Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Математика 1-сынып Геометриялық фигуралар және олардың классификациясы
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Пән:математика Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі Менің мектебім Сынып:1 |
Мектеп:ЖББ «№8 орта мектебі» КММ
Мұғалімнің аты-жөні:Динахметова Гулжанат Алтаевна
|
|||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
3.1.Геометриялық фигуралардың классификациясы |
|||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары |
1.3.1.2 жазық фигураларды (үшбұрыш, дөңгелек, шаршы, тіктөртбұрыш) және кеңістік фигураларды (текше, шар, цилиндр, конус, пирамида, тікбұрышты параллелипед) тану және қоршаған ортадағы заттармен сәйкестендіру. |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:жазық фигураларды (үшбұрыш, дөңгелек, шаршы, тіктөртбұрыш) және кеңістік фигураларды (куб, шар, цилиндр, конус,пирамида, тікбұрышты параллепипед) таниды және қоршаған ортадағы заттармен сәйкестендіреді. Көптеген оқушылар:жаңа ұғымдарды орынды қолдана алады, қоршаған орта заттарымен сәйкестендіреді. Кейбір оқушылар:кеңістік фигураларының беттерін біледі және өмірмен байланыстыра алады. |
|||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
Қоршаған ортадан ұқсас заттармен сәйкестендіреді. |
|||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге тән лексика мен терминология: Кеңістіктік пішіндер, үшөлшемді форма, шар, цилиндр, конус, пирамида, куб. Жазық геометриялық пішіндер, екіөлшемді форма, үшбұрыш, шеңбер, төртбұрыш, тік төртбұрыш. -Диалог үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: -Бұл пішіндердің қандай ортақ белгілері бар? -Осы секілді пішіндерді сіз қайда қолданасыз? |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Құндылықтарға баулу топтық және жұптық жұмыс кезінде іске асырылып, жұмысқа деген құштарлығы және нәтижеге қол жеткізуге ұмтылыстары артады (еңбек пен шығармашылық); достарға құрмет көрсету және қамқор болуға үйренеді (құрмет) |
|||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Оқушылар геометриялық фигураларды сызып, қиып жұмыс жасау кезінде «Көркем еңбек» пәнімен байланыс жүзеге асырылады. |
|||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақтамен жұмыс жасау |
|||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім
|
Оқушылар үшбұрыш, дөңгелек, шаршы,тіктөртбұрыш жазық фигуралармен мектепке даярлық кезеңнен таныс. |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
|
Ширату (Т.Ж) Жазық фигураларды тану мақсатында «Ғажайып пішіндер» ойын әдісін ұйымдастырамын. Әр топқа ресурстарды пайдаланып жұмыс жасауды ұсынамын. 1.Фигураның табанын қарындашпен бастырып сызамыз. 2. Фигураны алып тастап, салынған суретті көруге ұсыныс жасаймын. 3.Фигураны қиып аламыз. Оқушылардан не байқағанын сұраймын. Көргендері бойынша қорытындыны сұрақтарға жауап беру арқылы жасайды. -Қиып алынған фигура қалай аталады? -Бұл пішіндердің қандай ортақ белгілері бар? -Осы секілді пішіндерді біз қайда қолданамыз? Жазық пен кеңістік денелерді танып, конус пен дөңгелекті,пирамида мен үшбұрышты,цилиндр мен дөңгелекті салыстырады. Оқушылармен бірге сабақ барысында қол жеткізілуі тиіс мақсаттар мен сабақтың мазмұнын айқындап талқылаймын |
цилиндр, конус, пирамида фигуралары,қарындаш,ватман қағаздар,қайшы. |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
