Материалдар / Квадрат теңдеулерді шешу тәсілдері
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Квадрат теңдеулерді шешу тәсілдері

Материал туралы қысқаша түсінік
Квадрат теңдеулерді шешуде әртүрлі тәсілдерді пайдалана білу дағдыларын қалыптастыру Квадрат теңдеулер тақырыбынан алған білімдерін, ойлау қабілеттерін арттыруда ққушыларға көмек құралы болып табылады.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
05 Наурыз 2021
285
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Алгебра 8 сынып

Сабақтың өтілетін күні

Пәні

Класс

Өткізетін мұғалім

Кабинет

19.01.201 5.

Алгебра

8

Кушимбаева Гаусар Ванцетовна

311

Сабақтың тақырыбы

Квадрат теңдеулерді шешу тәсілдері


Мақсаты

Квадрат теңдеулерді шешу тәсілдерін қайталау және оларды пайдалана білу


Міндеттері

Квадрат теңдеулерді шешуде әртүрлі тәсілдерді пайдалана білу дағдыларын қалыптастыру

Квадрат теңдеулер тақырыбынан алған білімдерін, ойлау қабілеттерін, зерделеу және қорытынды жасай алуын дамыту

Топ алдында өз әрекетіне жауапкершілікпен қарауға тәрбиелеу

Оқыту нәтижесі

Квадрат теңдеулерді шешу тәсілдерін қайталайды және оларды есеп шығарғанда пайдалана біледі

Түйінді идеясы

квадрат теңдеу деп аталады. а, в,с -коэффициенттер, х-айнымалы а

а х айнымалысының квадрат үшмүшені нөлге айналдыратын мәндері =0 квадрат теңдеуінің түбірлері болады. Квадрат теңдеуді шешу үшін дискриминант, түбірлердің формуласы мен Виет теоремасы пайдаланылады.

Стратегиялар

Топтау, топтық, жеке жұмыс, «Үш шапалақ», «Екі жұлдыз, бір тілек», «Екі жұлдыз, бір тілек»

Уақыты

Ресурсы

Сабақтың барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс - әрекеті

2

мин

Карточка

Оқушыларды гүлдер арқылы топтау: Гүлдердің бес түрі беріледі 

Оқушылар гүлдердің бес түріне байданысты топтасады, бес топқа бөлінеді

мин

слайд

«Маған уақытымды саясат пен теңдеуге бөлуге тура келеді. Алайда меніңше теңдеу саясаттан анағұрлым маңызды. Себебі саясат осы уақыттық қана, ал теңдеу мәңгілік.»

ғұлама -  Альберт Эйнштейн

Оқушылардың көңілі нақыл сөзге ауады, сабаққа деген қызығушылығы ашылады.

15

мин

Слайд

Оқушыларға квадрат теңдеулерді шешу тәсілдері мен есеп шығару үлгісін ұсынады.

Оқушылар толымсыз квадрат теңдеуді, квадрат теңдеу түбірінің формуласы бойынша, Виет теоремасын пайдаланып, жұп коэффициенті бар теңдеуді шешу және алмастыру тәсілін қайталайды, бір – біріне түсіндіреді, диалогқа түседі, сұрақ қояды, жауап береді, өз пікірлерін ортаға салады, сыни тұрғыдан ойлайды, үнсіз оқушы ашылады, дарынды оқушы таланттылығын көрсетеді, мысалды талдайды, бірін – бірі тыңдайды, көбейткішке жіктеу алгоритмін құрайды

7

мин

Слайд

Әр шешу тәсіліне топқа төрт немесе бес есептен беріледі:


Бес топ бір мезгілде берілген есептерді шешіп, топ болып шығарылу жолын өзара топта талқылайды, бір – біріне түсіндіреді. Кейін барлық топ үшін жалпылай түсіндіреді, дәптерге түсіреді


2

мин


Сергіту сәті.

Көңіл – күйлері көтеріледі, сергиді

10 мин


слайд

«Лақтыру» тәсілі түсіндіріледі

Әр топ шешу алгоритмін пайдаланып, тапсырмаларды орындайды, берілген қателіктер болса тексереді, түзету енгізеді, дәптерге түсіреді

5 мин

Слайд

4– тапсырма: «Сиқырлы сұрақ» әдісімен қорытындылайды

Слайдта көрсетілген сұрақтарды оқиды, ойланады, жауап береді, қайталайды, есте сақтайды

3 мин


Кері байланыс үшін ««Екі жұлдыз, бір тілек».» әдісін қолданады.

Оқушылар бүгінгі сабақтан не білгенін, көңіл – күйін, көңілінде туындаған сұрақтарын ««Екі жұлдыз, бір тілек».» әдісімен өз ойын жеткізеді

1

мин






Оқушыларды сабақ барысында өздерін бағалау парағын толтырады.

Үйге тапсырма

Әр тәсілге кітаптан екі мысалдан шығарып келу

Қосымша тапсырма






Бағалау парағы

Оқушының аты жөні __________

Меңгердім (тапсырма) __________

Shape1 Меңгергім келеді (тапсырма) ______

Өзіме ұпай А өте жақсы

Ә жақсы

Б орташа

В жаман

Біреуге түсіндіргім келеді Иә Жоқ





















1 тапсырма:Формуланы пайдаланып шешу .

1. 2х2-5х+2=0,

2. 6х+5х+1=0,

3. 2х2-3х+2=0,

4. 4х2-12х+9=0.

2 тапсырма: Виет теоремасын пайдаланып шешіңдер:

  1. х2+10х+9=0,

  2. х2+7х+12=0,

  3. х2-10х-24=0,

  4. х2-16х+60=0,

  5. х2+5х-14=0.

3тапсырма: Лақтыру тәсілін пайдаланып шешу

1. 2х2-9х+9=0,

2. 10х2-11х+3=0,

3. 3х2+11х+6=0,

4. 4х2+12х+5=0,

5. 3х2+х-4=0.

4 тапсырма: "коэффициенттер" тәсілін пайдаланып шешіңдер.

1.5х2-7х+2=0;

2.3х2+5х-8=0;

3.11х2+25х-36=0;

4.11х2+27х+16=0;

5.939х2+978х+39=0.

5 тапсырма: Биквадрат теңдеулерді шешіңдер:

1.х4-13х2+36=0;

2.х4-3х2-28=0;

3. х4-24х2-25=0;

3.4х4-5х2+1=0.



2


Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!