Сабақтың
тақырыбы:
|
«Мақал сөздің азығы, жұмбақ
ойдың қазығы»
|
Мақсаты:
|
Атадан балаға мирас болып
қалған өшпес мұра мақал сөздің мәйегі. Тәрбиелік мәні зор рухани
байлық туралы мағлұмат беру. Білімдерін пысықтау, мақал-мәтел сынды
қолдануға үйрету. Жұмбақ жасыру, шешу, ойдың ұшқырлығын
көтеру.
|
Сілтеме
|
«Шешен сөйлеумәдениетіне баулу
мәселесі» 1991-2001 ж А.С.Қыдыршаев
|
Әдістер мен
тәсілдер
|
АКТ-ны қолдану. Сыни тұрғыдан
ойлауға үйрету. Мақал-мәтел, жұмбақтарды, ойдың сөйлеудің
мәдениетіне қарай ұштастыру, жұмбақтардың шешуіне қарай мақалды
топтастыру.
|
Ресурстар
|
Интерактивті тақта, маркер,
қағаздар әртүрлі
|
Өтілетін
уақыты
|
40
минут
|
Сабақ
жоспары
|
Ұйымдастыру: Топқа бөлу:
«Әділет», «Өсиет»
Барысы:Сыни тұрғыдан ойлау
әдісі 2-модуль
Рефлексия-4 Үйге
тапсыру
|
Сыни тұрғыдан
жіктеу
|
Мақсат
|
Тапсырма
түрі
Түрткілер
|
Нәтиже
|
Сергіту
сәті
|
Жағымды ахуал
туғызу
|
Смайликтер тарату арқылы
көңіл-күйлерін анықтау.
Қане, қане
тұрайық,
Үлкен шеңбер
құрайық
Тұрсақ енді
шеңберге
Алақанды
ұрайық.
|
Сабаққа деген ынталары
оянады
|
Білу
|
Үй тапсырмасы өткен тақырыптар
бойынша білімін анықтау
|
Жұмбақтар әлемін «үш шапалақ»
әдісімен тексеру
|
Өткен тақырып бойынша
білімдерін көрсетеді.
|
Түсіну
|
Мақалдап сөйлеу арқылы
ойымыздың нақтылығын, білгендерімізді тереңдету, мағынасын түсіне
білеміз. Ойымыздың терең, тіл байлығымызды көрсетеді. Жұмбақ
атаулының бәрі тақырыпқа үндейді. Жасырылған жұмбақтың шешуі адам
ойына парасатын жеткенше ойға шолуы. Жұмбақ ақыл-парасатты, тапқыр,
ұтқырлықты паш ететін ауыз әдебиеттің ерекше
түрі.
|
«Өсиет», «Әділет» топтары
қалташықта жасырынған мақалдың жауабын тауып, жалғастырып, ой
елегінен өткізіп, тақырыптарына сай білім әдеміне саяхат жасайды.
Жұмбақтар сайысында үш тұғырлық тіл арқылы қазақша, орысша,
ағылшынша тілдердің аудармаларын жасырынған жауап арқылы сол сөзге
байланысты мақал айту.
|
Дайындап келген тапсырмаларды
орындай отырып тақырыпты меңгеру.
|
Сергіту
сәті
|
Оқушыларды қызықтыру, сабақ
мазмұнын аша түсу.
|
«Ойлан тап» әніне сергіту
жасау.
|
Әртүрлі қимылдар
жасайды.
|
Қолдану
|
Жаңа тақырыпқа байланысты
тапсрымалар орындау дағдысын дамыту.
|
Жұптық
жұмыс.
Бірыңғай топтың жұмыс
сараланған тапсырмаларды орындау. Мақал-мәтел, жұмбақтар топ ішінен
«көшбасшы», «спикер», «сараптамашы», «уақыт өлшеушілер» болып
бөлініп, тапсырмаларды орындау кезінде топ мүшелері бір-бірімен
пікір алмасып, бағалайдықажетті жағдайда толықтырып
отырады.
|
Тапсырмаларды орындай отырып
біліктілік дағдыларын дамытады.
|
Жинақтау
|
Жаңа тақырып бойынша білімін
нақтылау.
|
ЦОР-дан тапсырма орындау.
Топтық жұмыс топтарға тапсырма беру. Адам, адамгершілік туралы
мақал-мәтелдер тауып айту.
|
Алған білімдерін
нақтылайды.
|
Бағалу
|
Алған білімінің құндылығын
бағалау.
|
«Жетістік баспалдағы»
рефлексиясы сабақ барысын бағалайды.
|
Алған білімінің құндылығы
бағаланады.
|