Материалдар / Латын әліпбиіне көшу заман талабы
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Латын әліпбиіне көшу заман талабы

Материал туралы қысқаша түсінік
бұл қмж Арман ПВ баспасымен жасалған. мақсатқа сай мәселені талқылау тапсырмасы, ресми-іс қағаздар стиліне сай үлгі, сөз байланысу тәсілдеріне талдау тапсырмалары қамтылған.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
12 Қазан 2024
117
0 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Орта білім беру ұйымдарының педагогіне арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар

   Бөлім:

1-бөлім: Мәңгілік ел –мұратым.

Педагогтің аты-жөні

Абдраимова М.Т.

Күні:

14. 10.2024жыл

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Латын әліпбиіне көшу – жаһандану талабы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

9. эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, көтерілген мәселе бойынша екіжақты пікірді немесе жағдаятты талқылау, біреуіне таңдау жасап, өз ойын дәлелдеп жазу. (аргументативті эссе жазу)

9.4.3.1 Стильдік ерекшеліктерге сай тілдік бірліктерді дұрыс қолдана білу.

Сабақтың мақсаты:

- эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, көтерілген мәселе бойынша екіжақты пікірді немесе жағдаятты талқылайды

өз ойын дәлелдеп жазады

-стильдік ерекшеліктерге сай тілдік бірліктерді дұрыс қолдана біледі .


      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

І.Ұйымдастыру Оқушылармен амандасу, психологиялық жағымды ахуал туғызу.


Амандасады






Сабақтың ортасы

ІІ. Жаңа білімді игерту

1-тапсырма. Көтерілген мәселе бойынша екіжақты пікірді немесе жағдаятты талқылаңыз.


1-мәтін латын графикасына көшу –заман талабы

Ортақ

2-мәтін

Оқулық 4-тапсырма мәтіні.

Мәтіннің стилі?

Пубилиц.


Ғылыми


2 мәтінді оқиды;


Көтерілген мәселе бойынша екіжақты пікірді немесе жағдаятты талқылайды;

Дескриптор: Мәтінді оқиды -1

Стилін ажыратады-1

Барлығы 2 ұпай

43-бет

Тілдік бағдар. Ресми іскерлік стиль ресми қатынастар аясында қызмет ететін стильдің бірі. Ресми құжаттар мен іс қағаздарының стилі деп те аталады.
Ресми стильге тілдік тұрғыдан төмендегідей талаптар қойылады:

  1. түйіндеменің дәлдігі немесе бір мағыналылығы;

  2. айқындық немесе жүйелілік;

  3. логикалық, яғни қайшылықтың болмауы, дәлелділігі;

  4. баяндаудың ықшамдылығы, артық сөздің болмауы.[1]

Лингвистиканың салалық тұрғысынан да мәтінге қойылатын талаптар болады.

  • Лексикада — ресми құжаттар мен іс-қағаздарына тікелей қатысы бар сөздерді орнымен қолдану, көнерген сөздерді бейтарап, кітаби немесе әдеби сөздермен алмастыру;

  • морфологияда — жалпылық мағына беретін сілтеу есімдіктерін қолданбау;

  • синтаксисте — сабақтас құрмалас сөйлемдердің (себеп, мақсат, салдар, шарт бағыныңқылы) көбірек жұмсалуына мүмкіндік беру;

  • қыстырма конструкцияларды қолдануды дағдыға айналдырмау сияқты принциптердің сақталуы бұл стильдің ерекшелігін айқындай түседі.

Сабақтың ортасы

Қолдану

2-тапсырма.

Аргументтік эссе Аргументативтік эссе көбінесе қарама-қайшылық тудыратын тақырыптарда жазылады. Аргументтер қолдайтын себептермен бірге берілуі тиіс. Қарсы ойларды көрсету немесе оларды жоққа шығару – бұл эссе типінің жалпы сипаттамасы .

Екі мәтіннің біреуін таңдап, тақырыпты жақтап немесе қарсылық білдіре отырып аргументативті эссе жазыңыз.

1 -аргумент әріптердің дыбысталуы өз тілімізде

2-аргумент транскрипция қоса ұсынылады

3-аргумент латын әліпбиі технология, ақпарат, коммуникация тілі

Екі мәтіннің біреуін таңдап, тақырыпты жақтап немесе қарсылық білдіре отырып аргументативті эссе жазады;


Дискриптор: Тақырыпты түсінеді -1

Жақтап пікір жазады-1

Аргумент қолданады -1

Барлығы 3



3-тапсырма.

Стильдік ерекшеліктерге сай тілдік бірліктерді дұрыс қолдана отырып, Латын алфавитіне көшкен сыныпқа өту туралы Өтініш жазыңыз.


Үлгісі :

Мекеме атауы:

Кімге:

Кімнен:

Мекен-жай:

Өтініш

Мен ____________ (толық аты-жөні.

...........сыныпқа жіберуіңізді сұраймын


. Талаптармен толық таныстым және келісетінімді хабарлаймын. Өз міндеттерімді орындауға келісім беремін.

Күні:

Қолы:

4-тапсырма.

Байланысу түрлеріне ажырат:

Қазақ жазуына реформа жасау қажеттігілігі жайлы өз басым аз жазып, аз айтып жүрген жоқпын.

