Күні: 26.09.17 | Шеберлік сабағы |
Өткізген | Джазыкбаева Жанат Турсунбековна |
Сабақтың Тақырыбы: | Критериалды бағалаудың әдіс-тәсілдерін пайдаланып, әр пәнде қолдану |
Сілтеме | Мұғалімдерге арналған нұсқаулық |
Жалпы мақсаттары: | Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау теориясын сабақта қолдануға үйрету, критериалды бағалаудың тиімділігін көрсету. |
Пайдаланған әдіс-тәсілдер | ТренингТоптық жұмысЖеке жұмысКері байланыс |
Қажетті құралдар | Интерактивті тақта, магнит тақтасы, топтық жұмысты бағалауға арналған стент, гистограмма кестесі стикер |
Өткізу кезеңі | Уақыты | Шеберлік сабағын өткізушінің іс-әрекеті |
Психологиялықахуалтренинг | 1 мин | Мұғалімдермен амандасу, өзін таныстыру.Критериалды бағалаудың әдіс-тәсілдерін меңгерген ұстаздар оң қолымызды;Әдіс- тәсілдерді меңгеріп, оны іс-тәжірибе жүзінде қолданған ұстаздар сол қолымызды көтерейікші. Жаңа бағалаудың қиындығына төтеп берген ұлағатты ұстаздар, бір-бірімізді қошеметтеп қояйық.
|
Білу | 2 мин | Бүгінгі сабақтың мақсатын таныстырамын.Интерактивті тақта арқылы мәлімет беремін. Білім сапасын көтерудің бір үлкен көрсеткіші- бағалау. Білім алушылардың оқу жетістіктерін әділ және шынайы бағалау жүйесі, білім беру мазмұнының ажырамас бөлігі болып табылады. Критериалды бағалаудың екі түрі бар- жиынтық және қалыптастырушы.Қалыптастырушы бағалау - оқу үдерісін дер кезінде түзетуге мүмкіндік беретін, білім алушы мен мұғалім арасындағы кері байланысты қамтамасыз етіп, үздіксіз жүргізілетін бағалаудың түрі. Қалыптастырушы бағалау- сабақ барысында қолданылады, тәжірибелік білімін өлшейді, оқуды түзету үшін кері байланыс орнайды, бағаға әсер етпейді. Қалыптастырушы бағалаудың әдістерін жеке, жұптық және топтық жұмыстарды ұйымдастыру кезінде де қолдануға болады.
|
Түсіну
Топтық жұмыстың бағалануы
| 4 мин | Алдын ала дайындалған екі топтың тапсырмасын мұғалімдерге ұсыну, екі топ 4 бағалау критерийлері арқылы бағалайды.Жаңашылдығы: Барлық пәнде топтық жұмысты бағалауға арналған стент. |
Жеке жұмыс
Өзін-өзі бағалауы
| 1 мин | Барлық пәнде білім алушылар берілген тапсырмаларға сай жұмыс дәптерлерінде өзін-өзі бағалайды. Мұғалім әр тапсырманың дұрыс, бұрыстығын тексереді. Білім алушы әр пәнде сабақ соңында кестеге қанша тапсырманы дұрыс орындағанын белгілеп отырады. Мұғалім бақылау парағына жазып отырады.Жаңашылдығы: Магниттік тақтада гистаграмма кестесі берілген. Ол барлық пәнде пайдаланылады. |
«Білімді оқушы»(білім алушылардың бір-бірін бағалауы) |
| Әр сабақтың соңында оқушылар стикерге сабаққа жақсы қатысып отырған бір баланың атын жазады.Оқушылар гистограмма кестесіндегі оқушыныңжанына жапсырады. Нәтижесінде ең білімді оқушы анықталады. |
Ой толғау | 2 мин | Өткізушінің іс-әрекеті | Мұғалімдердің іс-әрекеті |
|
| Ыдысқа салынған жемістер мен көкөністер макетін ұсынамын.
| 2 топ «Критериалды бағалау» деп аталатын жеміс және көкөністер салатын жасайды. Әр тағамға білім алушыларды қалай бағалау керектігін жазады, оқиды, ой бөліседі. |
Бекіту | 1 мин |
|
Кері байланыс | 2 мин | Жүрекке жапсырылған, жақсы тілектер жазылған стикерлерді таратамын. | Мұғалімдер кері байланыс жазады. |