Материалдар / Мәтінді есептерді теңдеулер мен теңсіздіктер құрастыру арқылы шешу
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Мәтінді есептерді теңдеулер мен теңсіздіктер құрастыру арқылы шешу

Материал туралы қысқаша түсінік
Мәтінді есептерді теңдеулер мен теңсіздіктер құрастыру арқылы шешу
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
12 Сәуір 2021
1283
2 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бекітемін:

Мектеп директорының

Оқу ісі жөніндегі орынбасары: _________


Мектеп



Бөлім

Қысқаша көбейту формулалары



Педагогтың аты-жөні




Күні

12.03.2021ж



Сынып: 7«-»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:



Сабақтың тақырыбы

Мәтінді есептерді теңдеулер мен теңсіздіктер құрастыру арқылы шешу



Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.4.3.1 есеп шарты бойынша математикалық модель құру;

7.4.2.2 мәтінді есептерді теңдеулер және теңсіздіктер құру арқылы шығару;



Сабақтың мақсаты

Оқушыларға мәтіндік есептердің шарттары бойынша математикалық модельді жазуды, есеп шартына сәйкес жауапты таңдауды үйрету.Мәтіндік есептерді шығару арқылы логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.



Бағалау критерийі

1. Есептің мағынасын түсінеді;

2. Әріппен белгілейтін белгісіз шаманы табады;

3. Теңдеу құрады;

4. Теңдеуді шешеді;

5. Теңдеу шешімдерін есеп мағынасы бойынша тексереді;

6. Ізделінді шаманы табады.



Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі.

Сынып оқушыларымен амандасып, сыныпта жағымды орта құрамын. Күндеріне сәттілік тілеймін.

Адамның құндылығы – оның ойлау қабілетінде” Егер айтсаң -ұмытпаймын, Көрсетсең – есімде қалады,

Қызықтырсаң – түсінемін.

Блез Паскаль

Психологиялық ахуал

Биыл – жыр алыбы Жамбыл Жабаевтың туғанына 175 жыл (1846 – 2021) Жамбыл Жабаев 1846 жылғы ақпан айының 28-і күні Жамбыл облысындағы Жамбыл тауының етегінде дүниеге келген. Жамбыл өлеңдері әлемнің барлық тілдеріне аударылған және жарияланған.

Шын жүректен

Көзіңді салшы далама,
Түкті кілем түгіндей:
Тауыма сұлу қарашы
Қыздардың жиған жүгіндей.
Өзеніме қарашы
Ағып жатқан гүрілдей.
Ауылыма қарашы
Қырдың қызыл гүліндей.


Үй тапсырмасын тексеру №36.5




Үй тапсырмасын тексеру

«Сенімді серіктес» әдісі

36.5

Бер: 1ші сан-х

2ші сан -77-х

Табу керек: 1ші сан-?

2ші сан-?

Шешуі: х=0,8(77-x)


х=0,8*77-0,8x

х=61,6-0,8x

х+0,8x=61,6

х+x=61,6

х=61,6

X=61,6*=2,8*15=42

X=77-42=35

Жауабы: 42 жане 35

ҚБ: «Нысана» әдісі


Саралау: Диалог және қолдау көрсету әдісі


«Ұшқыр ойдан ұтымды жауап» әдісі арқылы

өтілген тақырыптар бойынша бос орындарды толтыру

Мәтінді есептерді шығару алгоритімі:

  1. Ізделінді шаманы немесе бірнеше шамаларды х,у,z... әріптерімен белгілейді;

  2. Берілген шамалармен ізделінді шамалар арасындағы байланыс орнатылады;

  3. Теңдеу немесе теңсіздік, немесе теңдеулер жүйесі немесе теңсіздіктер жүйесі (математикалық модель) құрастырылады;

  4. Құрастырылған теңдеу немесе теңсіздік немесе теңдеулер жүйесі немесе теңсіздіктер жүйесі шығарылады;

  5. Шыққан нәтиже есеп шартымен салыстырылады;

6.Жауабы жазылады

ҚБ: «Мадақтау сэндвичі»

Саралау: Бағалау әдісі
















































Презентация









Сабақтың ортасы


Бекіту және қайталау сабағы

36.6

Шабдалының бағасы өріктің бағасынан 50 тг артық. Компот дайындау үшін 4 кг шабдалы мен 6 кг өрік қажет. Егер шабдалы мен өрік сатып алуға 4200 тг жұмсалса, жемістердің бағасы қандай?

36.7

АВС үшбұрышының периметрі 92 см. АВ қабырғасының ұзындығы ВС қабырғасының ұзындығынан екі есе кем және АС қабырғасының ұзындығынан 8см-ге кем. Үшбұрыштың әр қабырғасының ұзындығын табыңдар.







«Балық аулау » әдісі арқылы жеке жұмыс

1.Айман 2 дәптер және 50 теңгеге бір қаламсап сатып алып, барлығына 170 теңгеден кем ақша төледі. Дәптердің бағасын бағалаңдар

2.х-тің қандай мәндерінде 7,6+2х–(3х–6,4) өрнегінің мәні оң сан болады?

3. у-тің қандай мәндерінде у+2,8+(9,8–3у) өрнегінің мәні теріс сан болады?


«Айналмалы бекет» әдісі Сәйкестендіру тесті

1) а22 (а-в)(а+в)

2) (а + b)2 = a2 + 2ab + b2

3) (а - b)2 = a2 - 2ab + b2

4) ( a + b)3 = a3 + 3a2b + 3ab2 + b3

5) ( a - b)3 = a3 - 3a2b + 3ab2 - b3

6) a3 + b3 = (a + b)(a2 – ab + b2)

7) a3 - b3 = (a - b)(a2 + ab + b2)

ҚБ: «Теңге ілу

Саралау: Жіктеу



Оқулықпен жұмыс

36.6

Барлығы жұмсалды-4200тг

Өрік-х

Шабдалы-х+50

4кг шабдалы-?

6кг өрік-?

Шешуі: 4(х+50)+6x=4200

4x+200+6x=4200

10x+200=4200

10x=4200-200

10x=4000

X=400 (өрік)

400+50=450(шабдалы)

Жауабы: өрік-400тг

шабдалы-450тг

36.7

PABC=92см

АВ=x

ВС=2x

АС=x+8

Табу керек: АВ, ВС, АС-?

Шешуі: x+2x+x+8=92

4x+8=92

4x=92-8

4x=84

X=84:4

X=21

2x=2*21=42

X+8=21+8=29

Жауабы: АВ=21см ВС=42см АС=29см

«Балық аулау » әдісі арқылы жеке жұмыс

  1. 2х+50

2х-50

х60

  1. 7,6+2х–(3х–6,4)

7,6+2х–3х+6,4

0

0-14

-14

х

  1. у+2,8+(9,8–3у)

у+2,8+9,8–3у

у-3у 0

-2у -12,6

у

ҚБ: «Баспалдақ»


Саралау: Тапсырма әдісі


Формативті бағалау,10 балдық жүйемен бағаланады.










































Интербелсенді тақта, компьютер



Оқулықпен жұмыс:36.6

36.7






Сабақтың соңы

Рефлексия:

Үйге тапсырма: №36.8 №36.9 есептер.

Оқушыға үй тапсырмасының шығару жолы түсіндіріледі.



Online mektep тапсырмаларын орындау


















Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!