Материалдар / Кристалл және аморфты денелер. Қатты денелердің механикалық қасиеттері. 10 класс
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Кристалл және аморфты денелер. Қатты денелердің механикалық қасиеттері. 10 класс

Материал туралы қысқаша түсінік
10 классқа арналған ҚМЖ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
22 Ақпан 2024
77
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
450 тг 338 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім:

Сұйық және қатты денелер

Педагогтің аты-жөні

А.Н.Аймуханбетова

Күні:

19.12

Сынып: 10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Кристалл және аморф денелер. Қатты денелердің механикалық қасиеттері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

10.2.4.3 – әр түрлі қатты денелер мысалында кристалдық және аморфты

денелердің құрылымын ажырату;

10.2.4.4 – серпімді деформация кезіндегі Юнг модулін анықтау

Сабақтың мақсаты:

Барлығы үшін: әр түрлі қатты денелер мысалында кристалдық және аморфты денелердің құрылымын ажыратады;

Серпімді деформация кезіндегі Юнг модулін анықтайды

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу және түсіну, қолдану

Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы:

(5-7 мин)


Ұйымдастыру

«Word woll» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру




«Ой қозғау» әдісі

Жаңа сабақ тақырыбын ашу

Picture 1 Picture 1 Picture 1 Picture 1 Picture 1 Picture 1

Суреттің сілтемесі: https://obgonay.ru/800/600/https/fsd.multiurok.ru/html/2018/08/27/s_5b84217d8f03f/img6.jpg


Оқушылар бір-біріне сұрақтар қойып, жауап береді.


Оқушылар өз тұжырымдарын жасайды


«жарайсың!», «жақсы», «керемет»




«Word woll»-ға оқушылар аттарын жазу






Интерактивті тақта


Сабақтың ортасы:

35 мин


Жаңа сабақты түсіндіру.

«Cast Lots» әдісі арқылы

оқушыларды топқа бөлу

1-топ: «Аморфты дене»

2-топ: «Кристалды дене»

3-топ: «Қатты денелердің қасиеттері»


«Бірге ойлаймыз» әдісі арқылы жаңа сабаққа қатысты постер қорғатамын









«Сәйкестендір» әдісі

Қосымша 1






«Тарсия» әдісі арқылы 3-топқа барлық есептерді шығартамын.

Сурет сілтемесі:

https://schoolbag.info/sat/sat_5/sat_5.files/image672.jpg

1-есеп:

Бөлменің температурасы 300C. Шық нүктесі 150C. Ауаның абсолют және салыстырмалы ылғалдылығы үшін қандай және көлемі 120 м2 бөлмеде қанша су буы бар?

2-есеп:

Диаметрі 0,6 мм жез сымның ұзындығы 4,8 м. 30H күштің әсерінен 4 мм ұзарады. Жез үшін Юнг модулін анықтаңдар.

3-есеп:

100Н күштiң әcepiнен ұзындығы 6 м және қимасы 3,5 мм2 сым 2 мм-ге созылды. Cымға әсep eтетін кернеу мен Юнг модулін анықтаңдар.


«Ойыңды жинақта» әдісі арқылы функционалдық сауаттылық тапсырмасы беріледі.

Айсұлу мыс купорасын алып одан кристалл өсіріп көруді қолға алды. Мыс купорасын сүзгіден өткізіп оны суға салып температурасы төмен бөлмеге апарып 2-3 күннен кейін бақылап көрді. Кристалдың бастапқы деңгейін көргеннен кейін оны одан әрі көлемін ұлғайтуды жалғастырды. Айсұлудың өсірген кристалы өте әдемі болып шықты.

1)аморфты денені тап:

а)кварц b)алмаз c)резеңке

2) аморфты және кристалл денелердің айырмашылығы қандай?

3) кристалл денелерді қай жерлерде қолдануға болады? Оның пайдасы туралы өз ойыңызды жазыңыз.


Стикерге жазылған сөздер арқылы топқа бөлу.



Оқушылар оқулықпен жұмыс жасайды, постер қорғайды

Әр оқушы белсенді қатысады,берілген тапсырмаларды ұйымшылдықпен орындайды

Тапсырманы орындайды








Есепті топта шығарып, әр топ бір есептен тақтада шығарады


















Оқушылар функционалдық сауаттылықтың құрылымдалған тапсырмасын орындайды.








ҚБ:

«Екі жұлдыз, бір тілек»









Дескриптор:

- аморфты денені анықтайды;

- кристалдық денені ажыратады


Дескриптор:

-ауаның абсолют ылғалдылығын анықтайды;

-салыстырмалы ылғалдықты табады;

-Юнг модулін анықтайды













Дескриптор:

-аморфты денені анықтайды;

- аморфты және кристалл денелердің айырмашылығын біледі;

- кристалл денелерді қай жерлерде қолдануға болатыны, оның пайдасы туралы өз ойларын жазады.









Стикер





А4, маркер











Үлестірме қағаздар








Кеспе қағаз










Сабақтың соңы:

(3 мин)


«Шындық немесе жалған» әдісімен сабақты бекітемін

Қосымша 2


«БББ» әдісі

Білемін ____________________

Білдім ___________________

Білгім келеді _______________


Үйге тапсырма:

«Кристалл және аморф денелер. Қатты денелердің механикалық қасиеттері»



Үлестірме қағаздар


Қосымша 1

Аморфты дене

A

Белгілі балқу температурасы бар

B

Атомдарының ретті орналасуы тек жуық тәртіппен орын алады

Кристалды дене


C

Белгілі балқу температурасы жоқ

D

Заттың қатты күйін сыртқы түріне қарап ажыратады



Қосымша 2

Тапсырма

Ш

Ж

Аморфты денелердің зат бөлшектері ретсіз орналасқан

+


Кристалды денелерде тұрақты балқу температурасы болмайды


+

Кристалдық денеге аққыштық тән


+

Аморфты дене пішінін сақтайды


+


Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!