Литосфераның құрылысы мен заттық құрамы

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Литосфераның құрылысы мен заттық құрамы

Материал туралы қысқаша түсінік
Барлық оқушылар: Литосфераның ішкі қабаттарын анықтап оның ерекшеліктерін біледі, түсінеді. Оқушылардың басым бөлігі: Литосфераның ішкі қабаттарын заттық құрамын айыра алады. Кейбір оқушылар: Литосфераның заттық құрамының графикалық сызбасын сызады, маңыздылығын сипаттайды
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар:


Мектебі: «А.Қарсақбаев атындағы орта мектеп» КММ

Күні: 11.10.17 ж

Мұғалімнің аты-жөні: Козбагарова Г.М.

Сынып: 7 а-в

Қатысқандар -

Қатыспағандар -

Бөлім: Литосфера

Бөлімше: Литосфераның құрылысы мен заттық құрамы

Сабақтың тақырыбы

Литосфераның құрылысы мен заттық құрамы

Оқу мақсаттары

7.3.1.1 - литосфераның құрылысы мен заттық құрамын анықтайды

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Литосфераның ішкі қабаттарын анықтап оның ерекшеліктерін біледі, түсінеді.

Оқушылардың басым бөлігі:

Литосфераның ішкі қабаттарын заттық құрамын айыра алады.

Кейбір оқушылар:

Литосфераның заттық құрамының графикалық сызбасын сызады, маңыздылығын сипаттайды

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу және түсіну, қолдану, талдау, жинақтау

Бағалау критерийі

1. Берілген әдіс тәсілдер арқылы жердің ішкі қабаттарының құрылысын анықтап, ерекшеліктерін сипаттай алады.

2.Жердің ішкі қабықтарының заттық құрылымын және оның өмірдегі маңыздылығын түсіндіре алады.

Тілдік мақсаттар

Оқылым: мәтінді оқи отырып литосфераның ішкі қабаттарын, оның бөліктерін ажыратады.

Тыңдалым: Ортақ пікірге келеді.

Айтылым, жазалым:суреттерді, кестелерді қолдана отырып, көрсеткіштерді ауызша, жазбаша сипаттайды.

Негізгі терминдер мен ұғымдар:

Литосфера (грек тілі) і« литос»-тас, «сфера»-шар, қабық; жер қыртысы; «ядро»-өзек; «мантия»-жамылғы, шапан; «базальт»-темірі бар тас, «гранит»-дән, минералдар.

Құндылықтарға баулу

Өзара қарым-қатынас жасау арқылы адамгершілікке, жауапкершілікке, ұйымшылдыққа баулу;

литосфераның заттық құрылымын анықтай отырып, табиғатты қорғауға баулу

Пәнаралық байланыс

химия , информатика, география

Алдыңғы білім

Географиялық деректерді ұйымдастыру, жер қабықтары оның құрамдас бөліктері

Сабақтың барысы

Жоспарлан ған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы









1.Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.

2.Көңіл күйлерін көтеру үшін психологиялық ахуал тудыру мақсатында. оқушылар шаттық шеңберін құрып,бір-біріне бүгінгі сабаққа тілек айтады.

3.Оқушыларды Жердің ішкі қабаттарын таңдау арқылы 3 топқа бөлу

1-топ «Жер қыртысы»

2-топ « Мантия»

3-топ «Ядро»

Алдыңғы білімін тексеру. «Конверттегі сұрақтар» әдісі

Конверттегі сұрақтар:

1. Жердің сыртқы қабықтарын атау?

2.Жер қабықтарының өзара байланыстылығын түсіндіру?

3.Географиялық қабық дегеніміз не?

4. Жердің ішкі қабықтарын атау ?

Рисунок 2

Түрлі түсті қағаздар


www.

google.kz сайтынан алынған интернет ресурстар




суреттер

слайд 1


Сабақтың ортасы









Топпен жұмыс

1. «Қарлы кесек» әдісі арқылы әр топ берілген тапсырманы оқиды, талдайды, постер қоғайды. .

1-топ «Жер қыртысы» . Жердің қабаттары мен оның қалыңдығын анықтап, сызба нұсқасын сызу

2-топ . «Мантия». Жердің ішкі қабаттарының бөліктері мен оның ерекшеліктеріне сипаттама беру

3-топ. «Ядро». Жердің ішкі қабаттарының заттық құрылымын анықтау оның сызба нұсқасын құрастыру және өмірдегі маңыздылығын түсіндіру.

