Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Күкірт ашық сабақ
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
17 (VII), 16 (VI), 15 (VI), 14 (IV)-топ элементтері және олардың қосылыстары |
||
Педагогтің аты-жөні: |
Нургалиева М.С. |
|
Күні: 16.01.2024ж |
Сыныбы : 9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Тақырыбы: |
16 (VI)-топ элементтері. Күкірт. № 7 көрсетілім "Күкірттің аллотропиялық түр өзгерістері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.1.11 16 (VI)-топ элементтерінің жалпы қасиетін сипаттау; 9.2.1.12 күкірттің аллотропиялық түр өзгерістерінің физикалық қасиеттерін салыстыру және күкірттің химиялық қасиеттерін көрсететін реакция теңдеулерін құрастыру |
|
Сабақтың
мақсаты: |
-16 топ элементтерінің жалпы қасиетін сипаттап, күкірттің физика-химиялық қасиетін түсіндіріп, химиялық реакция теңдеулерін құрастыру |
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану |
|
Бағалау критерийі |
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 7 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу.
«flippity» бағдарламасы бойынша топқа бірігуді ұсынады
«Стоп кадр » тәсілі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. |
Оқушылар өткен сабақтағы алған білімдеріне сүйеніп, сұрақтарға жауап береді
«flippity» бағдарламасы бойынша топқа бірігеді « Стоп кадр» тәсілі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Қағаз қиындылары Окулык Химия 9-сынып |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ ортасы 8 мин 10мин 10мин |
Жаңа сабақ. Тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді.
1-тапсырма « Шындық», «жалған» тәсілі жұптық жұмыс
2-тапсырма
«Топтас, ойлас,бөліс» әдісі арқылы топтық жұмыс ұйымдастырады, бақылау жасайды, сұрақтарға жауап береді ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді 3-тапсырма «Кім жылдам!» тәсілі арқылы жеке жұмыс ұйымдастырады, бақылау жасайды, ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді |
Оқушылар мұғалімнің түсіндіруін тыңдайды. Тапсырмаларды орындайды
1-тапсырма « Шындық», «жалған» тәсілі Берілген тұжырымның «шындық» немесе «жалған» екенін анықтаңдар (Қосымша -1)
2-тапсырма Күкірт (S) - химиялық элемент, периодтық жүйенің VI тобында орналасқан. Оның атомдық нөмірі 16 және атомдық массасы 32,06 г/моль. Күкірт табиғатта кеңінен таралған элементтердің бірі болып табылады және ол көптеген минералдар мен қосылыстардың құрамына кіреді. Күкірт - өнеркәсіпте кеңінен қолданылатын элемент. Ол күкірт қышқылын өндіруде, резеңке вулканизациясында, тыңайтқыштарда және тағы басқа салаларда қолданылады. Дегенмен, күкірт диоксиді (SO₂) сияқты оның кейбір қосылыстары қоршаған ортаға зиянды әсерін тигізеді. Күкірт диоксиді атмосфераға шығарылған кезде қышқыл жаңбырлар түрінде түсуі мүмкін, бұл өз кезегінде топырақтың және су қоймаларының қышқылдануына әкеледі.
Жұмыстарды орындап болған соң аталған мәліметтерді эксперимент ретінде алдын ала суда жібітілген кепкен жемістердің ерітіндісінде күкіртті қышқылдың түзілуін дәлелдеп, демонстративті көрсетуге болады. Ол үшін дүкеннен Е220 консерванты бар кепкен жемісті сатып алу керек. 4. Күкірттің аллотропиялық түрөзгерісінің бір-бірінен қандай айырмашылығы бар? 5. Күкірт молекуласында неше күкірт атомы бар? (сурет-2) 3-тапсырма «Кім жылдам?» тәсілі Мына айналымды жүзеге асырыңыз: а) S → SО2 → SО3 → Н2SО4 → К2SО4 ә) SО3 → Н2SО4 → КНSО4 а) Реакцияны аяқтап, теңестіріңіз. Реакция өнімдерін атаңыз Fe + S = S + H2 = S + O2 = S + HNO3 = Ә) Күкірттің физикалық және химиялық қасиеттерін анықтау
4–тапсырма ЕБК Берілген оттек топшасы элементтерінің аттарын және таңбасын анықтап, бос торкөзге жаз
Оқулықты пайдаланып, күкірттің аллотропиялық түрөзгерістерінің моделін жасау |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады
Дескриптор: Берілген тұжырымның «шындық» немесе «жалған» екенін анықтайды; жалпы балл-6
Дескриптор: 1. Күкірт өндіріс және қолданылуы туралы айтады 2.Күкірт диоксидінің қоршаған ортаға тигізетін әсерін талдайды 3.Адам денсаулығына тигізетін әсерін айтады 4.Күкірттің қоршаған ортаға зиянын азайту шараларын ұсынады Жалпы балл-5
Дескриптор : күкірттің Реакция теңдеуін аяқтап, теңестіреді. Реакция өнімдерін атайды Жалпы балл-4
Дескриптор : күкірттің физикалық және химиялық қасиеттерін анықтап, кестені толтырады Жалпы балл-6
Дескриптор: оттек топшасы элементтерінің аттарын және таңбасын анықтап, бос торкөзге жазады; Жалпы балл-5 |
Экран Окулык Химия 9-сынып А4 парағы Маркер флипчарт |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тапсырма жазылған парақтар күкірттің аллотропиялық түр өзгерісі - Поиск в Google |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабактың соңы 7 минут |
Рефлексия
Кері байланыс « Білім шамы» тәсілі арқылы кері байланыс жасауды ұсынады |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді
Қатысушылар «Білім шамы» тәсіл арқылы кері байланыс жасайды |
Кері байланыс: «Білім шамы» тәсілі арқылы |
Қосымша - 1
Халькогендер – периодтық жүйенің VI A-тобы элементтерінің топтық атауы. Топқа оттегі О, күкірт S, селен Se,теллур Te,полоний Po элементтері жатады. Бұл элементтер атомдарының валенттік деңгейлерінің электрондық формуласы ns2np4. Оттегі қосылыстарда көбінесе теріс жирек - II, сирек - I тотығу дәрежелерін көрсетеді. Басқа халькогендерге +IV және +VI, сонымен бірге -II тотығу дәрежелері тән. Электртерістіктері бойынша О және S -бейметалдар, ал Se, Te және Po - амфотерлі элементтер; Se мен Te бейметалдық, ал Po металдық қасиеттерді басымырақ көрсетеді.Бос күйінде оттегі O2 - газ, ал күкірт және оның аналогтары- қатты заттар. Оттегіден полонийға қарай жай заттардың тотықтыру мүмкіндіктері азаяды.
Қосымша - 2
күкірттің аллотропиялық түр өзгерісі - Поиск в Google
(сурет -2)