Мәтінді есептерді бөлшек-рационал теңдеулердің көмегімен шешу

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Мәтінді есептерді бөлшек-рационал теңдеулердің көмегімен шешу

Материал туралы қысқаша түсінік
мәтінді есептерді бөлшек-рационал теңдеулердің көмегімен шешуді үйрету
Материалдың қысқаша нұсқасы

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Квадрат теңдеулер


Мектеп

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні

Сынып: 8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

мәтінді есептерді бөлшек-рационал теңдеулердің көмегімен шешу


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.4.2.2мәтінді есептерді бөлшек-рационал теңдеулердің көмегімен шешу


Сабақ мақсаттары

Оқушылардың барлығы: мәтінді есептерді бөлшек-рационал теңдеуге көмегімен шешеді.

Оқушылардың басым бөлігі:мәтінді есептерді бөлшек-рационал теңдеуді тұжырымдайды

Оқушылардың кейбіреулері:мәтінді есептерді бөлшек-рационал теңдеулердің көмегімен шешуде шығармашылық тапсырмаларды орындайды.

Бағалау критерийлері

  • мәтінді есептерді бөлшек-рационал теңдеулердің көмегімен шешеді

Тілдік мақсаттар

Окытудың тілдік мақсаты: мәтінді есептер алгоритімін тұжырымдай алады

Пәндік лексика мен терминология«квадрат теңдеу », «бөлшек рационал теңдеу», « бөгде түбір», « алгоритм»,

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Рационал өрнектерден құралған алгебралық теңдеулерді....айтады. Бөгде түбір деп... анықтайды.

Құндылықтарға баулу

"Мәнгілік ел" ұлттық идеясы Қазақстанның тәуелсіздігі және Астана құндылықтарына баулу аясында ( 3 тапсырма)

Пәнаралық байланыстар

«Информатика» Bilimland.kz ақпараттық ресурс арқылы жаңа тақырыпты ашатын бейнеролик көрсетіледі,оқушылардың бойында АКТ құзіреттілігін дамыту,

Бастапқы білім


Мәтінді есептерді теңдеу көмегімен шығаруды біледі



Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы




Ұйымдастыру кезеңі:Оқушы назарын шоғырландыру.

Психологиялық ахуал "Ыстық алақан" әдісі. Оқушылар шеңбер жасап тұрып бір-біріне жылы лебіздерін білдіп сыныпқа жағымды ахуал туғызады.

(Ж)«геометриялық фигуралар» фигураларды таңдау арқылы топқа бөлу.

«Галереяда ой шарлау» әдісі арқылы әр оқушы қабырғадағы ілінген өрнектермен танысып, өз пікірлерін ой бөліседі.Осы өрнектердің айырмашылықтарын айту арқылы сабақ мақсаты анықталады





геометриялық фигуралар

Сабақтың ортасы

(Т) Жаңа білімді меңгеруде оқушыларға

«Ойлан, Жұптас, Бөліс»әдісін пайдаланып оқулықтағы тақырыпты өзі оқып меңгеріп содан кейін оқушы жұбымен жазғанын талқылайды, пікірлеседі ой қорытады. Оқушылардың ойларын нақтылау мақсатында «bilimland» білім беру порталында бейнероликті тыңдайды, қорытындылайды. Жаңа тақырыпты түсінгенін анықтау мақсатында тапсырмалар беріледі.

1тапсырма(Т)" Сәйкестендіру" әдісі арқылы мәндерін анықтайтын, сәйкестендіреді,нақты жауабын табады,өз идеяларын бөліседі.



Бөлшек-рационал теңдеу

иә

жоқ

-2 =







Дескриптор:

  • бөлшек рационал теңдеулерді ажыратады;

  • шешімін жазады.

ҚБ "Бас бармақ"әдісі арқылы бір-бірін бағалайды.

2тапсырма(Ж) «Ой қозғау» әдісі арқылы

Жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып,жұп болып пікірмен бөліседі,бұл барлық топтық талқылауға ұласады.

Екі жұмысшы бірге жұмыс жасай отырып өнімді 20 күнде жасап бітіре алады. Егер бірінші жұмысшы осы жұмысты екіншісіне қарағанда 9 күн ұзағырақ жасаса, олардың әрқайсысына жұмысты бітіру үшін қанша күн керек?




Жұмыс уақыты

Еңбек өнімділігі

Жұмыс көлемі

І жұмысшы

x+9

1x+9

1

ІІ жұмысшы

x

1x

1



Дескриптор:

  • есептің мәтінін түсінеді;

  • теңдеу құрып шығарады;

  • шешімін табады.

(ҚБ)«бағдаршам» әдісі арқылы бағалауды қолданамын.Өзгенін пікірін тыңдап, өзіндегі кемшіліктерді біле отырып бағалау

«Қызыл түс» - түсінбедім

«Сары түс» - сұрағым бар

«Жасыл түс» - жақсы

3-тапсырма(Ж),(Т) «Тура аналогия» әдісі

(әрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып, жұппен,содан кейін топпен жұмыс жасайды)

E ciл өзeнiндe кaтep өзeн aғыcымeн 16 км жүpгeн coң, өзeн aғыcынa қapcы 18 км жoл жүpiп, бapлық жoлғa 2 caғaт жұмcaды. Eгep кaтepдiң тұнық cудaғы жылдaмдығы 20 км/caғ бoлca, oндa өзeн aғыcының жылдaмдығын тaбыңдap.

Дecкpиптop:

  • мәтiндi eceптiң aлгopитмын құpacтыpaды;

  • бөлшeк-paциoнaл тeңдeудi құpacтыpaды;

  • eceптi қaнaғaттaндыpaтын шeшiмiн тaбaды.

ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» (Өзін-өзі бағалау арқылы өзінде жоқты табу немесе өзгенің жетістігі арқылы өз кемшілігін тауып оны түзетуге бағыттау)



Htths//:bilimland.kz//kk-білім беру порталы

















Кесте-1



























Htths//:bilimland.kz//kk-білім беру порталы











































Оқулық

« Мәтінді есептерді бөлшек-рационал теңдеулердің көмегімен шешу»





Сабақтың соңы



Қорытынды (М)

«Бір минут» әдісі. Мақсаты: Оқушылардың сабақта оқылған материалдан түйінді, басты ақпаратты іріктей білу дағдыларын қалыптастыру. Оқушылар шеңбер бойымен тұрып бүгінгі өткен тақырыптар төңірегінде бір-бірлеріне сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылайды.

Рефлексия

5-5 -1 идеясы.

(оқушыларсабақкезіндененімеңгергендеріжайлы5сөйлем жазадыданкейінсол5сөйлемді5сөзгедейінқысқартады.Соңында5сөзді1сөзгеқысқартады.Оқушыларөздерініңтүйіндісөзінбүкілсыныппенбөліседі)



Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау–Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


1 тапсырма"Қарқын" тәсілі . Кейбір оқушылар басқаларға қарағанда жылдам жұмыс істейді.Ерте аяқтаған оқушылар қалғандарына көмектеседі.



2 тапсырма «Диалог және қолдау көрсету» (оқушыларды ойланту үшін және бірқатар жауаптар алу үшін алдын ала дайындалған сұрақтар қойылады)

3 тапсырмаҚорытынды"(барлық оқушыларға бағытталған нұсқау бере отырып, олардың әрқайсысының өздерінен не күтетіндігін түсінгендеріне көз жеткізу керек)





"Басбармақ" әдісі арқылы бағалаймын

Бағдаршам»әдісі арқылы бағалауды қолданамын

«Қызыл түс» - түсінбедім

«Сары түс» - сұрағым бар

«Жасыл түс» - жақсы

«Екі жұлдыз, бір тілек» (өзін -өзі бағалау арқылы өзінде жоқты табу немесе өзгенің жетістігі арқылы өз кемшілігін тауып оны түзетуге бағыттау )



Сабақ барысында оқушылардың қауіпсіздігі қадағаланады.



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
10.02.2019
2354
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі