«Қазақстан тарихы» пәні бойынша Қысқа мерзімді жоспар
5– сынып, 2-тоқсан №2-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Көшпелі мал шаруашылығының қалыптасуы
|
Бөлім: |
5.2. Ежелгі көшпелілер өмірі |
||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Уалиева Индира Асылжановна |
||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
15.11.2023ж |
||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Көшпелі мал шаруашылығының қалыптасуы Зерттеу сұрағы: Көшпелі мал шаруашылығы неліктен Қазақстанның ежелгі тұрғындары шаруашылығының негізгі түріне айналды? |
||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.4.1.2 көшпелі мал шаруашылығы мен егіншіліктің қалыптасуын түсіндіру; |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар үшін: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Көпшілік оқушылар үшін: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Кейбір оқушылар үшін: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады |
||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері
|
• Қазақстан аумағында көшпелі мал шаруашылығының қалыптасу себебін түсіндіреді; • Көшпелі өмір салтының отырықшылықтан айырмашылығын анықтайды; • Көшпелі мал шаруашылығының маңыздылығын сипаттайды? |
||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
|
||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігі, еңбегіне, тарихи ескерткіштеріне құрметпен қарау |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру Кезеңі Қызығушылықты ояту 8 мин. |
Сәлеметсіздер ме, оқушылар! 1.Қызығушылықты ояту кезеңі. Капсула арқылы. Бастапқы стимул. 2. Бағалау картасымен таныстыру Топтарға бөлу. Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Аялы алақан» Мақсаты: жылылық, сенімділік деңгейін, еркіндікті дамыту. Нұсқаулық: қатысушылар шеңбер болып отырады. «Бүгінгі сабақтан не алғыңыз, не көргіңіз келеді?» — сұрағын оқушыларға қойып, сұрақтарға жауап алу. Бастапқы қатысушы жанындағы көршісінің қолын ұстайды. Тренинг шеңбер бойымен жалғасады. (Тренинг соңында қатысушылар дөңгеленіп қолдарын ұстайды) Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру |
Оқушылар қорапшадан өздеріне ұнайтын капсулаларды алады. Оқушылар фото суреттерге қарап, сұрақтарға жауап бере отырып сабақтың тақырыбын ашады. |
ҚБ Мұғалім кері байланыс береді. «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бағалау. |
Тақырыптық суреттер |
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 30 мин |
Қолдану Оқушыларға төмендегідей суреттер топтамасын ұсынылады. Олар бұрыңғы білімдеріне сүйене отырып мал шаруашылығы мен егіншілікті "өнімді еңбек" түрлері екендігін анықтап, терімшіліктің егіншілікке, аңшылықтың мал шаруашылығына алып келгендігін түсіндірулері керек. Оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады
Оқушылардың болжамдарын тыңдап, сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты және бағалау критерийлерімен танысады Талдау Зерттеу сұрағы: Көшпелі мал шаруашылығы неліктен шаруашылықтың негізгі түріне айналды? Оқушылар Берілген мәтінге, видеоға сүйене отырып, мынадай сұрақтарға жауап негіздеуді тапсырамын. №1аялдама (жеке жұмыс) 1. Көшпелі мал шаруашылығының дамуы адамдарға қандай мүмкіндіктер бергенін анықтаныздар. 2. Көшпелілер малдың қандай түрлерін өсірген? Бағалау критерийі:
Дескриптор:
|
Видеодағы мәтіннің мазмұнын түсінеді. Мәтіндегі ақпараттарды өмірмен байланысттырады. Қорытынды шығарады. Оқушылар «ҚҚҚ» стратегиясы толтырады
Мәтіннің мазмұнын түсінеді. Мәтіндегі ақпараттарды өмірмен байланысттырады.Қорытынды шығарады.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
ҚБ «Мен саған, сен маған»
|
Барлық археологиялық қазбалар http://www.madenimura.kz/kk/culture-legacy/excavations-madenimura/excavation/excavation-list/ |
|
||||||||||||||||||
|
|
Тапсырма 2: (жұптық) «Климаттың өзгеруі неге әкеліп соқты?» - логикалық тізбекті құрастырыңыздар. Бағалау критерийі:
Дескриптор:
|
«Климаттың өзгеруі неге әкеліп соқты?» - логикалық тізбекті құрастырыңыздар Бұдан 2 мың жыл бұрын табиғат жағдайы өзгеріске ұшырады---климат өзгерді--- көшпелі мал шаруашылығы дамыды----жартылай көшпелі----- отырықшы шаруашылық.
