Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
Бөлім
2А.
Сәндік-қолданбалы
шығармашылық
|
Мектеп:
Жақсыбай
НОМ
|
Күні:
4
желтоқсан
|
Мұғалімнің аты-жөні:
А.С.Надиргожин
|
Сынып: 5 сынып
қыздар
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ
тақырыбы:
|
Көркемдік кестемен бұйымды
безендіру.
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
5.2.1.1
Өз идеялары мен сезімдерін
беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем
тәсілдерін қолдану.
5.2.3.3
Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар дайындау үдерісінде
қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін
пайдалану.
5.2.6.1
Материалдар мен құралдарды
қауіпсіздік техникасын сақтап, қолданудың маңыздылығын сезіне
отырып демонстрациялау
|
Сабақ
мақсаттары
|
-
Көркем кесте түрлері мен
тәсілдерін қолдану;
-
ұлттық нақыштағы кестеленген
бұйым дайындау;
-
техника қауіпсіздігін
ұстану.
|
Жетістік
критерийлері
|
-
көркем кестелеудің бірнеше
түрлерін үйлесімді
қолданады;
-
шығармашылық жұмысты ұқыпты
орындайды;
-
ұлттық ою-өрнектердің
танымалдылығын
сақтайды;
-
жұмыс барысында
техника қауіпсіздігін
сақтайды;
|
Тілдік
мақсаттар
|
Пәнге тән лексика мен
терминология:
Кесте – вышивка
– Embroidery
Шым кесте – вышивка гладью –
padded satin stitches
Көктеу – сметать
– Sweep
Торлау – обметать
– Neaten
Сәнді кесте – декоративная
вышивка – decorative
embroidery
Жіптер – нитки –
thread
Кергіш – пяльцы –
hoop
Оймақ – наперсток –
thimble
Диалог пен жазу үшін
пайдалы сөздер мен
тіркестер:
-
Бұйымды сәндеу үшін
.... қолданылған.
-
Көркем кестелеудің
мына түрі .... менің бұйымыма сійкес келді деп ойлаймын. Себебі,
...
-
Кестелеудің ... түрі
қазақ қолөнеріне тән деп
ойлаймын.
|
Құндылықтарды
дарыту
|
-
Еңбек және
шығармашылық
-
Патриотизм
|
Пәнаралық
байланыстар
|
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Интернет ресурстарынан қажетті
мәліметтерді іздену арқылы АКТ дағдыларын
дамыту.
|
Бастапқы
білім
|
Практикалық тапсырмалар орындау арқылы алдыңғы тоқсанда алған білімдері мен дағдыларын белсендіру.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
0-5
мин
|
Оқушылармен сәлемдесу.
Құндылықтарды еске
түсіру.
Оқушыларды жаңа тақырып пен
оқу мақсаттарымен таныстыру. Бүгінгі сабақтағы іс-әрекеттерін атап
шығу.
|
Иллюстрациялық материалдары:
көркем кестемен сәнделген бұйымдар т.б. СҚӨ
заттары.
http://www.trozo.ru/cat/video-uroki/vyshivanie-lentami
– баумен кестелеу және т.б.
қолөнер шеберлік сағаттары бойынша видео
сабақтары.
http://www.trozo.ru/archives/22708
– кестелеу, сәндік және еркін
тігістер түрлері.
http://atlanticrus.ru/content/osnovy-dekorativnoi-kompozitsii?page=show
– Ою-өрнектің құрлымы мен
түрлері, композицияның құру
үлгілері
http://www.tvorchistvo.ru/vidy-dekorativnyh-kompozitsiy/
-
СҚӨ
әлемі
http://www.livemaster.ru/topic/274295-vse-vidy-rukodeliya-vyshivka
Қолөнердің түрлері;
Кесте
|
Сабақтың
ортасы
11-20
мин
21-35
мин
36-75
мин
|
(Т) Сарамандық жұмыс алдында
оқушылар инешаншым, тігіс түрлері мен көркем кесте (Біз кесте,
сабақты кесте, айқас кесте, тығыз
кесте.т.б.)
үлгілерін
зерттейді.
(МК) Осы күрделі тігіс
түрлерін тігу алдында, кестелермен безендірілген бұйымдарды
көрсету.
Оқушыларға көркем кестеде
қолданатын негізгі тігіс түрлерінің орындалуын көрсету, сонымен
қатар, кесте үлгілері және олардың орындалу жолын көрсететін
суреттерді берілген таблицаларды
көрсету.
(Қ,Ө) Практикалық тапсырма №
1.
(Ө) Алдыңғы сабақта оқушылар дайын
бұйымды көркем кестемен безендіру үшін нобайлар орындаған. Дайын
нобайды негізге (ол дайын бұйым немесе дайын бұйымды безендіруге
арналған негіз, мата болуы мүмкін) аудару қажет. Суретті негізге
немесе бұйымға көшірген соң кестелеуге
кіріседі.
(Қ,Ө)
Практикалық тапсырма №
2.
Бұйым ретінде таңдалған
тақияны қазақтың ұлттық мотивтерімен
кестелеу.
Оқушылар тапсырманы орындау
барысында жұмыстың сапасы тігістердің ұқыпты орындалуы мен нобай
суретімен сәйкес келуіне тікелей байланысты болатынын түсіне
отырып, оны ұстану керек.
Дифференциация: бұйымдағы қарапайым, орташа
және күрделі өрнекті кестелеу орындау
ұсынылады.
Орындалған жұмыстар мен
оқушылардың іс-әрекеті бойынша кері байланыс пен ұсыныстар
беру.
|
Сабақтың
соңы
76-80
мин
|
оқушылар өз туындыларына атау
беріп, сыныпқа ұсынады, өздерінің және сыныптастарының жұмыстарын
бағалайды.
Жұмыс орнын
тазалау.
|
көрме
|
Саралау – оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды жоспарлап
отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
|
Саралау іріктелген
тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес
қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке
қабілеттерін есепке ала отырып
іріктеу.
|
Сұрақ-жауап алу, практикалық
тапсырмаларды орындау нәтижесі
арқылы.
|
Техника қауіпсіздігі ережесі
бойынша құрал-жабдықтармен мұқият жұмыс істеуін және түзу отыруын
қадағалау.
Терезені ашып, ауаны тазартып
отыру.
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу
мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді
ме?
Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері
сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай
ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз
пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ
бағанда берілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы өткен екі
аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал
ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып
туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы
нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу
қажет?
|