Материалдар / Математика 4 - сынып ҚМЖ 41-45 сабақ
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Математика 4 - сынып ҚМЖ 41-45 сабақ

Материал туралы қысқаша түсінік
Математика 4 - сынып ҚМЖ 41-45 сабақ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
18 Қараша 2024
180
1 рет жүктелген
900 ₸
Бүгін алсаңыз
+45 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +45 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Тексерілді:

Білім беру ұйымының атауы

24 лицей МКМ

Пәні:

Математика

Бөлім:

2 А.Көбейту және бөлу

Педагогтің аты-жөні:

Иманбекова Ж

Күні:

04.11.2024 ж

Сынып: 4 « Д »

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

41 Санды көбейтіндіге көбейту және бөлу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.1.2.9 санды қосындыға көбейту, санды көбейтіндіге бөлу мен көбейту ережелерін қолдану;

Сабақтың мақсаты:

- санды қосындыға көбейту, санды көбейтіндіге бөлу мен көбейту ережелерін қолдан алады.

Құндылықтарды дарыту

Ынтымақтастық, құрмет

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері:

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

10 мин

І.Психологиялық дайындық

Қал қалай? – Осылай! (Бас бармағын көтереді).

Жүріс қалай? – Осылай! (Алақанда екі саусақпен «адымдайдыы»). Жүгіріс ше? – Осылай! (Қолдарын шынтағынан бүгіп, жүгіргендегідей етіп қозғалтады).

Түнгі ұйқы? – Осылай! (Қолдарын бетінің астына салып, бастарын түсіреді).

Аласың ба? Осылай! (Қолдарымен қармайтын əрекеттер жасайды). Бергенде ше? – Осылай! (Қолдарымен бір затты беріп тұрғандай қозғалтады).

Ойын қалай? – Осылай! (Езулерін ауаға толтырып, оларды алақандарымен ұрады).

Ұрысқанда? – Осылай! (Саусағымен көршісін қорқытады)

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау







Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады.









Керемет!

Жарайсыздар!





Психологиялық ахуал





Слайд 1

Ортасы

25 мин

Жаңа сабақ

1-тапсырма (Ұ.Ж)

1Ұлы Жібек жолы көптеген ғасырлар бойы Еуропа мен Азияның мәдениеті мен өркениетінің ұштасуын қамтамасыз етті. Түйелерді әртүрлі тәсілдермен сана.

Жауабы: түйелердің саны 24

1) 2 ∙ (3 ∙ 4)=(2∙3) ∙4=(2∙4) ∙3=24

2) 3 ∙ (2 ∙ 4)=(3∙2) ∙4=(3∙4) ∙2=24

3) 4 ∙ (3 ∙ 2)=(4∙3) ∙2=(4∙2) ∙3=24

Барлығы: 24 түйе

2-тапсырма

2 Өрнектердің мәндерін тап. Оларды өсу ретімен орналастыр. Сонда Ұлы Жібек жолы өткен кейбір елдердің атауын білетін боласың.
4 · 25 · 9 = 100·9=900  Қ 50 · 4 · 9 = 200·9=1800  А

35 · 9 · 200 =315·200=63000  Н

6 · 25 · 400 =150·400=60000  А

60 · 8 · 50 =480·50=24000  С

400 · 9 · 5 = 3600·5=18000 Қ

15 · 7 · 60 = 105·60=63000 А

500 · 3 · 20 =1500·20=30000  Т

50 · 24 · 2 =100·24=2400  З

600 · 5 · 8 = 3000·8=24000 А

25 · 14 · 40 = 1000·14=14000  Р

35 · 8 · 200 = 280·200=56000 Н

8 · 50 · 12 = 400· 12=4800 И

ЕБҚ тапсырмасы

Есіңе сақта!

3-тапсырма

3 Есептеудің әртүрлі тәсілдерін түсіндір.

48 : (2 · 3) = 48 : 6=8
48 : (2 · 3) = (48 : 2) : 3=8
48 : (2 · 3) = (48 : 3) : 2=8

64 : (4 · 2) = 64 : 8= 8
64 : (4 · 2) = ( 64 : 4 ) : 2 = 8
64 : (4 · 2) = ( 64 :  2) :  4=8

4-тапсырма Жұптық жұмыс

6 Есептерді шығар

А)1 автобуста-14 орындық

5 автобуспен-20 рет,? турист

Ш: 20·(5·14)=(20·5) ·14=100·14=1400т

Жауабы:1400 туристі саяхатқа апаруға болады.

Ә) 1 бумада-12 диск

30 бумада-? диск

Ш:30·(12·10)=30·120=3600 д.

Ж: Қорапқа барлығы 3600 диск сыяды.

ЕБҚ тапсырмасы

Жұбының көмегімен тапсырманы орындайды.

5-тапсырма Математика күнделікті өмірде.(Ф.С)

7 Тапсырманы орында

1-бөлік-? см

2-бөлік-? см, 40 см ұзын

Ш:2 м=200 см

1)200 см-40 см=160 см

2)160 см:2=80 см (1 бөлік)

3) 80 см+40 см=120 см (2 бөлік)

Тексеру: 80 см+120 см=200 см=2 м

Ж: Бірінші бөлік-80 см, екінші бөлік -120 см

6-тапсырма.Шығармашылық жұмыс

8 Есептеулердің қызықты тәсіліне қара.

Санды 5-ке бөлу үшін, бөлінгішті екі есе арттырып, бір нөлді алып тастау керек. Мысал: 135 : 5 = (135 · 2) : 10 = 27.

Есепте.

165 : 5 = (165· 2):10=330:10=33

360 : 5 =72 825 : 5 =165

465 : 5 =93 125 : 5 =25 315 : 5 =63

Есептеудің дұрыстығын калькулятордың көмегімен тексер.

Саралау

Қарқыны баяу оқушыға:

Өрнекті жазбаша түрде есепте. Тексеруді орында.

65 534 : 7 = 9362 34 872 : 8 = 4359

2 758 · 3 = 8274 45 516 · 4 =182064

Қарқыны жоғары оқушыға:

4 Тиімді тәсілмен есепте және оны түсіндір

4 · 28 · 25 =(4· 25) · 28=100· 28=2800

25 · 29 · 4 · 3 = 8700

15 · (2 · 3) =90 36 · (25 · 4) =3600





Түйелерді әртүрлі тәсілдермен санайды.



Санды көбейтіндіге көбейту және бөлу ережесін естеріне сақтайды.




Тапсырманы орындайды.
















Есептеудің әртүрлі тәсілдерін түсіндіріп, мәнін табады.








Жұппен тапсырманы орындайды.











Тапсырманы орындайды.






Есептеулердің қызықты тәсіліне қарап, есептеудің дұрыстығын калькулятордың көмегімен тексереді.


Қолдауды қажет ететін оқушылар өрнекті жазбаша түрде есептейді.


Қабілеті жоғары оқушылар тиімді тәсілмен есептеп және оны түсіндіреді.
















Дескриптор:

-Өрнектердің мәндерін табады;(1б)

-Оларды өсу ретімен орналастырады.(1б)

- Ұлы Жібек жолы өткен кейбір елдердің атауын атайды.(1б)










Дескриптор:

-Есептеудің әртүрлі тәсілдерін түсіндіреді;(1б)

-Мәндерін табады.(1б)




Дескриптор:

-Есептің шартын құрады;(1б)

-Шешуі мен жауабын жазады.(1б)





Дескриптор:

-таспабаудың әр бөлігінің ұзындығын табады;(1б)







Дескриптор:

- Есептеулердің қызықты тәсілін анықтайды;(1б)

- Есептеудің дұрыстығын калькулятордың көмегімен тексереді.(1б)




Слайд 2











Слайд 3











Слайд4














Слайд 5
















Слайд 6









Соңы

10 мин

Сабақты бекіту.

Үйге тапсырма №10 10-бет

Әртүрлі тәсілмен есепте. Тиімді тәсілді белгіле.

160 : (4 · 10) =160:40=4 810 : (30 · 3) = 810:90=9

420 : (2 · 3) =420:6=70 480 : (20 · 4) =480:80=6

720 : (9 · 10) =720:90=8 360 : (3 · 2) = 360:6=60

560 : (10 · 8) =560:80=7 630 : (3 · 30) =630:90=7

Рефлексия




Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды




Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады.

Слайд 8





Слайд 9








Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Математика

Бөлім:

2 А.Көбейту және бөлу

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 4 « »

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

42 Нөлдермен аяқталатын сандарды ауызша көбейту және бөлу тәсілдері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.1.2.12** нөлмен аяқталатын көптаңбалы сандарды біртаңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмін қолдану;

Сабақтың мақсаты:

-нөлмен аяқталатын көптаңбалы сандарды біртаңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмін қолданып есептейді.

Құндылықтарды дарыту

Құрмет, еңбек пен шығармашылық

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері:

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

10 мин

І.Ынтымақтастық атмосферасын және өздеріне сенімділік қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді.

«Нейро жаттығу»

Тақтада көрсетілген суреттер бойынша амандасады.

ІІ.Үйге тапсырмасын тексеру

10 10-бет

Әртүрлі тәсілмен есепте. Тиімді тәсілді белгіле.

160 : (4 · 10) =160:40=4 810 : (30 · 3) = 810:90=9

420 : (2 · 3) =420:6=70 480 : (20 · 4) =480:80=6

720 : (9 · 10) =720:90=8 360 : (3 · 2) = 360:6=60

560 : (10 · 8) =560:80=7 630 : (3 · 30) =630:90=7


Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау


Оқушылар психологиялық ахуалын тудыру үшін жаттығу жасау



Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады.

Ауызша мадақтау» әдісі:

Жарайсың!

Тамаша!

Жақсы!

Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. Керемет!

Жарайсыздар!


Психологиялық ахуал




Слайд 1



Ортасы

25 мин

ІІІ.Жаңа сабақ

1-тапсырма

Есептеулерді дұрыс орындасаң, суретте қай қаладағы ескерткіш орындары бейнеленгенін білесің.

Ұлы Жібек жолы ежелгі мәдениет орталықтары болған Тараз, Исфиджаб (Сайрам), Шымкент және Түркістан қалалары арқылы өткен.

6 200 : 100 · 10= 62 ·10=620 Түркістан

620 : 10 : 1 =62 Тараз

2-тапсырма Жұптық жұмыс

2 а) Жазылуын және есептеу тәсілін түсіндіру

2 310 · 200 = 231 · 10 · 2 · 100 = (231 · 2) · (10 · 100) = 462·1000=462000 2310=231·10

2 Ә) Жазылуын және есептеу тәсілін түсіндір.

24 : 6 = 4

240 : 60 = 24 онд. : 6 онд. = 4

2 400 : 600 = 24 жүзд. : 6 жүзд. = 4

24 000 : 6 000 = 24 мың. : 6 мың. =4

ЕБҚ тапсырмасы

Жұбының көмегімен тапсырманы орындайды.

3-тапсырма Жеке жұмыс

3 А) Есептеулердің орындалуын түсіндір.

1)40·7·100=40·700=28000 1)40·7·1000=40·7000=280000

2)40·7·100=280·100=28000 2)40·7·1000=280·1000=280000

ЕБҚ тапсырмасы

3Ә) Есептеулердің орындалуын түсіндір.

68000:2:100=68000?200=340 68000:2:100=34000:100=340

68000:2:1000=6800:2000=34 68000:2:1000=34000:1000=34

4-тапсырма Топтық жұмыс «Ойлан. Бірік. Бөліс.»

6 Әртүрлі тәсілмен есепте. Тиімді тәсілдің астын сыз.

5 · 14 · 60 = (5·14) ·60=(5·60) ·14=4200

5 · 37 · 3 · 20 = (5·3) ·(37·20)=(5·20) ·(3·37)=11100

50 · 76 · 2 =7600 2 · 18 · 5 = 180

16 · 5 · 30 · 2 = 4800 35 · (4 · 2) = 280

25 · 7 · 40 = 7000 20 · (98 · 5) =9800

5-тапсырма.Математика күнделікті өмірде (Ф.С)

7 Есепті шығар

Ұлы Жібек жолының ұзындығы 12 800 км-ді құрайды. Ерте замандағы саяхатшылар түйемен жүрген болса, олардың барлық жолды жүріп өтуіне қанша күн кеткен? Керуен күніне 5 км/сағ жылдамдықпен 8 сағ жүріп отырған.

V=5км/сағ (1 күнде)

t=8 сағ (1 күнде)

S=? км (1 күнде)

12800 км-ді-? Күн

Ш:1)5км/сағ·8 сағ=40 км

2)12800 км:40 км=320 күн

Ж; 12800 км жолды 320 күнде жүріп өтеді.

ЕБҚ тапсырмасы

6-тапсырма. Зертте

9 Ойлан және жауап бер.

Пойыздар аралығындағы уақыт-бірдей

Бірінші пойыз-4 сағат 30 минут

Екінші пойыз- 5 сағат 15 минут

Бесінші пойыз-? Сағ

Шешуі:

5 сағ15 мин-4 сағ 30 мин=45 мин

5 сағ15 мин+45 мин= 6 сағ (3-п)

6 сағ + 45 мин= 6 сағ 45 минут (4-п)

6 сағ 45 мин+ 45 мин=7 сағ 30 мин (5-п)

Ж:7 сағ 30 минутта жолға шығады.

Саралау

Қарқыны жоғары оқушыға:

5 Есептерді шығар

Сайрамға саяхат жасауға бір турист 1200 тг жұмсайды. Әрқайсысы 6 адамнан тұратын 3 туристер тобына қанша ақша қажет?

1турист-1200 тг

3 топ-6 адамнан, ? тг

Ш:1) 6·3=18 адам 2)18·1200=21600 тг

Ж: 6 адамнан тұратын 3 туристер тобына 21600 теңге қажет.

Қарқыны баяу оқушыға:

4 Есепте.

20 · 800 =16000 1 200 · 40 =48000

80 · 400 = 32000 2 100 · 30 = 63000

9 000 : 300 = 30 48 000 : 6 000 = 8

12 000 : 300 =40 18 000 : 6 000 =3







Есептеулерді дұрыс орындайды, суретте қай қаладағы ескерткіш орындары бейнеленгенін айтады.





Жұппен тапсырманы орындайды.









Есептеулердің орындалуын түсіндіріп айтады.










Топпен тапсырманы орындайды.

Әртүрлі тәсілмен есептейді. Тиімді тәсілдің астын сызады.




Есепті шығарады.
















Ойлан және жауап беріп, есепті шығарады.












Қабілетті оқушылар есептерді шығарады.







Дескриптор:

- Есептеулерді дұрыс орындайды;(1б)

-суретте қай қаладағы ескерткіш орындары бейнеленгенін айтады.(1б)



Дескриптор:

- Жазылуын және есептеу тәсілін түсіндіреді.(1б)

- Есептеулердің мәнін табады.(1б)






Дескриптор:

-Есептеулердің орындалуын түсіндіріп айтады.(1б)

-Есептеулердің мәнін табады.(1б)









Дескриптор:

- Әртүрлі тәсілмен есептейді;(1б)

- Тиімді тәсілдің астын сызады.(1б)







Дескриптор:

-Есептің шартын құрады;(1б)

-Есепті шығарады.(1б)






Слайд 3











Слайд 4



















Слайд5






Слайд 6
















Слайд 7





Соңы

10 мин

Сабақты бекіту. «Қадам жаса» әдісі арқылы бекіту

Рефлексия


Үйге тапсырма. №10

Есепте.

12 · 900 =10800 5 · 7 000 = 35000

15 · 3 000 =45000 27 000 : 30 = 900

21 000 : 3 000 = 7 240 000 : 30 000 =8





Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды









Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады.

Слайд 7




Слайд 8




























































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Математика

Бөлім:

2 А.Көбейту және бөлу

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 4 « »

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

43 Нөлдермен аяқталатын көптаңбалы сандарды жазбаша көбейту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.1.2.12** нөлмен аяқталатын көптаңбалы сандарды біртаңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмін қолдану;

Сабақтың мақсаты:

-нөлмен аяқталатын көптаңбалы сандарды көбейту алгоритмін қолдана алады.

Құндылықтарды дарыту

Құрмет, ынтымақтастық

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері:

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

10 мин

І.Психологиялық ахуал

ІІ. Өткенді бекту «Сұрақ-жауап»

10

Есепте.

12 · 900 =10800 5 · 7 000 = 35000

15 · 3 000 =45000 27 000 : 30 = 900

21 000 : 3 000 = 7 240 000 : 30 000 =8


Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау



Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады.

Керемет!

Жарайсыздар!



Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. Керемет!

Жарайсыздар!



Психология лық ахуал




Слайд 1





Ортасы

25 мин

ІІІ.Жаңа сабақ

1-тапсырма. (Ұ.Ж)

1 Есептеулерді ретімен орында .Әр бағандағы өрнектердің мәндерінің қосындысын тап. Сонда Ұлы Жібек жолы өткен жерлерде саудадан басқа тағы не дамығанын білетін боласың.

650·10=6500 310·200=62000

110·4=440 120·40=4800 410·50=20500

6500+62000+440+4800+20500=94240

Қосындысы -94240 (Мәдениет)

2-тапсырма. Тақтамен жұмыс

3 Жазбаша есепте

450 · 300 = 135000 460 · 30 = 13800

147 · 2 000 =294000 7 410 · 60 = 444600

180 · 700 = 126000 530 · 90 = 47700

6 800 · 60 = 408000 230 · 400 = 92000

ЕБҚ тапсырмасы

3-тапсырма Топтық жұмыс

5 есептерді шығар

А) V=3400 м/сағ

t=10 сағ

S=? м

12800 км-ді-? Күн

Ш:S=v·t S=3400·10=34000 м

Ж: Түйелер керуені 10 сағат ішінде 34000 м арақашықтықты жүріп өтеді.

Ә) 1 түйе-200 кг

3 керуен -10 түйеден ? кг

Ш:1) 10·200=2000 кг

2) 2000 ·3=6000 кг

Ж: 10 түйеден тұратын 3 керуен 6000 кг жүк тасымалдай алады.

Б) 1 түйе -200 кг

2 тонна-? Түйе

Ш:2 т=2000 кг

2000 кг:200 кг=10 түйе

Ж: 2 тонна жүкті тасу үшін 10 түйе қажет

ЕБҚ тапсырмасы

4-тапсырма Шығармашылық жұмыс

8 Мәтін бойынша есеп құрастыр

Түйелер өз салмағының жартысына тең жүкті көтере алады. Ең мықтылары шамамен өз салмағына тең 600 кг жүкті көтеруге мүмкіндігі бар.

Ш: 600:2=300

Ж: Түйелер 300 кг жүкті көтере алады.

5-тапсырма Математика күнделікті өмірде.(Ф.С)

9 Санауға көмектес

Автобуста-4300 тг

3 күн қонақүйге -6000 тг /күніне ? тг(1 адам)

3 экскурсияға -2000 тг-ден

5 адамға-? Тг

Ш:1) 6000 ·3=18000 тг ( 3 күнге)

2) 2000·3=6000 тг (3 экскурсия)

3) 4300 +18000+6000=28300 тг ( бір адамға)

4) 28300 ·5=141500 тг (5 адамға)

Ж: 5 саяхатшы 141500 теңге жұмсайды.

6-тапсырма.Зертте

10 Ойлан және жауап бер

Екі керуенде 26 түйе болды. Бірінші керуенге тағы 6 түйе, ал екіншісіне тағы 8 түйе қосқанда, керуендегі түйелер саны теңесті. Бастапқыда әр керуенде қанша түйеден болған?

Ш:1) 26+6+8=40 2) 40:2=20

3)20-6=14 4) 20-8=12

Жауабы: алғашында әр керуенде 14 түйе болған, ал екіншісінде 12 түйе болған.

Саралау

Қарқыны жоғары оқушыға: шама өлшемдерінің кестесін есіңе түсір және тапсырманы орында.

25 км 500 м = 25500м =255000дм

25 036 см = 250 м 3 дм 6 см

2 007 м = 2 км 7 м

10 см2 =1000 мм2

1 м2 = 100 дм2 = 10000 см2

1 000 000 м2 = 1 км2

Қарқыны баяу оқушыға:

4 Тиімді тәсілмен есепте.

630 : (3 · 3) =70 300 : (3 · 25) = 4

(360 · 5) · 40 =72000 4 · (6 000 · 25) = 600000

50 · (2 100 · 8) = 840000 450 000 : (15 · 10 000) =3






Есептеулерді шығарып, Ұлы Жібек жолы өткен жерлерде саудадан басқа тағы не дамығанын айтады.



Нөлмен аяқталатын көптаңбалы сандарды көбейту алгоритмін қолданып есептейді.









Топпен тапсырманы орындайды.













Мәтін бойынша есеп құрастырып жазады.









Санауға көмектеседі.

Бес саяхатшы қанша ақша жұмсайтынын анықтайды.






Бастапқыда әр керуенде қанша түйеден болғанын анықтайды.






Дескриптор:

-Есептеулерді ретімен орындайды;(1б)

-Әр бағандағы өрнектердің мәндерінің қосындысын табады.(1б)




Дескриптор:

- Нөлмен аяқталатын көптаңбалы сандарды көбейту алгоритмін қолданады;(1б)

-Жазбаша есептейді.(1б)







Дескриптор:

-Есептердің шартын құрады;(1б)

-Шешуі мен жауабын жазады.(1б)










Дескриптор:

-Мәтін бойынша есеп құрастырады;(1б)

-Есептің шешуі мен жауабын жазады.(1б)




Дескриптор:

Санауға көмектесіп, логикалық есепті шешеді.(1б)

- Бастапқыда әр керуенде қанша түйеден болғанын анықтайды.(1б)





Слайд 3







Слайд 4








Слайд 5











Слайд 6













Слайд 7











Слайд 8




Соңы

10 мин

Сабақты бекіту. «Еркін микрофон» арқылы сабақты бекіту.

Рефлексия


Үйге тапсырма . №11 Есепте.

710 · 3 000 = 2130000 151 · 40 000 = 6040000

1 800 · 20 =36 000 42 000 · 60 = 2520000

7 800 · 20 = 156000 6 510 · 600 =3906000

Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды


Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады.

Слайд 9



Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Математика

Бөлім:

2 А.Көбейту және бөлу

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 4 « »

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

44 Нөлдермен аяқталатын көптаңбалы сандарды жазбаша бөлу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.1.2.12** нөлмен аяқталатын көптаңбалы сандарды біртаңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмін қолдану;

Сабақтың мақсаты:

-нөлмен аяқталатын көптаңбалы сандарды бөлу алгоритмін қолданып есептейді.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері:

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

10 мин

І.Психологиялық дайындық

Қал қалай? – Осылай! (Бас бармағын көтереді).

Жүріс қалай? – Осылай! (Алақанда екі саусақпен «адымдайдыы»). Жүгіріс ше? – Осылай! (Қолдарын шынтағынан бүгіп, жүгіргендегідей етіп қозғалтады).Түнгі ұйқы? – Осылай! (Қолдарын бетінің астына салып, бастарын түсіреді).

Аласың ба? Осылай! (Қолдарымен қармайтын əрекеттер жасайды). Бергенде ше? – Осылай! (Қолдарымен бір затты беріп тұрғандай қозғалтады). Ойын қалай? – Осылай! (Езулерін ауаға толтырып, оларды алақандарымен ұрады).

Ұрысқанда? – Осылай! (Саусағымен көршісін қорқытады)

ІІ.Өткенді бекіту үшін «Ортадағы  қаламсап » әдісі арқылы білімімізді пысықтап аламыз.

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау


Оқушылар жаттығу жасайды.










Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады.

Керемет!

Жарайсыздар!









Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. Керемет!

Жарайсыздар!



Психологиялық ахуал













Слайд 1

Ортасы

25 мин

ІІІ.Жаңа сабақ

1-тапсырма

1 Жауаптарды кему ретімен жазып, адамзаттың өткен тарихын зерттейтін ғылымның атауын оқы.

48 000 : 600 = 80 О 260 000 : 2 000 = 130 Л

45 000 : 150 = 300 Е 2 600 : 200 = 13Г

750 000 : 5 000 = 150 О 480 : 80 = 6 Я

355 000 : 50 = 7100 Р 9 300 : 30 = 310 Х

7 700 : 700 = 11 И 450 000 : 50 = 9000 А

Адамзаттың өткен тарихын зерттейтін ғылымның атауы: Археология

Жазылуын және есептеу тәсілін түсіндір

ЕБҚ тапсырмасы

400:40= 2020:10=

5000:500= 6600:600-

2-тапсырма. Өзіндік жұмыс

3 есепте және дұрыстығын тексер

548 100 : 90 =6090 3 260 · 300 =978000

326 840 : 40 =8171 12 300 · 80 = 984000

4 200 · 70 =294000 127 800 : 200 =639

32 100 · 30 =963000 196 000 : 700 =280

3-тапсырма

4 Теңдеуді шеш

х + 60 = 54 000 · 3 360 + х = 125 200 : 20

х + 60 =162000 360 + х =6260

х = 162000 60 х = 6260-320

х = 161940 х = 5900

4-тапсырма. Жұптық жұмыс

5 есепті шығар

Қазба жұмыстарын жүргізетін алаңның ені – 250 м, ал ұзындығы одан 150 метрге артық. Алаңның бестен бір бөлігі зерттелген, ал қалғаны зерттелген жоқ. Зерттелмегеніне қарағанда зерттелгені неше квадрат метрге кем?

1) 250+ 150= 400(м) – алаңның ұзындығы

2) S=400 · 250= 100000 (м2) – алаңның ауданы

3) 100000 м2 : 5 = 20000(м2) – алаңның зерттелген бөлігі

4) 100000 – 20000 = 80000 (м2) – алаңның зерттелмеген бөлігі

5) 80000 – 20000= 60000 (м2) – кем зерттелген бөлігі

Жауабы: зерттелген аумақ 60000 квадрат метрге кем

ЕБҚ тапсырмасы Салыстыр

5-тапсырма. Топтық жұмыс

6 Есептерді оқы. Онда артық мәлімет бар ма? а)Есептерді шығар

S=200 км

V=20 км/сағ

t=? Сағ Ш:t=S:V t=200:20=10 сағ

Ж:Велосипедші жолда 10 сағ. Болды.

Ә) S=280 км ( межеленген S)

V=38 км/сағ

t=6 cағ S₂ -? км

Ш: S₁=V*t S₁=38*6=228 км S₂=S-S₁ (қалған жол)

S₂=280-228=52 км

Ж: 52 км жол жүруі қажет

ЕБҚ тапсырмасы

Тобының көмегімен тапсырманы орындайды.

6-тапсырма. Математика күнделікті өмірде (Ф.С)

8

Археологиялық қазба жұмыстарын жүргізу үшін ұзындығы 3 200 см және ені 2 400 см жер телімін 4 қабат жіппен қоршау керек. Жер телімін қоршау үшін қанша метр жіп қажет?

а=3200 см

в=2400 см

Жіп-4 қабат Р-? М

Ш:P=2*(a+b)

P=2*(3200+2400)=2*5600=11200 см

11200*4=44800 см=448 м

Жауабы: жер тілімін қоршау үшін 448 метр жіп қажет

Саралау

Қарқыны жоғары оқушыға:

9 Археологтардың екі тобында 45 адам болды. Бірінші топтан 9 адам, екіншісінен 14 адам кеткенде, екі топтағы адамдар саны теңесті. Бастапқыда екі топтың әрқайсысында қанша адамнан болған?

Ш: 1)45-9-14=22 адам

2) 22:2=11(1-топта -11, 2-топта-11)

3)11+9=20 адам (бастапқы 1 –топта)

4)11+14=25 адам(бастапқы 2-топта)

Ж: Бастапқыда 1-топта 20 адам, 2-топта 25 адам болды.

Қарқыны баяу оқушыға:

7² – 34 = 49-34=15 70² – 34 =4900-34=4866

4² + 300 =16+300=316 40² + 300 = 1600+300=1900




Жауаптарды кему ретімен жазып, адамзаттың өткен тарихын зерттейтін ғылымның атауын оқиды.














Көптаңбалы сандарды екі таңбалы санға көбейтіп, бөледі.




Теңдеулерді шешеді.




Жұппен тапсырманы орындайды.


Есепті шығарады.













Есепті оқып, есептерді шығарады.












Есепті оқып, шарын құрып шығарады.






Қабілеті жоғары оқушылар есепті шығарады.






Қолдауды қажет ететін оқушылар есептейді.











Дескриптор:

- Жауаптарды кему ретімен жазады;(1б)

- адамзаттың өткен тарихын зерттейтін ғылымның атауын оқиды.(1б)






Дескриптор:

- Есептеп және дұрыстығын тексереді;(1б)

-Теңдеуді шешеді.(1б)









Дескриптор:

-Есептің шартын құрады;(1б

-Шешуі мен жауабын жазады.(1б)










Дескриптор:

-Есепті оқиды;(1б)

-Есептерді шығарады.(1б)













Дескриптор:

-Есепті оқиды;(1б)

- Жер телімін қоршау үшін қанша метр жіп қажет екенін табады.(1б)



Слайд 2













Слайд 3





Карточкалар












Слайд 4











Слайд 5





















Слайд 6













Соңы

10 мин

Сабақты бекіту.

Рефлексия

Үйге тапсырма . №10 20-бет

Есепте және дұрыстығын тексер.

610 · 700 =427000 2 600 · 40 = 104000

5 050 · 50 = 252500 5 900 · 80 = 472000

67 200 : 700 =96 252 000 : 9 000 =28

3 150 : 90 = 35 348 000 : 600 =580

Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды


Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады.

Слайд 7



Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Математика

Бөлім:

2 А.Көбейту және бөлу

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 4 « »

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

45 Пысықтау

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.1.2.9 санды қосындыға көбейту, санды көбейтіндіге бөлу мен көбейту ережелерін қолдану;

4.1.2.12** нөлмен аяқталатын көптаңбалы сандарды біртаңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмін қолдану;

Сабақтың мақсаты:

-санды қосындыға көбейту, санды көбейтіндіге бөлу мен көбейту ережелерін қолдана алады;

- нөлмен аяқталатын көптаңбалы сандарды біртаңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмін қолданып есептейді.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері:

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

10 мин

І. І.Ынтымақтастық атмосферасын және өздеріне сенімділік қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді.

«Нейро жаттығу»

Тақтада көрсетілген суреттер бойынша саусақ қимылдарын жасайды..

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.№10 20-бет

Есепте және дұрыстығын тексер.

610 · 700 =427000 2 600 · 40 = 104000

5 050 · 50 = 252500 5 900 · 80 = 472000

67 200 : 700 =96 252 000 : 9 000 =28

3 150 : 90 = 35 348 000 : 600 =580

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау





Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады.

Керемет!

Жарайсыздар!





Психологиялық ахуал


Слайд1

Ортасы

25 мин

ІІІ.Жаңа сабақ

1-тапсырма (Ұ.Ж)

1 Өрнектерді жаз және олардың мәнін тап. Сонда тарихи-мәдени ескерткіштер қайдан табылғанын білесің.

(25000*5)-363000:30=112900 Бестерек,Шығыс Қазақстан облысы

(1800:6)+600*60)=36300 Есік қорғаны, Алматы облысы

(35000*2):100=700 Тамғалы тас шатқалы, Алматы облысы

2-тапсырма Топтық жұмыс

2 Түсіндіре отырып есепте

835 · 500 =417500 373 800 : 600 =623

542 · 600 =325200 285 500 : 500 =571

200 · 748 = 149600 819 900 : 900 = 911

300 · 619 =185700 837 000 : 600 =1395

ЕБҚ тапсырмасы

3-тапсырма. Өзіндік жұмыс

3 Есепте

540 · 300 =162000 3 200 · 40 =128000

431 000 : 500 =862 640 · 800 =512000

56 700 : 90 =630 250 000 : 400 =625

350 · 900 =315000 126 000 : 60 =2100

44 100 : 700 =63

4-тапсырма. Жұптық жұмыс

5 Қандай шамалар белгісіз? Оларды қалай табуға болатынын түсіндір.

Жылдамдық (v)

Уақыт (t)

Арақашықтық (S)

5 км/сағ

2 сағ

10   км

60 км/сағ

 8 сағ

480 км

40 км/сағ

12 сағ

480 км

ЕБҚ тапсырмасы

5-тапсырма. Математика күнделікті өмірде. (Ф.С)

7 Қанша сумоншақ жұмсалатынын есептеуге көмектес.

Ұлттық киімдерді безендіру үшін шеберлер әрқайсысында 1 460 сумоншақ бар 30 қорап жұмсады. Оларда әлі әрқайсысында 1 400 сумоншақ салынған 20 қорап бар. Шеберлерге барлығы қанша сумоншақ қажет болды?

1) 1460 · 30 =43800 (дана)

2) 1400·20 = 28000 (дана)

3) 43800 +28000 =71800 (дана)

Жауабы: шеберлерге барлығы 71800 сумоншақ қажет болды

6-тапсырма. Шығармашылық жұмыс

8 Тиімді тәсілмен есепте. Ұқсас тапсырмалар құрастыр.

450 · (2 · 7) = (450*2)*7=900*7=6300

720 · (9 · 2) = 720*18=12960

17 · 2 · 8 · 125 =17*8*(2*125)=17*8*250=136*250=34000

Саралау

Қарқыны жоғары оқушыға: №4 Тиімді тәсілмен есепте.

(1 251 · 4) · 5 = 5 · 3 142 · 4 =

(2 452 · 2) · 5 = 21 032 · 5 · 6 =

96 300 : (3 · 3) = 15 · 2 · 12 013 =

9 810 : (3 · 30) = (3 021 · 2) · 5 =

Қарқыны баяу оқушыға:

9 ә) Есепте.

23 ∙ 11 =253 16 ∙ 11 =176

16 ∙ 101 =1616 23 ∙ 1 001 = 23023

Өрнектерді жазады және олардың мәнін табады. Сонда тарихи-мәдени ескерткіштер қайдан табылғанын біледі.








Топпен тапсырманы орындайды.




Нөлдермен аяқталатын көптаңбалы сандарды жазбаша көбейтіп, бөледі






Жұппен тапсырманы орындайды.




Есепті шығарады. Шеберлерге барлығы қанша сумоншақ қажет болғанын анықтайды.




Тиімді тәсілмен есептеп, ұқсас тапсырмалар құрастырады.







Қабілеті жоғары оқушылар тиімді тәсілмен есептейді.


Қолдауды қажет ететін оқушылар есептейді.












Дескриптор:

- Нөлдермен аяқталатын көптаңбалы сандарды жазбаша көбейтіп, бөледі;(1б)

-Түсіндіре отырып есептейді;(1б)

Дескриптор:

- Нөлдермен аяқталатын көптаңбалы сандарды жазбаша көбейтіп, бөледі;(1б)

-Түсіндіре отырып есептейді;(1б)

Дескриптор:

-Жылдамдықты табады;(1б)

-Уақытты табады;(1б)

-Қашықтықты табады.(1б)



Дескриптор:

Шеберлерге барлығы қанша сумоншақ қажет болғанын анықтайды.(1б)








Дескриптор:

- Тиімді тәсілмен есептейді;(1б)

-Ұқсас тапсырмалар құрастырады.(1б)




Слайд 2













Слайд 3






Слайд 3


Слайд4








Слайд 5





Соңы

10 мин

Сабақты бекіту.

Рефлексия

Үйге тапсырма. №11Есепте және дұрыстығын тексер.

53 600 : 80 = 670 44 820 : 30 =1494

4 800 : 600 = 8 75 600 : 900 =84

5 150 : 50 =103 31 500 : 700 =45

Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды


Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады.

Слайд 7


Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!