Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.1 С Көпмүшелер |
Мектеп: №79 Мұғалімнің аты-жөні: А. Берсүгірова |
|
Күні: |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
Сынып: 7 |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Көпмүшені топтау тәсілімен көбейткіштерге жіктеу |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасынасілтеме) |
7.2.1.12 Алгебралық өрнектерді ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару және топтау тәсілдері арқылы көбейткіштерге жіктеу |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: |
|
|
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|
|
|
|
Кейбір оқушылар: |
|
|
|
|
Бағалау критерийі |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: |
|
Көпмүше мен бірмүшенің анықтамасын айтады. Олардың айырмашылықтарын айтады. Тақырыпқа қатысты термин создерді еркін айта алады |
|
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
|
|
Көбейткіштерге жіктеу,топтау тәсілі,ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару |
|
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
|
|
Көпмүшелерді топтау тәсілі арқылы көбейткіштерге жіктеу үшін,........ керек |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім. Сын тұрғысынан ойлау,өзара сыйластық, ынтымақтастық. |
|
Пəнаралық байланыс |
Физика формулаларды жазуда |
|
Алдыңғы білім |
Алгебралық өрнектерді түрлендіре біледі және дәрежелерге амалдар қолдана біледі |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 8мин |
1мин 3мин 4мин |
1)Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу Сынып оқушыларын сабаққа дайындау. Топқа бөлу: 5-ке дейін ретпен саналу арқылы: 1-I-ТОП ,2-II-ТОП ,3-III-ТОП ,4-IV-ТОП,5-V-ТОП 2) Үй тапсырмасын тексеру: 3.102- есеп Жұптық жұмыс: Әр оқушы жанындағы жұбымен дәптер алмастырып,бір- бірінің үй тапсырмасын тақтадағы жауаптармен тексереді. Бағалау: « Мадақтау» әдісі арқылы бағалау |
Жауап парақшалары |
||
|
Сабақтың ортасы 32 мин |
Әріптестер әдісі: 5 мин Топтық жұмыс 5мин 3 мин Жұптық жұмыс 6 мин Топтық жұмыс 7мин 1 мин Жеке жұмыс 5 мин |
Оқушылардың сабаққа назарын аудартып,қызығушылығын ояту мақсатында «Әріптестер» әдісі қолданылады. Әр оқушыға не жауабы бар,не сұрағы бар қағаз беріледі.Оқушылар сынып ішінде жүріп,сәйкес келетін сұрақ пен жауапты іздейді.Күрделілік деңгейін арттыру үшін,оқушылар үндемей орындай алады. Сұрақтар - Жауаптар: Бірмүшенің квадраты түрінде келтіріңдер: x6 = (x3)2, 16/9m4=(3/2m2)2, 225p2q2=(10pq)2, 9b4c8=(3b2c4)2, 81a6b18=(9a3b9)2, 49/25x4m12=7/ 5(x2m6)2 , 144p36q16=(1218q8)2 Бағалау: « Жалаушалар әдісі» арқылы бағалау Тапсырма 1. Әр топқа тапсырмасы бар қағаз таратылады Өрнектердің теңдігін тексеру: I-ТОП : ( х - у)( а - в) 4 (a+ 6)-3( а-2) ( х + 4 )( х - 5) 3( 5+b)-9(2+b) II-ТОП: ( х + у)( а - в) 5 (х - 3 )-4(x+3) ( а - 5)(a + 3) 4( х + 2) – 2 ( х - 2 III-ТОП: (x- п)( х+п) 2( х - т)+3(x+m) (а - в)(c+в) а( х - 5)+b( х + 5)
IV-ТОП: ( п + т)(п-т) с( а + 6)- р ( а - 6) ( р - 2q)( p + q) 2 (x-5)+2 ( x +2) V-ТОП: ( 4а + с)( 5 - в) 2( c - 3)- 3 ( c + 3) ( z + 11)( z + 3) 3 ( f - 4)+ 5 ( f +2) Бағалау: « Ауа райы» әдісімен бағалау Тапсырма 2. (Оқулықпен жұмыс) 3.103 –есеп: Теңбе теңдікті дәлелдеңдер Реттік номерлері тақ сандармен берілген тапсырмаларды орындау «Бағдаршам» әдісі арқылы жұптық бағалау. Жасыл және сары түсті қағаз қиындысы арқылы бағалау:жасыл түс -толық түсіндім, сары түс -жартылай ғана түсіндім Тапсырма 3.(оқулықпен жұмыс)
Әр топтан 2 оқушы шығып,тақтаға жауаптарын жазып,түсіндіреді Бағалауға «бас бармақ» әдісі қолданылады Сергіту сәті: «Көңіл-күй неге ұқсас». Ойыншылар олардың бүгінгі көңіл-күйлері неге (қай жыл мезгіліне, ауа райына, табиғаттың құбылысына) ұқсас екенін айтып береді. «Менің қазіргі көңіл-күйім көгілдір аспандағы жылы, жұмсақ күннің көзіне ұқсайды, ал сенің ше?». Жаттығу шеңбер бойымен жалғаса береді. Ойынның сонында жауаптар қорытындыланады, бүгінгі шеңберіміздегі балалардың көңіл-күйі қандай екен: қайғылы, көңілді, күлкілі, ызаланған т.б.Жауаптардың қорытындысын шығарған кезде, жаман ауа райы, суық, жаңбыр, түнерген аспан сияқты элементтер агрессивті, қобалжу күйлердің көрсеткіштеріне назар аударыңыз.
Тапсырма 4. Жылдам тест(оқулықтағы 3.106 есептен алынған тапсырмалар) 1-a 2-ә 3-ә 4-б |
Қағаз қиындылары Карточкалар Оқулықпен жұмыс Түрлі-түсті қағаз Тест парақшалары |
||
|
Сабақтың соңы 5мин |
4 мин 1 мин |
Рефлексия:
“Аяқталмаған
сөйлемдер” *.............................................................................. қызықты болды. *................................................................................. қиын болды. *................................................................................. екенін түсіндім Үйге тапсырма. 3.103 есептің жұп тапсырмалары,3.105 есеп |
Аяқталмаған сөйлемдер жазылған парақшалар Стикер тарату |
||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
Оқушыларға тапсырмалар беру арқылы,диалог және оларға қолдау көрсету арқылы Топтық, жұптық жұмыстар арқылы, диалог және қолдау көрсету арқылы жүзеге асырылады. Қабілеті жоғары оқушылардың тапсырмаларды қорытынды жасауы арқылы білімдерін кеңейтуге мүмкіндік беріледі. |
1. Оқушылардың қажетті білімдерін білу мақсатында жеке тапсырмалар беріледі. 2.Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау, өзара «бас бармақ »әдісі, «бағдаршам» әдісі арқылы, « мадақтау» әдісі , « ауа райы» әдісі, «жалаушалар» әдісі арқылы бағалау критерийі арқылы бағаладым. 3. Кері байланыс -Аяқталмаған сойлемдер |
Сергіту жаттығуын қимылмен көрсету, |
|
Рефлексия |
|
|
|
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына Қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен? |
|
|
Жалпы бағалау
Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)
1:
2:
Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ықпалын
тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде
келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?
|
Тапсырмалар |
|||
|
1-тапсырма Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарыңыз:
2-тапсырма Көбейткіштерге жіктеңіз:
|
|||
|
Бағалау критерилері |
№ |
Дескриптор |
Балл |
|
Көпмүшелерді ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару арқылы жіктейді |
№1 |
- ортақ көбейткішті анықтайды;
|
|
|
Алгебралық өрнектерді топтау тәсілі арқылы көбейткіштерге жіктейді |
№2
|
|
|
|
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Көпмүшені топтау тәсілімен көбейткіштерге жіктеу 7 сынып
Көпмүшені топтау тәсілімен көбейткіштерге жіктеу 7 сынып
Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.1 С Көпмүшелер |
Мектеп: №79 Мұғалімнің аты-жөні: А. Берсүгірова |
|
Күні: |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
Сынып: 7 |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Көпмүшені топтау тәсілімен көбейткіштерге жіктеу |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасынасілтеме) |
7.2.1.12 Алгебралық өрнектерді ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару және топтау тәсілдері арқылы көбейткіштерге жіктеу |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: |
|
|
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|
|
|
|
Кейбір оқушылар: |
|
|
|
|
Бағалау критерийі |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: |
|
Көпмүше мен бірмүшенің анықтамасын айтады. Олардың айырмашылықтарын айтады. Тақырыпқа қатысты термин создерді еркін айта алады |
|
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
|
|
Көбейткіштерге жіктеу,топтау тәсілі,ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару |
|
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
|
|
Көпмүшелерді топтау тәсілі арқылы көбейткіштерге жіктеу үшін,........ керек |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім. Сын тұрғысынан ойлау,өзара сыйластық, ынтымақтастық. |
|
Пəнаралық байланыс |
Физика формулаларды жазуда |
|
Алдыңғы білім |
Алгебралық өрнектерді түрлендіре біледі және дәрежелерге амалдар қолдана біледі |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 8мин |
1мин 3мин 4мин |
1)Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу Сынып оқушыларын сабаққа дайындау. Топқа бөлу: 5-ке дейін ретпен саналу арқылы: 1-I-ТОП ,2-II-ТОП ,3-III-ТОП ,4-IV-ТОП,5-V-ТОП 2) Үй тапсырмасын тексеру: 3.102- есеп Жұптық жұмыс: Әр оқушы жанындағы жұбымен дәптер алмастырып,бір- бірінің үй тапсырмасын тақтадағы жауаптармен тексереді. Бағалау: « Мадақтау» әдісі арқылы бағалау |
Жауап парақшалары |
||
|
Сабақтың ортасы 32 мин |
Әріптестер әдісі: 5 мин Топтық жұмыс 5мин 3 мин Жұптық жұмыс 6 мин Топтық жұмыс 7мин 1 мин Жеке жұмыс 5 мин |
Оқушылардың сабаққа назарын аудартып,қызығушылығын ояту мақсатында «Әріптестер» әдісі қолданылады. Әр оқушыға не жауабы бар,не сұрағы бар қағаз беріледі.Оқушылар сынып ішінде жүріп,сәйкес келетін сұрақ пен жауапты іздейді.Күрделілік деңгейін арттыру үшін,оқушылар үндемей орындай алады. Сұрақтар - Жауаптар: Бірмүшенің квадраты түрінде келтіріңдер: x6 = (x3)2, 16/9m4=(3/2m2)2, 225p2q2=(10pq)2, 9b4c8=(3b2c4)2, 81a6b18=(9a3b9)2, 49/25x4m12=7/ 5(x2m6)2 , 144p36q16=(1218q8)2 Бағалау: « Жалаушалар әдісі» арқылы бағалау Тапсырма 1. Әр топқа тапсырмасы бар қағаз таратылады Өрнектердің теңдігін тексеру: I-ТОП : ( х - у)( а - в) 4 (a+ 6)-3( а-2) ( х + 4 )( х - 5) 3( 5+b)-9(2+b) II-ТОП: ( х + у)( а - в) 5 (х - 3 )-4(x+3) ( а - 5)(a + 3) 4( х + 2) – 2 ( х - 2 III-ТОП: (x- п)( х+п) 2( х - т)+3(x+m) (а - в)(c+в) а( х - 5)+b( х + 5)
IV-ТОП: ( п + т)(п-т) с( а + 6)- р ( а - 6) ( р - 2q)( p + q) 2 (x-5)+2 ( x +2) V-ТОП: ( 4а + с)( 5 - в) 2( c - 3)- 3 ( c + 3) ( z + 11)( z + 3) 3 ( f - 4)+ 5 ( f +2) Бағалау: « Ауа райы» әдісімен бағалау Тапсырма 2. (Оқулықпен жұмыс) 3.103 –есеп: Теңбе теңдікті дәлелдеңдер Реттік номерлері тақ сандармен берілген тапсырмаларды орындау «Бағдаршам» әдісі арқылы жұптық бағалау. Жасыл және сары түсті қағаз қиындысы арқылы бағалау:жасыл түс -толық түсіндім, сары түс -жартылай ғана түсіндім Тапсырма 3.(оқулықпен жұмыс)
Әр топтан 2 оқушы шығып,тақтаға жауаптарын жазып,түсіндіреді Бағалауға «бас бармақ» әдісі қолданылады Сергіту сәті: «Көңіл-күй неге ұқсас». Ойыншылар олардың бүгінгі көңіл-күйлері неге (қай жыл мезгіліне, ауа райына, табиғаттың құбылысына) ұқсас екенін айтып береді. «Менің қазіргі көңіл-күйім көгілдір аспандағы жылы, жұмсақ күннің көзіне ұқсайды, ал сенің ше?». Жаттығу шеңбер бойымен жалғаса береді. Ойынның сонында жауаптар қорытындыланады, бүгінгі шеңберіміздегі балалардың көңіл-күйі қандай екен: қайғылы, көңілді, күлкілі, ызаланған т.б.Жауаптардың қорытындысын шығарған кезде, жаман ауа райы, суық, жаңбыр, түнерген аспан сияқты элементтер агрессивті, қобалжу күйлердің көрсеткіштеріне назар аударыңыз.
Тапсырма 4. Жылдам тест(оқулықтағы 3.106 есептен алынған тапсырмалар) 1-a 2-ә 3-ә 4-б |
Қағаз қиындылары Карточкалар Оқулықпен жұмыс Түрлі-түсті қағаз Тест парақшалары |
||
|
Сабақтың соңы 5мин |
4 мин 1 мин |
Рефлексия:
“Аяқталмаған
сөйлемдер” *.............................................................................. қызықты болды. *................................................................................. қиын болды. *................................................................................. екенін түсіндім Үйге тапсырма. 3.103 есептің жұп тапсырмалары,3.105 есеп |
Аяқталмаған сөйлемдер жазылған парақшалар Стикер тарату |
||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
Оқушыларға тапсырмалар беру арқылы,диалог және оларға қолдау көрсету арқылы Топтық, жұптық жұмыстар арқылы, диалог және қолдау көрсету арқылы жүзеге асырылады. Қабілеті жоғары оқушылардың тапсырмаларды қорытынды жасауы арқылы білімдерін кеңейтуге мүмкіндік беріледі. |
1. Оқушылардың қажетті білімдерін білу мақсатында жеке тапсырмалар беріледі. 2.Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау, өзара «бас бармақ »әдісі, «бағдаршам» әдісі арқылы, « мадақтау» әдісі , « ауа райы» әдісі, «жалаушалар» әдісі арқылы бағалау критерийі арқылы бағаладым. 3. Кері байланыс -Аяқталмаған сойлемдер |
Сергіту жаттығуын қимылмен көрсету, |
|
Рефлексия |
|
|
|
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына Қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен? |
|
|
Жалпы бағалау
Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)
1:
2:
Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ықпалын
тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде
келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?
|
Тапсырмалар |
|||
|
1-тапсырма Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарыңыз:
2-тапсырма Көбейткіштерге жіктеңіз:
|
|||
|
Бағалау критерилері |
№ |
Дескриптор |
Балл |
|
Көпмүшелерді ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару арқылы жіктейді |
№1 |
- ортақ көбейткішті анықтайды;
|
|
|
Алгебралық өрнектерді топтау тәсілі арқылы көбейткіштерге жіктейді |
№2
|
|
|
|
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз













