|
Пәні |
Жаратылыстану |
|
Бөлім |
Күш және қозғалыс |
|
Педагогтың аты-жөні |
Садыбаева И.С. |
|
Күні |
22.02.2022 жыл |
|
Сынып 2 «А» |
Қатысушылар саны Қатыспағандар саны |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Күшті қалай өлшейміз? |
|
Оқубағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
2.5.1.3 қозғалысты туындататын күштерді зерттеу. |
|
Сабақтың мақсаты |
Күштің қалай әсер ететінін біледі |
Сабақтың барысы
|
Кезеңдері |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Баға лау |
Рес урс |
|
Сабақ тың басы |
Психологиялық дайындық: |
Бірге айтады: Қыстың күні терезеден Бізге күле қарапты. Сондай жақсы көңіл-күймен Бастайық бұл сабақты |
|
Слайд |
|
|
Үй тапсырмасын сұрау |
Жылдамдықты өлшеу туралы білімдерін көрсетеді, әңгімелеп айтады |
ҚБ: Бағдаршам әдісі |
Оқу лық |
|
Сабақ тың орта сы |
1.Сабақтың тақырыбын мақсатын айту, тірек сөзбен таныстыру 2.Оқулықтағы сурет бойынша сұрақ жауап: -Адамдар заттар мен нысандарды қозғалту үшін не істейді? -Олар тез не баяу қозғалу үшін не істеу керек? Күш деген не? Күш туралы ақпарат беріледі. Күш – денелердің бір-біріне әсерін сипаттайтын физикалық шама. Сол әсердің нәтижесінде дененің жылдамдығы өзгереді. Демек, күшті қозғалыс жылдамдығының өзгеру себебі ретінде қарастыруға болады. Есіңе сақта! Күштің әсерімен затты қозғалтуға не тоқтатуға, жылдамдығын арттыруға не баяулатуға болады.
Күш әсерінің нәтижесіне тоқталу. Заттардың пішіні , мөлшері өзгертуі жайлы айтылады. Ермексаздың несі өзгерді? (Пішіні.) Пішін қашан өзгерді? (Қолдың күші әсер еткенде.) Резеңкені созғанда, не өзгерді?. (Өлшем.) Қорытынды: күштің әсерінен зат немесе нысан пішіні мен өлшемін өзгертуі мүмкін Тапсырма. Сен білесің бе? Құмырсқаның өзінен 50 есе ауыр жүкті, піл бір жарым есе, горилла төрт есе ауыр жүкті көтере алады. Ойлан тапсырмасын орындайды. Сұрақ: Қандай табиғи құбылыстар заттарды қозғалысқа келтіреді? |
Сурет бойынша нысандарды анықтайды. Қозғалыс туындататын күштерді зерттейді. Оқушылар жауабы:
Практикалық жұмыс жасайды: 1.Сөмкені және пеналды көтеріп, орнынан қозғап көреді. 2. Допты үстел бетінде бір біріне қарай домалатып, тоқтатып, бағытын өзгертіп қозғайды. 3. Сызғышты парта үстіне қойып, ортасынан және шетінен итеріп, қозғалыс траекториясын өзгертуге болатынына көз жеткізеді. 4. Губка, ермексаз немесе қағаз парағын қатты қысып оның пішінін өзгертуге болатынына көз жеткізеді. 5. Қорытынды жасайды Заттарды қозғалысқа келтіретін табиғи құбылыстарды анықтайды. |
Дескрип тор: 1.Сурет бойынша нысан дарды анықтайды 2.Қозғалыс туында татын күштерді табады. ҚБ: Бас бармақ әдісі ҚБ: Бағдаршам әдісі Дескрип тор 1.Қандай табиғи құбылыстар заттарды қозғалысқа келтіре тінін табады. |
Оқу лық Слайд Сөмке Пенал Доп Сызғыш Ермек саз Қағаз губка |
|
|
Видео көрсету Заттарды қозғалысқа келтіретін табиғи құбылыстар . |
Заттарды қозғалысқа келтіретін табиғи құбылыстар туралы білім алады. |
|
|
|
Сергі ту сәті |
|
Қимыл-қозғалыс жаттығуларын жасайды |
|
|
|
Сабақ тың соңы |
Суретке мұқият қара. Қораптарды орнынан қозғалту үшін балалар қандай әрекеттер жасады? |
1-бала: қорапты ___ 2-бала: қорапты __ |
ҚБ: Бағдаршам әдісі |
слайд |
|
Бекіту |
Сабақты бекіту тапсырмасы. Берілген сұрақтарға иә немесе жоқ деп жауап бер. 1.Заттарды итергенде адам оған күш жұмсайды. (иә) 2.Өзінен 5 есе ауыр жүкті көтере алатын жануар – құмырсқа. (жоқ) 3.Зат қаншалықты ауыр болса, оны қозғалтуға жұмсалатын күш те соншалықты аз болады. (жоқ) 4.Күш көп болу үшін бірнеше күшті біріктіру керек. (иә) |
Қозғалыс туындататын күштер туралы меңгергенін анықтайды Берілген сұрақтарға иә немесе жоқ деп жауап береді. |
ҚБ: Бағдаршам әдісі |
Оқу лық слайд |
|
|
Кері байланыс Бүгінгі сабақ бойынша өзіңді бағала. |
Бүгін мен көп білдім (1-сурет) Сабақ маған ұнады, түсіндім (2-сурет) Түсінбедім, менде әлі сұрақтар бар (3-сурет) |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Күш және қозғалыс. Жаратылыстану.2-сынып
Күш және қозғалыс. Жаратылыстану.2-сынып
|
Пәні |
Жаратылыстану |
|
Бөлім |
Күш және қозғалыс |
|
Педагогтың аты-жөні |
Садыбаева И.С. |
|
Күні |
22.02.2022 жыл |
|
Сынып 2 «А» |
Қатысушылар саны Қатыспағандар саны |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Күшті қалай өлшейміз? |
|
Оқубағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
2.5.1.3 қозғалысты туындататын күштерді зерттеу. |
|
Сабақтың мақсаты |
Күштің қалай әсер ететінін біледі |
Сабақтың барысы
|
Кезеңдері |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Баға лау |
Рес урс |
|
Сабақ тың басы |
Психологиялық дайындық: |
Бірге айтады: Қыстың күні терезеден Бізге күле қарапты. Сондай жақсы көңіл-күймен Бастайық бұл сабақты |
|
Слайд |
|
|
Үй тапсырмасын сұрау |
Жылдамдықты өлшеу туралы білімдерін көрсетеді, әңгімелеп айтады |
ҚБ: Бағдаршам әдісі |
Оқу лық |
|
Сабақ тың орта сы |
1.Сабақтың тақырыбын мақсатын айту, тірек сөзбен таныстыру 2.Оқулықтағы сурет бойынша сұрақ жауап: -Адамдар заттар мен нысандарды қозғалту үшін не істейді? -Олар тез не баяу қозғалу үшін не істеу керек? Күш деген не? Күш туралы ақпарат беріледі. Күш – денелердің бір-біріне әсерін сипаттайтын физикалық шама. Сол әсердің нәтижесінде дененің жылдамдығы өзгереді. Демек, күшті қозғалыс жылдамдығының өзгеру себебі ретінде қарастыруға болады. Есіңе сақта! Күштің әсерімен затты қозғалтуға не тоқтатуға, жылдамдығын арттыруға не баяулатуға болады.
Күш әсерінің нәтижесіне тоқталу. Заттардың пішіні , мөлшері өзгертуі жайлы айтылады. Ермексаздың несі өзгерді? (Пішіні.) Пішін қашан өзгерді? (Қолдың күші әсер еткенде.) Резеңкені созғанда, не өзгерді?. (Өлшем.) Қорытынды: күштің әсерінен зат немесе нысан пішіні мен өлшемін өзгертуі мүмкін Тапсырма. Сен білесің бе? Құмырсқаның өзінен 50 есе ауыр жүкті, піл бір жарым есе, горилла төрт есе ауыр жүкті көтере алады. Ойлан тапсырмасын орындайды. Сұрақ: Қандай табиғи құбылыстар заттарды қозғалысқа келтіреді? |
Сурет бойынша нысандарды анықтайды. Қозғалыс туындататын күштерді зерттейді. Оқушылар жауабы:
Практикалық жұмыс жасайды: 1.Сөмкені және пеналды көтеріп, орнынан қозғап көреді. 2. Допты үстел бетінде бір біріне қарай домалатып, тоқтатып, бағытын өзгертіп қозғайды. 3. Сызғышты парта үстіне қойып, ортасынан және шетінен итеріп, қозғалыс траекториясын өзгертуге болатынына көз жеткізеді. 4. Губка, ермексаз немесе қағаз парағын қатты қысып оның пішінін өзгертуге болатынына көз жеткізеді. 5. Қорытынды жасайды Заттарды қозғалысқа келтіретін табиғи құбылыстарды анықтайды. |
Дескрип тор: 1.Сурет бойынша нысан дарды анықтайды 2.Қозғалыс туында татын күштерді табады. ҚБ: Бас бармақ әдісі ҚБ: Бағдаршам әдісі Дескрип тор 1.Қандай табиғи құбылыстар заттарды қозғалысқа келтіре тінін табады. |
Оқу лық Слайд Сөмке Пенал Доп Сызғыш Ермек саз Қағаз губка |
|
|
Видео көрсету Заттарды қозғалысқа келтіретін табиғи құбылыстар . |
Заттарды қозғалысқа келтіретін табиғи құбылыстар туралы білім алады. |
|
|
|
Сергі ту сәті |
|
Қимыл-қозғалыс жаттығуларын жасайды |
|
|
|
Сабақ тың соңы |
Суретке мұқият қара. Қораптарды орнынан қозғалту үшін балалар қандай әрекеттер жасады? |
1-бала: қорапты ___ 2-бала: қорапты __ |
ҚБ: Бағдаршам әдісі |
слайд |
|
Бекіту |
Сабақты бекіту тапсырмасы. Берілген сұрақтарға иә немесе жоқ деп жауап бер. 1.Заттарды итергенде адам оған күш жұмсайды. (иә) 2.Өзінен 5 есе ауыр жүкті көтере алатын жануар – құмырсқа. (жоқ) 3.Зат қаншалықты ауыр болса, оны қозғалтуға жұмсалатын күш те соншалықты аз болады. (жоқ) 4.Күш көп болу үшін бірнеше күшті біріктіру керек. (иә) |
Қозғалыс туындататын күштер туралы меңгергенін анықтайды Берілген сұрақтарға иә немесе жоқ деп жауап береді. |
ҚБ: Бағдаршам әдісі |
Оқу лық слайд |
|
|
Кері байланыс Бүгінгі сабақ бойынша өзіңді бағала. |
Бүгін мен көп білдім (1-сурет) Сабақ маған ұнады, түсіндім (2-сурет) Түсінбедім, менде әлі сұрақтар бар (3-сурет) |
|
|
шағым қалдыра аласыз














