Материалдар / Мәпелейсің мені анам! Василий Сухомлинский. Ақ шаш.
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Мәпелейсің мені анам! Василий Сухомлинский. Ақ шаш.

Материал туралы қысқаша түсінік
Мәпелейсің мені анам! Василий Сухомлинский. Ақ шаш.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
25 Қараша 2018
1743
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пән:

Күні:

Сынып:

Мұғалім:

Әдебиеттік оқу №2

17.10.2018ж

2 « Б»

Кысабекова Жанат

Сабақтың такырыбы:

Мәпелейсің мені анам! Василий Сухомлинский. Ақ шаш.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

2.1.3.1 шығарманың тақырыбы мен үзіндісіне (бастапқы бөліміне) сүйеніп, оқиғаның соңын болжау қ/б

2.2.3.1 мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау қ/б

2.2.1.1 мәтінді дауыстап дұрыс әрі түсініп оқу, рөлге бөліп, мәнерлеп оқу

2.3.2.1* мұғалім көмегімен үлгі бойынша шағын ертегілер, жұмбақтар жазу немесе дайын ұйқастарды қатыстырып шумақтар мен санамақтар құрастыру

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:. шығарманың тақырыбы мен үзіндісіне (бастапқы бөліміне) сүйеніп, оқиғаның соңын болжайды.

Оқушылардың басым бөлігі: мәтінді дауыстап дұрыс әрі түсініп оқиды, рөлге бөліп, мәнерлеп оқиды.

Кейбір оқушылар: мұғалім көмегімен үлгі бойынша шағын ертегілер, жұмбақтар жазу немесе дайын ұйқастарды қатыстырып шумақтар мен санамақтар құрастырады.

Бағалау критерийлері

Тақырыпқа сүйеніп, оқиғаның соңын болжайды

Мәтінге ат қояды және негізгі ойын тұжырымдайды үлгі бойынша шағын ертегілер, жұмбақтар жазу немесе дайын ұйқастарды қатыстырып шумақтар мен санамақтар құрастыру

Тілдік мақсаттар

Тілдік дағдылар:тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсну,сөйлеушінің пікірін түсну,мәнмәтін бойынша сөздердің мағнасын анықтау

Терминология:пәнге қатысты арнайы лексика және терминдер

Сөз тіркестері:Диалогқа түсіретін сөз тіркестері

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу, түсіну

Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.Ата-анаға құрмет көрсету

Пәнаралық байланыс

Тұлғалық және метапәндік денгейлерді қамтиды

Метапәндік түснік олардың түснігін,ойлауын үйренуін, қарым-қатынасын, рефлексиясын,әс-әрекеттерін дамытады.Бұл білім маған не үшін керек?деген сұраққа жауап іздейді

АКТ қолдану дағдылары

Оқу мақсаттарына қол жеткізу,қажетті ақпаратты іздеу,өңдеу,алу,құру және көрсету.


Алдынғы оқу

Бесік жыры туралы түснік ,ана туралы мәлімет алу

Сабақтың жоспарлаған кезеңдері

Сабақ барысы :

Бағалау түрлері

Сабақтың басы. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

5минут





Сәлемдесу

Үш тілділік сәлемдесу


Психологиялық ахуал қалыптастыру:

Мақсаты: қатысушылардың көңіл-күйін көтеру, жағымды эмоция туғызу. Мәпелейсің мені, анам!

Топ ережесін: айту


. Топқа бөлемін : Математикалық сандар арқылы 1,2,3


Өткенді пысықтау,бағалау

Оқу мақсаттарымен таныстыру




Хормен орындау






Математикалық сандар арқылы топтарға бөлу


Авторлар суреті


Кеспе қағаздар

.

Сабақтың ортасы

27 минут







Білу және түсіну

«Бала, бала, бала деп

Түнде шошып оянған.

Түн ұйқысын төрт бөліп,

Түнде бесік таянған. (Ана)

Дүниеде анаға жыр арнамаған жыршы, күй арнамаған күйші, ән арнамаған әнші, шығармасын арнамаған жазушы бар ма екен?

Ананы жырлаймын деп ақын тебіренсе, ана бейнесін мүсіндеймін деп суретші ойланды.

«Құрметтейік те, қадірлейік те ғазиз Ананы, өйткені ол дүниедегі асылдың асылы – өмір сыйлайды ғой!» - деп тебіренеді Ғ.Мүсірепов.

«Әлемде өзгермейтін үш-ақ зат бар, ол ананың ақ сүті, күннің нұры, сәбидің күлкісі» дейді орыс жазушысы М.Горкий.

«Ананың тілі, ананың махаббаты, ананың тілегі тіл жетпес бір жатқан теңіз емес пе! Па шіркін, ананың айналып-толғанғаны кімнің есінен кетеді!» - дейді Баубек Бұлқышев.

Сонымен ана дегеніміз – төзімділік пен адамгершііліктің тәңірісі.

4. Қазір Ана сөзінің мағынасын ашып алайық.

Ана тілі

Ана Отан ана

Жер ана

І-топ. «Ана тілі» деп неге айтамыз?

ІІ-топ. «Отан ана» деп неге айтылады?

ІІІ-топ. «Жер ана» деп неге айтылады?

5. Жалпы ана атаулыға тән, біріміздің анамызға ортақ оқулығымызда тамаша бір шығарма беріліпті. Ол Василий Александрович Сухомлинскийдің «Ақ шаш» әңгімесі.

В.А.Сухомлинский Украина Республикасында дүниеге келген. Украина халқының атақты ұстазы, жазушысы.

Оқулықпен жұмыс.

Мәпелейсің мені, анам!

Жырдан үзінді

2211 Іштей оқу

Түсініп оқы

а) Балалардың алдына әңгімеден үзінді беру, яғни оны оқушылар ары қарай жалғастырып, оқиғаның немен аяқталғанын өз ойларымен жеткізеді

в) Сұрақ-жауап.

- Мәтінде негізгі ой қандай мәселеге құрылған ?

- Мишаның байқампаздығын қалай аңғардың?

Дескриптор

мәтінді дауыстап дұрыс әрі түсініп оқиды, рөлге бөліп, мәнерлеп оқиды.

2.2.3.1(ТЖ) Мәтіндегі негізгі ой қандай мәселеге құрылғанын белгіле«Жобалау стратегиясы» 1,2,3 топ бойынша

1. Ананың шашының ағаруы.

2. Ананың баласын жақсы көруі

3. Баланың ағашқа өрмелеуі

ҚБ №1

Дескриптор

Мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау

Болжау» стратегиясы. 2.1.3.1 (ТЖ)

ҚБ №2

Дескриптор

шығарманың тақырыбы мен үзіндісіне (бастапқы бөліміне) сүйеніп, оқиғаның соңын болжайды






Оқулық,

мәтіндер. Отан туралы өлеңдер


Дәптермен жұмыс

2.3.2.1 Дәптеріңе анаңды қуантатындай бес сөз жаз

Үш топқа қима қағаз тарату .Өлеңжді жалғастыр

Дескриптор

Дәптеріңе анаңды қуантатындай бес сөз жазады.


Сергіту сәті

2 минут

Сергіту сәті "Көңілді күн"

видеожазба

қ/б

Тапсырма

Мәтіннің үзіндісін мұқият тыңда.

Әділет екінші сыныпта оқиды. Анасы оған жаңа оқу құралдарын сатып әперді.

Әділет оларды сөмкесіне салып қойды.

Бір кезде ол сөмкенің ішінен шығып жатқан дауыстарды естіді...

Оқиғаның бастапқы бөліміне сүйеніп, «Оқу құралдары арасындағы дау» деген тақырыпқа

мәтін құрастырып айт.

Мәтін құрастыруда берілген суреттер мен сұрақтарды пайдалан.



ҚБ парақшалары


Тапсырма

Мәтінді түсініп оқы.

Қуат, Жанар және Алуа – достар. Олар бір аулада тұрады.

Балалар жасырынбақ ойнады. Кішкентай Қуат іздеуші болды. Ол жасырынған

балаларды іздей бастады. Көп іздеді, бірақ ешкімді де таба алмады.

Ыза болған Қуат көзіне байланған орамалды жұлып алды да, артында тұрған

Жанарды бас салды.

Ойын тәртібін бұзғаны үшін ол қайтадан іздеуші болып қалды.

Сұрақтарға жауап бер.

1. Балалар қандай ойын ойнады?

2. Кім іздеуші болды?

3. Ол не істеді?

4. Ол неліктен тағы да іздеуші болып қалды?

5. Мәтіннен қандай ой түйдің?

Мәтінге ат қой ____________________________



ҚБ парақшалары

Сабақтың соңы

2минут


6. «Екі жақты күнделік» стратегиясы.

1-топ. Мәтіннен өздеріңе әсер етіп, ойыңда қалған үзіндіні жаз.

Сұрақ: Анының жүрегі қай кезде ауырады? (бірденеге қапаланғанда, ренжігенде, уайымдағанда).

2-топ. Мишаның келесі сұрағына анасы не деп жауап берді деп ойлайсың, соны жаз.

Сұрақ: Ананың жүрегі қай кезде толқиды? (қуанғанда, шаттанғанда).

3-топ. «Ананың көңілі балада. Баланың көңілі далада» мақалының мәтінге қандай қатысы бар?

Сұрақ: Сөз анасы не? Сөз анасы – құлақ.

Су анасы не? Су анасы – бұлақ.


Бағалау

«Басбармақ» әдісі


Дифференциация-қолдау көрсету. Деңгейлік тапсырма беру





Бағалау-қалыптастырушы бағалау.

Иллюстрация бойынша болжау;

Сөздің буыннан тұратынын түсіну және сөздегі буын санын

анықтау.

Каллиграфиялық талаптарға сай жазу білігін бағалаймын


Рефлексия




Оқу ісінің орынбасары: Ж. Сатенбаева


Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!