Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Математикалық маятник
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Пәні: Физика Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Тербелістер және толқындар |
Мектеп: «Озерки ЖОББМ» КММ |
|||||||||||
Күні: 9 А |
Мұғалімнің аты жөні: Cоветханов Ә.М. |
|||||||||||
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістері |
|||||||||||
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме) |
9.2.5.6- әртүлі тербелмелі жүйедегі тербелістердің пайда болу себебін түсіндіру 9.2.5.7-маятниктер тербелісі периодының әртүрлі параметрлерге тәуелділігін зерттеу |
|||||||||||
Сабақ мақсаты |
1. Математикалық және серіппелі маятниктерді пайдаланып тербелістердін айырмашылығын анықтау. 2. Әртүрлі параметрлерге тәуелділігін эксперементік түрде қарастыру. 3.Математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістер формулаларын есептер шығаруда қолдану |
|||||||||||
Бағалау критериі |
-Маятниктердің тербелістері жайлы физикалық мағынасын түсінеді -Тербелістерін параметрлер жолдарын талдап, болжай алады. - Математикалық және серіппелі маятниктердің тербеліс формулаларын есеп шығаруда қолдана алады |
|||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты сөздікқор мен терминдер Бiлiм мeн ғылымды бipiктipудe eлiмiздiң физика ғылымының дамуына өзiндiк үлeс қoса алатын тұлға қалыптастыру. Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер Математикалық маятниктің периоды жүктің ....... тәуелді болмайды. Математикалық маятниктің периоды тербеліс .........тәуелді болмайды. |
|||||||||||
Құндылықтарды дарыту
|
Мятникті құралдар арқылы Жер астындағы пайдалы қазбалар қорына пайдалану |
|||||||||||
Пән аралық байланыс |
Есептерді шығару арқылы математика пәнін пайдалану. |
|||||||||||
Алдыңғы білім |
Тербелмелі қозғалыс,энергияның түрленуі тақырыбынан алған білімдерін нығайта отырып, әртүлі тербелмелі жүйедегі тербелістердің ұғымын біледі. |
|||||||||||
Жоспарланған сабақ кезеңдері |
Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет) |
Ресурстар |
||||||||||
Сабақтың басы 2 минут 6 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі Оқушылардың сабаққа қатысуын және дайындығын қадағалау. Психологиялық ахуалды қалыптастыру Оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру. ІІ. «Физикалық диктант» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау 1.Тербелмелі қозғалыс кезінде дененің кинетикалық энергиясы қай жағдайда ең үлкен мәнге ие болады? 2.Серіппеге бекітілген дененің потенциалдық энергиясы қай жағдайда ең үлкен мәнге ие болады? 3.Тербеліп тұрған дене траекторясының кез келген нүктесіндегі толық энергия неге тең? |
Өзін өзі бағалау |
||||||||||
Сабақтың ортасы 10 минут 5 минут 15 минут |
«Ойлан-жұптас –бөліс» әдісі (оқушыларға оқулықтағы мәтін бөліп беріледі,мәтінді оқып топ ішінде талқылайды, ортаға салып қорғайды). «Суреттер» физикалық тұрғыда сөйлейді
Маятник тербелісінің графигі синусойда немесе косинусойда түрінде болады. «Сенің ойың қандай» әдісі (Оқушыларға жаңа тақырып бойынша сұрақ қою арқылы оқушылардың пікірінің қаншалықты толық ашылғанын анықтайды) 1. Серпімділік күші әрекет ететін дененің тербеліс периоды? 2.Математикалық маятник деп нені айтады? 3.Математикалық маятниктің тербеліс периоды неге тең? 4.Маятник қай жерлерде пайдаланады? неге тәуелді болады? «Венн» диаграммасы Математикалық маятник Серіппелі маятник
Ортақ қасиеттері
«Серпілген сауал» Деңгейлік тапсырмалар. А – денгей. Серіппеде тербеліп тұрған жүк 8 с ішінде 32 тербеліс жасады. Тербелістің периодын және жиілігін анықтаңдар В – деңгей. Қатаңдығы 9,22 Н/м серіппеге ілінген массасы 0,143 кг жүктің тербеліс периодын және жиілігін анықтаңдар. эксперименттік тапсырма С-деңгей Штатив, жіп, секундомер көмегімен жүйенің тербеліс периодын табу керек.
|
Слайд
Топтық жұмысқа арналған ресурстар
Кітаппен жұмыс
|
||||||||||
Сабақтың аяғы 10 минут
|
Кері байланыс :
Үй тапсырмасы «Біздін айналамыздағы сертпелі және математикалық маятниктер» тақырыбына хабарлама дайындандар. |
Слайд
Стикер |
||||||||||
Дифференциация – Сіз жоспарда қолдауды қалай басымырақ көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетті балаларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың меңгерген білімдерін қалай тексеруді жоспарға енгізіп отырсыз? |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын қорғау |
||||||||||
1.Жаңа сабақтың тақырыбын ашу кезеңінде " Ойлан тап, жұптас "арқылы оқушы слайдтағы суретке қарай отырып өз ойын жеткізеді.«Венн» диаграммасы арқылы оқушыларға тапсырма бере отырып дұрыс жауаптың бағытында жұмыс істеуін, оқушылардың ойлау қабілетін дамытады. 2.Қарқын: «Менен сұрақ, сізден жауап»» әдісімен үй тапсырмасын қайталайды. Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып логикалық ойлау қабілеті,пәнге деген қызығушылығы артады 3. Диалог және қолдау көрсету: " Сенің ойың қандай " әдісі арқылы айтылым дағдысы қалыптасады.Оқушылар сұрақтарға дұрыс жауап айта алады, сұрақтарға жауап беру барысында мысалдар келтіре алады. Ойын тиянақты жеткізіп үйренеді.
4.
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |