Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Коучинг –сессия тақырыбы: «Сынып жетекші»
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сабақтың тақырыбы:Сақтар мәдениеті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ: тарих |
Мектеп: Ш.Бектасов ЖОМ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабаққа негізделген оқу мақсаттары |
Сақтардың өнер туындыларының стильдік ерекшеліктерін ажырата біледі, қосымша деректер арқылы ойларын толықтырады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сақтардың мәдени мұралары туралы біледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сақ тайпаларының өнер туындыларында аңдық стиль болғанын түсінеді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сақ мәдениетінің өзіндік ерекшеліктерін анықтап, талдайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат |
Оқушылар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқи алады, жаза алады, ойын еркін жеткізеді, түсінеді,талдайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Негізгі ұғымдар:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 Сақтардың көне ескерткіштері жайлы не білесің?
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жазылым: ғалымдардың сақтар мәдени мұралары жайлы ойларын жазады Оқылым: Сақтардың көне ескерткіштері жайлы оқиды Айтылым:Сабаққа қатысты ұғымдар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу |
Сақтардың мекендеген жері.Сақ қоғамы. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Басталуы 1минут 10 минут |
«Ұқсас ерекшеліктер»арқылы топқа бөлемін Білу кезеңі:Үй тапсырмасы «Сұрақтар қобдишасы» Сақтар туралы алғашқы мәліметтер Сақ тайпаларының қоныстануы Сақ қоғамы Сақ қоғамындағы әйелдер рөлі |
Сұрақ-жауап Карта |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
2 минут Ортасы 15 минут 2минут 5минут 2 минут 1минут 1минут |
Ой қозғау: «Суреттер сөйлейді» (оқулықтағы суреттерге қарап ойын жеткізу)
Шірік-Рабат Бесшатыр қорымы «Алтын киімді адам» Қолдану:«Топтас-Ойлан-Бөліс»әдісі Тақырыпшаны топқа бөліп беремін:Мәтінмен жұмыс 1.Сақтардың мәдени мұралары 2.Бесшатыр қорымы 3. «Алтын киімді адам» 4.Аңдық стиль Сергіту сәті: «Сұраққа сөзбен жауап беру» Талдау:«Ой тұжырымдау» 1.Картамен жұмыс (ескерткіш орындарын картаға түсіру) 2 хронологиямен жұмыс :
3.Семантикалық карта(дұрыс жауапқа «+»белгісін қой
4.Эссе:Сақтардың мәдени мұралары» (топтар тапсырмаларды өзара алмасу арқылы тексереді, түзету арқылы толықтырады) Жинақтау: «Өз ойыңды түйінде» Сақ жерінен табылған заттарға сипаттама беру Бағалау: критерий бойынша Үйге тапсырма:Сақ мәдениеті тақырыбын оқу және тест дайындап келу |
Оқулықтағы суреттер
Оқулық Флипчарт
Кескін карта
А4парағы
А4парағы
А4 парағы
Сақ жерінен табылған суреттер
Үй тапсырмасын белгілеп алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Аяқталуы 1 минут |
«Бағдаршам» әдісі арқылы оқушылардан кері байланыс алу Сабақтан қандай әсер алдың? Сабақ саған ұнады ма? Тақырып бойынша тағы не білгің келеді? |
Кері байланыс парағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпараттар: Сақтар мәдениетіне қатысты «Тарих Ата» оқулығынан қосымша мәліметтер айту |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау |
Бағалау |
Пәнаралық байланыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
-Төртінші тарау негіздерін қайталап келу
-Қосымша оқулықтармен жұмыс жасату -Тест дайындау |
Критерий бойынша оқушылардың тапсырмаларды орындаудағы белсенділіктеріне қарай бағаланды «Бағдаршам»әдісі арқылы кері байланыс алдым |
Ежелгі дүние тарихы Әдебиет Бейнелеу өнері
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия
|
Сабақта кемшіліктерді болдырмау мақсатында ұйымдастыру кезеңіне ерекше көңіл бөлдім.Оқушыларды сыни тұрғыдан ойлануға бейімдеу барысында қолдану,жинақтау,бағалау кезеңдерінде тапсырмаларды тәуелсіз орындай алды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бүгінгі сергіту сәті «Сұраққа сөзбен жауап беру»деп аталды. Өте қызықты болды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) 1.Блум таксономиясы кезеңдері бойынша тақырыпты ашу тиімді болды 2.Топтық жұмыс арқылы Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) 1.Сабақ кезеңдерін дұрыс жоспарлау 2. Әдіс-тәсілдерді тақырыпқа сәйкес қолдану Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін нені білдім. Тақырып жоспарын дұрыс құрылымдау. Әдіс-тәсілдерді тиімді қолдана білу Оқушылардың ой-пікір айтуында түрткі болу, бағыттай алу Сұрақтарды дұрыс қою Өзін-өзі бағалауды ұсыну |
