Материалдар / Литосфераның тектоникалық қозғалыстары
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Литосфераның тектоникалық қозғалыстары

Материал туралы қысқаша түсінік
Мұғалімдерге көмек, әдіс тәсілдер, LearningApps.org ресурстары бойынша құрылған тапсырмалар ,кері байланысң тапсырмалар
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
13 Қазан 2022
515
2 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 3. Физикалық география 3.1Литосфера

Мектеп: «Ы.Мұхамеджанов атындағы жалпы білім беретін орта мектебі»КММ

Күні: 17.10.2022ж

Сабақтың тақырыбы:

Литосфераның тектоникалық қозғалыстары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:

7.3.1.3 -Жер қыртысының тектоникалық қозғалыстарын талдайды: дрейф, коллизия, субдукция, спрединг

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады:

  • Литосфера қабаты және литосфералық тақта туралы біледі;

  • Негізгі литосфералық тақталардың шекараларын картадан көрсетеді;

Оқушылардың көпшілігі істей алады:

  • Литосфераның құрылысы мен заттық құрамын анықтайды

  • Жердің тектоникалық құрылымы мен литосфералық тақталардың орналасуын картадан көрсетеді және сипаттайды.

Кейбір оқушылар істей алады:

  • Жер қыртысының тектоникалық қозғалыстарынан материктер мен мұхиттар пішіндерінің өзгеру себептерін түсіндіре алады, оларға мысалдар келтіреді.

  • Тектоникалық қозғалыстар салдарынан пайда болатын жер бедері түзілімдерін анықтайды.

Бағалау критерийі

  • Мәтін мазмұнын түсінеді;

  • Жердің тектоникалық құрылымы мен литосфералық тақталардың орналасуын біледі;

  • Шаршыға топтастырып жазады;

  • Сұрақтарға жауап береді;

  • Литосфералық плиталардың қозғалысына байланысты болатын жер бедерінің түрлерін анықтайды;

  • Картадан көрсетеді, кескін картада ірі аймақтарды сызады, профилін бейнелей алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы







Оқушылармен амандасу. Түгендеу. Шаттық шеңбер жасап, «Жұптасып амандасу» сергіту сәті арқылы жағымды орта қалыптастыру.

«Ыстық орындық» әдісімен үй тапсырмасынан сұрақ-жауап алынады.

1.Литосфераның құрылысы мен заттық құрамы қандай?

2.Жердің тектоникалық құрылымы?

3.Литосфералық тақталарды ата және оларды картадан көрсет.

«Литосфералық тақталардың қозғалысы» туралы бейнеролик арқылы оқушыларға осы процестерді литосфералық плиталарда қалай жүретіні көрсетіледі, тақырып ашылады.

Сабақтағы негізгі терминдер бойынша оқушыларды 3 топқа бөлу:

І топ-Дрейф

ІІ топ- Коллизия

ІІІ топ –Субдукция








Топқа бөлу әдісі

https://www.classtools.net/random-group-generator/



Сабақтың ортасы

Топтық жұмыс

Жер қыртысының тектоникалық қозғалыс түрлері бойынша мәтінді оқиды, топ ішінде талдау жасайды

1 топ – Литосфералық тақталардың дивергенциясы немесе алшақтауы үдерісінің жүру процесін анықтайды./сілтеме арқылы тапсырма беріледі/

2 топ- Тақталардың конвергенциясы немесе соқтығысуы

үдерісінің жүру процесін анықтайды сілтеме арқылы тапсырма беріледі/

3 топ-Ығысып жылжу немесе параллель қозғалыс үдерісінің жүру процесін анықтайды сілтеме арқылы тапсырма беріледі/

Бағалау критерийі

Дескриптор

Жер қыртысында жүретін тектоникалық процестердің жүру үдерісін сипаттайды.

-жер қыртысында болатын дрейф үдерісінің жүру процесін түсіндіре алады;

-жер қыртысында болатын коллизия үдерісінің жүру процесін сипаттай алады;

- жер қыртысында болатын субдукция үдерісінің жүру процесін біледі;

Кері байланыс:«Екі жұлдыз бір тілек»

«Жұптық» жұмыс сәйкестендіру тест тапсырмалары /сілтеме арқылы орындайды/

Бағалау критерийі

Дескриптор

Тектоникалық қозғалыс пішіндерін анықтайды, топтастырады.

Тектоникалық қозғалыс пішіндерін анықтай алады;

Тектоникалық қозғалыстардың пайда болу аймақтарын біледі.

Кері байланыс: «Басбармақ»

«Жеке» жұмыс

Атластан жер қыртысының тұрақты және қозғалмалы бөліктерін анықтап, кескін картаға түсіру. /сілтеме арқылы орындайды/

Бағалау критерийі

Дескриптор

Жер қыртысының тұрақты және қозғалмалы бөліктері анықталады және картаға түсіріледі.

Жер қыртысының тұрақты және қозғалмалы бөліктерін анықтай алады;


Кері байланыс: «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау


Оқулықпен

жұмыс


І топ https://learningapps.org/watch?v=p1w3zuhqn22


ІІ топ

https://learningapps.org/watch?v=p9p6bsknj22


ІІІ топ https://learningapps.org/watch?v=pzfp7a93322














https://learningapps.org/view26607192







https://learningapps.org/watch?v=ppibgzdua22


Оқулық,

7 сынып Атлас, кескін карта



Плакаттар, қызыл, жасыл, сары түсті бағдаршам көздері

Сабақтың соңы

«Зымыран сұрақтар » стратегиясы бойынша ұяшықтардағы сұрақтар қойылады.

  1. Литосфераның құрылысы мен заттық құрамы қандай?

  2. Геосинклиналь дегеніміз не?

  3. А. Вегенер тұжырымдамасына сипаттама бер.

  4. Рифт дегеніміз не?

  5. Дрейф дегеніміз не?

  6. Субдукция дегеніміз не?

  7. Спрединг дегеніміз не?

  8. Коллизия дегеніміз не?

  9. Астеносфера қабаты дегеніміз не?

Бағалау критерийі

Дескриптор

Тақырып бойынша алған білімін тиянақтайды

Білімін жинақтап, сұрақтарға жауап береді;

Алған білімін өмірде қолдана алады.

Кері байланыс: «Жұлдызша»

Рефлексия: «Жетістік ағашы»

Үй тапсырмасы: 7.3.1.3 -Жер қыртысының тектоникалық қозғалыстарын талдайды: дрейф, коллизия, субдукция, спрединг оқу, картамен жұмыс

Зымыран сұрақтар жазылған плакат, карточкалар




Жұлдызша







Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!