Критерийлер: 1.Жердің ішкі қабықтары,оның басты ерекшеліктерін анықтайды.

2 Жердің ішкі қабықтарының заттың құрылымы мен оның өмірдегі маңызын сипаттап айтады .

Дескриптор: 1.Мәтінді , суреттерді пайдалана отырып жердің ішкі қабықтары мен оның ерекшеліктеріне сипаттама береді және сызба нұсқасын сызады.

2. Жердің ішкі қабаттарының заттың құрылымын анықтайды, оның өмірдегі маңыздылығын сипаттап айтады.

Қалыптастырушы бағалау:

Басмармақ әдісі.




Жұппен жұмыс

«Ойлан, жұптас, бөліс» жұппен кесте толтыру.

Сұрақтар

Жер қыртысы

мантия

ядро

Бөліктері

Материктік

мұхиттық



Қалыңдығы


2900км


Темпера

турасы




Заттық құрылымы




Критерий: Жер қыртысы, мантия,ядроның басты ерекшеліктерін анықтайды

Дескриптор: Берілген сұрақтар бойынша кестені толтырады.

Қалыптастырушы бағалау:Екі жұлдыз, бір тілек әдісі



Жеке жұмыс

3.Саралап оқыту : «Графикалық әдіс» арқылы жер қырытысындағы химиялық элементтердің пайыздық үлесін пайдаланып диаграмма құрастыру .

Химиялық элементтер

оның пайыздық үлесі


Критерий: жер қыртысындағы химиялық элементтерді пайыздық үлесін пайдаланып, диаграммаға түсіру.

Дескриптор: Жер қыртысындағы химиялық элементтерінің пайыздық үлесін пайдалана отырып диаграмма түсіреді .

4.«Адасқан обьект» әдісі терминдермен атаулармен жұмыс. Берілген терминдер мен атаулардың ішінен тақырыпқа сәйкес емес терминдерді анықтайды.

1.Жер қыртысы – материктік – мантия – мұхиттық - гранит

2.Мантия – іш мантия – базальт – сыртқы мантия

3. Ядро-ішкі мантия-сыртқы мантия-жер қыртысы

Критерий: Тақырыпқа сәйкес емес терминдер мен атауларды ажыратады.

Дескриптор:Тақырыпқа сәйкес емес терминдер мен атауларды ажырата алады.

Қалыптастырушы бағалау: Алма ағашы


Оқулық, суреттер

сызбалар

















Кесте

















диаграмма















АКТ








Слайд 3

Сабақтың соңы

















Сабақты « Екі бөлімді күнделік» әдісі арқылы бекіту


Сұраулы сөздер

Тақырыптың негізгі түсінігі

Не?

Қандай?

Айырмашылығы қандай? (басқа қабаттардан)

Неге?

Мантия

Ыстық, қоймалжың заттардан тұрады

2 қабаттан тұрады.

Жоғарғы , төменгі мантия Температурасы мен қалындығы әр түрлері,әртүрлі заттардан тұрады

Себебі орналасу қабаттары әртүрлі

Критерий: жердің ішкі қабаттары жайлы алған білімдерін күнделіке түсіреді.

Дескриптор: жердің ішкі қабаттары жайлы Алған білімдерін күнделіке түсіре алады.

Кері байланысПікірлер базары әдісі. Әр оқушы жеке өз пікірлерін білдіреді.

Үйге тапсырма беру:

Тақырыпты қайталау, литосфера құрылысы мен заттық құрамының сызба нұсқаларын дәптерге салу.




Кесте,












Oval 1 Oval 5 Oval 6

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Жеке, жұппен, топпен жұмыс істеу арқылы. Оқушы үніне құлақ түру арқылы кері байланыс жүргізу


География және химиядан қосымша материалдар, АКТ

Сабақ бойынша рефлекция

Бағдаршам арқылы кері байланыс жүргізіледі

Қызыл түс-оқушылар толық сабақты түсінгенін білдіреді

Жасыл түс- оқушылар жартылай түсінгенін білдіреді

Сары түс-сабақты түсінбегенін білдіреді
















Алдыңғы білімін тексеру. «Конверттегі сұрақтар» әдісі

Конверттегі сұрақтар:

1. Жердің сыртқы қабықтарын атау?

