№
|
Сабақтың тақырыбы
|
«Қоғамдағы ата
ананың ролы»
|
|
Мерзімі
|
29 11
2014ж
|
|
Уақыты
|
|
|
Мақсаты
|
Ата
аналардың өз ойларын еркін айтуға дағдыландыру. Қоғамдағы өз
орындарын білуге, іштей ой түйіндерін нақты, тиянақты айтуға ықпал
жасау.
|
|
Түйінді идеялар
|
Жаңа әдістер арқылы ата аналарды түрлі іс
әрекетке ықпалдастыру. Бір бірімен пікір алмасуды, ақылдасуды
үйренеді.
|
|
Күтілетін
нәтиже
|
Ата
ананың қоғамдағы ролының қандай екендігін, неге мән беру керек,
неден аулақ жүру керектігін түсінеді.
|
|
Нақтылығы
|
Ынтымақтастық атмосферасын
құру.
|
|
Көрнекі құралдар
|
слайд, маркер,
(разных цветов),парақтар,
видеоролик.
|
Сабақ кезеңі
|
Мұғалімнің
іс - әрекеті
|
Ұйымдапстыру кезеңі Сәлемдесу, әуен
арқылы
|
Коуч тақырыпты және оның мақсатын
хабарлайды.
|
Топқа бөлу
|
«Топқа
бөлу» әдісі
|
Тренинг жаттығу (бір бірімен
танысу)
|
Ата
аналар өздерін таныстырып өтеді.
|
Видеоролик
|
Ата
аналарға «Біздің бала» атты
бейнеролик қойылады.
|
Сұрақ
|
-
Перзенттерімізге қаншалықты көңіл
бөлудеміз?
-
Отбасында өз балаңызға қанша уақыт көңіл
бөлесіз?
-
Бір жылда қанша рет қанша рет
өз балаңыздың сабағына
ендіңіз?
|
Сауалнама
|
Ата
аналарға жалпы сұрақ тасталады
|
Постер қорғау
|
ХХІ
ғасыр ата анасы қандай болу керек?
|
Мұғалім сөзі
|
Мұғалім қазіргі таңдағы өзекті мәселе арақ пен
теиекінің салдарынан отбасындағы баланың зардап шегуі туралы шағын
шолу жасайды.
|
Видеоролик
«Отбасындағы тәрбие»
|
Арақ пен темекінің зардабы тәрбиеге кері әсер
тигізу туралы үзінді қойылады.
|
Сұрақ жауап
|
-
Қоғамдағы осы дерттен қалай құтылуға
болады?
-
Бұл
көрініс бойынша балада қандай кінә бар ?
-
Баланың орнына өзіңізді қоя аласыз ба
?
-
Арамыздағы осындай ата аналарға айтар кеңесіңіз
қандай?
-
Бұндай тәрбиеде бала қандай есейеді деп
ойлайсыз?
-
Сіз
не дейсіз?
|
Мұғалім сөзі
|
Қоғамдағы қарттар үйіндегі қариялар туралы және
олардың санын, қазіргі таңда олардың саны тым артып бара
жатқандығын, бұған не себеп болып жатқандығын
баяндайды.
|
Видеоролик
«Бүгін қария жылады»
|
Дұрыс тәрбие болмағандықтың нәтижесінде тастанды
балалар, тастанды әке шешелер зардап шегуде. Сол тақырып
төңірегеінде үзінді қойылады.
|
Сұрақ жауап
|
-
Әкеңе сен шөп атсаң, балаң ертең саған тас атады
дегенді қалай түсінесіз ?
-
Осы
көрініске тәрбиенің тәрбиенің қатысы бар ма ?
-
Қоғамда тастанды бала, тастанды ата аналарды
азайту мақсатында қандай іс әрекеттер жасауымыз
керек.
-
Бала тәрбиесінде ата аналарды ролы
қандай?
-
Сіз
не дейсіз?
|
Мұғалім сөзі
|
Қазіргі таңдағы қоғамдағы ата ананың ролы. Кейбір
оқушылар неге ақша табудың жолына түсіп кеткен. өзі сабаққа қызыға
тура, амалсыздан ақша табуды әдетке айналдырған оқушылар жайлы
айтылады
|
Видеоролик
|
Қаламыздағы бір оқушының өмірі және көршісінен
алынған сұхбаттар туралы үзінді қойылады. Сол үзінді бойынша әңгіме
өрбиді.
|
Сұрақ жауап
Орта кейіпкер, кейіпкердің көршісі
шақырылады.
|
Кейіпкер
Сен өзі сабақта үлгерімің
қандай?
Сабаққ оқуға өте қызығады деп естідік неге
уақтылы сабаққа келмей қала бересің?
Қандай кедергілер бар?
Психолог:
Сіз не деп ойлайсыз
психолог ханым. Оқушының өз аузынан тыңдап тырган әңгіменің негізгі
өзегі қандай? Мектепте осы аталған оқушыларменг қандай жұмыстар
атқарылып жатыр ?
Көршісі:
Аталған оқушының отбасымен қанша уақыттан бері
көрші тұрасыз?
Көршіңізге аталған мәселе жайлы қолдау
көрсеттіңіз ба?
Сынып жетекшісі
Аталған оқушы
мектептен көп кешігеді екен, кейбір күндері сабаққа мүлдем келмей
қалатын күндері де блдады екен. Сіз бұған қандай ісшаралар
жасадыңыздар?
|
Саналық көрініс
|
Отбасындағы тәрбие туралы сахналық көрініс
қойылады.
|
Рефлексия
|
Атқарылған жұмыстардың нәтижесінде балада
айтарлықтай нәтиже пайда болады деген пікірге не дейсіздер
?
|
Жаттығу
|
«Екі жұлдыз бір тілек» әдісі
арқылы әр топ өз ұсыныстарын.
Пікірлерін параққа түсіріп жапсырады,
Белсенділік көрсеткен
мұғалімдерге смайлктер
беру.
|
Коучинг сессиясын аяқтау
|
Қоштасу, шығарып салу, әуен
арқылы.
|