А л г е б р а 8 – с ы н ы
п
Сабақтың тақырыбы:
§3
«
Квадраттық тендеулерді
формула бойынша шешу қайталау»
Сабақтың мақсаты:
-
білімділік: Квадраттық тендеулерді формула
бойынша шешу есептерді қайталау
- дамытушылық:
логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын
жетілдіру.
Оқыған материалды қорытындылай, есте сақтау
қабілеттерін дамыту, салыстыра білу дағдысын
қалыптастыру.
-
тәрбиелік: Оқушыларды алғырлыққа,
зеректікке баулу.
Ізденгіш жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақ
түрі: Жаңа білім беру
сабағы.
Қөрнекіліктер: үлестірмелі кестелер,
формулалар, плакат,
компьютердегі слайдтар.
Сабақтың құрылымы:
І. Ұымдастыру кезені.
ІІ. Үй тапсырмасын
сұрау.
ІІІ. Білімдерін тексеру (қайталау
сұрақтар).
ІV. Жаңа сабаққа мақсат
қою.
V. Жаңа білім беру.
VI. Түсінгенін тексеру.
VII. Бекету.
VIII. Тест тапсырмалар
ІX.Үйге тапсырма беру.
XІ. Оқушыларды бағалау.
Сабақтың барысы:
І. Ұымдастыру кезені.
Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды
түгендеу.
Сабақтың мақсаты, сабақтың өту барысын атап өту,
оқушылардың назарына сабаққа аудару.
Ойының
шартты:
«Халық банк несиесі»
-
Мұғалім банк басқармасы болады, оқушылар –
клиенттер.
-
Әр
клиенттің бастапқы капиталы 100 000 теңге.
-
Банкир беретін тапсырмалардың құны олардың
қиындығына сай өзгеріп отырады.
-
Егер клиент тапсырманы орындай алмаған жағдайда
тапсырманың құны қосылмайды.
-
Ал басқа клиент жауап берген
жағдайда тапсырманың толық құны
шегеріледі.
-
Клиенттердің капиталы таусылса
немесе тапсырманың барлығы орындалып бітсе, ойын аяқталды деп
есептелінеді.
-
Ойын аяқталғанда қай клиенттің
«ақшасы» көп болса, сол жеңімпаз болып
жарияланады.
Берілген тапсырмалар
компьютерде интерактивті тақтада көрсетіледі. Оқушылар тапсырманы
орындаған соң, экран бетінде есептің шығарылу жолымен, жауабы
көрсетіледі.
ІІ. Үй тапсырмасын
сұрау.
Жаттығулар № 295 №
299
ІІІ. Білімдерін
тексеру.
1
тапсырма: «Өнерлі өрге
жүзеді».
Қайталау сұрақтар .
1. Квадраттық
теңдеудің анықтамасын
тұжырымдаңдар.
2.
Қандай теңдеуді толымсыз квадраттық теңдеу деп
аталады?
3.
Квадраттық теңдеудің
түбірлерінің формуласын жаз.
4.
Квадраттық теңдеудің неше түбірі болуы мүмкін?
5. Квадраттық теңдеудің
дискриминанты деп не аталады?
-
Толымсыз квадраттық теңдеудің әр түрінің неше
тібірі бар болады?
-
Квадраттық теңдеудің формуласын
жаз.
-
Толымсыз квадраттық теңдеуге мысал
келтір.
-
Ағылшын математигі Д.Сильвестор енгізген
термин
қалай аталады? Жауабы:
Дискриминант
1-
көмек Қазақ тіліндегі мағынасы айырма дегенді
білдіреді.
2-
көмек. Осы терминге байланысты теңдеулердің
түбірлерінің саны аңықталады.
3-
көмек. Квадраттық теңдеудің бұл терминнің
көмегіңсіз шешу мүмкін емес.
ІV. Жаңа сабаққа мақсат
қою.
Квадраттық теңдеудің коэффициентінің қасиеттерін
пайдаланып теңдеулердің түбірлерін табу
V. Жаңа білім
беру. « Бой жетпеген жерге, ой
жетеді.
Қыран жетпеген жерге, қиял
жетеді»
, а≠0
Квадраттық
теңдеулердің коэффициентінің
қасиеттері:
1)
Егер b=2k
болса,
онда
(ІІ)
қвадраттық теңдеулердің түбірлері формула бойынша
есептеледі.
2) Егер
a+b+c=0 болса, онда
х1=
1, х2 =
с/а
3) Егер
b=а+c
болса, онда
х1=
-1, х2 = -
с/а
Мысалдар келтіру:
VІ. Түсінгенін тексеру.
Оқулықпен
жұмыс №296( І
баған)
а)
3х2-14х+16=0 г)
4х2-36х+77=0
ә)
5х2
-16
х+3=0 д)
15у2
-22у-37=0
б)
х2
+2х-80=0 е)
7z2 -20 z+14=0
в)
х2-22х-23=0 ж)
у2
-10
х-25=0
7х2+2х-9=0 теңдеуінің түбірлерін
табыңдар.
Жауаптың кілті: 0 1 с/а
. Жауыбы: х1
= -9/7;
х2
=1
VIІ. Бекету. «Ақыл азбайды,
білім тозбайды».
Квадраттық теңдеуді формула
арқылы шешіңдер.
1.1
х2-5х+6=0
1.2
2х2+х-3=0
1.3
3х2-13х+14=0
1.4
у2-у-20=0
1.5
х2-5х+4=0
1.6
3х2-2х-1=0
1.7
5х2-9х-2=0
1.8
16х2-8х+1=0
1.9
х2-7х-60=0
1.10
m2+m-90=0
1.11
3х2 +32х+80=0
1.12
3х2-6х+3=0
1.13
у2-10у-24=0
1.14
3х2+7х+4=0
1.15
2х2+9х-486=0
1.16
9х2 +6х+1=0
1.17
2х2+3х+1=0
1.18
2х2+х+2=0
VIIІ. Тест тапсырмалар
XI. Үйге тапсырма беру. §2-3
Жаттығулар № 297 , № 304
XII
Оқушыларды
бағалау.