2.Жер қабықтарының өзара байланыстылығын түсіндіру?

3.Географиялық қабық дегеніміз не?

4. Жердің ішкі қабықтарын атау ?

Рисунок 1

Топпен жұмыс

1. «Қарлы кесек» әдісі арқылы әр топ берілген тапсырманы оқиды, талдайды, постер қоғайды. .

1-топ «Жер қыртысы» . Жердің қабаттары мен оның қалыңдығын анықтап, сызба нұсқасын сызу

2-топ . «Мантия». Жердің ішкі қабаттарының бөліктері мен оның ерекшеліктеріне сипаттама беру

3-топ. «Ядро». Жердің ішкі қабаттарының заттық құрылымын анықтау оның сызба нұсқасын құрастыру және өмірдегі маңыздылығын түсіндіру.

Критерийлер: 1.Жердің ішкі қабықтары,оның басты ерекшеліктерін анықтайды.

2 Жердің ішкі қабықтарының заттың құрылымы мен оның өмірдегі маңызын сипаттап айтады .

Дескриптор: 1.Мәтінді , суреттерді пайдалана отырып жердің ішкі қабықтары мен оның ерекшеліктеріне сипаттама береді және сызба нұсқасын сызады.

2. Жердің ішкі қабаттарының заттың құрылымын анықтайды, оның өмірдегі маңыздылығын сипаттап айтады.

Қалыптастырушы бағалау:

Басмармақ әдісі.

Жұппен жұмыс

«Ойлан, жұптас, бөліс» жұппен кесте толтыру.

Сұрақтар

Жер қыртысы

мантия

ядро

Бөліктері

Материктік

мұхиттық



Қалыңдығы


2900км


Темпера

турасы




Заттық құрылымы




Критерий: Жер қыртысы, мантия,ядроның басты ерекшеліктерін анықтайды

Дескриптор: Берілген сұрақтар бойынша кестені толтырады.

Қалыптастырушы бағалау:Екі жұлдыз, бір тілек әдісі



Жеке жұмыс

3.Саралап оқыту : «Графикалық әдіс» арқылы жер қырытысындағы химиялық элементтердің пайыздық үлесін пайдаланып диаграмма құрастыру .

Химиялық элементтер

оның пайыздық үлесі


Критерий: жер қыртысындағы химиялық элементтерді пайыздық үлесін пайдаланып, диаграммаға түсіру.

Дескриптор: Жер қыртысындағы химиялық элементтерінің пайыздық үлесін пайдалана отырып диаграмма түсіреді .

4.«Адасқан обьект» әдісі терминдермен атаулармен жұмыс. Берілген терминдер мен атаулардың ішінен тақырыпқа сәйкес емес терминдерді анықтайды.

1.Жер қыртысы – материктік – мантия – мұхиттық - гранит

2.Мантия – іш мантия – базальт – сыртқы мантия

3. Ядро-ішкі мантия-сыртқы мантия-жер қыртысы

Критерий: Тақырыпқа сәйкес емес терминдер мен атауларды ажыратады.

Дескриптор:Тақырыпқа сәйкес емес терминдер мен атауларды ажырата алады.

Қалыптастырушы бағалау: Алма ағашы


Сабақты « Екі бөлімді күнделік» әдісі арқылы бекіту


Сұраулы сөздер

Тақырыптың негізгі түсінігі

Не?

Қандай?

Айырмашылығы қандай? (басқа қабаттардан)

Неге?

Мантия

Ыстық, қоймалжың заттардан тұрады

2 қабаттан тұрады.

Жоғарғы , төменгі мантия Температурасы мен қалындығы әр түрлері,әртүрлі заттардан тұрады

Себебі орналасу қабаттары әртүрлі

Критерий: жердің ішкі қабаттары жайлы алған білімдерін күнделіке түсіреді.

Дескриптор: жердің ішкі қабаттары жайлы Алған білімдерін күнделіке түсіре алады.

Кері байланысПікірлер базары әдісі. Әр оқушы жеке өз пікірлерін білдіреді.

Үйге тапсырма беру:

Тақырыпты қайталау, литосфера құрылысы мен заттық құрамының сызба нұсқаларын дәптерге салу.



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
09.10.2018
793
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі