Материалдар / Мәтінмен жұмыс/ Көптаңбалы сандарды оқу, жазу және салыстыру. 4 сынып, бейімделген оқу бағдарламасы
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Мәтінмен жұмыс/ Көптаңбалы сандарды оқу, жазу және салыстыру. 4 сынып, бейімделген оқу бағдарламасы

Материал туралы қысқаша түсінік
Бейімделген оқу бағдарламасымен жасалған қысқа мерзімді сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
11 Наурыз 2024
48
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
450 тг 338 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
№19 ЖББОМ
(білім беру ұйымының атауы)


Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Түзете-дамытушылық сабақ: Математика/Қазақ тілі


Бөлім:

Тыңдалым және айтылым/ Сандар мен шамалар

Педагогтің Т.А.Ә.

Кудайбергенова Балмира Саматовна

Күні:

29.02.2024

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Мәтінмен жұмыс/ Көптаңбалы сандарды оқу, жазу және салыстыру. Ауызша және жазбаша сөйлеу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.1.2.1* мәтіннің тақырыбы мен берілген диаграмма, сызба, кесте бойынша мәтіннің мазмұнын болжау және өз ойын дәлелдеу

4.1.1.2 көптаңбалы сандарды оқу, жазу және салыстыру/сандарды берілген разрядқа дейін дөңгелектеу;

Сабақтың мақсаты

Мәтіннің тақырыбы мен берілген диаграмма, сызба, кесте бойынша мәтіннің мазмұнын болжайды және өз ойын дәлелдейді;көптаңбалы сандарды оқып, жазып және салыстырады/сандарды берілген разрядқа дейін дөңгелектейді;

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


3мин














Ұйымдастыру кезеңі


  • Сәлеметсің бе!


  • Көңіл –күйін қалай?


  • Сөйлеу түрінің екі түрі бар, сен оны білесің бе? Өткен сыныптардағы біліміңді еске түсір


  • Жарайсың!


  • Дұрыс айтасың ауызша және жазбаша.


  • Ауызша мен жазбаша сөйлеу түріне мысалдар келтіре аласың ба?


  • Өте жақсы бүгінгі сабақта ауызша және жазбаша сөйлеу түрімен танысып қана қоймай көптеген тапсырмалар орындап, өз ойымызды дәлелдейтін боламыз. Көптаңбалы сандарды жазып, оқып, салыстырып үйренеиіз.


  • Олай болса, сабағымызды бастаймыз!

Сәлеметсіз бе!

Жақсы!

Рақмет!

Оқу құралдарын сабаққа дайындайды.

Мұғалімнің көмегімен сұрақтарға жауап береді.





Оқушы сабақтың тақырыбымен және мақсатымен танысады.




Ауызша мадақтама айту:

Жарайсың!

Тамаша!

Сенің қолыңнан келеді!

Керемет!





Сабақтың ортасы

40 мин


Жаңа тақырып. Мәтінмен жұмыс/Ауызша және жазбаша сөйлеу. Үш бақытым өлеңнің оқымай тұрып «Үш бақытым» тақырыбы бойынша өлеңнің мазмұны қандай болады деп ойлайсың?


Тапсырма:

  • Өлең жолдары не туралы?

  • Не себепті автор үш бақытқа, Халықты, Тілді және Отанды теңейді? Өз ойыңды дәлелде.

  • Сен автормен келісесің бе?

  • Өлең жолдарынан негізгі ой болатын тірек сөздерді теріп жаз.

Оқушы: Мәтіннің тақырыбы «Үш бақытым» естіген соң өлеңнің не туралы болатыны жайлы өз ойын айтады.

Өлең жолдары әрбір ұлтжанды азамат үшін қымбат, құнды нәрселер туралы екенін жеткізеді.

Себебі әрбір ұлтты ерекшелейтін басты нәрселер осылар.

Бұл ерекшеліктер болмаса ұлтта, мемлекетте болмайды.

Мен толықтай автормен келісемін.

Дәптерге Халық, Тіл, Отан сөздерін жазады.

Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.



2-тапсырма. Өлеңнің екінші шумағын жатқа жаз. Сөйлеудің қай түрін қолданасың?

Ө леңдегі «тілімдедім» сөзі қандай мағынаны береді?

Оқушы:

Жазу бұл сөйлеудің жазбаша түрі. Сондықтан мен жазбаша сөйлеу түрін қолданамын.

«тілімдедім» кестім деген мағынада.



3-тапсырма. Мақал-мәтелдерді оқы. Олардың мағынасын түісіндіріп көр. Жазбаша сөйлеу туралы айтылған мәтелді анықта. Оны көркем жаз.

Оқушы: мақал-мәтелді оқи отырып, түсінгенің айтады.

Жазбаша сөйлеуге «Жақсы кітап – жақсы дос, үнсіз ұстаз». Дәптерге жазады.

Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.



Ауызша және жазбаша сөйлеу түрін ажыратып қана қоймай, ауызша және жазбаша өз ойымызды нық айтып, дәлелдей алатын болдық. Қалай ойлайсың, математика пәнінен есеп шығару сөйлеудің қай тіліңе жатады? Олай болса математикадан көптаңбалы сандарды оқуды, жазуды және салыстыруды үйренеміз.

Оқушы мұқият тыңдап сұраққа жауап береді.




Жаңа тақырып. Көптаңбалы сандарды оқу, жазу және салыстыру Мұғалім бейнесабақты ұсына алады.

Есіңде сақта!

Сандағы әрбір разрядта барлығы қанша бірлік барын анықтау үшін, алдыңғы разрядтардың бірліктерін ажырату керек.



Есіңде сақта!

Нақты дәлдік керек емес немесе мүмкін емес болғанда, сандарды дөңгелектейді. Ол қалай іске асады?

Санды қандай да бір разрядқа дейін дөңгелектеу үшін осы разряд цифрының астын сызамыз. Енді асты сызылған цифрдан кейін тұрған барлық цифрларды нөлге ауыстырамыз. Егер нөлге ауыстырылатын цифрлардың біріншісі 0, 1, 2, 3 немесе 4 болса, онда асты сызылған цифрды өзгеріссіз қалдырамыз. Егер нөлге ауыстырылатын цифрлардың біріншісі 5, 6, 7, 8 немесе 9 болса, онда асты сызылған цифрды 1-ге арттырамыз.Жазғанда ирек теңдік ͌ қоямыз.

Есіңде сақта!

Көптаңбалы санды дұрыс жазу үшін:

* жоғарғы кластың бірліктер санын жаз;

* келесі кластың бірліктер санын жаз;

* ыңғайлы болу үшін әр үш цифрдан оңнан солға қарай санап, арасын ажырат.

100 011; 101 001; 101 110; 110 100.

Есіңде сақта!

Көптаңбалы сандарды жоғарғы разрядынан бастап салыстырады.

Оқушы:

Жаңа тақырыпқа байланысты ережелерді есіңе сақтап қажеттісің дәптерге жазады.


https://www.youtube.com/watch?v=scL0DH5h16I


1-тапсырма. Ауызша орындаймыз.Мәтіндегі сандарды дұрыс оқуға жаттығу

Алты жүз, мың, төрт жүз, елу, жеті жүз, жүз елу, екі жүз, төрт жүз, миллион,алты жүз қырық бес мың, жеті жүз мың.

Оқушы: ауызша сандарды оқиды.




2-тапсырма. Сандарды салыстыр.

5 980 9 000 489 000 213 478

1 25 55 352 650 000 65 000

3 3 000 100 055 999 999 1 000 000

Жауабы:

5 980 <9 000 489 000 > 213 478

125< 55 352 650 000 > 65 000

33 000 < 100 055 999 999 < 1 000 000


Оқушы сандарды салыстырады. Ереже бойынша.












3-тапсырма. Сандарды дөңгелекте

1351427 748121

835427 325921

396871 126345

431105 438175

875498 15481

Жауабы:

13514271350000 748121748000 835427835000 325921325000 396871397000 126345126000

431105431000 438175438000

875498875000 1548115000


Оқушы сандарды дөңгелектейді, ережеге сүйене отырып.











Сабақтың соңы

2 минут





Үй тапсырмасы:

Жарайсың! Тапсырмаларды дұрыс орындап шықтың! Бүгінгі сабақта ауызша және жазбаша сөйлеу түрлерін қолдана білдің.













Отан туралы мақал-мәтел жазып келу.

Оқушы сабақтан алған әсерімен бөліседі.
































Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!