Материалдар / М.Әуезовтің «Қараш-қараш оқиғасы» хикаятына талдау
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

М.Әуезовтің «Қараш-қараш оқиғасы» хикаятына талдау

Материал туралы қысқаша түсінік
Жас мамандарға көмек ретінде,тәжірибе алмасу мақсатында жарияладым.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
07 Шілде 2018
816
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Пәні: қазақ әдебиеті

Мектеп: Абай атындағы № 26 орта мектебі

Пән мұғалімі: Шегебаева Гулжан Муслимовна

Күні:20.04.2018ж

Сыныбы: 8«Ә»

Қатысқандар саны: 25

Қатыспағандар саны: 0

Сабақтың тақырыбы

М.Әуезовтің «Қараш-қараш оқиғасы» хикаятына талдау

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Оқушылар шығарманың көркемдік ерекшелігін ұғынады;

Кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып баға береді;

Сабақтың мақсаты

Оқушылардың барлығы орындай алады:көркем шығарманың мазмұнын түсінеді, әңгімені түсініп оқиды;

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: шығарманы өздігінен оқып, мазмұнын аша алады;

Оқушылардың кейбірі орындай алады: кейіпкерлердің заманауи жаңашылдығын салыстырып баға бере алады;

Бағалау критерийі

- көркем шығарманың мазмұнын түсінеді;

- шығарманы оқып,өз ойын еркін айта алады;

- шығарма мазмұнын аша алады;

- кейіпкерлерді салыстырып баға бере алады;



Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады: Хикаят мазмұнын ұғындыру арқылы Бақтығұлдың іс-әрекетіне екі түрлі көзқараста баға беру,сөз астарына үңіліп мағынаны түсіну өз пікірін қорғауға

тақырыбы мен идеясын анықтауға дағдыланады;

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: түсіну жауап беру;

Диалог құруға/ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: оқып білім алу, еңбек ету.

Құндылықтарға баулу

Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы және адамгершілікке баулу.

Пәнаралық байланыс

Сабақтың өту әдіс-тәсілдері:

Әдебиет,бейнелеу өнері.

Журналистік сұхбат,көрініс көрсету,болжау,дау-дамай,топтастыру,ішіне-сыртына.

Алдыңғы оқу

М,Әуезовтің өмірі мен шығармашылығы

Сабақ барысы


Сабақтың сатылары

Сабақ жоспары

Ресурстар

Сабақтың басы

Кіріспе 2-мин

Білу (5-мин)









Түсіну (7 мин)

Хикаятқа тілдік талдау(мәтінмен жұмыс)

Ұйымдастыру кезеңі

Тренинг «Мені тыңда»

Сандар арқылы 4-топқа бөлу

Журналистік сұхбат

I-топ:Хикаят қандай көңіл-күй,күйзелістен басталады?

II –топ:Бақтығұлды ұрлық жасауға итермелеген не нәрсе?

III-топ:Жараспай болыстың ауылы,болыс оны қалай қарсы алды?

IV-топ:Бай үйінің тұрмысы оған қалай әсер етті?

Дескриптор

- Хикаяттың тарихи маңызын ашады;


-Образға ене отырып,кейіпкердің басынан өткен қиындығын сезінеді;

ҚБ.(басбармақ)

I-топ:Пейзаж

II –топ:Портрет

III-топ:Сөздердің лексикалық мағынасын анықтау

IV-топ:Көріктеуіш құралдарды анықтау Дескриптор

- Шығарманы ой елегінен өткізеді;

-сөздердің мағынасын ашады;

ҚБ (жұлдызшамен)

1-2-3-4 сандар

(24 –дана)









Үлестірмелі қағаздар

Сабақтың ортасы

Қолдану (12 мин)

Көрініс көрсету







Талдау (7 мин)

I-топ:Тектіғұлдың қазасы

II –топ:Бақтығұлдың кек жолындағы ұрлығы

III-топ:Барымташы Бақтығұл

IV-топ:Қараш-қараш асуынан атылған оқ

Дескриптор

- Бай мен кедейдің қарым-қатынасын сахналайды;

-сұрақтарға жауап береді.

ҚБ. (жұлдызшамен)

Хикаятты құрылысына талдау

I-топ:Тақырыбы мен идеясы

II –топ:Бақтығұлға арнау хат

III-топ:Сөйлемдерді аяқта

IV-топ:Хикаяттың композициялық құрылысы

Дескриптор

- тақырыбы мен идеясын ашады;

-кейіпкерге хат жазады;

-шығарманы композицияляқ құрылысына талдайды;

ҚБ.(басбармақ)























Сабақтың соңы

Жинақтау

(5 мин)

Болжау стратегиясы

Бағалау (5 мин)

Повестің жазылуына арқау болған прототип...

Академиялық дау-дамай «Меніңше,Бақтығұлдың іс-әрекеті....»


Сабақты қорытындылау

Кері байланыс





Критерий бойынша өздері өз бағаларын қоюды тапсырамын.

Бүгінгі жетістігім

Себебі

Бүгінгі кемшілігім

Себебі








Саралау – қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау –оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және техника қауіпсіздігінің сақталуы АКТ мен байланысы.

Барынша қолдау көрсету: тақырыпқа қатысты ақпараттарды суреттер арқылы табады, ауызша сұрақтарға жауап береді.

Орташа қолдау көрсету: тақырып аясында жұптасып постер қорғайды, өз ойын айтады.

Аз қолдау көрсету: нақтыақпаратты қосымша ақпаратпен салыстырады, мәтін құрайды. Өз бетінше ізденеді.

Дескриптор нәтижесінде оқушыларға қалыптастырушы бағалау жүргізіледі

( жұлдызшалар арқылы).

Сабақ үрдісінде қауіпсіздік ережелерін сақтауға мән берілу керек. Интерактивті тақта, аудиожазба қойылады.

Рефлексия

Сабақ мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім ба?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?




Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз? )

1. Ақындардың нақыл сөздерін салыстыру.

2. Жаманнан жирену, жақсыдан үйрену.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)

1. Түрлі әдіс-тәсілдер қолдану.

2. Аудиожазба көрсету.

Сабақ барысында мен, сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетіні туралы не білдім?

1. Топпен жұмыс баланы ынталандырады.

2. Жұппен жұмыс жеке жұмыс жасауына ықпал етеді.









Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!