  1. басым айтып жүрген жоқпын (қиысу)

  2. реформа жасау қажеттігілігі жайлы жазып , ( жанасу)

  3. өз басым (матасу)

аз жазып, аз айтып жүрген жоқпын. (жанасу)

Стильдік ерекшеліктерге сай тілдік бірліктерді дұрыс қолдана отырып, Латын алфавитіне көшкен сыныпқа өту туралы Өтініш жазады;





Дискриптор:

Өтініш үлгісін сақтайды -1

Мазмұны жүйелі-1

Тілдік ерекшелігі сақталған -1

Барлығы 3 ұпай















Байланысу тәсілдеріне талдау жасай біледі-2




Бағалау Рефлексия

Сабақтың екі сәтті тұсын ата, бір ұсыныс айту.

Екі жұлдыз, бір тілек.




Үйге тапсырма

7-тапсырма



 




2-тапсырма. Екі мәтіннің біреуін таңдап, тақырыпты жақтап немесе қарсылық білдіре отырып аргументативті эссе жазыңыз.

1 -аргумент әріптердің дыбысталуы өз тілімізде

2-аргумент транскрипция қоса ұсынылады

3-аргумент латын әліпбиі технология, ақпарат, коммуникация тілі

3-тапсырма. Стильдік ерекшеліктерге сай тілдік бірліктерді дұрыс қолдана отырып, Латын алфавитіне көшкен сыныпқа өту туралы «Өтініш» жазыңыз.

Үлгісі :

Мекеме атауы:

Кімге:

Кімнен:

Мекен-жай:

Өтініш

Мен ____________ (толық аты-жөні.

...........сыныпқа жіберуіңізді сұраймын


Күні:

Қолы:

4-тапсырма. Байланысу түрлеріне ажырат:

Қазақ жазуына реформа жасау қажеттігілігі жайлы өз басым аз жазып, аз айтып жүрген жоқпын.

1. басым айтып жүрген жоқпын ( )

2. реформа жасау қажеттігілігі жайлы жазып , ( )

3 өз басым ( )

4. аз жазып, аз айтып жүрген жоқпын. ( )


2-тапсырма. Екі мәтіннің біреуін таңдап, тақырыпты жақтап немесе қарсылық білдіре отырып аргументативті эссе жазыңыз.

1 -аргумент әріптердің дыбысталуы өз тілімізде

2-аргумент транскрипция қоса ұсынылады

3-аргумент латын әліпбиі технология, ақпарат, коммуникация тілі

3-тапсырма. Стильдік ерекшеліктерге сай тілдік бірліктерді дұрыс қолдана отырып, Латын алфавитіне көшкен сыныпқа өту туралы «Өтініш» жазыңыз.


Үлгісі :

Мекеме атауы:

Кімге:

Кімнен:

Мекен-жай:

Өтініш

Мен ____________ (толық аты-жөні.

...........сыныпқа жіберуіңізді сұраймын


Күні:

Қолы:

4-тапсырма.

Байланысу түрлеріне ажырат:

Қазақ жазуына реформа жасау қажеттігілігі жайлы өз басым аз жазып, аз айтып жүрген жоқпын.

1. басым айтып жүрген жоқпын ( )

2. реформа жасау қажеттігілігі жайлы жазып , ( )

3 өз басым ( )

4. аз жазып, аз айтып жүрген жоқпын. ( )

2-тапсырма. Екі мәтіннің біреуін таңдап, тақырыпты жақтап немесе қарсылық білдіре отырып аргументативті эссе жазыңыз.

1 -аргумент әріптердің дыбысталуы өз тілімізде

2-аргумент транскрипция қоса ұсынылады

3-аргумент латын әліпбиі технология, ақпарат, коммуникация тілі

3-тапсырма. Стильдік ерекшеліктерге сай тілдік бірліктерді дұрыс қолдана отырып, Латын алфавитіне көшкен сыныпқа өту туралы «Өтініш» жазыңыз.

Үлгісі :

Мекеме атауы:

Кімге:

Кімнен:

Мекен-жай:

Өтініш

Мен ____________ (толық аты-жөні.

...........сыныпқа жіберуіңізді сұраймын


Күні:

Қолы:

4-тапсырма. Байланысу түрлеріне ажырат:

Қазақ жазуына реформа жасау қажеттігілігі жайлы өз басым аз жазып, аз айтып жүрген жоқпын.

1. басым айтып жүрген жоқпын ( )

2. реформа жасау қажеттігілігі жайлы жазып , ( )

3 өз басым ( )

4. аз жазып, аз айтып жүрген жоқпын. ( )


2-тапсырма. Екі мәтіннің біреуін таңдап, тақырыпты жақтап немесе қарсылық білдіре отырып аргументативті эссе жазыңыз.

1 -аргумент әріптердің дыбысталуы өз тілімізде

2-аргумент транскрипция қоса ұсынылады

3-аргумент латын әліпбиі технология, ақпарат, коммуникация тілі

3-тапсырма. Стильдік ерекшеліктерге сай тілдік бірліктерді дұрыс қолдана отырып, Латын алфавитіне көшкен сыныпқа өту туралы «Өтініш» жазыңыз.


Үлгісі :

Мекеме атауы:

Кімге:

Кімнен:

Мекен-жай:

Өтініш

Мен ____________ (толық аты-жөні.

...........сыныпқа жіберуіңізді сұраймын


Күні:

Қолы:

4-тапсырма.

Байланысу түрлеріне ажырат:

Қазақ жазуына реформа жасау қажеттігілігі жайлы өз басым аз жазып, аз айтып жүрген жоқпын.

1. басым айтып жүрген жоқпын ( )

2. реформа жасау қажеттігілігі жайлы жазып , ( )

3 өз басым ( )

4. аз жазып, аз айтып жүрген жоқпын. ( )


























 2

5


Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!