|
Жазық фигуралар мен кеңістік фигураларды тану мақсатында «Сиқырлы сандықтар» (Ж.Ж) әдісімен жұптық жұмыс формасы түрінде фигураларды таңдап салу тапсырмасын орындауды ұсынамын. Жазық фигуралар мен кеңістік фигураларды сандықтарға бөліп сал.(Жұптағы бір оқушы кеңістік фигураны,екінші оқушы жазық фигураны сандықшаға салады) https://bilim-all.kz/uploads/images/2017/10/12/original/05f5ea26502e40813403bfbba424e80e.jpg ҚБ: «+,-» әдісі. оқушылар кестені өзара бір – бірлерін тексеру арқылы бағалайды. Дұрыс болса +, қате болса -. Тапсырманың дұрыс жауабы интерактивті тақтадан шығады. Ұ.Ж. «Табамыз-айтамыз» ойын әдісі арқылы «Мектепке саяхат» видео көрсетіледі.Видео бойынша сұрақтар беріліп отырады.Сұрақтар геометриялық фигуралардың қоршаған орта заттарымен сәйкестендіруге бағытталады. -Асханадан қандай заттар бар? Үстел, орындық,ыдыстар. Кітапханадан нені байқадық? -Кітаптар,шкаф,үстел, орындық -Спортзалдан нені байқадық? -Терезе, есік,доп,қақпа,белдіктер. Оқушылар көрген видеодан кеңістік фигура мен жазық фигураны анықтайды.Келесі оқушы қай фигураға ұқсайтынын табады. Үстел-төртбұрыш,сағат-дөңгелек,доп-шар. ҚБ. «От шашу» арқылы бағалау Ж.Ж. «Жасырын табандар» әдісі арқылы оқушыларға жеке жұмыс формасында кеңістік фигурасының жағы жазық фигура болатынын тану мақсатында ұсынылады. Фигураның табанын тауып бояйды.
-Осы секілді пішіндерді сіз қайда қолданасыз? ҚБ. «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау.Жауабын тақтамен тексереді. ҚБ. Жазық және кеңістік фигураларды қоршаған ортадағы заттармен сәйкестендіру мақсатында «Сәйкесін тап» әдісімен ұйымдастырамын. Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы арқылы қоршаған ортадағы заттармен фигураларды сәйкестендіруді ұсынамын Оқушылар геометриялық фигураларды қоршаған ортадағы ұқсас заттармен сәйкестендіреді.
ҚБ: «Жеңімпаз» 1-5 сәйкес дұрыс жауап болса - дөңгелек алқа, 3-4 дұрыс жауап болса- шаршыдан алқа, 1-2 дұрыс жауап болса- үшбұрыштан алқа беріледі Интербелсенді тақтадан жауабын тексереді |
Сандық, геометриялық фигуралар
геометриялық пішінді алқалар |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы |
Рефлексия « Жетістік баспалдағы» Оқушылардың оқу мақсатын қалай меңгергендігін байқау мақсатында Бәрін түсіндім Әлі де көп білгім келеді Көмекті қажет етемін сөйлемдерді пайдалану арқылы стикерлерді баспалдаққа жапсырады. |
стикерлерлер |
||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||
Жазық фигуралар мен кеңістік фигураларды тану барысында алға ілгерілеп отырған оқушыларға арнайы карточкалардағы тапсырмаға дөңгелек, шаршы, үшбұрыштан бейнелер құрастыру беріледі. Осы іс-әрекет арқылы саралаудың Тапсырма тәсілі жүргізіледі. Қоршаған ортадағы заттармен кеңістік фигураларды сәйкестендіру барысында қолдауды қажет ететін оқушыларға қосымша уақыт минут беріліп, Қарқын тәсілі арқылы саралау жүргізіледі. |
1. «+,- » арқылы бағалау 2.«От шашу» арқылы бағалау 3. «Бас бармақ» арқылы бағалау 4. «Жеңімпаз» арқылы бағалау Дескриптор -жазық фигураларды анықтайды; -кеңістіктік фигураларды анықтайды; -геометриялық фигураларды қоршаған ортамен сәйкестендіреді |
|
||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша
рефлексия Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |