Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 1 бөлім Сәндік қолданбалы өнер |
Мектеп: «Айдарлы ОМ МДШО» КММ |
||||||||||||||||
Мұғалімнің аты-жөні: Каримжанова Жумагул Абдикаримовна |
|||||||||||||||||
Сынып: 9 Күні: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Қазақстанның дәстүрлі тоқыма өнері. Қазақ кілемдері. Алаша. Кілем тоқу. Гобелен. Қазіргі кілемдер үлгілері. |
||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.1.2.1 өнер туындыларының тарихи және мәдени шығармаларындағы материалдар мен стильдерді жариялауда көпшілік назарының әсерін қарастыра отырып, салыстырмалы талдауды жасау; 9.1.3.1 шығармашылық ойды жүзеге асыру мен дамытуда алғашқы және қазіргі ақпарат көздерін мақсатты түрде және өнімді қолдану (ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану); 9.2.2.2 әртүрлі өнеркәсіпте технологиялық және өдірістік үдерістер туралы білімдері мен түсінігін көрсету |
||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
*Қазақстанның тоқыма өнерінің тарихымен, түрлерімен танысады; *Кілемдер түрлерін меңгереді; Гобелен өнерімен танысады; *Қазіргі кілемдер үлгілерін зерттейді. |
||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||
кезеңдері |
Педагог іс-әрекеті |
Оқушы әрекеті |
бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||
Сабақтың басы. |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Психологиялық ахуал қалыптастыру. Шаттық шеңбері. «Сұраққа жетіп ал». Оқушылардың алдыңғы білімдерін тексеру мақсатында «сұраққа жетіп ал» белсенді әдісі қолданылады. Ол үшін мұғалім кішірек допты сұрақ қоя отырып бір оқушыға лақтырады.Ол оқушы келесі оқушыға сұрақ қоя отырып допты лақтырады. Алаша –alasha-ковер Кілем- ковер- carpet Гобелен–tarestry- гобелен Басқұр – киіз үйді сәндейтін жалпақ жолақ; Алаша – түксіз кілем. Түкті кілем. Негізгі (бойлық) және көлденең (арқау) жіптер, раппорт, символ, тоқу мен кілем тоқу. Сәндік қолданбалы өнер және тоқыма түрлері туралы презентация көрсетіледі. |
Сұрақтар: *Сәндік қолданбалы өнер дегеніміз не? *Тоқыма өнерінің түрлерін атаңыз; *Алаша өнері дегенді қалай түсінесіз? *Кілем, гобелен тоқу өнері дегеніміз не?
|
Өзара бағалау
|
Қазақстанның дәстүрлі тоқыма өнері. Қазақ кілемдері https://decormaster.kz/st/kazaxskie_kovry.php Қазақ кілемдері http://www.bilu.kz/kover.php Қазақтардың сәндік қолданбалы өнері. Тоқыма өнері және кілем тоқу. https://www.youtube.com/watch?v=02qOjmk_ESg Басқұр http://kyzylordatv.kz/ru/news/culture/vozrozhdaetsya-unikalnoe-iskusstvo-tkachestva |
|||||||||||||
Сабақтың ортасы
|
Тоқыма өнеріндегі кілем, алаша, гобелен тоқу өнерлері түрлі-түсті қағазға жазылып жеребе таратылады. Әр топ оқушылары берілген тоқыма өнері туралы мәліметтер жинақтайды.
Кілем Алаша Гобелен Зерттеу жұмысы. Тапсырма: Әр топқа тиісті тапсырма беріледі 1 топ- кілем, алаша, гобелен тоқу өнерлерінің тарихын, тоқылу жолдарын, ерекшеліктерін зерттеңіздер. 2 топ- Қазақстандық және әлемдік тоқыма өнерінен мысалдар келтіріңіздер АКТ арқылы
|
Оқушыларды «Қаламсап» әдісі арқылы 2 топқа бөлу.
|
Дескриптор: -Тақырыпты толық ашады; -кілем, гобелен, алаша өнерінің түрлерін анықтайды; -тоқылу жолдарын, ерекшеліктерін зерттейді; -қазіргі кілемдер түрлерін анықтайды. -мәліметті сызба, сурет ретінде ; зерттеу жұмысына таныстырылым жасайды . Қолдау көрсету
|
Тоқу өнерінің сырлары https://www.kondor-tour.kz/kaz_tkachestvo Кілем тоқу http://classpodelki.ru/publ/azbuka_rukodelija/kovrotkachestvo/35 Қолмен тоқу техникасы http://classpodelki.ru/publ/materialy_podelok/podelki_iz_nitei_i_prjazhi/urok_kovrotkachestva_3/20-1-0-96 Кілем тоқу станогы, кілем тоқуға арналған материалдар мен құрал-жабдықтар http://classpodelki.ru/publ/materialy_podelok/podelki_iz_nitei_i_prjazhi/urok_kovrotkachestva_2/20-1-0-72 |
|||||||||||||
Сабақтың соңы |
Кері байланыс Оқушының аты-жөні сыныбы
|
Sketchbook (сурет дәптері), түрлі-түсті қаламдар, өшіргіш алып келу. Кілемдер топтамасын жинақтап келу
|
Өзін- өзі бағалау |
|
түрлі мәдениеттегі тоқыма өнері туындыларын салыстыра алады;
тоқудың технологиялық әдіс-тәсілдерін сипаттайды;
терминологияны қолдану арқылы өз зерттеулеріне түсініктеме және өнер туындыларына сипаттама бере алады;
ою-өрнекті композицияның, көркемдік және эстетикалық шешімінің ерекшеліктерін анықтай алады.
(Ұ) (МК) Алдыңғы сыныптарда қазақтың сәндік-қолданбалы өнерінің көркемдік қолөнерлері туралы алған білімдерін және өткен тақырыпты қайталау мақсатында фронталды сауалнама жүргізіңіз.
(Т) Оқушыларға дәстүрлі тоқыма техникаларында орындалған сәндік- қолданбалы өнер туындыларын қарап шығуды ұсыныңыз. Бұйымды дайындау технологиясы мен материалын салыстырыңыз.
Келесі сұрақтарды талқылауды сұраңыз:
• тоқыма бұйымдарында қандай ерекше белгілерді атап шығуға болады?
• Қазақ халқының мәдениетінде олардың қызметі қандай?
• Қазақтың ұлттық өнері заманауи мәдениетке қалай әсер етеді?
• Бұл бұйымдар қандай технологиялық әдістермен
(Т) Жұмыс соңында оқушыларға оқу материалын талқылау мен бұйымды қарастыру барысында туындаған сұрақтарды постерге жазуды ұсыныңыз.
(Т) (МК) (Қ) Зерттеу жүргізу
- Қазіргі уақытта тоқыма техникасында сәнді бұйым жасаудың әдістері мен материалдары қаншалықты өзгерді? Мысалы, сәнді тоқыма бұйымдары, алаша, басқұр, гобелен, кілемдер (түкті және түксіз) немесе тағы басқа да сәнді тоқыма бұйымдары;
- Гобелен, басқұрдың, басқұр мен алашаның, алаша мен гобеленнің бір-бірінен қандай айырмашылығы бар?
- Өру тоқымадан немен ерекшеленеді? Өз жауабыңызға дәлел келтіріңіз.
- Бұл бұйымдардың технологиялық процессін салыстыра отырып неліктен тоқыма/кілем тоқуға жататындығын анықтаңыз.
- Тоқыма бұйымдарын дайындаудың технологиялық процессі, материалдары мен құралдары қаншалықты өзгерді?
Бұл жұмыстың алдында мұғалім оқушыларға зерттеу аспектілеріне байланысты критерий құрастырып, өзін-өзі және өзара бағалау жүргізуді ұсынады.
(Ұ) (Ж) (Т) (МК) (Қ) Оқушылар алаша, гобелен, басқұр, кілем тоқу бойынша алған білімдерін және өз шығармашылық көзқарасын көрсету үшін А5 форматында тоқыма және кілем тоқуға арналған станоктың эскизін орындайды..
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 1 бөлім Сәндік қолданбалы өнер
|
Мектеп: «Айдарлы ОМ МДШО» КММ |
||||||
Мұғалімнің аты-жөні: Каримжанова Жумагул Абдикаримовна |
|||||||
Сынып: 9 Күні: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||
Сабақ тақырыбы |
Кілем тоқу материалдары мен құрал-жабдықтары |
||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.1.6.4 шығармашылық жұмыстар жасау үшін әр түрлі технологиялар мен өнер материалдарын қолдану бойынша өзіндік (оригиналды) шешімдерді ұсыну |
||||||
Сабақ мақсаттары |
*Кілем тоқуға арналған құрал-жабдықтар , материалдар, шикізаттармен танысады; *Кілем тоқу технологиясын зерттейді; *Кілем тоқудағы өзіңдік идеясын ұсыналады; |
||||||
Сабақ барысы |
|||||||
Сабақ кезеңдері |
педагог іс-әрекет |
Оқушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
Сабақтың басы |
Сәлемдесу.түгендеу.Психологиялық ахуал орнату. «Мозаика» белсенді әдісі Оқушылар сыныпқа кіріп, жайғасқан соң үстел үстінде тұрған кеспе қағаздарды алып құрастырады. Кеспе қағаздарда кілем тоқуға арналған құрал-жабдықтардың, қажетті материалдардың суреттері қиылып берілген. Оқушылар суретті құрастырады, мұндағы мақсат оқушыларды мозаика әдісі арқылы 2 топқа біріктіру болып табылады. Оқушылардан жауаптар ала отырып бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтаймыз. Тақырып анықталған соң оқушыларға сабақтың оқу мақсаттары таныстырылады.
|
Топқа біріктірген соң оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады.
|
Өзара бағалау
|
оқулық |
|||
Сабақтың ортасы
|
Кілем – ковёр-carpet , тықыр кілем – гобелен- tapestry,алаша-ковер- alasha , қондырғы- станок-machine, жіп – нить, ой – идея – idea, композиция – композиция–composition тоқу, теру, кілем, дәстүрлі, тоқыма жіптері, қондырғы (станок). Тапсырма: Оқушылар топтық жұмыс жасайды. 1 топ. Кілем тоқуға арналған құрал-жабдықтар мен материалдарды анықтаңыздар, қондырғының яғни белағаштың (станок) түрлерін зерттеңіздер. 2 топ .Кілем фабрикасы Қазақстанда қандай өңірінде орналасқан туралы анықтаңыздар, отандықпен шетелдік кілем сапасын және түрлерін зерттеңіздер. |
|
Дескриптор:
|