Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарлама-сына сілтеме) | 8.2.2.3квадрат теңдеулерді шешеді;
|
Сабақтың мақсаты | Оқушыларға толымсыз квадрат теңдеулерді шешуді үйрету. Квадрат теңдеудің нақты түбірлерінің санын анықтау үшін дискриминантты қолдануды және квадрат теңдеулердің түбірлерін табуға арналған формулаларды үғындыру. |
Бағалау критерийлері
| Толымсыз квадрат теңдеулерді шешіп біледі; дискриминант формуласын біледі;қандай жағдайда квадрат теңдеудің белгілі бір түбір саны болатынын біледі;ұсынылған барлық мысалдардағы түбір санын дұрыс табады |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Квадрат теңдеу анықтамасын түсінеді және ауызша/жазбаша оның өмірдегі кейбір қолданыстарын біледіПәнге қатысты лексика мен терминологияКвадрат теңдеу Айнымалының ең үлкен дәрежесі(бірінші/екінші/орта/соңғы мүшесі) (дәреже) Бүтін сан , коэффицент, дәреже көрсеткіші, жақшаларды ашу /жақшаға алу , ең үлкен ортақ бөлгіш , ықшамдау, шешуДиалогқа/жазылымға қажетті тіркестерКвадрат теңдеу дегеніміз …айнымалының ең үлкен дәрежесі квадрат болатын теңдеу.
|
Бастапқы білімдер | Өрнектерді, теңдеулер және теңсіздіктер ұғымын түсіну; теңдеудің графиктік түрде бейнелену мүмкіндігін түсіну; сандардың бөлгіштерін анықтау |
« Мәңгілікел» ұлттықидеясындақоғамның бастықұндылықтары | Белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту.бір – бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, қабылдау |
Пәнаралық байланыстар | Алгебра, графиктерді салу, квадраттық функцияларды графиктік бейнелеуде және шешімдерін табуда алынған анализдеу дағдысы, математика мен физиканың көптеген аспектілерінде пайдалы болады. Оларды тікелей қолдану ауданға байланысты есептерді шешуде көрінеді. |
АКТ қолдану дағдылары | презентация |
Сабақ түрі | Жаңа ұғымды меңгерту, қолдану. |
Сабақтың жүру барысы |
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері | Сабақтағы жоспарланғаніс-әрекет | Ресурстар |
Басталуы2 минут
| Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу. |
|
Білімді актуалдандыру 2 минут
Жұптық жұмыс5 минут
| І. «Ой қозғау» Өткен сабақтағы білімді актуалдандыру мақсатында толымсыз квадрат теңдеулер арқылы үш топқа бөлу.1 топ:1) 5х2=0; 2) -2х2=0;
2 топ:1) 3х2+5х=0; 2) -2х2+х=0;3) 2х2-х=0;
3 топ:х2+25=0; 2) 8х2-3=0; 3) -2х2+18=0; Әр топ тапсырмаларын орындайды.
Жаңа тақырыпқа бастапқы қадам:Теңдеуді түріне келтіріңіз:Бірін-бірі бағалайды:
|
Үлестірме тарату
Алгебра 8. Шыныбеков Ә.Н.Жалпы білім беретін мектептің 8 – сыныбына арналған оқулық. 3- басылымы. – Алматы: Атамұра
|
Жаңа материалды түсіндіру
| Толық квадрат теңдеуді формула арқылы шешу.Коэффициенттерін жазу: a, b, c.Дискриминантты табу:D =.ЕгерD< 0,онда теңдеудің түбірі жоқ.Егер D = 0, онда бір түбірі бар: .Егер D>0,онда теңдеудің екі түбірі бар: |
Квадрат теңдеуді шешудің барлық әдіс-тәсілдерін меңгерту қажет екеніне назар аударамыз.
|
| Мысал- 1.
Жауап: түбірі жоқ2 мысал .
|
|
10 минут
Жұптық жұмыс
5 минут
4 минут
Жалпы жұмыс3 минут
Жеке жұмыс6 минут
|
Мысал - 3.Жауап: -1; 1,2
Тапсырма – 1. Оқушылардың формуланы пайдаланып квадрат теңдеуді шешу дағдысын бақылау мақсатында.
Бір – бірінің дәптерін алып, өзара бағалау жүргізу.
2. b- жұп сан болғандағы квадрат теңдеудің түбірлерінің формуласыЕгер екінші коэффициент -жұп болса , онда түбірдің формуласын былайша жазуға болады.Мысал: теңдеуін шешейік, a=1, b=6, c=-40, k=3. формулаға қойсақШешуі:.Жауабы: х1=-10,х2=4.
Тапсырма-2. b- жұп сан болғандағы квадрат теңдеудің түбірлерінің формуласын пайдалану мақсатында1. x² - 2x + 3 = 02. x² + 6x + 9 = 0
Тапсырма- 3.Квадрат теңдеулерді формула арқылы шешу дағдысын бақылау мақсатында жүргізіледі.
|
Алгебра 8. Шыныбеков Ә.Н.Жалпы білім беретін мектептің 8 – сыныбына арналған оқулық. 3- басылымы. – Алматы: Атамұра
|
Сабақтың соңы3 минут | Рефлексиятақтада берілген рефлексивті сөздердің бастамасын таңдай отырып, шеңбер бойымен өздерінің ойын бір сөйлеммен жеткізеді. Бүгін мен ................ білдімМаған ........ қызықты болдыМаған ..................... қиын болдыМен ......... тапсырманы орындадымМен .................................... түсіндімЕнді мен .......................................... |
|