Сабақтың тақырыбы:Сақтардың тұрмысы мен шаруашылығы |
|||||
Сабақ: тарих |
Мектеп: Ш.Бектасов ЖОМ |
||||
Сабаққа негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
Тақырыпты түсініп оқи білуге баулу.Сөздік,тілдік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру |
||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
||||
Сақтардың тұрмысы мен шаруашылық түрлерін біледі |
|||||
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||
Сақ елінің діни-наным, әдет-ғұрыптарын салыстырады |
|||||
Кейбір оқушылар: |
|||||
Сақтардың мал шаруашылығы мен егіншілік шаруашылығындағы іс-әрекеттерді және қосымша кәсіп түрлерін талдайды |
|||||
Тілдік мақсат |
Оқушылар |
||||
Оқи алады, жаза алады, ойын еркін жеткізеді, түсіндіреді. |
|||||
Негізгі ұғымдар: Тұрмыс.Шаруашылық. Қолөнер. |
|||||
1.Сақтардың өмір сүру дағдысы қалай болды? 2.Сақтардың тұрмысына қажетті мал түрлерін ата 3.Қолөнер ісінің дамуын қалай бағалайсың? 4.Сақтардың діни нанымдары мен әдет-ғұрыптарының негізгі бағыты не болды? |
|||||
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер |
|||||
Жазылым:ертедегі археологтардың қазба жұмыстары нәтижесінде нақтыланған ой-тұжырымдарды жазады Оқылым: Сақтардың тыныс-тіршілігі жайлы оқиды Айтылым:Сабаққа қатысты ұғымдар |
|||||
Алдыңғы оқу |
Сақ мәдениеті |
||||
Жоспар |
|||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескерпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
|||
Басталуы 2минут 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңін өткізу: «Күш бірлікте»көрсетілім жасаймын Сыныпты 1,2,3,4 санау арқылы төрт топқа бөлемін Бағалау парағын таратамын Білу кезеңі:«Стикердегі диалог» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұраймын Әр топ бір-біріне үй тапсырмасы бойынша сұрақтар жазып, үстел үстіне жапсырады. Топтар жауап береді |
А4парағы Сұрақ-жауап |
|||
Ортасы 2 минут 15 минут 1 минут 5минут 1 минут 1 минут 1 минут |
Түсіну: Жаңа сабаққа ену Оқушыларға сөзжұмбақ жасырамын:
Қолдану: «Бірге ойлаймыз»(мәтінмен жұмыс) Топтарға тақырыпшалар бөліп беремін: 1топ:Сақтардың тұрмысы 2топ: Сақтардың шаруашылығы 3топ:Қолөнер кәсібі 4.топ: Діни нанымдары мен ғұрыптары Сергіту сәті:«Абай өлеңдерін толықтыр» Талдау : «Ой тұжырымдау»әдісі ( топтарды қайта орналастыру) 1топ:Сақтар тұрмысы мен шаруашылығы тест дайындайды 2топ:Сәйкестендіру тесті: 1. Соқа мен қамыт---------------------абыздарға 2. Найза мен садақ -------------------- халыққа 3.Жайпақ тостаған --------------------егіншілерге 4. Қой жүні --------------------------- жауынгерлерге 3топ:Суретпен жұмыс: Сақтартың көппелі өмірін суреттейді 4топ: Эссе: «Сақтар тіршілігі» Жинақтау:Тізбектер. Оқушылар шеңбер болып тұрады. Жаңа тақырып бойынша бір сөз айтады, екінші оқушы түсіндіреді Бағалау:Критерий бойынша Үйге тапсырма:тақырыпты оқып келу |
Сөзжұмбақ Оқулық Постер Оқушылар әрекеті флипчарт, түрлі-түсті қалам А4 парағы, түрлі-түсті қалам Оқушы әрекеті Бағалау парағы |
|||
Аяқталуы 1 минут |
«Бас бармақ» әдісі арқылы оқушылардан кері байланыс алу |
Кері байланыс парағы |
|||
Қосымша ақпараттар: Оқу кітабынан сақтардың тұрмысы мен шаруашылығына қатысты қызықты мәлімет айту |
|||||
Саралау |
Бағалау |
Пәнаралық байланыс |
|||
-Төртінші тарау негіздерін қайталап келу -Қосымша оқуға арналған тарихи деректермен жұмыс жасау |
Критерий бойынша бағаланды «Бас бармақ»әдісі арқылы кері байланыс алынды |
Бейнелеу өнері әдебиет |
|||
Рефлексия |
Бүгінгі сабағымда топтың ортақ ережесін сақтауға ерекше мән бердім.Топтық ереже сақтаудың сабақтың дұрыс игерілуіне ықпалы зор екенін байқадым.Тақырыпты игерді.Оқушыларда тапсырма орындауда бірін-бірі толықтырып, тақырыпты ашуға әрекет етті. |
||||
Оқушылар топтық тапсырмалар орындауға дайындығы жақсы |
|||||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) 1. Жаңа тақырып бойынша деңгейлік тапсырмалар орындау 2.Оқушылардың өзін-өзі бағалауы Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) 1.Кезеңдер бойынша тапсырмалар орындау 2. Кейбір оқушының тапсырманы орындауда көшбастауы Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін нені білдім. Тақырып жоспарын дұрыс құрылымдау. Ортақ топтық ережесін құру Бейнекөрсетілім жасау Жаңа тақырып бойынша топтық жұмыс жүргізу Оқушыларды бірін-бірі бағалау |