|
ҚБ Банкомат арқылы |
|
|
||||||||||||||||||
|
|
№3 аялдама (жеке жұмыс) Картадан шаруашылық дамыған аймақтарды тауып, белгілеңіздер. Бұл аймақтарда малдың қай түрінің өсірілгенін анықтаңыздар.
Бағалау критерийі:
Дескриптор: шаруашылықтың дамыған аймақтарын картадан тауып, белгілейді |
|
ҚБ Банкомат арқылы |
|
|
||||||||||||||||||
|
|
№4 аялдама (жеке жұмыс) Кестені сәйкестендіріңіздер:
Дескриптор: Төрт түлік малды тауып, белгілейді |
|
|
|
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Қорытынды Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
Кері байланыс «ҚҚҚ » Жалғастырыңыз: Маған ... қызықты болды Маған ... қиындық туғызды Маған ..... құнды болды.
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
|
||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||
1сұрақ
-
Не көріп отырсыздар?
-
Қандай шаруашылық түрі бейнеленген?
-
Мал шаруашылығы қандай кәсіптен бөлініп шықты?
-
Егін шаруашылығы қандай кәсіптен бөлініп шықты?
-
Бұл шаруашылық түрлерін өнімді еңбекке жатқызуға болады ма?
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Көшпелі мал шаруашылығының қалыптасуы Зерттеу сұрағы: Көшпелі мал шаруашылығы неліктен Қазақстанның ежелгі тұрғындары шаруашылығының негізгі түріне айналды?
«Қазақстан тарихы» пәні бойынша Қысқа мерзімді жоспар
5– сынып, 2-тоқсан №2-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Көшпелі мал шаруашылығының қалыптасуы
|
Бөлім: |
5.2. Ежелгі көшпелілер өмірі |
||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Уалиева Индира Асылжановна |
||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
15.11.2023ж |
||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Көшпелі мал шаруашылығының қалыптасуы Зерттеу сұрағы: Көшпелі мал шаруашылығы неліктен Қазақстанның ежелгі тұрғындары шаруашылығының негізгі түріне айналды? |
||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.4.1.2 көшпелі мал шаруашылығы мен егіншіліктің қалыптасуын түсіндіру; |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар үшін: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Көпшілік оқушылар үшін: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Кейбір оқушылар үшін: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады |
||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері
|
• Қазақстан аумағында көшпелі мал шаруашылығының қалыптасу себебін түсіндіреді; • Көшпелі өмір салтының отырықшылықтан айырмашылығын анықтайды; • Көшпелі мал шаруашылығының маңыздылығын сипаттайды? |
||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
|
||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігі, еңбегіне, тарихи ескерткіштеріне құрметпен қарау |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру Кезеңі Қызығушылықты ояту 8 мин. |
Сәлеметсіздер ме, оқушылар! 1.Қызығушылықты ояту кезеңі. Капсула арқылы. Бастапқы стимул. 2. Бағалау картасымен таныстыру Топтарға бөлу. Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Аялы алақан» Мақсаты: жылылық, сенімділік деңгейін, еркіндікті дамыту. Нұсқаулық: қатысушылар шеңбер болып отырады. «Бүгінгі сабақтан не алғыңыз, не көргіңіз келеді?» — сұрағын оқушыларға қойып, сұрақтарға жауап алу. Бастапқы қатысушы жанындағы көршісінің қолын ұстайды. Тренинг шеңбер бойымен жалғасады. (Тренинг соңында қатысушылар дөңгеленіп қолдарын ұстайды) Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру |
Оқушылар қорапшадан өздеріне ұнайтын капсулаларды алады. Оқушылар фото суреттерге қарап, сұрақтарға жауап бере отырып сабақтың тақырыбын ашады. |
ҚБ Мұғалім кері байланыс береді. «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бағалау. |
Тақырыптық суреттер |
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 30 мин |
Қолдану Оқушыларға төмендегідей суреттер топтамасын ұсынылады. Олар бұрыңғы білімдеріне сүйене отырып мал шаруашылығы мен егіншілікті "өнімді еңбек" түрлері екендігін анықтап, терімшіліктің егіншілікке, аңшылықтың мал шаруашылығына алып келгендігін түсіндірулері керек. Оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады
Оқушылардың болжамдарын тыңдап, сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты және бағалау критерийлерімен танысады Талдау Зерттеу сұрағы: Көшпелі мал шаруашылығы неліктен шаруашылықтың негізгі түріне айналды? Оқушылар Берілген мәтінге, видеоға сүйене отырып, мынадай сұрақтарға жауап негіздеуді тапсырамын. №1аялдама (жеке жұмыс) 1. Көшпелі мал шаруашылығының дамуы адамдарға қандай мүмкіндіктер бергенін анықтаныздар. 2. Көшпелілер малдың қандай түрлерін өсірген? Бағалау критерийі:
Дескриптор:
|
Видеодағы мәтіннің мазмұнын түсінеді. Мәтіндегі ақпараттарды өмірмен байланысттырады. Қорытынды шығарады. Оқушылар «ҚҚҚ» стратегиясы толтырады
Мәтіннің мазмұнын түсінеді. Мәтіндегі ақпараттарды өмірмен байланысттырады.Қорытынды шығарады.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
ҚБ «Мен саған, сен маған»
|
Барлық археологиялық қазбалар http://www.madenimura.kz/kk/culture-legacy/excavations-madenimura/excavation/excavation-list/ |
|
||||||||||||||||||
|
|
Тапсырма 2: (жұптық) «Климаттың өзгеруі неге әкеліп соқты?» - логикалық тізбекті құрастырыңыздар. Бағалау критерийі:
Дескриптор:
|
«Климаттың өзгеруі неге әкеліп соқты?» - логикалық тізбекті құрастырыңыздар Бұдан 2 мың жыл бұрын табиғат жағдайы өзгеріске ұшырады---климат өзгерді--- көшпелі мал шаруашылығы дамыды----жартылай көшпелі----- отырықшы шаруашылық.
|
ҚБ Банкомат арқылы |
|
|
||||||||||||||||||
|
|
№3 аялдама (жеке жұмыс) Картадан шаруашылық дамыған аймақтарды тауып, белгілеңіздер. Бұл аймақтарда малдың қай түрінің өсірілгенін анықтаңыздар.
Бағалау критерийі:
Дескриптор: шаруашылықтың дамыған аймақтарын картадан тауып, белгілейді |
|
ҚБ Банкомат арқылы |
|
|
||||||||||||||||||
|
|
№4 аялдама (жеке жұмыс) Кестені сәйкестендіріңіздер:
Дескриптор: Төрт түлік малды тауып, белгілейді |
|
|
|
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Қорытынды Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
Кері байланыс «ҚҚҚ » Жалғастырыңыз: Маған ... қызықты болды Маған ... қиындық туғызды Маған ..... құнды болды.
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
|
||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||
1сұрақ
-
Не көріп отырсыздар?
-
Қандай шаруашылық түрі бейнеленген?
-
Мал шаруашылығы қандай кәсіптен бөлініп шықты?
-
Егін шаруашылығы қандай кәсіптен бөлініп шықты?
-
Бұл шаруашылық түрлерін өнімді еңбекке жатқызуға болады ма?
шағым қалдыра аласыз





