Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Липидтердің құрылымы мен қызметі. Зертханалық жұмыс №1. Биологиялық объектілердегі майларды анықтау
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
9.1А Биологиялық молекулалар |
Мектеп: НЗМ Көкшетау қаласы. |
|||||||
Күні: 10-14/09/18 |
||||||||
СЫНЫП: 9 А, В, С, F |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||
Сабақ тақырыбы |
Липидтердің құрылымы мен қызметі. Зертханалық жұмыс №1. Биологиялық объектілердегі майларды анықтау |
|||||||
Осы сабақтың көмегімен қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
биологиялық нысандардағы майларды анықтау
|
|||||||
Сабақтың мақсаттары |
Липидтердің анықтамасын біледі Липидтердің биологиялық қызметі мен қасиетттерін анықтай алады Биологиялық нысандардағы майларды анықтап, сынақ жүргізеді |
|||||||
Бағалау критерийлері |
|
|||||||
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Липидтер түрлерін өзге тілде атай алады, қысқаша маңызын түсіндіре алады. Пән лексикасы және терминология: Липидтер, гидрофобты, эфирлер, полярлы емес еріткіштер, көміртек, оттек, сутек жатады, май қышқылдары, -СООН карбоксильды топ, спирттер. Диалог құруға/жазылымға қажетті пайдалы сөздер топтамасы: Мен … қосқанда … өзгерді. Крахмал мен глюкозаның моделдерінде …………… айырмашылықтар мен ұқсастықтар болды. Тамырларда … бар, себебі тамырлар өсімдіктер … үшін пайдаланылады. |
|||||||
Құндылықтарды дамыту |
Топтық жұмыс арқылы бір бірін құрметтеу, жауапкершілік пен жұмыс атқаруды дамыту |
|||||||
Пәнаралық байланыстар |
Химия |
|||||||
АҚТ дамыту дағдағдылары |
Ақпарат көзін іздеуде. |
|||||||
Алдын-ала білімдер |
8 сыныпта олар крахмалдың ерігіш еместігін, ал қанттың ерігіш екендігін біледі, бірақ оларға крахмал мен судың ерітіндісін, қанттың тұнық ерітіндісін көрсетіп, бұл туралы олардың естеріне салу қажет. Көмірсулардың биологиялық қызметтері мен маңызы. |
|||||||
Сабақ барысы |
||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жұмыс |
Ресурстар |
||||||
1 мин 5 мин 2 мин 2 мин 20 мин 5 мин
|
Ұйымдастыру. Starter (Р) Жеке жұмыс. Оқушылар липидтердің атаулары бар карточкаларды олардың қызметтері жазылған карточкалармен байланыстырады. Оқушылар жұпта орындаған тапсырмаларын тексереді. Өзара бағалау жүргізеді. Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашу. Жаңа сабаққа қатысты терминдермен үш тілде танысу. (LW G)Зертханалық жұмысты орындау. Оқушыларды алты жұпқа бөліп, нұсқаулықтар тарату. Қосымша 2. Қорытынды жасау. |
Липидтердің қызметі: http://www.youtube.com/watch?v=0ltC8uKC4nE Липидтер туралы мәлімет: http://koz3.edutexts.org/docs/233/index-172890-1.html http://www.bazernet.kz/load/citoplazma_protoplast/102-1-0-3837 пробиркалар, пропанол, өсімдік майы,тамызғыш |
||||||
4 мин
1 мин |
Смайликтер арқылы кері байланыс жүргізіледі. 1 түсінбедім, 2 сұрағым бар, 3 барлығы түсінікті.
Үйге тапсырма липидтердің биологиялық қызметін қайталау. |
|
||||||
Қосымша ақпарат |
||||||||
Дифференциация – Сіз қалайша көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушылар алдында Сіз қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін тексеруді қалай жоспарламақшысыз? |
Пән аралық байланыстар Денсаулық және қауіпсіздік АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелейтін элемент) |
||||||
Барлық оқушылар: липидтер туралы ақпараттар алады, биологиялық маңызын түінеді. Оқушылардың көпшілігі: липидтердің өмірдегі қолданылысы мен маңызын түсіндіре алады. Кейбір оқушылар:биологиялық обьектілерде көмірсу мен майларды анықтап, оларды талдап, түсіндіреді |
Сұрақтарға жауап формативтік бағалауды қамтамасыз етеді. Оқушылардың түсінгендігін анықтау үшін практикалық бөлімде оқушыларға сұрақ қою қажет. |
Тәжірибе жасау барысысында қауіпсіздік ережесін сақтау. Сабақта АКТ қолдану. Химия, физика, информатика пәндеріменбайланысты. |
||||||
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шындыққа негізделген болды ма? Оқушылар бүгін нені үйренді? Сыныпта қандай атмосфера болды? Мен жүргізген дифференциация іске асты ма? Мен уақытқа сәйкес жұмыс істедім бе? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неліктен? |
Бұл бөлімді рефлексия үшін пайдаланыңыз (сабақ туралы ой қозғау). Сол бұрышта тұрған Сіздің сабағыңыз туралы сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||
|
||||||||
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алатын еді (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)? 1: 2: Мен сабақ кезінде келесі сабаққа дайындалуға көмектесетіндей сынып немесе белгілі бір оқушылар туралы не білдім?
|
Тексерген химия және биология ӘБ жетекшісі: Отыншеева Л.К.
Қ
Fats test p.1
осымша 2Experiment 1. The test for fats
Зертханалық жұмыс №1. Биологиялық объектілердегі көмірсулар мен майларды анықтау
-
1- 4 нөмірленген пробиркалар берілген.
-
№ 1 және №2 пробиркаға 20 мм спирт ( пропан- 2 -ол) құй
-
№1 пробиркаға бір тамшы өсімдік майын қосу,май ерігенше пробирканы шайқау
(d) №3 және №4 пробиркаға 20 мм су құю
(e) №1 пробиркадағы қосылысты №3 пробиркаға және № 2 пробиркадағыны №4 - ге құй.
(f) Нәтижелерді төмендегі кестеге толтырыңыз:
|
Су құйғаннан кейінгі нәтиже |
||
1 |
Майды суда еріткенде |
3 |
|
2 |
Тек қана спиртте |
4 |
|
Нәтижелерді талдау
-
Бірінші және екінші пробирка арасындағы негізгі айырмашылық?
-
Үшінші және төртінші пробирка арасында оларға бірінші және екінші пробиркадағыларды құйғанда қандай өзгеріс байқалды?
-
Үшінші пробиркадағы өзгерісті түсіндіріңіз?
-
Құрамында су және липид бар тест үлгілері көмегімен жүргізілетін тәжірибеде қандай қиындықтарды болжауға болады?
-
Су мен алкогольді кез келген пропорцияда араластыру. Бұл тәжірибеде спирпен жұмыс жасағанда қандай қауіпсіздік ережесін сақтау керек. Неліктен?
-
Майлардың сезімталдығын анықтау үшін сіз тәжірибені қалай жүргізер едіңіз? (әдісті жалпылама түсіндіріңіз)
Experiment 4. Discussion - answers
I
Fats test p.3
Tube 1 contained 1 drop of oil. Tube 2 contained no oil.2 Tube 3 should contain a cloudy or white liquid and tube 4 a clear liquid.
3 The student may attribute the difference merely to the presence of oil in tube 1 or give a more sophisticated explanation about the fat coming out of solution from the alcohol to form an emulsion in the water.
4 If a sample contains water and lipid, a cloudy emulsion will be formed immediately on extracting with alcohol. Provided that nothing else is causing the cloudiness, this might be acceptable evidence for the presence of lipid.
5 The alcohol needs to be free from water otherwise an emulsion will form on attempting the extraction. This does not necessarily invalidate the test as argued above.
6 A serial dilution, e.g. 1 cm3 oil dissolved in 100 cm3 alcohol, diluted with alcohol to 0.1%, .01 % etc. Equal volumes of the diluted extracts to be poured into equal volumes of water.
Experiment 4. The test for fats – preparation
O
Fats test p.4
utline A little oil is dissolved in alcohol and the resulting solution poured into water to show the formation of an emulsion.Prior knowledgeSome ideas about emulsions (not essential).
TEACHERS NOTES
Advance preparation and materials
propan-2-ol 10 cm3 per group
vegetable oil 1 cm3 per group
Apparatus-per group
test-tube rack and 4 test-tubes
4 labels or spirit marker
dropping pipette (for oil)
Жұптық жұмыс. Липидтердің түрлері мен қызметтерінің тізімін кесте түрінде құрастыр.
Липидтердің қызметі: http://www.youtube.com/watch?v=0ltC8uKC4nE
Липидтер туралы мәлімет: http://koz3.edutexts.org/docs/233/index-172890-1.html
http://www.bazernet.kz/load/citoplazma_protoplast/102-1-0-3837
Липидтердің қызметі туралы: chrome-extension://oemmndcbldboiebfnladdacbdfmadadm/http://www.bala-kkk.kz/sites/defa
Жұптық жұмыс. Липидтердің түрлері мен қызметтерінің тізімін кесте түрінде құрастыр.
Липидтердің қызметі: http://www.youtube.com/watch?v=0ltC8uKC4nE
Липидтер туралы мәлімет: http://koz3.edutexts.org/docs/233/index-172890-1.html
http://www.bazernet.kz/load/citoplazma_protoplast/102-1-0-3837
Липидтердің қызметі туралы: chrome-extension://oemmndcbldboiebfnladdacbdfmadadm/http://www.bala-kkk.kz/sites/defa
Жұптық жұмыс. Липидтердің түрлері мен қызметтерінің тізімін кесте түрінде құрастыр.
Липидтердің қызметі: http://www.youtube.com/watch?v=0ltC8uKC4nE
Липидтер туралы мәлімет: http://koz3.edutexts.org/docs/233/index-172890-1.html
http://www.bazernet.kz/load/citoplazma_protoplast/102-1-0-3837
Липидтердің қызметі туралы: chrome-extension://oemmndcbldboiebfnladdacbdfmadadm/http://www.bala-kkk.kz/sites/defa
Жұптық жұмыс. Липидтердің түрлері мен қызметтерінің тізімін кесте түрінде құрастыр.
Липидтердің қызметі: http://www.youtube.com/watch?v=0ltC8uKC4nE
Липидтер туралы мәлімет: http://koz3.edutexts.org/docs/233/index-172890-1.html
http://www.bazernet.kz/load/citoplazma_protoplast/102-1-0-3837
Липидтердің қызметі туралы: chrome-extension://oemmndcbldboiebfnladdacbdfmadadm/http://www.bala-kkk.kz/sites/defa
май |
|
балауыз |
|
стероидтар |
|
фосфолипидтер |
|
балауыз |
жапырақтар мен жәндіктердің экзоқаңқасындағы су өткізбейтін қабат |
май |
өсімдіктердің (тұқымдардың) жануарлардың энергиясы сақталады |
стероидтар |
жасушалық мембрана мен гормондар құрылымының бөлігі |
фосфолипидтер |
жасушалық мембрана құрылымының бөлігі |