Сәлеметсіздер ме Құрметті Студенттер!
Күні 10.04.2021ж.
Пән атауы: «Маркетинг және менеджмент негіздері»
Оқытушы: Сүлейменова Жазира Ақылбекқызы
Курс -2 ЭБА- 191 оқу тобы
Сәттілік

Сабақтың тақырыбы:
«Маркетинг жүйесіндегі тауар және тауар саясаты»
Сабақ мақсаты:
Маркетинг жүйесіндегі тауар және тауар саясаты теориясы оқушылардың ой-өрісін кеңейтіп, тереңдете түседі, сыни, логикалық ойлауды дамытуға ықпал етеді, пәнге деген қызығушылықты дамытады.
Сабақ міндеті: оқушыларға маркетинг жүйесіндегі тауар және тауар саясатына қызығушылығын арттыру.
Сабақтың барысы
|
Сабақ этаптары |
t мин |
Тапсырманың мазмұны |
Әдістемелік қабылдау |
Іс-әрекетті ұйымдастыру формасы |
АКТны қолдану дағдылары |
|
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
|
|
Ұйымдастыру |
3
2 |
Сабаққа қатысушылармен сәлемдесу және кіріспе. |
Сергіту |
Синхронды топ |
203 ауд. |
|
|
Түгелдеу |
Журнал бойынша |
Синхронды |
|
|||
|
Жұмыс ережелерін анықтау және практикалық сабақты бағалау критерийі
Маркетинг жүйесін сипаттай алады.
Маркетинг жүйесіндегі тауар және тауар саясатын түсіндіреді |
Бірлескен жұмыс міндеттері |
Синхронды топ |
|
|||
|
Тақырып бойынша оқу материалын ұсыну |
Оп1 |
10 |
Тақырыпты хабарлау және сабақтың мақсатын қою. Оқу материалымен таныстыру. |
Презентация Р/Р |
|
|
|
Рп2 |
15 |
|
Блиц-сауалнама |
Синхронды топ |
Интербелсенді тақта |
|
|
Прп3 |
20 |
Тауар – бұл қажеттіктерді қанағаттандыра алатынның және нарыққа назар аударту, алу, пайдалану немесе тұтыну үшін ұсынылатындардың барлығы (физикалық нысандар, қызметтер, тұлғалар, ұйымдар, идеялар). Тауарлық бірлік - бұл ерекшеленген, мөлшері, бағасы, сыртқы пішіні және басқада атрибуттарының көрсеткіштерімен сипатталатын біртұтастық (мысалы, тіс пастасы-тауар, ал тюбик тауарлық бірлік). Тауарды үш деңгейлі тұрғыдан қарастыруға болады (әдетте шеңберлер түрінде сызады): ойдағы тауар (ішкі орталық шеңбер); дайын тауар (ішкі екінші шеңбер); толықтырылған тауар (үшінші сыртқы шеңбер). Ойдағы тауар - бұл тұтынушылардың іздейтін пайдасын құндылығын іске асыру идеясы. Осы идея тексеру, талдау және өңдеуден өткен соң дайын тауарға айналады. Дайын тауардың бес сипаттамасы болады:
сапа деңгейі; қасиеттер жиынтығы; ерекшеленген безендіруі; маркалық атауы; ерекшеленген қорабы. Толықтырылған тауар сатып алушыға деген жеке ілтипатты білдіреді-үйіне жеткізіп беру, құрып көрсету, сервистік қызмет, ақшаны қайтарып беру кепілдігі. Сервистік қызметтеуге мыналар жатады: абонемент; ақысыз жөндеу; таңдау тәуелсіздігі. Нарықта әртүрлi көптеген тауар түрлерi орын алады. Тауар нарықтағы зерттеу жұмысын жеңiлдету үшiн және маркетинг стратегиясын құрып, тұтынушылардың сатып алу жағдайын қалыптастыру үшiн тауарлар топтастырылып қарастырылады. |
жеке |
|
Офлайн |
|
|
Жаңа тақырыпты бекіту |
30 |
Тауарлық саясат тауар өндірушінің іс-әрекеттерінің нақты бағытын немесе нарықтағы мінез-құлық ұстанымдарының жиынтығын бетке ұстайды, бұлар оған бәсекелестік басымдылық әпереді. Анық-айқын тауарлық саясат тауарлық ассортиментті жаңарту үрдісін оңтайландырып қоюмен қатар іс-әрекеттердің жалпы бағытталуының сілтемесі де бола алады. Тауарлық саясат - фирманың шаруашылық және маркетингтік саясатының құрамдас бөлігі. Тауарлық саясатты өңдеу (қалыптастыру) болашақтағы өндіріс, өткізу және экспорттау мақсаттары туралы, фирманың өндірісті өткізушілік қызметінің стратегиясы туралы, нарықты жақсы білу және оның талаптары туралы, қазіргі уақытта және болашақтағы өз мүмкіндіктері және ресурстары (зерттеушілік, өндірушілік, өткізушілік және т.б.) туралы айқын мағлұмат талап етеді. Тауарлық саясат нақты (айқын) мақсаттарды және жағдайларды көздейді (5 – сурет). Өндірілетін бұйымдардың ассортиментін олардың тұтынушылық сипаттарын және өндіріс технологиясының ерекшеліктерін ескере отырып оңтайландыру; өнімді өміршеңдік циклін ескере отырып жаңартудың қарқыны, жаңа тауарлармен рынокқа шығу және ескіріңкіреген тауарларды бағдарламадан шығару уақытын анықтау және басқада проблемаларды болашақ-бағыттап ойластырып шешу қажет. |
Графикалық ұйымдастырушы |
Асинхронды жеке тұлға |
Тақта |
|
|
Кері байланыс Рефлексия |
10 |
|
Чек-парағы |
Асинхронды жеке тұлға |
|
|
5. Бақылау парағы (балл парағы)
|
|
Критерийі |
Максималды балл саны |
Әріптік баға |
Деңгейге жету |
|
1 |
Оқу материалына деген қызығушылықты, шығармашылық және сыни ұстанымды, ақыл-ойды, тәнді және мінез-құлықты жүйелі дамыту арқылы білім алуға деген сүйіспеншілікті қалыптастыру.Өзара қарым-қатынас орнату кезіндегі жақсы көзқарасты дамыту |
25 |
С, С-,D, D+ (Қанағат.) |
Білімі |
|
2 |
|
25 |
||
|
3 |
|
20 |
В-, С+, ( жақсы ) |
Түсінігі |
|
4 |
|
15 |
В, (жақсы) |
Қолдану |
|
5 |
|
15 |
А, А- (өте жақсы) |
Талдау Синтез |
|
|
|
100 |
|
|
Бердалиева К.Б. «Қазақстан экономикасын басқару негіздері».
Алматы -2001 ж.
Ермаков В.А. «Қазақстан қазіргі дүние әлемінде», Алматы – 2002 ж.
Мейірбеков А.Қ. «Кәсіпорын экономикасы», Алматы - 2003 ж
Набиев Е.Н. «Халықаралық экономикалық қатынастар», Алматы – 2001
Сәбден О., Тоқсанова А. «Шағын кәсіпкерлікті басқару», Алматы –
2002 ж
1 Мәселені анықтау
2 Мәселені шешу
3 Мәселе шешімді қабылдау
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Маркетинг жүйесіндегі тауар және тауар саясаты
Сәлеметсіздер ме Құрметті Студенттер!
Күні 10.04.2021ж.
Пән атауы: «Маркетинг және менеджмент негіздері»
Оқытушы: Сүлейменова Жазира Ақылбекқызы
Курс -2 ЭБА- 191 оқу тобы
Сәттілік

Сабақтың тақырыбы:
«Маркетинг жүйесіндегі тауар және тауар саясаты»
Сабақ мақсаты:
Маркетинг жүйесіндегі тауар және тауар саясаты теориясы оқушылардың ой-өрісін кеңейтіп, тереңдете түседі, сыни, логикалық ойлауды дамытуға ықпал етеді, пәнге деген қызығушылықты дамытады.
Сабақ міндеті: оқушыларға маркетинг жүйесіндегі тауар және тауар саясатына қызығушылығын арттыру.
Сабақтың барысы
|
Сабақ этаптары |
t мин |
Тапсырманың мазмұны |
Әдістемелік қабылдау |
Іс-әрекетті ұйымдастыру формасы |
АКТны қолдану дағдылары |
|
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
|
|
Ұйымдастыру |
3
2 |
Сабаққа қатысушылармен сәлемдесу және кіріспе. |
Сергіту |
Синхронды топ |
203 ауд. |
|
|
Түгелдеу |
Журнал бойынша |
Синхронды |
|
|||
|
Жұмыс ережелерін анықтау және практикалық сабақты бағалау критерийі
Маркетинг жүйесін сипаттай алады.
Маркетинг жүйесіндегі тауар және тауар саясатын түсіндіреді |
Бірлескен жұмыс міндеттері |
Синхронды топ |
|
|||
|
Тақырып бойынша оқу материалын ұсыну |
Оп1 |
10 |
Тақырыпты хабарлау және сабақтың мақсатын қою. Оқу материалымен таныстыру. |
Презентация Р/Р |
|
|
|
Рп2 |
15 |
|
Блиц-сауалнама |
Синхронды топ |
Интербелсенді тақта |
|
|
Прп3 |
20 |
Тауар – бұл қажеттіктерді қанағаттандыра алатынның және нарыққа назар аударту, алу, пайдалану немесе тұтыну үшін ұсынылатындардың барлығы (физикалық нысандар, қызметтер, тұлғалар, ұйымдар, идеялар). Тауарлық бірлік - бұл ерекшеленген, мөлшері, бағасы, сыртқы пішіні және басқада атрибуттарының көрсеткіштерімен сипатталатын біртұтастық (мысалы, тіс пастасы-тауар, ал тюбик тауарлық бірлік). Тауарды үш деңгейлі тұрғыдан қарастыруға болады (әдетте шеңберлер түрінде сызады): ойдағы тауар (ішкі орталық шеңбер); дайын тауар (ішкі екінші шеңбер); толықтырылған тауар (үшінші сыртқы шеңбер). Ойдағы тауар - бұл тұтынушылардың іздейтін пайдасын құндылығын іске асыру идеясы. Осы идея тексеру, талдау және өңдеуден өткен соң дайын тауарға айналады. Дайын тауардың бес сипаттамасы болады:
сапа деңгейі; қасиеттер жиынтығы; ерекшеленген безендіруі; маркалық атауы; ерекшеленген қорабы. Толықтырылған тауар сатып алушыға деген жеке ілтипатты білдіреді-үйіне жеткізіп беру, құрып көрсету, сервистік қызмет, ақшаны қайтарып беру кепілдігі. Сервистік қызметтеуге мыналар жатады: абонемент; ақысыз жөндеу; таңдау тәуелсіздігі. Нарықта әртүрлi көптеген тауар түрлерi орын алады. Тауар нарықтағы зерттеу жұмысын жеңiлдету үшiн және маркетинг стратегиясын құрып, тұтынушылардың сатып алу жағдайын қалыптастыру үшiн тауарлар топтастырылып қарастырылады. |
жеке |
|
Офлайн |
|
|
Жаңа тақырыпты бекіту |
30 |
Тауарлық саясат тауар өндірушінің іс-әрекеттерінің нақты бағытын немесе нарықтағы мінез-құлық ұстанымдарының жиынтығын бетке ұстайды, бұлар оған бәсекелестік басымдылық әпереді. Анық-айқын тауарлық саясат тауарлық ассортиментті жаңарту үрдісін оңтайландырып қоюмен қатар іс-әрекеттердің жалпы бағытталуының сілтемесі де бола алады. Тауарлық саясат - фирманың шаруашылық және маркетингтік саясатының құрамдас бөлігі. Тауарлық саясатты өңдеу (қалыптастыру) болашақтағы өндіріс, өткізу және экспорттау мақсаттары туралы, фирманың өндірісті өткізушілік қызметінің стратегиясы туралы, нарықты жақсы білу және оның талаптары туралы, қазіргі уақытта және болашақтағы өз мүмкіндіктері және ресурстары (зерттеушілік, өндірушілік, өткізушілік және т.б.) туралы айқын мағлұмат талап етеді. Тауарлық саясат нақты (айқын) мақсаттарды және жағдайларды көздейді (5 – сурет). Өндірілетін бұйымдардың ассортиментін олардың тұтынушылық сипаттарын және өндіріс технологиясының ерекшеліктерін ескере отырып оңтайландыру; өнімді өміршеңдік циклін ескере отырып жаңартудың қарқыны, жаңа тауарлармен рынокқа шығу және ескіріңкіреген тауарларды бағдарламадан шығару уақытын анықтау және басқада проблемаларды болашақ-бағыттап ойластырып шешу қажет. |
Графикалық ұйымдастырушы |
Асинхронды жеке тұлға |
Тақта |
|
|
Кері байланыс Рефлексия |
10 |
|
Чек-парағы |
Асинхронды жеке тұлға |
|
|
5. Бақылау парағы (балл парағы)
|
|
Критерийі |
Максималды балл саны |
Әріптік баға |
Деңгейге жету |
|
1 |
Оқу материалына деген қызығушылықты, шығармашылық және сыни ұстанымды, ақыл-ойды, тәнді және мінез-құлықты жүйелі дамыту арқылы білім алуға деген сүйіспеншілікті қалыптастыру.Өзара қарым-қатынас орнату кезіндегі жақсы көзқарасты дамыту |
25 |
С, С-,D, D+ (Қанағат.) |
Білімі |
|
2 |
|
25 |
||
|
3 |
|
20 |
В-, С+, ( жақсы ) |
Түсінігі |
|
4 |
|
15 |
В, (жақсы) |
Қолдану |
|
5 |
|
15 |
А, А- (өте жақсы) |
Талдау Синтез |
|
|
|
100 |
|
|
Бердалиева К.Б. «Қазақстан экономикасын басқару негіздері».
Алматы -2001 ж.
Ермаков В.А. «Қазақстан қазіргі дүние әлемінде», Алматы – 2002 ж.
Мейірбеков А.Қ. «Кәсіпорын экономикасы», Алматы - 2003 ж
Набиев Е.Н. «Халықаралық экономикалық қатынастар», Алматы – 2001
Сәбден О., Тоқсанова А. «Шағын кәсіпкерлікті басқару», Алматы –
2002 ж
1 Мәселені анықтау
2 Мәселені шешу
3 Мәселе шешімді қабылдау
шағым қалдыра аласыз


