Мемлекеттік шегара (шекара) 10 сынып ҚМЖ

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Мемлекеттік шегара (шекара) 10 сынып ҚМЖ

Материал туралы қысқаша түсінік
Мемлекеттік шегара 10 сынып 472 бұйрықпен жасалған қысқа мерзімді жоспар Оқу мақсаты 10.5.1.6 мемлекеттік шекаралардың функциясын, түрлерін, анықтау және белгілеу шараларын, динамикасын талдау
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Мемлекеттік шегара

Бөлім:

Геосаясат

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Мемлекеттік шегара

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

10.5.1.6 мемлекеттік шекаралардың функциясын, түрлерін, анықтау және белгілеу шараларын, динамикасын талдау

Сабақтың мақсаты:

Мемлекетттің аумағы мен шекарасы туралы түсінік беру.

Қазақстанмен шекаралас мемлекеттерді анықтау, олардың шекарасын картаға түсіру.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:

1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау.

2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Жаңа сабақ


«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау.

Негізгі ұғымдар:аумақ, шекара, мемлекеттік шекара, халықаралық өзен, халықаралық бұғаздар, аумақтық даулар.

Оқушылар Қазақстанның физикалық картасы және дүние жүзінің физикалық қартасын пайдаланып, республика аумағының шеткі нүктелерінің географиялық координатасын анықтап кескін картаға түсіреді.

Қазақстанның мүхит пен теңіздерге байланысты орналасу жағдайын анықтайды.


Жалпы 3 балл

Қазақстанның физикалық және саяси картасымен жұмыс жасау. Қосымша мәтіндегі мәліметпен танысу.



Сабақтың ортасы


ҚР мемлекеттік шекарасының жалпы ұзындығы – 13 022км, соның ішінде Каспий теңізі бойынша – 1 730км.; РФ – 6 023км.; Қытаймен – 1 718км.; Қырғыстанмен – 1 053км; Өзбекстанмен – 2 153км және Түркіменстанмен – 345км.

Халықаралық құқыққа сәйкес мемлекеттік шекараны белгілеу 2 кезеңнен тұрады: делимитация және демаркация.

Делимитация – бұл мемлекеттік шекараның өтуінің жалпы бағытын келісімшарттық тәртіпте анықтау және оны картаға түсіру. Мемлекеттік шекараның сызығы түсірілген карта шекараның делимитациясы туралы келісімшарттың маңызды бөлігі болып табылады.

Демаркация- бұл мемлекеттік шекараның делимитациясы туралы келісімшартқа сәйкес оны жергілікті жерде анықтау және оны сәйкес шекаралық белгілермен белгілеу.

-Қазақстанның физикалық және саяси картасын қолдана отырып, бірқатар белгілер арқылы, Қазақстанның морфологиялық жағдайына сипаттама жасайды.

Мемлекеттердің аумағының морфологиялық ерекшеліктері бойынша бірнеше топқа жіктейді. Мысалдар келтіреді.

- Қазақстан қайсы топқа жататындығын анықтап, жауабын нақты дәлелдермен түсіндіреді.

Жалпы 3 балл


Мәтінмен танысу. Оқулық

Карта



1. тапсырма. Градус торы арқылы Қазақстанның батыстан шығысқа және солтүстіктен онтүстікке қарай үзындығын градус және километр есебімен олшеу арқылы анықтау.

Батыста, Солтүстік-батыста және солтүстікке Қазақстан Ресймен шектесетінін, Алтайдан Тянь-Шаньға дейінгі 1100 км- ден аса созылып жатқан шығыс шекарасы ТМД және Кытай Халық Республикасының арасында мемлекеттік шекара өтетінін айтады.

Оңтүстікке Орта Азиядағы мемлекеттер - Қырғызстан, Өзбекстан, Түрікменстанмен шектесетіні, Батысында Каспий маңы ойпаты мен Жалпы сырт қыратының біраз жерін, солтүсгігінде Солтүстік Қазақ жазығының оңтүстігін, оңтүстігінде Тұран ойпатын, ал шығысы мен оңтүстік шығысында Алтайдың батыс болігінің көбін жәнеТянь-Шаньның солтүстік жоталарын басып отетінін оқушылар картаға түсіреді.

2. тапсырма.

Картамен жұмыс жасайды;

Қазақстанның шекаралас мемлекеттерін түсіреді;

Олардың ұзындығын жазады;


Жалпы 4 балл

Кескін карта

АКТ

Сабақтың соңы

Кері байланыс

Кері байланыс:

  • Білетінмін

  • Жаңадан білдім

  • Білгім келеді

Үй тапсырмасы: §92 оқу, Қазақстанның шекарасын қызыл қарындапшен жүргізіп, шектесетін елдердің аттарын жазу.

Жаңа тақырып бойынша кері байланыс жасап, өз пікірлерін білдіреді.

Дескрипторды назарға ала отырып өзін-өзі бағалайды

Бағалау парағы









Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
02.03.2024
750
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі