Материалдар / Махамбеттің Баймағамбет сұлтанға айтқаны
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Махамбеттің Баймағамбет сұлтанға айтқаны

Материал туралы қысқаша түсінік
9-сыныпқа арналған қысқа мерзімді жоспар
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
31 Қаңтар 2023
641
2 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пәні

Қазақ әдебиеті

Бөлім

Тарихи шындық

Педагогтің аты-жөні

Сарғойшина Әсел Жұбанғалиқызы

Күні

22.11.2022

Сыныбы

9 «а»

Сабақтың тақырыбы

Махамбеттің Баймағамбет сұлтанға айтқаны


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

9.2.1.1 эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау;

9.2.3.1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдау;

Сабақтың мақсаты

Оқушылар шығарма мазмұнын түсіну, композициясына талдау жасау, шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдау;

Бағалау критерийі


Оқушылар шығарма мазмұнын түсінеді, композициясына талдау жасайды, шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін ажыратады

Ойлау дағдыларының деңгейі

Жоғары

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

12 минут


І.Ұйымдастыру кезеңі:





Оқушыларды топқа бөледі.



Оқушылардан өткен тақырып бойынша Махамбеттің өмірі мен шығармалығы туралы сұрақтар «Достық лентасы» әдісі арқылы сұрайды.

























Сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырады


Пазл арқылы сұрақтар қояды.

Махамбеттің өлеңдері бойынша үзінділер беріледі. . Сол үзінділер бойынша үш топқа бөлініп отырады.


1 топ - "Махамбет" тобы

2-топ – «Исатай» тобы

3-топ – «Баймағамбет»


«Достық лентасы» әдісі бойынша оқушылар екі топқа бөлініп тұрады.

1. Махамбеттің жерленген жері Индер ауданы Қараой деген жерді білетіндеріңіз алға басыңыз

2.Махамбет ақын қай жерде дүниеге келгенін білетіндеріңіз бір қадам алға шығыңыз

3. Махамбеттің Исатайға жыр арнағанын білетіндеріңіз ортаға шығайық.

4. Араларыңызда Махамбеттің кем дегенде 5 өлеңін білетіндеріміз ортаға алға басайық.

5.Исатай-Махамбет көтерілісі туралы білетіндеріңіз бір қадам алға басыңыздар

6.Махамбет Жәңгір ханның, Баймағамбет сұлтанның тұсында өмір сүрген ба?

7.Махамбеттің күйлерін білетіндеріңіз бар ма?

8. Махамбеттің жырларын айтатын термешілер бар ма?



«Пазл» әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашады


Кім? – Махамбет

Қашан ? 1937-38 жылдары

Не істеді? Ұлт-азаттық көтерілісті бастады.

Неліктен? –хан-сұлтандарға деген ыза-кектен



Жақсы жауап беріп отырған оқушыларды мадақтап ынтыландыру








Дескриптор:

-Махамбет өмірін біледі – 1 балл;

-Ақын шығармашылығынан біледі – 1 балл.

-Сұрақтарға жауап береді -1 балл.

Қазақ әдебиеті : жалпы білім беретін мектептің 9- сыныбына арналған оқулық


Суреттер, үлестірмелі материалдар

Сабақтың ортасы


25 минут

Жаңа сабақтың тақырыбы бойынша аудиожазбадан «Махамбеттің Баймағамбет сұлтанға айтқаны» поэмасы қойылады

Мұғалімнің өлеңнің тарихы мен шығуы туралы ақпарат береді


Оқушылар топтық жұмыс орындаған кезде Махамбеттің «Жұмыр қылыш» күйі жіберіліп тұрады.

Оқушылар «Баймағамбет сұлтанға айтқаны» өлеңінің аудио нұсқасын тыңдайды.



Оқушыларға топтық тапсырмалар беріледі.

1 –топ: шығарманы оқып, шығарма мазмұны бойына композициялық құрылымына талдау жасайды;

2-топ: «Пирамидалық талқылау парағы» әдісі бойынша шығама мәтінімен жұмыс.

Халық үшін қылыш сермеген тұсы?

Не үшін қол жинап, атқа мінген?

Сөзден тартынбай сөйлер ақындығын қай жерден көреміз?

3-топ: Ақынның поэтикалық тіліндегі көркемдегіш құралдарға мысал келтіріңіз?


Ерекше білімді қажет ететін оқушы үшін «Сәйкестендіру», «Орнына қою» әдісі бойынша тапсырмалар беріледі.


Дескриптор: ·

- шығарма мазмұнына композициялық талдау жасайды-4;

-көркемдегіш құралдарды табады –1 (кем дегенде екеуін)

- үшеуден артық көркемдегіш құралды табады – 2 балл.






https://yandex.kz/video/preview/16150438535479827106




https://yandex.kz/video/preview/9799712739933878921





Сабақтың соңы

8 минут

Рефлексия. Гугл формада оқушыларға тест сұрақтары жолданады.

Жауаптары экраннан көрсетіледі.


Зейнолла Қабдоловтың сөзімен бүгінгі сабақ қорытындыланады.

Үйге үзінді жаттауға тапсырма беріледі.




Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша 5 сұраққа ұялы телефонға жіберілген сілтеме арқылы жауап береді.


https://forms.gle/5ou5ke1PFdzCdyNS8


Топ басшылары бағалау парақшасы бойынша оқушылардың балын айтады.



1-10 дейінгі баллмен бағаланады






























1.Ереулі атқа ер салмай,
2.Егеулі найза қолға алмай,
3.Еңку-еңку жер шалмай,
4.Қоңыр салқын төске алмай,
5.Құбыланы төрткүл оңға алмай
6.Тебінгі терге шірімей,
7.Терлігі майдай ерімей,
8.Алты малта ас болмай


,


1.Атадан туған аруақты ер
2.Жауды көрсе, жапырар
3.Үдей соққан дауылдай.
4.Жамандарға қарасаң,
5.Малын көрер жанындай.
6.Жүйрік аттың белгісі
7.Тұрады құйрық-жалында-ай.
8.Айтып-айтпай немене,
Халық қозғалса,
Тұра алмайды хан тағында-ай!












































«Сәйкестендір»

Шығармадан үзінді

Көркемдегіш тәсілдер

Боз орданы тіктім деп,

Боз ағашты жықтым деп...


Қара қазақ баласын,

Хан ұлына теңгердік


Эпитет


Алайма, сұлтан, алайма,

Астыма мінген арғымақ

Метафора


Біз бір енеден бір едік

Бір енеден екі едік

Аллитерация


Мен ақсұңқар құстың сойымын...

Мен кескекті ердің сойымын

Ассонанс






«Орнына қой»


Шығарманың басталуы

Шығарманың дамуы

Шығарманың шиеленісуі

Шығарманың шарықтау шегі

Шешімі












770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!