Материалдар / Материктер мен мұхиттар
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Материктер мен мұхиттар

Материал туралы қысқаша түсінік
5 сыныпқа арналған ҚМЖ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
14 Қаңтар 2019
904
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Қысқа мерзімді жоспар


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 2

Мектеп: «Дәмді орта мектебі»ММ



Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Галымжанова Ж.В



Сынып: 5

Қатысқандар:

Қатыспағандар:



Сабақтың тақырыбы

Материктер мен мұхиттар





Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

5.2.6.1- материктер мен дүние бөліктерін игеру және зерттеу тарихын сипаттау



Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар орындай алады: мəтін арқылы материктер мен дүние бөліктердің игерілуі мен зерттелу тарихын біледі.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Физикалық картаны пайдаланып материктер мен дүние бөліктерін картадан анықтайды және көрсетеді.

Кейбір оқушылар орындай алады: материктердің игеруі мен зерттелу тарихына сараптама кесте жасай алады.



Бағалау критерийі

  1. Материктер мен дүние бөліктерін игереді

  2. Зерттелу тарихын сипаттайды

  3. Картадан материктер мен дүние бөліктерін көрсетіп,

жұмыс істейді



Тілдік мақсаттар


Оқылым:Мəтінді оқи отырып, материктер мен дүние бөліктерінің игерілуі мен зерттеу тарихын зерделейді.

Тыңдалым: бейнематериалдарды, топпен тапсырмаларды орындай отырып, бір-бірін тыңдайды, пікір алмасады.

Айтылым, жазылым: Оқушылар суреттерді қолдана отырып, материктер мен дүние бөліктерін ауызша сипаттап, анықтамасын жазып алады.



Құндылықтарға баулу



Материктер мен дүние бөліктерін игерілуі мен зерттелуін анықтай отырып, мемлекеттік және қоғамдық өмірдің зайырлы сипатынбойларына сіңіріп, оны қорғау шараларын ұғындыру.



Пәнаралық байланыс

Дүниетану пәнінен өткен тақырыпты негізге ала отырып жұмыс атқарады.



Алдыңғы білім


4 – сыныпта дүниетану пәнінде материктер жайлы деректер туралы алғашқы түсініктері қалыптасқан.




Сабақ барысы






Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы


3-минут

Сыныптың ахуалын, уәжін қанағаттандыру, топқа бөлу.

Психологиялық ахуалды дұрыстау. «Ауа райы» әдісі

Оқушыларды«Пазл» әдісі арқылы топқа бөлу.




(материктер) 1-топ «Еуразия» 2-топ «Африка», 3-топ «Америка» 4 – топ: «Аустралия». Оқушыларды 4 топқа бөлу.


1-слайд

Сабақтың ортасы

3-минут












14– минут


(Постер құруға 4 минут, қорғауға 10 минут)






















2- минут





















2-минут


















2-минут




5-минут








































5 - минут

















4-минут

Мақсаты: Жаңа сабақты ашу үшін оқушыларға жасырын бейнематериал (материктер туралы) көрсету. (М) Біз не жайында бейне материал көрдік? Сіздердің ойларыңызша қандай тақырыпты бастағалы тұрмыз? және т.б

https://youtu.be/UWrlBq1mhMY

(Оқушылар тақырыпты ашып, материктер екенің айтады).


(М) Осы бейнематериалға сүйене отырып бүгінгі тақырыпты бастаймыз, ол үшін біз топпен келесі тапсырмаларды орындаймыз.


«Ақылды үкілер» әдісі

(О)Мәтінмен жұмыс 4 топқа мәтінмен жұмыс бере отырып, оқушылардың функционалдық сауаттылығын арттыру.

1 – топ: Материктер мен дүние бөліктері туралы жалпы сипаттама.

2- топ: Материктердің зерттелу тарихын кестеге толтырады.

Материктің атауы

Материкті ашқан саяхатшылар мен зерттеушілер

Ашылған уақыты




3 – топ: Тақырыпқа сай сұрақтар әзірлеу.

4 – топ: Кескін картаға материктерді түсіру.


Бағалау критерийлері

Критерий

Дискрипторлар

+/-

Материктер мен дүние бөліктерін игеруі


Материктер туралы жалпы білім қалыптасады;


Материктердің зерттелу тарихын кестеге толтырады.


Тақырыпқа сай сұрақтар құрастырады


Кескін картаға материктерді дұрыс түсіреді.



Мұғалім:

(Д) Дүние бөліктері әртүрлі сандармен белгіленген. Сандарға сәйкес дүние бөліктерінің атауларын жазыңыз.

1) _________________________

2) _________________________

3) _________________________

4) _________________________

5) _________________________

6) _________________________



1



3



4


2


5



6



(Д) Тірек сөздерді бөліп беру.

1.«Пангея»

2. «Лавразия»

3. «Гондвана»

4. «Қазіргі материктер

Оқушы іс-әрекеті: Тірек сөздерге қажетті сөздерді таңдап алу.

Сөздер: Еуропа, Азия, Африка,Солтүстік Америка, Оңтүстік Америка, Үндістан, Аустралия, Антарктида


Бағалау критерийлері

Критерий

Дискрипторлар

+/-

Материктер мен дүние бөліктерін игеруі


Материктің атауын жазады;


Дүние бөліктерін біледі;



Сергіту сәті. «Броундық қозғалыс» әдісі, мақсаты оқушыларды сергіту әрі жұпқа бөлу.



(М)Жұптық жұмыс. «Семантикалық кесте»

Оқушылар әр саяхатшының зерттеген аймағына,зерттелу нәтижесіне баға берулері қажет.



Материк

Зерттеуші

Сурет

Жыл

Оқушының ойы

Жаңа дүние



Х.Колумб



1492 жыл


Шығыс Азия

ВаскодаГама



1498 жыл


Америка

АмеригоВеспуччи




1499 - 1503


Аустралия шығысы

ДжеймсКук




18 ғасыр


Американың солтүстік -батысы

В.Беринг пен А.И.Чириков




ХVІІІ ғасыр


Антарктикаматеригі

Ф.Белинсгаузен мен М.Лазарев




1819-1821 жылдар





Критерий

Дискрипторлар

+/-

Зерттелу тарихын сипаттау


Зерттеушілерді біледі:


Зерттелу аймақтарын анықтайды;


Зерттелу нәтижелеріне баға береді.




«Сократтық сұрақтар» әдісі

Осыдан кейін зерттеу нәтижелері бойынша талқылау жүргізеді.

Қандай зерттеушілердің нәтижесінде материктер ашылды?

Осы материктің ашылуына тағы қандай зерттеушілер үлес қосты?

Қалай ойлайсың материктердің ашылуы қазіргі таңдағы оның игерілуіне қандай әсер етті?

Бағалау критерийлері

Критерий

Дискрипторлар

+/-

Зерттелу тарихын сипаттау


Материктерді зерттеген зерттеушілерді біледі


Зерттеу нәтижелері игеруге әсерін анықтайды.




(М): Дара жұмыс карта арқылы номенклатура тапсыру. Еуразия, Африка, Солтүстік Америка, Оңтүстік Америка, Аустралия, Антарктида, Азия, Еуропа.


Бағалау критерийлері

Критерий

Дискрипторлар

+/-

Картадан материктер мен дүние бөліктерін көрсетіп, жұмыс істейді

Материктердің нақты орналасуын көрсетеді


Дүние бөліктерін ажырата алады.



https://youtu.be/UWrlBq1mhMY












Жаратылыстану оқулық «Атамұра»

46-48 бет

Сабақтың соңы


3 - минут









Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

Сабақ кезінде сіз не істедіңіз (тізіп), атап жазыңыз.

Ойланыңыз, жұмыс жақсарту үшін, сізге нені өзгерту қажет?

Жетістік шкаласы бойынша өз әрекетіңізді анықта.

Төмендегі берілген фигуралардан таңдап тақтаға жапсырыңыз.

Жетісітік шәкілі

Shape1 Мен жұмысты орындай алар едім . . .

Shape3 Shape2 Менің нәтижелі жұмыс жасауыма, не жетіспегендігін бүгін түсіндім.

Мен бүгін бүкіл күшімді салып жұмыс жасадым. Менде бәрі нәтижелі болды.

МShape4 ен тырыстым, алайда барлығын орындай алмадым.

Shape5 Мен бүгін жұмысты нашар жасадым.



Үй тапсырмасы: Материктер мен олардың бөліктерінің зерттелу тарихы бойынша хабарлама дайындандар (өз таңдауың бойынша)



Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушы-ларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Бүгінгі сабақта мен оқушыларға бейнематериал көрсету арқылы тақырыпты ашу бағытын қолданамын. Сабақтың ортасында оқушылардың функционалдық сауаттылығын арттыру үшін «Ақылды үкілер» әдісін пайдаланым. Бүгінгі алған білімдерін бекіту тапсырмалар, оқушылардың дамуына септігін тигізетін стратегиясын қолданатын боламын. әдісі тақырыпты қорытындылау үшін қолданатын боламын.

Басқа оқушыларға қарағанда қабілетті

оқушыларға зерттеу, болжам жасау стратегиясын қолданамын.


Денсаулық сақтау технологиялары.

Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану.

Осы сабақта қолданылатын

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары


Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?







Жалпы бағалау


Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?






Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!