|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Көрсеткіштік және логарифмдік теңдеулер мен теңсіздіктер Күні: Сынып: |
БҚО Бөрлі ауданы Ақсай техникалық колледжі Оқытушының аты-жөні: Салимова Валентина Ибраимовна Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Көрсеткіштік теңдеулер және олардың жүйелері |
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты: |
Көрсеткіштік теңдеулерді шешеді |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық білім алушылар: көрсеткіштік теңдеуді басқа теңдеулерден ажыратуды; |
|
Көпшілік білім алушылар: көрсеткіштік теңдеулерді әдістермен шешуді; |
|
|
Кейбір білім алушылар: Алған білімдерін практикада қолдану |
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану. |
|
Бағалау критерийі |
Көрсеткіштік теңдеудің анықтамасын біледі. Көрсеткіштік теңдеулерге әдістерді қолданып шешеді. |
|
Тілдік мақсаттар
|
Білім алушылар: көрсеткіштік теңдеудің анықтамасын тұжырымдайды, көрсеткіштік теңдеуді бірдей негізге келтіру және жаңа айнымалы енгізу арқылы есептер шығарады. Лексика мен терминология: теңдеу, көрсеткіштік теңдеу, дәреженің негізі, дәреженің көрсеткіші, бөгде түбір, теңдеуді шешу Диалогқа/жазылымғақажетті тіркестер: көрсеткіштік теңдеу ..... Көрсеткіштік теңдеулерді шығару жолдары ..... Бірдей негізге келтіру әдісі .......... Жаңа айнымалы енгізу әдісі......... Графиктік тәсіл ............ |
|
Құндылықтарға баулу
|
Білім алушыларды табандылықпен өмір бойы білім алуға, топтық жұмыста ынтымақтастыққа, мәдениеттілікке, жауапкершілік қасиеттерді бойына сіңіреді. |
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Көрсеткіштік дәреже, көрсеткіштік функция ұғымын біледі, теңдеулерді шешу әдістерін біледі |
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
1. Ұйымдастыру кезеңі
мақсатында қорапша әдісін пайдаланамын. Білім алушылар қорапшаның ішіндегі сұрақтар жазылған карточкаларды біреулеп алып, қолдарына түскен сұрақтарға жауап береді... Рационал көрсеткіштік дәреже дегеніміз не? Иррационал көрсеткіштік дәреже дегеніміз не? Рационал теңдеулерді шешудің қандай әдістері бар? Иррационал теңдеулерді шешу әдістері қандай? Көрсеткіштік функция дегеніміз не? Оқушылар «плюс-минус әдісі» арқылы бір-бірін бағалайды
1-топ «теңдеулер» тобы 2-топ «теңсіздіктер» тобы 3-топ «функциялар» тобы 4-топ «туындылар» тобы |
Қорапша, сұрақ карточкалары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Білім алушыларға жаңа сабақтың мақсаты мен бағалау критерийін таныстырамын. Топтық жұмыс Оқулықпен жұмыс Оқулықпен жұмыс әр топ жаңа тақырыпты тірек - сызба түрінде дайындап түсіндіреді. «Джигсо» әдісі
Білім алушылар оқулықпен жұмыс істейді. Түсінгендерін ортада талқылайды. Мұғалім білімдерін толықтырады М 27x =
33x=3-4 3x=-4 32x+5=3x+2+2 32x·35=3x·32+2 243·32x=9·3x+2 243·32x-9·3x-2=0 3x=y, 32x=y2 243y2-9y-2=0 y1=
3x=
3x+2=0 f(x)=3x g(x)=2 графиктерін салып, қиылысу нүктесін аламыз
Саралаудың бағалау әдісін қолданып, білім алушыларды бағалап отырамын. ҚБ: топтар бірін – бірі бағалайды. Тапсырма №1 «Дәптерге орындайық» (жеке жұмыс) 1) 3х= 81 , 43-2x = 42-x 2) 4x = 256 , 2x-2= 1
3) 2x=
4) 5x+1 =
125 , 25x=
Тапсырма № 2 (жеке)
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||




, 8













