Қазақ тілі | Уақыты: | Кабинет: | Шарипхан Б. |
Сабақтың атауы | Мәндес сөздер |
Сабақтың жабдығы | Интербелсенді тақта, топқа қағаз, фломастер, ұялы телефонның суреті |
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | 1. Мағыналары бір-біріне жуық сөздер туралы түсінік алады. 2. Қазақ тіліне деген қызығушылықтары артады. 3. Өз ойын еркін жеткізе білуге дағдыланады. |
Сабақ мақсаттары: | Барлық оқушылар: |
| Мағынасы мәндес сөздер туралы түсінік қалыптастырады. |
| Оқушылардың басым бөлігі: |
| Сөздерге мәндес сөздер таба алады. |
| Кейбір оқушылар: |
| Мәндес сөздерден сөйлемдер құрап, оларды талдай алады. |
Тілдік мақсат: | Оқушылар: |
| Негізгі сөздер мен тіркестер: |
| Мәндес сөздер, рухани жаңғыру. |
| Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
| Талқылауға арналған сұрақтар: |
| 1.Мәндес сөздер деген не?2. Қандай мәндес сөздер білесіңдер?3. Рухани жаңғыру деген қандай бағдарлама? |
Алдыңғы тақырып | Сөз және оның мағынасы |
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Шаттық шеңбері | Апам мені: «Айым» - дейді,Мен мұңайсам, уайым жейді.Апам мені: «Күнім» - дейді,Мен қуансам күлімдейді. | Шеңберге тұрып бірге айтады. |
Эпиграф | Тілін білмеген – түбін білмейді. Ондай адам күлдіремін еп күйдіреді, сүйсіндірем деп сүріндіреді, білдірем деп бүлдіреді, қуантам деп қуартады, келтірем деп кетіреді, жұбатам деп жылатады. Ғ.Мүсірепов. |
|
Топтастыру | 2 топқа бөлу. Қаратпа сөздер сөйлемнің басында кезігетін және соңында кезігетін сөйлемдер. |
Өткенді пысықтау. | Үй тапсырмасын тексеру. | Көршіңді тексер. |
Ынтымақтастық атмосферасы
Сөзжұмбақ шешу. | 1. Белі бүкір, алысқа түкір.(Мылтық)2. Шұқшитқан кеп әуелі,Сені әрбір әріпке.Суреттері әдемі,Бұл қай кітап? (Әліппе)3. Жарқ етсе сабау қамшы, көрсетіп жауар тамшы.(Найзағай)4. Ұрамыз ол байғұсты таяқпен де,Тебеміз сәті түссе аяқпен де.Томпаңдап жүгіреді ұрған сайын,Басынан сипамайды аяп пенде.(Доп)5. Ти десем тимейді,Тиме десем тиеді.(Ерін)6. Сырт - сырт соғады,Уақыт озады. (Сағат)Жұмбақтардың шешуіндегі алғашқы әріптерді біріктіріп мәндес деген сөзді шығарады. |
Қызығушылықты ояту | Сайқымазақтың текшесі. |
Мағынаны тануЖаңа сабақ | - Мына кестедегі сөздерге назар аударайықшы. - Бұлар қандай сөздер?- Мағынасы жақын сөздер.- Дұрыс, балалар. Тілімізде мағыналары бір - біріне жақын, мәндес сөздер де болады. Ал өздерің қандай мәндес сөздерді білесіңдер?- Адам, кісі.Оқулықпен,дәптермен жұмыс. |
Оқулықпен жұмысТоппен жұмыс:
| Топпен жұмыс:1-жаттығу.Берілген сөздерге мәндес сөздер тауып жаз. | 1-топ: атақты, батыр.2-топ: ақылды, талапты. |
Интербелсенді тақтамен жұмыс:
| 3-жаттығу.Берілген мәндес сөздер қай суретке сәйкес келеді? Сызбамен көрсету.
| Интербелсенді тақтамен жұмыс жасайды. |
Сергіту сәті | «Қошақаным» әні | Оқушылар ән айтып, би билейді |
Дәптермен жұмыс.Жеке жұмыс. | 6-жаттығу. Жақша ішіндегі сөздерді мағынасына қарай таңдап, сөйлемдерді көшіріп жаз.
| Жеке тапсырма. Дәптерде орындайды. |
Ой толғаныс | Рухани жаңғыру туралы айтып өту.Осы сөздегі әр әріпке мәндес сөздер ойлап табу.Р – У – Х – А – Н – И – «Шығыс базары»
|
Рефлексия | Смс хабарлама жазу. |
Үй тапсырмасы | 5-ж,106-бет | Күнделіктеріне жазады |