым қатынаста жұмыс жасау, берілген тапсырмаларды орындауда еңбек етудің маңыздылығын ұғынып, өзіне деген жауапкершілікті сезіну. |
|
||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Информатика, тарих |
|
||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары: |
Интербелсенді тақта. |
|
||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Көпмүше. Көпмүшені стандарт түрге келтіру. |
|
||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|
|||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
Сабақтың басы 2 минут 3 минут
Сабақтың ортасы
1 - тапсырма 9 минут
2- тапсырма 10 минут 3 - тапсырма 12 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі. - Сәлемдесу - Оқушыларды түгендеу «Ыстық алақан» әдісі арқылы оқушыларды жұппен тұрғызып бір-біріне жақсы тілектер айтқызу. ІІ. Үй жұмысын тексеру. Интербелсенді тақтада көрсетілген дайын жауаптар арқылы «Жұбыңды тексер» әдісін қолану. 1)
Оқушылар есептерге дескрипторды қолдана отырып + - қояды
ІІІ. Өтілген тақырыпты пысықтау: Топқа бөлу. Оқушыларға есептер таратылады. Есептің жауабы тәуелсіздік, жеңіс, бірлік сөздеріне қатысты бір сан шығады.Сол санның тарихта қандай күн екенін анықтау. 16х21у2у2х, х=1 x=3 16.12.1991-Қазақстан Республикасының тәуелсіздік алған күні. 090ху094х, х=5, y=6 09.05.1945 - Ұлы жеңіске қол жеткізген күн. x105x99y1 x=0, y=6 01.05.1996-Қазақстан халқының бірлігі тойланып басталған күн. Топтық жұмыс. «Бинго парақшалары» Оқушылар анықтама, алгоритм жазылған Бинго парақтарын құрастырып оқу керек. Анықтаманы мысалдар арқылы түсіндіру.
1)Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу дегеніміз - оны бірмүшелер мен көпмүшелердің көбейтіндісі түрінде жазу. 2)Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару - көпмүшелердегі бірмүшелердің ортақ көбейткіштерін тауып, оны жақша сыртына шығарамыз. Жақшада көпмүшенің әрбір мүшесін ортақ көбейткішке бөлгендегі нәтиже қалады. 3)Топтау тәсілі - бұл әдісті қолданғанда көпмүшенің мүшелерін ортақ көбейткіш болатындай топтастырып, оны шақша сыртына шығару керек. «Мадақтау сендвичі» арқылы топ мүшелері барлық топ мүшелерінің жауаптарын бағалайды. 1-бөлік – позитивті комментарий, не ұнады? 2-бөлік-сындарлы сын, не нәрсені жақсарту керек; 3-бөлік-келешекке арналған комментарий: маған ұнады бірақ келесі жолы ...... IV. Есептер шығару. «Температураны өлшеу» Шығарып жатқан есептерін тоқтатып «Біз не істеп жатырмыз?» деп сұрау арқылы бір оқушыдан тапсырманы қалай орындап жатқандығын сұрау, басқа оқушылар бақылап, өздері не істеу керектігі жайлы түсінік алады.
Көпмүшені көбейткіштерге жікте:
Теңдеуді шешіңдер:
x=1/8 x=-1,4
z=2,5 z=-5
«Шартты белгілер» әдісі арқылы топтарды бағалау V -мұғалімнің өтініші бойынша жауап берді, бірақ жауап дұрыс емес; W -мұғалімнің өтініші бойынша жауап берді, бірақ жауап дұрыс ! -өз еркімен жауап берді, бірақ бірақ жауап дұрыс емес + - өз еркімен жауап берді , бірақ жауап дұрыс 0 – жауап бермеді. «Ойлан, Жұптас, Пікірлес» әдісі
№1 Көпмүшені көбейткіштерге жікте.
=21x(3a+7b)+ +1) =(20xy- =(20xy-21ab)+24c(20xy-21ab) =(20xy-21ab)(1+24c) =(a-9b)0,09b+(a-9b)7,29a =(a-9b)( 0,09b+7,29a) №2 Теңдеуді шешіңдер
x(x+6)=0 X=0 x=-6
x2-2x-3x+6=0 x(x-2)-3(x-2)=0 (x-2)(x-3)=0 X=2 x=3 Есептің шығару жолын айтқан оқушыға «Сөздік бағалау» айту. |
Интербелсенді тақта
Парақша-лар
Интер-белсенді тақта |
||||||||||||||||||
4 - тапсырма 4 минут |
«Білім биржасы» әдісі Оқушылар қызыл, сары, жасыл тапсырмаларды таңдап алу арқылы сабақта алған білімдерінің қай деңгейде екенін анықтайды. Өзі таңдап алған деңгейлік тапсырманы орындайды.
С деңгейі
«Олқылықты толтыру» әдісі арқылы оқушылар есеп шығару кезінде туындаған қиындықтарды жазады. |
Үлестірме материалдар |
||||||||||||||||||
Сабақтың соңы
1 минут
4 минут
|
Үйге тапсырма: 3 сұрақтан тұратын тест құрастыру
Рефлексия «Маған мына жерден 3 нәрсені айтшы...» Біз бүгін ........оқып , білдік. Біз ........ жақсы орындадық. Топ ....... жақсы алып шықты. Біз ........ туралы білгіміз келеді. Қазір біз бұдан 40 минут бұрынғы білмейтін нәрселерді: ...... білеміз. |
Стикер
|
||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетесіз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||
Оқушылардың білім деңгейіне қарап саралап іріктелген тапсырмалар беру. Аралас топтар құрып жұмыс жасау. «Ыстық алақан» әдісі «Жұбыңды тексер» «Бинго парақшалары» «Температураны өлшеу» «Ойлан, Жұптас, Пікірлес» әдісі «Білім биржасы» әдісі |
Әр тапсырма сайын кері байланыс орнату. «Мадақтау сендвичі» «Шартты белгілер» «Сөздік бағалау» Дескриптор |
Қауіпсіздік ережесі Әрқашан назарда |
||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?
Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
Сабақты оқушылардың білім деңгейін саралау арқылы әр түрлі деңгейлік тапсырмаларды қолдану арқылы жасадым. |