Бөлім:
|
Қиял мен
шындық
|
Педагогтің Т.А.Ә.
|
Маруақызы
Толғанай
|
Күні:
|
24.04.2023
|
Қатысушылар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сынып:
|
8 «Ә»
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Р. Мұқанова «Ләйлә –
трагедиялық образ»
|
Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаттары
|
8.2.3.1 шығармадағы
көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз,
сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор
стилін анықтау;
8.3.2.1шығармадағы материалдық
және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып,
жаңашылдығына баға беру;
|
Сабақтың
мақсаты
|
- Р.Мұқанованың «Мәңгілік бала
бейнесіндегі» көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм,
перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай
отырып, автор стилін анықтайды;
-
Р.Мұқанованың «Мәңгілік бала
бейнесіндегі» материалдық және рухани
құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға
береді;
|
Ойлаудың жоғары деңгей
дағдылары
|
Құндылықтарға
баулу
|
Жазу
|
|
Сабақтың кезеңі/
Уақыт
|
Педагогтің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Басы
3
мин
3
мин
|
-
Оқушылармен
амандасу
-
Түгендеу
-
Шығармадан алынған үзінділерге
қарап Ләйләнің қандай образ екенін аңғаруға
болады?
Ләйләнің таргедиялық образ
екенін тағы қандай белгілерге қарап
аңғарамыз?
Тақырыпқа
баспалдақ
|
1.Мұғаліммен
амандасады
2.Сұрақтарға жауап
береді
1.Мен осы қасіретті құдайдан сұрап алғанмын!
Иә, иә, сеніңше сұрап алған тағдырым осы,
осы!
2.«Шіркін-ай, шіркін-ай десейші! Менен
басқаның бәрі де бақытты, бәрі де
көңілді.
3.Құдірет-ау, басқа мазағың жетпегендей, әлі
көрсетер қасіретің көп пе? Онан да біржола жоқ етіп неге
жібермейсің.
4.Бірақ әлсін-әлсін өкси
берді. Жамандықтың
белгісі болғым келмейді. Мені аяңдаршы. Мен ел көзіне оғаш, мүгедек
болғаныммен, жаксылықты ғана аңсаймын.
|
Жарайсың!
Тамаша
жауап!
|
оқулық
жұмыс
дәптері
|
3
мин
Ортасы
10
мин
|
Оқушыға жеке қолдау көрсету
арқылы саралау
|
А
деңгей
Шығармадан
үзінді
|
Көркемдегіш
құрал
|
Дөп-дөңгелек
Ай толықсып, сүттей
аппақ көркімен
қара жамылған
Қарауылға
сән беретін. Кейде үңіліп
қарап қалған
кіп-кішкентай
Ләйла-қызбен, быт-шыл болып айырылып
жатқан
Қарауылдың
жеріне
есіркей
қадалатын. Біресе
осы түнді де, кішкентай
ауылды
да менсінбей
қиғаштай
шалқайып
керіліп
жатып алатын. Бәлкім, сонда үңірейіп, ойылып
жатқан
жаралы
жерге қарап: «Апыр-ай, сенде шынымен-ақ қасиет
қалмаған
ба? Тозған
шүберектей
осынша
жырым-жырым болдып, не күн туды? Түн ішінде
сайға келіп, жасырынған
мынау неғылған
жан? Он алтыдағы
бойжеткен
қыздың
кейпі ме? Сорлы-ау мәңгі бақи бала кейіпте
қалуыңа
не себеп болған, бұл азаптың
қай түрі?»
|
Психологиялық
параллелизм
|
- Е, енді саған жетпей жүргені
меңіреулік пе еді? Оған да жетерсің, меңіреу де атанарсың. Қыздың
көзі жарқ етті. Қатира мырс етіп, айызы қанғандай қыздың аяқ-қолына
сұқтана қарады. Ләйлә-қыз мүгедек денесіне сабырлылық жинай алмай,
ызаға булығып, қалшылдап барады.
|
Сарказм
|
- Сөзді қара! «Адам емеспіз бе»,
- дейді. Адам сиқы жоқ кейпіңе неге қарамайсың, а?
|
Сарказм
|
Ләйлә не айтарын білмей,
кезерген жұқалтаң ернін ігістелей берген: «Елдің көзі-ақ... Жұрттың
сөзі...» Бұл ойын Қатираға сездіріп, мүсәпір күй танытқысы
келмеді. Сылтауратып: «Шаршап отырмын», -
деген.
|
Эллипсис
|
- Намысқойын қарай гөр! Жаман неменің! - деп,
Қатира күңк-күңк етті. Ләйлә көзін
қайта ашып, отырған адамдарға ұзак телміріп
жатты.
|
Ирония
|
Мәңгілік қоштасып кетті.
Екі тіршілік: Бірі - жер баласы, бірі - түн баласы. Қатира тойға
дайындалып жүріп, әдеттен тыс ұзарып, сұлап жатқан Ләйләнің қасына
ентелеп жетіп барады да, үңіле қарады
|
Психологиялық
п
|
- Ойпыр-ау, өлтіре ме,
қайтеді. Түнде
тағы... тағы да... жарылысы болды..
|
Эллипсис
|
Үзіндіден оқушылар
өздері табады
В
деңгей
Тарсия
әдісі
С
деңгей
Сәйкестендіру
|
Дескриптор
|
Кесте
Қима
қағаздар
|
8
мин
|
|
|
Дескриптор:
|
Wordwall
|
7
мин
|
|
|
|
|
Аяғы 5
мин
|
«Түсінікті
түстер»
|
|
1-10 балдық жүйесінде
бағалау
|
classroomscreen
|