ҰОҚ-ныңоқумақсаттары
|
0.1.1.1 Тілдіңдыбыстарынестіпқабылдау,
олардысөздерішіненбөлужəнесөзсізжекеайту.
0.1.1.2. Сөздегідыбыстарды, олардыңтүрлерін
(дауысты, дауыссыз, жуанжəнежіңішкедауыстылар) ажыратып,
дұрысдыбыстау.
0.1.1.3. Сөздібуынғабөлу,
сөздегібуынсанынжəнеорналасуретінанықтау.
0.1.3.1.
Өзінетаныстақырыпаясындадиалогкеқатысу
0.3.3.1. Жазужолын, жоларалықкеңістікті,
жолдыңжоғарғыжəнетөменгісызығынсақтап,
əріпэлементтерінжазу.
|
Сабақтың
мақсаты
|
Барлық оқушылар:
Сұрақтарғатолықжауапберіп,
өзойларынайтады.
Сөздегідыбыстарды, олардыңтүрлерін (дауысты,
дауыссыз, жуанжəнежіңішкедауыстылар) ажыратады.
Лдыбысы – дауыссыздыбыс, Лдыбысыныңайтылуындұрысдыбыстайды.
Суреттегізаттардың аттарынатайалады,
сөздегіЛ дыбысыныңорнынажыратады.
Жазуғақолдарынжаттықтырады.
|
Көпшілік
оқушылар:
Л
дыбысына сөз құрайды. Сөздегі
дыбыс санын, ондағы Л
дыбысының орнын
ажыратады.
Жазу жолын, жоларалық
кеңістікті, жолдың жоғарғы жəне төменгі сызығын
сақтап, Л
əрпінің элементтерін
жазады.
|
Тілдікмақсат
|
Оқушылар:Суретжелісібойыншасұраққажауапбереді.
Өз ойларын толық, нақты
жеткізе отырып, əңгіме құрайды.
Негізгі терминдермен сөз
тіркестері:
Мектеп, жол,
қауіпсіздік.
ҰОҚ-дағы тапсырмалар мен
диалогтерде қолданылатын тіл: Пікір алмасу
сұрақтары.
Суреттен қандай таныс
заттарды, жануарларды байқадыңдар?
Сен
дайындықсыныпқанешежасыңнанкелдің?
Сыныптакімніңесімінде л дыбысы
бар?
Л əрпі неге
ұқсайды?
Сөйлемнедентұрады?
Сөздердібуынғабөл. Сөздерқайдыбыстанбасталыптұр?
Қандайтүстерменбелгіленеді? А жəне Н
əрпіненкелетінсөздердітабады.
|
Жоспарланғануақыт
І.
Дұрысəсерлікөңілкүйорнату. 0–2мин.
II. Өмірлік тəжірибені
маңыздандыру. Мақсатты болжам. 3–5
мин.
ҰОҚ-ның
ортасы III. Тақырып бойынша
жұмыс
6 –
27мин.
|
Жоспарланған жұмыс
түрлері
Балалардың ынтасын оқу
қызметіне тарту үшін ортаға шаттық шеңберіне тұрғызамын. Шаттық
шеңберін құрып, бір-біріне жылы лебіздерін
білдіреді.
Мына сұлу
əлемде
Адам өмір
сүреді.
Үлкен менен
кішіге,
Күн сəулесін
төгеді.
(Ұ) Балалардың мектепке барар
жолы туралы əңгіме жүргіземін. Жолдарында қандай ғимараттар
кездесетіні, қандай жолмен жүретіндерін сұраймын. Жолда жүру
ережесін қатаң сақтау керктігі ескертемін.
(Ұ) Əліппе-дəптермен
жұмыс.
1-тапсырма. Лаққа көмек
көрсет. Лақты мектебіне қысқа жолмен
жеткіз.
Балалар суретке қарап отырып
өз ойларын айтады.
Балалар лаққа көмектесу үшін
жолдарды таңдайды. Лақ сөзін айтқызып, бірінші
естілген дыбысты қайталатамын.
Суреттен
Л
дыбысы естілетін сөздерді
тауып, оларды атайды.
Балалар жолды саусақтың ұшымен
сызып, сосын ауада жазып қайталайды.
Л үнді дауыссыз дыбыс
екендігін айтамын. Л дыбысы сөздің басында, ортасында жəне аяғында
кездесетіндігін айтып мысалдар арқылы түсіндіремін. Л дыбысының
айтылуын түсіндіремін (Л дыбысын айтқанда тіліміз тісімізге тиіп
дыбыстар кедергіге ұшырап қысқа айтылып
тұрады).
2-тапсырма
Балалар сызба арқылы Л
дыбысының орнын анықтайды. Тиісті суретпен
сəйкестендіреді.
3-тапсырма
1.Сен дайындық сыныбына неше
жасыңда келдің? Сыныпта кімнің есімінде Л дыбысы
бар?
Балалар əліппе-дəптерде
берілген санды белгілейді, сыныпта Л дыбысы бар есімдері балаларды
атайды.
Ұ) Сергіту
сəті
Ал, балалар,
тұрайық,
Алақанды
ұрайық.
Оңға қарай
иіліп,
Солға қарай
иіліп,
Бір отырып, бір
тұрып,
Бір тынығып
алайық.
4-тапсырма. Л əрпін көрсетіп, осы əріпке
ұқсайтын қандай заттар бар екенін естеріне түсіремін. Суреттерге
қарап, жауап береді.
5-тапсырма. Өлең оқимын. Біз күркенің
алдында тұрған ек Қалдық біздер: «Күрке ме, бұл, «Л» ма? – деп. Ж.
Əбдірашов
Балаларға күркенің суретін
көрсетіп, ол туралы мағлұмат беремін. Балалар өлең жолдарын
қайталайды.
|
Ресурстар
Əліппе-дəптер.
Л əрпі жазылған
плакт.
Суреттер.
|
|
6-тапсырма
Суретке қарап отырып, ағаш
бұтағының, адам саусақтарының, шырын тетрапакетінің, таяқшаның неге
ұқсайтынын табады. Балалар Л əрпін ауада жазып менімен бірге
қайталайды.
Əліппе-дəптерде берілген
бірінші жолға қала үйлері сияқты үзік сызбаларды бастырып
сызады.
Екінші жолға Л əрпінің баспа
түрін жазады.
Балаларғакөмектесемін.
|
Əліппе-дəптер.
|