Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: IV-тарау | Мектеп: Х. А. Яссауи атындағы жалпы орта мектебі |
Күні: 9.02.2018 жыл | Мұғалімнің аты-жөні: Гулмира Абутаирова |
Сынып: 7а,б,в,г | Қатысқандар: | Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы | Мәліметтер типтері. |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 7.3.3.1 деректердің типін жіктеу. |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: Деректер типінтерімен танысуОқушылардың басым бөлігі: Практика жүзінде теориялық білімдерін қолдану.Кейбір оқушылар: Сұрақтарға жауап беріп, талдау жасау. |
Ойлау дағдылары | Білу, түсіну, қолдану, талдау. |
Бағалау критерийі | Деректер типтері туралы мәлімет алады және түсінеді. Алған теориялық білімдерін практика жүзінде орындай аладыТақырыпқа байланысты сұрақтарға нақты жауап береді. |
Тілдік мақсаттар
| Деректер типін пайдалана отырып, программа құру. |
| Лексика және терминология:
Тип, Паскаль, Лексема, Тұрақтылар (константалар). - Идентификаторлар (айнымалылар аты). - Амалдардың белгілері; - Қызметші сөздер. іnteger, strіng, real, Var, іnteger, longіnt, byte, shortіnt, word
|
Құндылықтарға баулу
| Жан-жақты болуға, оқушылардың ақпараттық – технологиялық ойлау қабілеттерін дамыту. Өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу. Бәсекелестікке дағдыландыру. |
Пәнаралық байланыс | Математика, ағылшын тілі. |
Алдыңғы білім
| Бөлімше алдыңғы тақырыптарда қамтылған дағдыларға сүйенеді. Оқушылар Lazarus бағдарламасының интерфесімен таныс. Бағдарламада жобаларды құра алады. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
| Ресурстар |
Сабақтың басыҰйымдастыру кезеңі
Топқа бөлу3 минҮй жұмысын тексеру 4 мин«Сұрақтары бар қорап» әдісі | Оқушылардың назарын сабаққа аудару, сабаққа психологиялық ахуал орнату, оқушыларға сергіту сәтін ұйымдастыру кезеңі.Айдаһар, батыр және қыз ойыны.Оқушылар үш бұрыш және төртбұрыш геометриялық фигуралар таңдау арқылы 2 топқа бөлінеді.Топ атаулары үш бұрыш таңдағандар Pascal ал төртбұрыш таңдағандар Lazarus деп аталып әр қайсысы өз тобына отырады. Топ басшылары сайланады.Үй жұмысы: Кабинетте қорап қойылып, оған оқушылар сабақтың соңында өз сұрақтарын қалдыра алады. Бұл сұрақтар келесі сабақтың басында талқыланады.
|
Үш бұрыш және төртбұрыш қиылған қағаздар |
Сабақтың ортасыОқулықпен жұмысОқылым,білу, түсіну.8 мин«Постер қорғау» әдісі6 мин
Қолдану .«Бәйге» әдісіОқушылар тапсырманы берілген уақытта орындап келесі тапсырмаға көшедіПрактикалық жұмыс14 мин
| Бүгінгі ссабақтың тақырыбы: Мәліметтер типтері.Әр оқушы өзіне құмыра суретін салады және сабақ барысында смайлик арқылы бағаланады.1-тапсырма.Т.Ж Кітаптан 2 топқа бір тақырыпты бөліп беріледі. Мәліметтер типі тақырыбын оқу арқылы білімін бекітеді. Алған білімдерін постер арқылы қорғайды.
2-тапсырма.Ж.Ж(93-сурет)(94-сурет)
(95-сурет)
15-кесте. Жобада қолданылған компоненттердің қасиеттері.Procedure T Form. Button 1Click (Sender: T Object); var num1, num2, result: integer; begin num1: = Str ToInt (edit1.text);
num2: = Str ToInt (edit2.text); result: = num1+num2; edit 3.text: = Int To Str (result);96-сурет (бағдарлама коды)
3-тапсырма.«Калькулятор» жобасына тағы да 3 амалды қосып 97-суреттегідей «Калкулятор -2» жобасын жасаңдар. Жобаны орындау барысында қолданылатын сандар өте үлкен сандар болсын (млрд -109 )
|
Плакат, маркерлер.
Компьютерлер, Lazarus бағдарламасы. |
Сабақтың соңыСергіту сәтіКөз жаттығулары. 1 минҚорытындыТалдау«Серпілген сауал» әдісіТақырыптың түсіну деңгейін арттыруға және талқылау дағдыларын дамытуға қол жеткізу үшін сыныптағы оқушылардың арасында сұрақтарды лақтыру арқылы жүзеге асады.7 мин
Кері байланыс.«БББ» әдісі2 мин
Үй жұмысын беру. |
Кабинетте қорап қойылып, оған оқушылар сабақтың соңында өз сұрақтарын қалдыра алады. Бұл сұрақтар келесі сабақтың басында талқыланады.
Мәліметтер типтері тақырыбын оқып келу.
|
Интербелсенді тақта.
|
Саралау | Бағалау | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
Постер қорғауда, оқушыларға ой тастау арқылы қолдау көрсету.Практикалық жұмыста, оқушыларға жобаны орындау кезеңдерін беру арқылы қолдау .Шығармашыл, қабілетті оқушыларға сабақ барысында күрделі тапсырма беріледі. 2-тапсырмадағы «Калькулятор» жобасына тағы да 3 амалды қосып 97-суреттегідей «Калкулятор -2» жобасын жасайды. Жобаны орындау барысында қолданылатын сандар өте үлкен сандар болсын (млрд -109 )
97-сурет
| Бағалау критерийлері мен дескрипторларға сүйене отырып қалыптастырушы бағалау.«Сиқырлы сусын» әдісі арқылы бағалау. Әр оқушы құмыра суретін салады және сабақ барысында берген жауаптарына немесе істеген тапсырмаларына стикер беру арқылы бағаланады. Сабақтың соңында жиналған стикерлер ол - сиқырлы сусын, яғни оқушының алған білімі.
| Көзге арналған жаттығулар:1 - 4 - ке дейiн санап көздi қатты жұмып, сонан кейiн ашып, жайбарақат ұстап,1 - 6 - ға дейiн санай отырып, алысқа қарау қажет. 4 - 5 рет қайталау қажет Техника қауіпсіздік ережесін еске түсіру. |
Сабақ бойынша рефлексияСабақмақсаттарынемесеоқумақсаттарышынайы, қолжетімдіболдыма?Барлықоқушылароқумақсатынақолжеткіздіме?Егероқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? | Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?1:
2:Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?1: 2:Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |