2.1 Шығармашылық идеялардың
көркем көрінісі
|
МЕКТЕП:
«Сұңқар орта мектебі мектепке
дейінгі шағын орталығымен»
КММ
|
Күні: 29.11
|
Мұғалімнің
есімі: Мухамеджанова Гульжазира
Кобетаевна
|
СЫНЫП:
7
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Көркемдік жазбаны орындау.
Сәндеу. Безендіру
|
Осы сабақта қол жеткізетін
оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
7.2.1.1-Күрделі шығармашылық
идеялары мен сезімдерін білдіру үшін, өнер құралдары мен әртүрлі
техникада таңдалған қасиеттері мен тәсілдерін визуалды элементтерді
таңдау және негізделген түрде
анықтау
|
Сабақ
мақсаттары
|
Қазақ ұлттық және
әлемдік мәдениетіндегі өнер, қолөнері
мен дизайн туындыларының анықтайды,
зерделейді
|
Қағазға, матаға өрнек салуды шығармашылық
жұмыста
қолданады
|
Бағалау
критерилері
|
Білу
Түсіну
Қолдану
|
Күрделі шығармашылық
идеялар мен сезімдерін білдіру үшін, өнер құралдарын
анықтайды
шығармашылық жұмысында түстік
үйлесімділікті түсінеді
Көркем жазбаны орындау үшін
визуалды элементтерді
қолданады
|
Тілдік
мақсат
|
Дағдыларды
дамыту: Лексика мен сөз тіркестері:
Батик, гжель, көркем жазба, раппорт, сызық сурет, ою-өрнек
композиция
-
шығармашылық жұмысына,
орындалу жолдарына сипаттама
береді;
-
өз жұмыстарындағы
шығармашылық шешімдеріне пікірлер бере алады және орындалған
жұмыстарының сапасы мен қасиеттерін сын тұрғысынан талдайды (сөйлеу
дағдыларын дамыту
мақсатында)
|
Диалог/жазу үшін
қолданылатын тіркестер:
-
Сәндік-қолданбалы
өнер шеберлерінің шығармашылығына
негізделе отырып, мен...
-
Көркемдік жазбаның
ерекшелігі....
-
Мен ою-өрнек композициясын
..... жасау үшін қолдандым.
-
Мен ою-өрнек композициясын
қолданып, келесі... жасадым
көркемдік жазбаның ерекшелігін
зерттей отырып, мен...
|
Құндылықтарға
баулу
|
Білім алуға ашықтық,
бір-біріне деген құрмет, ынтымақтастық, шығармашылық және
еңбек, тәжірибелік дағдыларды,
шығармашылық белсенділік, танымдық
қызы-
ғушылықты дамыту. Жанжақты
дамыған тұлғаны тәрбиелеу.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Мағлуматтарды дұрыс пайдалану
арқылы сабақта тарих- хохлома, гжель, батик, география- Мәскеу
өнірі, Ява, геометрия фигуралар бөлімі, бейнелеу өнері, пәндер
арқылы байланыс орнату.
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Шығармашылық ойларды жүзеге
асыруда алғашқы және қазіргі smk.edu.kz ақпарат көздерін мақсатты,
өнімді пайдалану. (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік
технологияларды қолдану)
|
Алдыңғы сабақтан алған
білім
|
Оқушылар композиция
негіздерін, сәндік-қолданбалы өнер тарихы мен түрлерін біледі.
Текстиль материалдары және құрал-жабдықтарымен жұмыс істеу
дағдылары қалыптасқан. Сондай-ақ, аудиторияға өз жұмысын ұсына алу
тәжірибесі бар.
|
Сабақтың
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Ресурстар
Р.
«Көркем еңбек. 7-сынып» оқулығы, https://youtu.be/Uy5GGacwiw
|
Ұйымдастыру кезеңі
(3 минут)
|
Ынтымақтастық
атмосферасын қалыптастыру.
Оқушыларды «түстер» бойынша
топқа бөлу.
|
Қалыптастырушы
бағалау
|
Қызығушылықты
ояту
Білу (4
минут)
|
«Есте
сақтау.»әдісі Қауіпсіздік техника
ережелері.
Оқушыларды топқа бөлу
«Жалау»
|
Қол
шапалақтау
|
Мағнаны
ашу
Түсіну (5
минут)
|
Сұрақ
–жауап
І-топ
Батик туралы
түсінік беріңдер?
Батиктің қандай
түрлері білесін?
ІІ-топ
Суық батикке
қандай құралдар қажет?
Ыстық батикті
жасауға қандай зат
қажет?
Үй тапсырмасын
тексеру
Дескрипторлар
1.Батик туралы
біледі;
2.Батик
кескіндеменің эскиз жасау анықтамасын
және
ұғымын
біледі;
Техника қауіпсіздігі
мен санитарлық-гигиеналық нормалар туралы нұсқама
жүргізу.
Жұмысты бастамас
бұрын оқушыларға жостов, хохлома,
гжель және т.б. жазбаларды орындау үшін қағаз ыдыстар, бір реңкті
керамикалық ыдыстарды, қағаз бетіне немесе тақтайшаларды т.б.
материалдарды қолдануына
ұсыну.
|
«Айтып беру»
әдісі
(Жаңа материалдың
негізгі идеясын) айтып беру
|
Сабақтың
ортасы
Қолдану (7
минут)
|
(МК) Батикке салынатын өрнектер
алуан түрлі – он мың астам түрі бар. Көпшілігі ежелден келе жатқан
өрнектер. өте кең тараған - өмір қуанышы өрнегі: құстарды,
көбелектерді, гүлдерді, жемістерді бейнелегенде, бояу ерекше
үйлесім тапқан. Сондай - ақ батиктерде – мифтік Гаруд құсының
бейнесі көбірек кездеседі.
Батикке салынған суреттер
бірнеше түрге бөлінеді: геометриялық, түрлі денелер, өсімдіктер
бейнесіндегі өрнектер.
Матаны кескіндеудің негізгі
әдісі. Батик техникасының негізі бояуды резервте ұстау принципінде,
яғни қажет кезінде қолданылатын артық бояуды сыйымдылыққа (ыдысқа)
жинақтау принципінде жатыр. Бұл матаның өрнек жасалатын белгілі
бөліктерін боямай қалдыруға мүмкіндік
береді.
Жазық немесе көлемді пішін
бетіне суретті көшірудің бірнеше тәсілін, сондай-ақ, мысалы, гжель,
жостово немесе хохломада және т.б. еркін жазбаларды орындауда
негізгі сызықтары жүргізілетінін
көрсету.
Егер оқушылардың бірі мата
үстінде жазба таңдаған болса, мұғалім суреттің контурын резервпен
жүргізу үрдісін қадағалайды.
Оқушылардың резерв құйылған
түтікшені қолдану барысында қауіпсіз жұмыс істеуін қадағалау
керек.
|
Қол
шапалақтау
|
Өзіндік жұмыс ( 16
минут)
|
(Ө)(Қ)
Оқушылар құрастырылған
технологиялық карта бойынша жұмысқа кіріседі.Оқушылар суретті
негізге көшіреді.
Су ретті негізге кө шіру.
Бояутақ- тайда әр көркем өрнекке түстік гамманы жинақ тау. Өрнек
салу бойынша бірнеше жаттығуды орындау. Қылқаламды
(тегіс,
дөңгелек, әртүрлі өлшемді) таңдау. Элементтерді қағазда алдын
ала орындау.
|
|
Дескрипторлар
-
А 4
пішімінде көркем жазба композициясын
орналастырады;
-
− шығармашылық жұмысында түстік үйлесімділікті
көрсетеді;
-
− жұмысында өнердің көркем тәсілдерін
қолданады.
|
Бекіту
Ой
толғаныс
(3
минут)
|
Сұрақ-жауап
Батик өнері туралы
не білесіңдер?
«Суық» батик жасау
үшін қандай құрал жабдықтар
керек.
Батик өнерін қандай маталарда
орындауға болады?
|
|
Сабақтың
соңы
(2
минут)
|
Рефлексия
Оқушылар шеңбер
бойынша бір сөзбенен, рефлексивтік экран тақтасындағы фразаларды
бір сөйлеммен айтып беруді
орындайды:
-
Сәндік-қолданбалы
өнер шеберлерінің шығармашылығына негізделе
отырып, мен
...
-
Көркем өрнек салу
ерекшеліктері ...
-
Мен ... жасау үшін
ою-өрнекті компози цияны пайдаландым.
-
Көркем өрнек салу
ерекшеліктерін зерттей келе, ... айтуға
болады.
|
Мұғалімнің
бақылауы
|
Бағалау
|
Оқушыларды
бағалау
|
|
Саралау – Сіз қосымша көмек
көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға
тапсырманы күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау –Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін қалай жоспарлап
отырсыз?
|
Денсаулық
Қауіпсіздік техникасын
сақтау
|
|
|
|
Рефлексия
Сабақ / оқу
мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не
білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды?
Мен жоспарланған
саралау шаралары тиімді болды
ма?
Мен берілген уақыт ішінде
үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және
неліктен?
|
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нәрсе
табысты болды (оқытуда да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе
сабақты жақсарта алды (оқытуда да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен
сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|