Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
математика
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.1С Жай бөлшектер |
Мектеп: Мұнайлы ауданы, №10 жалпы білім беру орта мектебі КММ |
|||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты - жөні: Абдугафарова Райхан Рахметулаевна |
|||||||||||||
Сынып: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Дұрыс және бұрыс бөлшектер |
|||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.1.10 дұрыс және бұрыс бөлшектерді ажырату |
|||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Кейбір оқушылар : дұрыс және бұрыс бөлшектерді ажырату Көпшілік оқушылар :дұрыс және бұрыс бөлшектерді 1 санымен салыстыру Барлық оқушылар:натурал санды бұрыс бөлшек түрінде жазу |
|||||||||||||
Бағалау критерийі |
Кейбір оқушылар :дұрыс және бұрыс бөлшектерді ажыратады Көпшілік оқушылар :дұрыс және бұрыс бөлшектерді 1 санымен салыстыру Барлық оқушылар :натурал санды бұрыс бөлшек түрінде жазады |
|||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Тілдік мақсаттар: Осы тақырыпқа қатысты терминдерді үш тілде меңгереді, қазақ, орыс, ағылшын тіліндегі әдебиеттердегі материалдарды меңгере алады. Ол үшін мынадай сөздіктер қолданамын.
Диалогқа/ жазылымға қатысты тіркестер : ......болғандықтан,.....бөлшегі дұрыс (бұрыс) болып табылады |
|||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы : ынтымақтастықта жұмыс істеуге ,бір-бірін құрметтеуге ,өмір бойы үздіксіз білім алу қажет екендігін түсінуге тәрбиелеу |
|||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Бейнелеу,еңбек, тұрмыста қолдана алу |
|||||||||||||
Алдыңғы білім |
Жай бөлшектер .Жай бөлшектерді оқу және жазу.Жай бөлшектің негізгі қасиеті.Жай бөлшектерді қысқарту |
|||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||
Психология лық ахуал 2 мин Үй жұмысын тексеру 3 мин
Өткен сабақты қайталау 5 мин
|
Оқушылармен сәлемдесу Сыныпты түгелдеу
Данышпандар ойы : Оқушылар ас қабылдағанда ол жақсы сіңірілуі не қажет деп ойлайсыңдар? -Әрине жақсы көңіл күй «Атап шық» тәсілі Алдын ала тапсырманы оқушылар орындығына жапсырып қоямын .Сол оқушылар тапсырманы орындайды. Бөлшектерді оқы. Бөлшектің алымы мен бөлімін айтып шық -Бөлшектің бөлімі нені білдіреді? -Бөлшектің алымы нені білдіреді?
Оқушылар арасында белсенділікті арттыру мақсатында топтарға бөлінеді Топқа бөлу ( Құрылымдалған топ ) І топ: ІІ топ:
ІІІ топ: ІV топ Топ басшыларын оқушылар сайлап алады Тұжырымдамалық карта «Дұрыс және бұрыс » тапсырмасы
Құрылымдалған топ ішінде өзара бөлінеді Санау арқылы 1,2,3,4, 1,2,3,4 нөмердегілер осыған дейін өткен материалдардан теориялық сұрақтар дайындайды. 1 мен 3 дәптерлерімен алмасады , 2 мен 4 дәптерлерімен алмасады
-Екі натурал санның бөліндісін жай бөлшек түрінде жазуға болады :Тұжырымдама дұрыс -Жай бөлшектің алымын да , бөлімін де бірдей натурал санға көбейткеннен немесе бөлгеннен жай бөлшек өзгереді :Тұжырымдама дұрыс емес -Жай бөлшектің алымын да,бөлімін де олардың 1-ден өзге ортақ бөлгішіне бөлуді жай бөлшекті қысқарту деп атайды :Тұжырымдама дұрыс -Санның бөлігі жарты деп аталады :Тұжырымдама дұрыс емес Жұптық жұмыс (оқушылар бір-бірлерінің жұмыстарын дәптерлерін алмасу арқылы тексереді)
|
Смайликтер
Оқушы тапсырмалары |
||||||||||||
ІІ. Жаңа сабақты түсіндіру 11 мин
Жаңа сабақты пысықтау 13 мин
|
Сабақ тақырыбын ашу мақсатында алдын ала даярлық тапсырмаларын беремін.Оқушылар ауызша жауап береді.
-Біз бөлшектің қандай түрлерімен жұмыс жасадық, ал қандай бөлшектің түрлері бізге таныс емес -Қайсы бөлшекті дұрыс деп атауымызға болады,ал қайсы бөлшектерді бұрыс бөлшектер деп атауымызға болады? - Қанекей сөйлемдерімізді тексер ейік
Анықтама: 1.Алымы бөлімінен кіші бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады Анықтама: 2.Алымы бөлімінен үлкен немесе оған тең бөлшек бұрыс бөлшек деп аталады Натурал санды алымы бөліміне еселік болатын бұрыс бөлшек түрінде жазуға болады Практикалық жұмыс Әр топқа 8 бөлікке бөлінген бәліштерді ермексаздан жасап алып келемін.Топқа тапсырма беремін: Бәлішті 8 бөлікке бөлдік.Тәрелкеге 3 бөлігін салдық.Тәрелкеге бәліштің қанша бөлігін салдық.3/8-бүтіннің бөлігі. -Ал оқушылар сендер қалай ойлайсыңдар бөлік дегеніміз бүтіннен үлкен бе кіші ме тең бе? Бүтін деп нені қарастырамыз? -Дұрыс,3/8 бен 1 ді салыстырғанда не орындалады? Жақсы .Келесі жағдай -Бәлішті 8 бөлікке бөлдік .Тәрелкеге 8 бөлікті салдық.Бәліштің қандай бөлігін тәрелкеге салдық? Енді екі бәлішті алайық.Әрқайсысын 8 бөлікке бөлейік.Тәрелкеге 11 бөлігін салайық. -11/8 -бұл бүтін бөліктен үлкен бе? -Әрқайсысы 8 бөлікке бөлінген екі бәліштің 16 сын таңдап алайық! Қандай жағдай орындалды ? 16/8=2 2 қандай сан? 16/8 қандай бөлшек?
Оқушылардан жылдам ереже құрастыруларын сұраймын -Кез-келген натурал санды алымы бөліміне еселік болатын бұрыс бөлшек түрінде жазуымызға болады. Жылдам жауап берген оқушыны мадақтау арқылы,ал белсенділік танытқан топтарды «Қол шапалақтау » арқылы бағалаймын.
«Алақан соғу » сергіту сәті арқылы қалыптастырушы бағалау тапсырмаларын орындатамын.
Дескриптор:
алақан соғады
Алақан соқпайды
Оқулықпен жұмыс (Қарапайымдылықтан күрделілікке бағытталған ) тапсырмалар
Дескриптор 402: -Бөлшектерді қысқартады -Дұрыс бөлшектерді жеке бір қатарға жазады -Бұрыс бөлшектердң жеке бір қатарға жазады Дескриптор 403: -Натурал санды бұрыс бөлшек түрінде жазады Дескриптор 410: -х айнымалысы алымында кездескен жағдайда бұрыс бөлшек болатындай мәнін табады - х айнымалысы бөлімінде кездескен жағдайда бұрыс бөлшек болатындай мәнін табады - х айнымалысы бөлімінде кездескен жағдайда бұрыс бөлшек болатындай мәнін табады
Дескриптор арқылы оқушылар өз-өзін бағалайды
|
Интерактивті тақта
Ермексаздан жасалған бәліштер ,ермексаз пышағы ,жеңіл тәрелкелер
Математика 5-сынып оқулығы
|
||||||||||||
Қорытынды 6 мин
Рефлексия 2 мин
Үй тапсырмасы 2 мин
Оқушыларды бағалау 2 мин |
Кері байланыс (2 минут ) Бас бармақ тәсілі арқылы
|
|
||||||||||||
|
|
|
||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||
Үй тапсырмасын орындауда белсенділігі төмен, дайындықсыз келетін оқушыларды түрткі болатындай әдіс-тәсілдер арқылы оқуға тартуды ұйымдастырдым. Өткен сабақты қайталауда оқу процесіне барлық оқушылардың қатысуын қамтамасыз ететін әдісті қолдандым. Оқушылардың пәнге қызығушылығын арттыру мақсатында практикалық жұмысты қолдандым Оқулықпен жұмыс жасау барысында қабілетті оқушыларға күрделілігі жоғары тапсырмаларды бердім Оқушылар ойлау қабілеттерінің білу және түсіну деңгейін анықтау мақсатында қалыптастырушы бағалау тапсырмаларын бердім |
Қалыптастырушы бағалау (смайликтер )
Жұптық бағалау
Топтық бағалау Өзін өзі бағалау
Қалыптастырушы бағалау |
Құрылғылардан алшақ тұруын ескертемін. Ермексазбен жұмыс істегенде тазалықты сақтауларын қадағалаймын. |
||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |