Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Математика үйден оқыту 9-сынып 1-тоқсанға қысқа мерзімді жоспарлар көмекші бағдарлама
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді жоспар 9-сынып үйден оқыту Математика 1-тоқсан
|
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: |
9 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қайталау.1-ден 100000-ға дейінгі сандар |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1.Шартты көрнекіліктің көмегімен (таяқшалар,есепшоттар) толық ондықтарды алу.Толық ондықтарды тура және кері ретте айту.Толық ондықтарды қосу мен азайту.Біртаңбалы және екітаңбалы сандарды атау.Сандардың ондық құрамын атау,шартты көрнекілікті қолданып сандарды шамалары бойынша салыстыру. |
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушы шартты көрнекіліктің көмегімен (таяқшалар,есепшоттар) толық ондықтарды алады,.толық ондықтарды тура және кері ретте айтады,.толық ондықтарды қосады мен азайтады |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
1-кезең. Ұйымдас-тыруынта-ландыру: |
Оқушылармен сәлемдесу. Көңіл-
күйлерін білу. |
Оқушылар сәлемдеседі, өз көңіл-күйлері туралы айтады |
|
Оқулық |
||||||||||||||
2-кезең. Теориялық-практика- лық: |
Жаңа сабақ. 1-ден 100 000-ға дейінгі сандар №1 Сандарды сана және жаз:
№2 Бірінші бағанға бүтін сандарды, екінші бағанға бөлшек сандарды теріп жаз: 28; 13 ; 81 кг; 206,54; 7 қарындаш; 45 жыл 8 ай; 0,009; 3 ; 543; 412,32; 17т ;19 ; 1ғасыр 67 жыл; 2460; 71 өрік; 5 мин 58 сек; 4 жыл 2 ай; 16 апельсин; 10190; 15,6.
№3 1)8 ; 3; 1 сандарының көмегімен мүмкін болатын барлық үш таңбалы сандарды жаз: 2)5; 0 4; 2 сандарының көмегімен мүмкін болатын барлық төрт таңбалы сандарды жаз: 3)9;6;7;0;1 сандарының көмегімен мүмкін болатын барлық бес таңбалы сандарды жаз: №4 Сандарды салыстыр: 17 003.... 1 703 82....109 8 702.... 7 706 9 367.... 9 367 976.... 967 1 275.... 999 74 290.... 47 920 206.... 2060 7234.... 7241
Үйге тапсырма |
Мұғалім түсінік береді. Оқушылар тыңдап, дәптерлеріне
түсіреді. Тапсырмаларды орындайды. . |
кері байла-ныс арқылы бағала-нады |
|
||||||||||||||
3-кезең. Рефлек-сиялық қорытын-дылау: |
Кері байланыс: Тақырып соңындағы сұрақтарға жауап беру. «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы қорытынды жасалады. 1.Сіз бүгін нені білдіңіз? 2.Сіз үшін не құнды болды? 3. Қандай тапсырманы орындау қиынға соқты? Оқушылар өз пікірлерін айтып,сабақ қорытындыланады. |
|
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: |
9 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қайталау.1-ден 100000-ға дейінгі сандар |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
.Екітаңбалы сандардың ондық құрамын атау,екітаңбалы сандарды разрядты кестеден жазып алу және оған жазу.Сандарды көлемдері бойынша салыстыру.Шамалар мен сандарды бірнеше бірлікке арттыру,кеміту.Ұзындық пен уақыт өлшемдерінің өзара бірлік қатынасын атау.Бірдей өлшемдермен берілген шамаларды қосып,азайту.
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушы екітаңбалы сандардың ондық құрамын атайды,екітаңбалы сандарды разрядты кестеден жазып алады және оған жазады,сандарды көлемдері бойынша салыстырады,шамалар мен сандарды бірнеше бірлікке арттырады,кемітеді. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
1-кезең. Ұйымдас-тыруынта-ландыру: |
Оқушылармен сәлемдесу. Көңіл-
күйлерін білу. |
Оқушылар сәлемдеседі, өз көңіл-күйлері туралы айтады |
|
Оқулық |
2-кезең. Теориялық-практика- лық: |
Жаңа сабақ. 1-ден 100 000-ға дейінгі сандар №1 Сандарды разрядтық қосылғыштарға жікте: 24 353= 11 307= 6 732= 890 = 94 568= 50 212= №2 Разрядтық қосылғыштардан сан құрастыр: 60 000+5000+300+50 +2= 90 000+3000+200+30+6= 50 000+6000+700+20+8= 10 000+8 000+400= №3 Сандарды үлкенінен кішісіне қарай ретімен жазып шық: 56 478, 10 000, 6 749, 99 999, 15 901, 853, 40 418 №4 Автобусқа, жылқыға, ұшаққа, жүгіріп келе жатқан адамға сәйкес жылдамдықты ата- 20км\сағ, 60км\сағ ,45км\сағ, 350км\сағ
№5 Екі қаланың арақашықтығы - 900км. Осы қалалардан екі пойыз бір- біріне қарама-қарсы бағытта сәйкесінше 70км\сағ және 80км\сағ жылдамдықтармен жолға шықты. Кездесуіне 1сағ қалғанда олар бір-бірінен қандай қашықтықта болады?
№6 Амалдарды орында: 21 000 +300 = 67 300- 300= 17 000+200 = 94 000 + 700= 32 000+500= 32 000- 600= Үйге тапсырма |
Мұғалім түсінік береді.
Оқушылар тыңдап, дәптерлеріне
түсіреді. Тапсырмаларды орындайды. . |
кері байла-ныс арқылы бағала-нады |
|
3-кезең. Рефлек-сиялық қорытын-дылау: |
Кері байланыс: Тақырып соңындағы сұрақтарға жауап беру. «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы қорытынды жасалады. 1.Сіз бүгін нені білдіңіз? 2.Сіз үшін не құнды болды? 3. Қандай тапсырманы орындау қиынға соқты? Оқушылар өз пікірлерін айтып,сабақ қорытындыланады. |
|
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: |
9 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Түзу,қисық,сынық сызықтар,кесінді |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
.1.Сызбадағы сызықтарды :түзу,қисық,сынық пен кесіндіні ажырату,көрсету. 2.Сызбадағы сызықтарды :түзу,қисық,сынық пен кесіндіні атау. 3.Бір және екі нүкте арқылы түзулер жүргізу.Берілген ұзындықтағы кесіндіні салу.Сызғыштың көмегімен кесіндіні өлшеу,сынық сызықты сызу. |
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушы сызбадағы сызықтарды :түзу,қисық,сынық пен кесіндіні ажыратады, көрсетеді,сызбадағы сызықтарды :түзу,қисық,сынық пен кесіндіні атауйды,бір және екі нүкте арқылы түзулер жүргізеді,берілген ұзындықтағы кесіндіні салады,сызғыштың көмегімен кесіндіні өлшейді,сынық сызықты сызады |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
1-кезең. Ұйымдас-тыруынта-ландыру: |
Оқушылармен сәлемдесу. Көңіл-
күйлерін білу. |
Оқушылар сәлемдеседі, өз көңіл-күйлері туралы айтады |
|
Оқулық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
2-кезең. Теориялық-практика- лық: |
Жаңа сабақ. №1 қажетті таңбаны тап және қой:
7 7 4 47 29 22 2 5 62 3 84 93
3 761 640 687 4 391 4 348 372 34 333 339 9 232 8 439 3 ) 189001 187901 437301 375301 706038 706036 687502 685901
№2 1)348827 санынан кейінгі бес санды жаз: 2) 200804 санының алдындағы бес санды жаз: №3 1)Сандарды кішісінен үлкеніне қарай жаз: 7404; 450800; 39; 92572; 634009; 4; 7283; 62403; 29; 706. 2)Сандарды үлкенінен кішісіне қарай жаз: 12687; 45; 90649; 223461; 3; 182302; 5692; 38; 4592; 551. №4 Мына сандарды кестеге жаз: 18; 425; 1 000 000; 354 842; 8 205; 7; 42 982; 123; 85 1 005; 901 403; 3; 62 000; 27; 2 345; 429 297; 287; 9 666; 7 509; 697; 500701; 2; 84 671; 39; 7 322; 4; 100 000;37; 29 003; 549 196
Үйге тапсырма |
Мұғалім түсінік береді. Оқушылар тыңдап, дәптерлеріне
түсіреді. Тапсырмаларды орындайды. . |
кері байла-ныс арқылы бағала-нады |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
3-кезең. Рефлек-сиялық қорытын-дылау: |
Кері байланыс: Тақырып соңындағы сұрақтарға жауап беру. «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы қорытынды жасалады. 1.Сіз бүгін нені білдіңіз? 2.Сіз үшін не құнды болды? 3. Қандай тапсырманы орындау қиынға соқты? Оқушылар өз пікірлерін айтып,сабақ қорытындыланады. |
|
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: |
9 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Сандарды айырымдық салыстыру |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1.Заттардың екі тобына айырымдық салыстыруды орындау. 2.Сандарды әртүрлі салыстыруда қандай арифметикалық амалды орындау керек екендігін түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушы заттардың екі тобына айырымдық салыстыруды орындайды, сандарды әртүрлі салыстыруда қандай арифметикалық амалды орындау керек екендігін түсінеді |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1-кезең. Ұйымдас-тыруынта-ландыру: |
Оқушылармен сәлемдесу. Көңіл-
күйлерін білу. |
Оқушылар сәлемдеседі, өз көңіл-күйлері туралы айтады |
|
Оқулық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2-кезең. Теориялық-практика- лық: |
Жаңа сабақ. Сандарды айырымдық салыстыру №1Бір сан екіншісінен қанша кем? 100 000 – 70 000 = 560 000 -500 000= 350 000 – 50 000= 240 000- 120 000= 600 000 – 200 000 = 95 000 – 15 000= №2 бір сан екіншісінен қаншаға артық? 320 000 – 300 000= 565 000 – 405 000= 608 000 – 408 000= 1 000 000 – 200 000= 341 000 – 41 000= 987 000 – 87 000= №3
№4 Алдыңғы және артқы, келесі сандарды жаз: ...........329 999...............,...................... ...........500 000...............,...................... ............701 998..............,...................... ............421 456..............,...................... .............785 234.............,...................... .............565 777.............,...................... №5 Мына сандарды кестеге жаз: 128; 725; 7 000 500; 235 842; 1 205; 3; 11 982; 895; 99 1 05; 201 403; 9; 2 000; 78; 1 997; 429 305; 258; 5 333; 7 852; 321; 953 214; 2; 15 847; 86; 3 355; 8; 700 000;51; 78 002; 741 23
Үйге тапсырма |
Мұғалім түсінік береді. Оқушылар тыңдап, дәптерлеріне
түсіреді. Тапсырмаларды орындайды. . |
кері байла-ныс арқылы бағала-нады |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3-кезең. Рефлек-сиялық қорытын-дылау: |
Кері байланыс: Тақырып соңындағы сұрақтарға жауап беру. «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы қорытынды жасалады. 1.Сіз бүгін нені білдіңіз? 2.Сіз үшін не құнды болды? 3. Қандай тапсырманы орындау қиынға соқты? Оқушылар өз пікірлерін айтып,сабақ қорытындыланады. |
|
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: |
9 |
|
Сабақтың тақырыбы |
1 000-ға дейінгі сандардың нумерациясы : 1)сандарды құру,жазу,оқу; |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1.Толық жүздіктерді құрау,атау және жазу.Толық жүздіктерді тура және кері ретте атау.1000-ға дейінгі толық сандарды құрау,атау және жазу. |
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушы толық жүздіктерді құрайды,атайды және жазады.Толық жүздіктерді тура және кері ретте атайды.1000-ға дейінгі толық сандарды құрайды,атайды және жазады.
|
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
1-кезең. Ұйымдас-тыруынта-ландыру: |
Оқушылармен сәлемдесу. Көңіл-
күйлерін білу. |
Оқушылар сәлемдеседі, өз көңіл-күйлері туралы айтады |
|
Оқулық |
2-кезең. Теориялық-практика- лық: |
Жаңа сабақ. №1 100 мыңнан қосып сана,жаз: 100мың + 100мың= 200мың 200мың + 100мың= 300мың + 100мың= 400мың + 100мың= 500мың + 100мың= 600мың + 100мың= 700мың + 100мың= 800мың + 100мың= 9100мың + 100мың=1 000мың=1 млн
№2 Разрядтық қосылғыштарға жікте: 1)420 998= 2)429 968= 3)499 298= 4)429 999= №3 Азайтуды орында:
№4Қосуды орында:
Үйге тапсырма |
Мұғалім түсінік береді.
Оқушылар тыңдап, дәптерлеріне
түсіреді. Тапсырмаларды орындайды. . |
кері байла-ныс арқылы бағала-нады |
|
3-кезең. Рефлек-сиялық қорытын-дылау: |
Кері байланыс: Тақырып соңындағы сұрақтарға жауап беру. «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы қорытынды жасалады. 1.Сіз бүгін нені білдіңіз? 2.Сіз үшін не құнды болды? 3. Қандай тапсырманы орындау қиынға соқты? Оқушылар өз пікірлерін айтып,сабақ қорытындыланады. |
|
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: |
9 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Бұрыш.Тік,сүйір және доғал бұрыштар |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
.1.Бұрыштардың түрлерін танып,көрсету,бұрыштың бөліктері: төбелер мен қабырғалар. 2.Бұрыштардың түрлерін атау,бұрыштың бөліктері:төбелер мен қабырғалар. 3.Үшбұрышты сызғыштың көмегімен тік,сүйір және доғал бұрыштарды сызу.Айналадағы заттардың бұрыштарын көрсету |
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушы 1.Бұрыштардың түрлерін танып,көрсетеді,бұрыштың бөліктері: төбелер мен қабырғалар. 2.Бұрыштардың түрлерін атайды,бұрыштың бөліктері:төбелер мен қабырғалар. 3.Үшбұрышты сызғыштың көмегімен тік,сүйір және доғал бұрыштарды сызады.Айналадағы заттардың бұрыштарын көрсетеді |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
1-кезең. Ұйымдас-тыруынта-ландыру: |
Оқушылармен сәлемдесу. Көңіл-
күйлерін білу. |
Оқушылар сәлемдеседі, өз көңіл-күйлері туралы айтады |
|
Оқулық |
||||||||
2-кезең. Теориялық-практика- лық: |
Жаңа сабақ. Бұрыш.Тік,сүйір және доғал бұрыштар
№1Тік. Доғал, сүйір бұрыштар сыз,оларды әріптермен белгіле №2.Берілген кестеге сандарды жаз:
№2 Разрядтық қосылғыштарға жікте: 1)528 998= 2)359 967= 3)572 258= 4)761 839= №3 Азайтуды орында: 285600-600 = 745200-200= 50040-40 = 568741-7620= 256891-2541 = 100550-550= №4 Қосуды орында:
Үйге тапсырма |
Мұғалім түсінік береді. Оқушылар тыңдап, дәптерлеріне
түсіреді. Тапсырмаларды орындайды. . |
кері байла-ныс арқылы бағала-нады |
|
||||||||
3-кезең. Рефлек-сиялық қорытын-дылау: |
Кері байланыс: Тақырып соңындағы сұрақтарға жауап беру. «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы қорытынды жасалады. 1.Сіз бүгін нені білдіңіз? 2.Сіз үшін не құнды болды? 3. Қандай тапсырманы орындау қиынға соқты? Оқушылар өз пікірлерін айтып,сабақ қорытындыланады. |
|
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: |
9 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ұзындық өлшемдері : километр |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
.1.Арақатысын атау: 1 км=1000м.1км ұзындық шамасыносы аралықты жаяу жүруге жұмсалған уақытпен салыстыру.Бірыңғай атаулы өлшемдердің мәнін салыстыру. |
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушы арақатысын атайды: 1 км=1000м.1км ұзындық шамасын осы аралықты жаяу жүруге жұмсалған уақытпен салыстырады.Бірыңғай атаулы өлшемдердің мәнін салыстырады. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||
1-кезең. Ұйымдас-тыруынта-ландыру: |
Оқушылармен сәлемдесу. Көңіл-
күйлерін білу. |
Оқушылар сәлемдеседі, өз көңіл-күйлері туралы айтады |
|
Оқулық |
||||||||||||||||||||||||||||||
2-кезең. Теориялық-практика- лық: |
Жаңа сабақ. Ұзындық өлшемдері
Өлшеу нәтижесінде алынған сандар
№3 Сандарды салыстыр: 350м 400м 167см 190см 493км 309км 709м 907м №4 Километрді метрге айналдыр: 4км = 3км= 15км = 8км= 78км= 23км=
Үйге тапсырма |
Мұғалім түсінік береді. Оқушылар тыңдап, дәптерлеріне
түсіреді. Тапсырмаларды орындайды. . |
кері байла-ныс арқылы бағала-нады |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
3-кезең. Рефлек-сиялық қорытын-дылау: |
Кері байланыс: Тақырып соңындағы сұрақтарға жауап беру. «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы қорытынды жасалады. 1.Сіз бүгін нені білдіңіз? 2.Сіз үшін не құнды болды? 3. Қандай тапсырманы орындау қиынға соқты? Оқушылар өз пікірлерін айтып,сабақ қорытындыланады. |
|
|
|
Ұзындық өлшемдері
Өлшеу нәтижесінде алынған сандар
Құн |
масса |
ұзындық |
уақыт |
аудан |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
№3 Сандарды салыстыр:
350м 400м 167см 190см
493км 309км 709м 907м
№4 Километрді метрге айналдыр:
4км = 3км=
15км = 8км=
78км= 23км=
№1Тік. Доғал, сүйір бұрыштар сыз,оларды әріптермен белгіле
№2.Берілген кестеге сандарды жаз:
Жұп сандар |
Тақ сандар |
|
|
|
|
|
|
№2 Разрядтық қосылғыштарға жікте:
1)528 998=
2)359 967=
3)572 258=
4)761 839=
№3 Азайтуды орында:
285600-600 = 745200-200=
50040-40 = 568741-7620=
256891-2541 = 100550-550=
Педагогтің аты-жөні |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: |
9 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Масса өлшемдері: грамм,тонна |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1.Арақатысын орнату:1кг=1 000 г, 1 т=1000 кг.Бірыңғай өлшемдердің мәнін салыстыру. 2.Масса өлшемдерін салыстыру білімдері негізінде оны өлшеуде алынған сандарды түрлендіруді орындау. |
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушы арақатысын орнату:1кг=1 000 г, 1 т=1000 кг.Бірыңғай өлшемдердің мәнін салыстырады,масса өлшемдерін салыстырады, білімдері негізінде оны өлшеуде алынған сандарды түрлендіруді орындайды. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||
1-кезең. Ұйымдас-тыруынта-ландыру: |
Оқушылармен сәлемдесу. Көңіл-
күйлерін білу. |
Оқушылар сәлемдеседі, өз көңіл-күйлері туралы айтады |
|
Оқулық |
||||||||||||||||||||||||||||||
2-кезең. Теориялық-практика- лық: |
Жаңа сабақ. Ұзындық өлшемдері
Өлшеу нәтижесінде алынған сандар
№3 Сандарды салыстыр: 350м 400м 167см 190см 493км 309км 709м 907м №4 Километрді метрге айналдыр: 4км = 3км= 15км = 8км= 78км= 23км=
Үйге тапсырма |
Мұғалім түсінік береді. Оқушылар тыңдап, дәптерлеріне
түсіреді. Тапсырмаларды орындайды. . |
кері байла-ныс арқылы бағала-нады |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
3-кезең. Рефлек-сиялық қорытын-дылау: |
Кері байланыс: Тақырып соңындағы сұрақтарға жауап беру. «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы қорытынды жасалады. 1.Сіз бүгін нені білдіңіз? 2.Сіз үшін не құнды болды? 3. Қандай тапсырманы орындау қиынға соқты? Оқушылар өз пікірлерін айтып,сабақ қорытындыланады. |
|
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: |
9 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Разрядтан аттамай қосу және азайту: а)толық жүздіктерді қосу мен азайту, |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
.Мұғалімнің көмегімен 10 мен 20 көлемінде қосу мен азайту кестесін қолданып,разрядтан аттамай1000-ға дейінгі сандарды ауызша қосу мен азайтуды қолдану.Қосу мен азайтуда калькуляторды қолдану |
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушы мұғалімнің көмегімен 10 мен 20 көлемінде қосу мен азайту кестесін қолданып,разрядтан аттамай1000-ға дейінгі сандарды ауызша қосу мен азайтуды қолданады.Қосу мен азайтуда калькуляторды қолданады |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
1-кезең. Ұйымдас-тыруынта-ландыру: |
Оқушылармен сәлемдесу. Көңіл-
күйлерін білу. |
Оқушылар сәлемдеседі, өз көңіл-күйлері туралы айтады |
|
Оқулық |
2-кезең. Теориялық-практика- лық: |
Жаңа сабақ. Разрядтан аттамай қосу және азайту №1 Есепте. Қосқанда шыққан санды ата: 300 000 + 4= 100 000 + 70= 700 000 + 90 = 400 000 + 200= 800 000 +100 = 600 000 + 500=
№2 Есепте. Азайтқанда шыққан санды ата 404 000- 4 000= 660 000 – 60 000= 700 040 – 40= 800 200 – 200= 100 001 – 1= 220 000 – 20 000= №3 Есепте. Қосындыны өзіңе ыңғайлы тәсілмен есепте 500 + 230 000= 16 000 + 300 000= 200 000 + 40= 73 000 + 700 000= 110 + 310 000= 888 + 540 000=
№4 Азайтуды орында: 900 000 – 100 000= 450 000 – 50 000= 1 000 000 – 800 000= 860 000 – 60 000= №5 Қосуды орында: 65 307 + 2 051= 1 674 + 32 205= 94 605 + 104 084= 5 735 + 334 203= 258 348 + 31 050= 4 683 + 522 316= №6 Азайтуды орында: 653 780 – 13 010= 785 870 – 650= 729 278 – 17 045= 953 999 – 42 212= 590 487 – 80 437= 376 853 – 4 251=
Үйге тапсырма |
Мұғалім түсінік береді.
Оқушылар тыңдап, дәптерлеріне
түсіреді. Тапсырмаларды орындайды. . |
кері байла-ныс арқылы бағала-нады |
|
3-кезең. Рефлек-сиялық қорытын-дылау: |
Кері байланыс: Тақырып соңындағы сұрақтарға жауап беру. «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы қорытынды жасалады. 1.Сіз бүгін нені білдіңіз? 2.Сіз үшін не құнды болды? 3. Қандай тапсырманы орындау қиынға соқты? Оқушылар өз пікірлерін айтып,сабақ қорытындыланады. |
|
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: |
9 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Разрядтан аттамай қосу және азайту: б)толық жүздіктер мен ондықтарды,толық жүздіктер мен бірліктерді қосу мен азайту |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
.Мұғалімнің көмегімен 10 мен 20 көлемінде қосу мен азайту кестесін қолданып,разрядтан аттамай1000-ға дейінгі сандарды ауызша қосу мен азайтуды қолдану.Қосу мен азайтуда калькуляторды қолдану |
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушы мұғалімнің көмегімен 10 мен 20 көлемінде қосу мен азайту кестесін қолданып,разрядтан аттамай1000-ға дейінгі сандарды ауызша қосу мен азайтуды қолданады.Қосу мен азайтуда калькуляторды қолданады |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
1-кезең. Ұйымдас-тыруынта-ландыру: |
Оқушылармен сәлемдесу. Көңіл-
күйлерін білу. |
Оқушылар сәлемдеседі, өз көңіл-күйлері туралы айтады |
|
Оқулық |
2-кезең. Теориялық-практика- лық: |
Жаңа сабақ. . Сандардың қосындысын тап. 63 000 + 4 000 = 10 520 + 8 100 = 72 000 + 3 500 = 32 100 + 3 520 = 13 000 + 5 070 = 60 200 + 5 064 = 10. Әрбір санды 4 000-ға арттыр. Мысалдарды құрастыр және шығар. 11 020, 14 500, 72 000, 25 200, 16 000, 61 825, 73 400, 81 000 12. Азайту амалын орында. 84 500 – 32 000 = 83 750 – 1 230 = 56 970 – 41 000 = 46 680 – 4 560 = 97 680 – 54 230 = 65 970 – 3 420 = 43 750 – 31 200 = 36 840 – 2 510 = 13. Әрбір санды 5 000-ға кеміт. Мысалдарды құрастыр және шығар. 75 000, 88 400, 68 520, 86 379, 58 000, 49 632, 97 120, 66 959 Үйге тапсырма |
Мұғалім түсінік береді.
Оқушылар тыңдап, дәптерлеріне
түсіреді. Тапсырмаларды орындайды. . |
кері байла-ныс арқылы бағала-нады |
|
3-кезең. Рефлек-сиялық қорытын-дылау: |
Кері байланыс: Тақырып соңындағы сұрақтарға жауап беру. «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы қорытынды жасалады. 1.Сіз бүгін нені білдіңіз? 2.Сіз үшін не құнды болды? 3. Қандай тапсырманы орындау қиынға соқты? Оқушылар өз пікірлерін айтып,сабақ қорытындыланады. |
|
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: |
9 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Разрядтан аттамай қосу және азайту: в)үштаңбалы сандарды бір,екі және үштаңбалы сандармен қосу мен азайту. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
.1.Заттардың екі тобына айырымдық салыстыруды орындау |
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушы заттардың екі тобына айырымдық салыстыруды орындайды |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
1-кезең. Ұйымдас-тыруынта-ландыру: |
Оқушылармен сәлемдесу. Көңіл-
күйлерін білу. |
Оқушылар сәлемдеседі, өз көңіл-күйлері туралы айтады |
|
Оқулық |
2-кезең. Теориялық-практика- лық: |
Жаңа сабақ. 14. 1) Сандардың қосындысын тап. Мысалдарды құрастыр және шығар. Өзіңді калькулятордың көмегімен тексер. 46 300 және 2 500; 30 620 және 50 008; 51 340 және 6 007 2) Сандардың айырмасын тап. Мысалдарды құрастыр және шығар. Өзіңді калькулятордың көмегімен тексер. 63 700 және 2 700; 57 340 және 3 340; 52 810 және 1 800 1) 45 678, 32 931, 74 560, 10 000 сандардан 1-ге кем сандарды жаз. 2) 3 560, 12 780, 20 573, 30 564, 63 734 сандардан 10-ға артық сандарды жаз. 3) 11 200, 25 600, 84 300, 74 450 сандардан 100-ге артық сандарды жаз. 16. Салыстыруды орында. >, <, = белгілерінің керектісін жаз. 30 000 және 36 750 – 6 050 58 390 – 4 300 және 54 000 12 030 және 24 000 – 12 000 43 100 +4036 және 46 000 15 700 және 2 500 22 400 – 1 400 және 2 140 13 000 +2500 17. >, <, = белгілерінің керектісін жаз. 43 113 – 15 221 және27 900 48 362 – 24 791және23 500 65 245 – 39 134 және 26 110 91 546 – 73 475 және 18 001 . Үйге тапсырма |
Мұғалім түсінік береді.
Оқушылар тыңдап, дәптерлеріне
түсіреді. Тапсырмаларды орындайды. . |
кері байла-ныс арқылы бағала-нады |
|
3-кезең. Рефлек-сиялық қорытын-дылау: |
Кері байланыс: Тақырып соңындағы сұрақтарға жауап беру. «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы қорытынды жасалады. 1.Сіз бүгін нені білдіңіз? 2.Сіз үшін не құнды болды? 3. Қандай тапсырманы орындау қиынға соқты? Оқушылар өз пікірлерін айтып,сабақ қорытындыланады. |
|
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: |
9 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Шаршы, тік төртбұрыш. Амалдардың орындалу тәртібі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
.Фигураларды ажыратып,атау:шаршы,тік төртбұрыш Шаршы мен тік төртбұрышты берілген ұзындықтары бойынша сызу .1000-ға дейінгі сандарды қосу мен азайту,көбейту мен бөлу кезіндегі жақшалы және жақшасыз мысалдардың орындалу тәртібі туралы айту,орындалу тәртібін сақтау. |
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушы фигураларды ажыратып,атайды:шаршы,тік төртбұрыш, шаршы мен тік төртбұрышты берілген ұзындықтары бойынша сыза алады, 1000-ға дейінгі сандарды қосу мен азайту,көбейту мен бөлу кезіндегі жақшалы және жақшасыз мысалдардың орындалу тәртібі туралы айтады,орындалу тәртібін сақтайды |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
1-кезең. Ұйымдас-тыруынта-ландыру: |
Оқушылармен сәлемдесу. Көңіл-
күйлерін білу. |
Оқушылар сәлемдеседі, өз көңіл-күйлері туралы айтады |
|
Оқулық |
2-кезең. Теориялық-практика- лық: |
Жаңа сабақ. №1 Жақшамен берілген мысалдарда амалдардың орындалу ретін ата, амалдарды орында: 1)(51 304 – 16 201) + (21 067 -1023) (87463 – 17152) + (42785 – 1 523) (45823 – 13711) + (51478 – 40 326) №2 Есепте 1)25 000 + 15 000 +6000 17 000+500 +3000 42 000+18 000 -30 000 70 000 -50 000 + 13 000 100 000 – 70 000 + 8000 80 000 + 7 000 -44 000 №3 Амалдарды орында: 36 918 –(2 6 06 +14 201) 42 9959 –(13 203 +4 724) (72 163 + 24 739) -56 109 (4 260 + 25 601) – 17 731 №4 а)Ұзындығы 5 см, ені 4 см болатын тіктөртбұрыш сыз б) Қабырғасы 6 см шаршы сыз . Үйге тапсырма |
Мұғалім түсінік береді.
Оқушылар тыңдап, дәптерлеріне
түсіреді. Тапсырмаларды орындайды. . |
кері байла-ныс арқылы бағала-нады |
|
3-кезең. Рефлек-сиялық қорытын-дылау: |
Кері байланыс: Тақырып соңындағы сұрақтарға жауап беру. «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы қорытынды жасалады. 1.Сіз бүгін нені білдіңіз? 2.Сіз үшін не құнды болды? 3. Қандай тапсырманы орындау қиынға соқты? Оқушылар өз пікірлерін айтып,сабақ қорытындыланады. |
|
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: |
9 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Тоқсандық жиынтық бағалау |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
Тоқсандық жиынтық бағалау оқу бағдарламасы мен оқу жоспарының мазмұнына сәйкес , оқушылардың тоқсан барысында меңгерген білім, білікжәне дағдыларды анықтауға бағытталған. Тоқсандық жиынтық бағалау оқу жоспарындағы тоқсан ішінде меңгеруге тиісті оқу мақсаттарына жету деңгейін тексереді |
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушы заттардың екі тобына айырымдық салыстыруды орындайды, сандарды әртүрлі салыстыруда қандай арифметикалық амалды орындау керек екендігін түсіндіреді, 1000-ға дейінгі сандарды қосу мен азайту,көбейту мен бөлу кезіндегі жақшалы және жақшасыз мысалдардың орындалу тәртібі туралы айтады,орындалу тәртібін сақтайды |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
1-кезең. Ұйымдас-тыруынта-ландыру: |
Оқушылармен сәлемдесу. Көңіл-
күйлерін білу. |
Оқушылар сәлемдеседі, өз көңіл-күйлері туралы айтады |
|
Оқулық |
2-кезең. Теориялық-практика- лық: |
Жаңа сабақ. №1 Есепте: 200 + 400 000 240 000 + 400 000 510 000 +5 000 №2 Амалдардың ретін анықтап, есепте: 800 000-( 500 400+ 34 400) 592 776 +( 46 380 – 22 150) №3 Мысалдарды бағанға жазып қос: 351 952 + 442 908 701 845 – 389 562 №4 Салыстыр: 300 000 250 000 732 460 52 290 №5 Амалдардың белгісіз бөлігін тап: 356 281 + х= 562 732 . Үйге тапсырма |
Мұғалім түсінік береді.
Оқушылар тыңдап, дәптерлеріне
түсіреді. Тапсырмаларды орындайды. . |
кері байла-ныс арқылы бағала-нады |
|
3-кезең. Рефлек-сиялық қорытын-дылау: |
Кері байланыс: Тақырып соңындағы сұрақтарға жауап беру. «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы қорытынды жасалады. 1.Сіз бүгін нені білдіңіз? 2.Сіз үшін не құнды болды? 3. Қандай тапсырманы орындау қиынға соқты? Оқушылар өз пікірлерін айтып,сабақ қорытындыланады. |
|
|
|
Разрядтан аттамай қосу және азайту
№1 Есепте. Қосқанда шыққан санды ата:
300 000 + 4= 100 000 + 70=
700 000 + 90 = 400 000 + 200=
800 000 +100 = 600 000 + 500=
№2 Есепте. Азайтқанда шыққан санды ата
404 000- 4 000= 660 000 – 60 000=
700 040 – 40= 800 200 – 200=
100 001 – 1= 220 000 – 20 000=
№3 Есепте. Қосындыны өзіңе ыңғайлы тәсілмен есепте
500 + 230 000= 16 000 + 300 000=
200 000 + 40= 73 000 + 700 000=
110 + 310 000= 888 + 540 000=
№4 Азайтуды орында:
900 000 – 100 000= 450 000 – 50 000=
1 000 000 – 800 000= 860 000 – 60 000=
№5 Қосуды орында:
65 307 + 2 051= 1 674 + 32 205=
94 605 + 104 084= 5 735 + 334 203=
258 348 + 31 050= 4 683 + 522 316=
№6 Азайтуды орында:
653 780 – 13 010= 785 870 – 650=
729 278 – 17 045= 953 999 – 42 212=
590 487 – 80 437= 376 853 – 4 251=
Жай бөлшектер
-
1. Керекті бөліктерді боя.
2
1
3
4
–
–
–
–
4
2
6
8
2. Фигураның бөлшекке сәйкес келетін бөліктерін штрихта.
3 |
4 |
5 |
|
1 |
|
||||||||
|
– |
|
|
|
– |
|
|
— |
|
|
– |
||
4 |
6 |
12 |
|
3 |
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
-
-
6
2
3
—
–
–
18
6
9
-
3. Бөлшек түрінде жаз.
4. Бөлшектерді жаз.
Екіден бір _____, жетіден үш _____, бестен екі ______,
үштен екі ____, оннан тоғыз _____, жүзден бір _______,
қырықтан жеті _____, оннан бір ____, жүзден бес ______,
мыңнан бір _______, сегізден жеті _____, оннан алты _____.