Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: Жаратылыстану Мектеп: Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тірі табиғат Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сынып: 1 сынып Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақ тақырыбы |
Өсімдіктер — тірі ағзалар. |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.2.1.1 өсімдіктердің негізгі сипаттамаларын және олардың тіршілік формаларын анықтау; 1.1.2.1 Қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізу. |
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Оқушылар табиғаттағы жанды және жансыз заттарды ажырата алады. Өсімдіктердің тірі ағзаға жататынын біледі. Олардың тіршілік формаларын біледі. Көптеген оқушылар: Өсімдіктердің тірі ағза ретіндегі негізгі ерекшеліктерін табады. Кейбір оқушылар: Зерттеу жұмысы барысында бақылау және сараптау арқылы қорытынды жасайды |
|
Бағалау критерийлері |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылардың сөздік қорына жаңа тірек сөздерді енгізу. Жанды табиғат, жансыз табиғат, өсімдік, нысан |
|
Құндылықтарды дарыту |
Сыйластық, ынтымақтастық, құрмет көрсетуге баулу |
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану |
|
АКТ қолдану дағдылары |
|
|
Бастапқы білім |
Қазақстанда өсетін кейбір өсімдіктерді таниды және атай алады. |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі 1.Психологиялық ахуалды қалыптастыру. Сағат тілімен амандасу. 2. Топқа бөлу. І топ Күнбағыс ІІ топ Ағаш ІІІ топ Тас IV топ Тау |
|
|
|
Сабақтың ортасы 3минут 3 минут 4 минут 2 минут 4 минут 4 минут 4 минут |
1.«Шешуін тап» ойыны Ұзын мұртты сарылар Қойнында наны бар (Бидай) Жаздай інге тығылып, Жатқан қызыл түлкіні Құйрығынан суырып Әкелді әжем бір күні (Сәбіз) Далада, үйде өсетін Қызығады әр адам Қып –қызыл болып ашатын Иісі мүңкіп тұратын Ол не деп ойлайсың? (гүл) -Жарайсыңдар! -Осыларды бір сөзбен не деп атауға болады? -Бәрекелді -Демек бүгін біз өсімдіктердің ғажайып әлемін зерттейтін боламыз 2. Біздің бүгінгі сабағымыздың мақсаты: жанды және жансыз табиғатты ажырату, өсімдіктердің тірі ағзаға жататынын білетін боламыз. Табиғатта заттардың түрі көп. Оларды жанды және жансыз табиғат деп бөледі. 1-Тапсырма. (Ж.Ж) Оқулықта берілген суретке қараңдар?
1.Суреттерден нелерді көріп тұрсың? 2. Олардың қайсысы жанды табиғатқа жатады? 3.Қайсысы жансыз табиғатқа жатады? 4.Ал қайсысы бұрын тірі ағзаның бөлігі болған? Оқушы жауабы: 1.Ағаш, ит, тас, су, қоңыз, асықтар 2.Жанды табиғатқа : ағаш, ит, қоңыз. 3. Жансыз табиғат: тас, су, асықтар 4. Асық бұрын тірі ағзаның бөлігі болған.(себебі: асық қойдың асықты жілігінде болады) Бәрекелді өзімізге құрмет «от шашу» 2-Тапсырма (Т.Ж) Оқулықта берілген суретке қараңдар? Тас пен өсімдік Тас пен өсімдікті салыстыр. Нені байқадың? Өсімдіктердің тірі ағза екенін қалай білуге болады?
Оқушы жауабы: Тас пен өсімдікті салыстыру арқылы өсімдіктердің өсетінін, қоректенетінін біле отырып өсімдікті тірі ағза екенін білдім. Сергіту сәті. АКТ арқылы әуенге қойылған іс-әрекет. Зерттейік Айналаңа қара. Қандай жанды табиғат нысандарын көріп тұрсың? 1топ, 2 топ Жанды заттарды 3 топ, 4 топ Жансыз заттарды тауып қағазға салу? Топ бір бірін бағалайды және топ ішіндегі ең әдемі салған суретті бағалайды. «Бас бармақ арқылы» бағалау Дәптермен жұмыс. Суретке қара. Жанды заттарды боя. Жансыз заттарды сыз. Жұптық бағалау 3- Тапсырма Үйден өсімдіктің өсуін бақылауға берілген жұмыстың нәтижесін анықтау, дәлелдеу |
Суреттер (бидай, сәбіз, гүл) Жанды және жансыз заттар дың суреттері.. Бөлме өсімдіктері; АКТ |
|
|
Сабақтың соңы 6 минут 3 минут |
4-Тапсырма Жанды, жансыз заттарды ажырату? «Тәж» ойыны Шарты: әр топтан бір оқушы ретімен шығады. Оқушы сынып алдына қойылған орындыққа отырып тәжді басына киеді. 1 топ 2 –ші топ оқушысына сұрақ қояды. Ал 3-ші, 4 –ші топ жауаптарының дұрыстығын бақылайды. Бағалау критерийі 1. Оқушылар табиғаттағы жанды және жансыз заттарды ажырата алады. Дескриптор
Есте сақта! Өсімдіктер — тірі ағзалар. Олар өседі, қоректенеді, тыныс алады, көбейеді. Жансыз табиғат нысандары өспейді, қоректенбейді, тыныс алмайды және көбеймейді. Кері байланыс «Бағдаршам» арқылы |
Қолдан жасалған патша тәжі. |
|
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
|
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері |
|||
|
Өсімдіктің өсуін бақылау, дәлелдеу |
1.Отшашу арқылы бағалау 2.Бас бармақ арқылы бағалау 3. Жұптық бағалау 4. Бағалау критерийі 1. Оқушылар табиғаттағы жанды және жансыз заттарды ажырата алады. Дескриптор
Өсімдіктердің тірі ағзаға жататынын дәлелдейді. |
||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||
|
|
|
||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
менің болашақ өмірім
менің болашақ өмірім
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: Жаратылыстану Мектеп: Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тірі табиғат Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сынып: 1 сынып Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақ тақырыбы |
Өсімдіктер — тірі ағзалар. |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.2.1.1 өсімдіктердің негізгі сипаттамаларын және олардың тіршілік формаларын анықтау; 1.1.2.1 Қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізу. |
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Оқушылар табиғаттағы жанды және жансыз заттарды ажырата алады. Өсімдіктердің тірі ағзаға жататынын біледі. Олардың тіршілік формаларын біледі. Көптеген оқушылар: Өсімдіктердің тірі ағза ретіндегі негізгі ерекшеліктерін табады. Кейбір оқушылар: Зерттеу жұмысы барысында бақылау және сараптау арқылы қорытынды жасайды |
|
Бағалау критерийлері |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылардың сөздік қорына жаңа тірек сөздерді енгізу. Жанды табиғат, жансыз табиғат, өсімдік, нысан |
|
Құндылықтарды дарыту |
Сыйластық, ынтымақтастық, құрмет көрсетуге баулу |
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану |
|
АКТ қолдану дағдылары |
|
|
Бастапқы білім |
Қазақстанда өсетін кейбір өсімдіктерді таниды және атай алады. |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі 1.Психологиялық ахуалды қалыптастыру. Сағат тілімен амандасу. 2. Топқа бөлу. І топ Күнбағыс ІІ топ Ағаш ІІІ топ Тас IV топ Тау |
|
|
|
Сабақтың ортасы 3минут 3 минут 4 минут 2 минут 4 минут 4 минут 4 минут |
1.«Шешуін тап» ойыны Ұзын мұртты сарылар Қойнында наны бар (Бидай) Жаздай інге тығылып, Жатқан қызыл түлкіні Құйрығынан суырып Әкелді әжем бір күні (Сәбіз) Далада, үйде өсетін Қызығады әр адам Қып –қызыл болып ашатын Иісі мүңкіп тұратын Ол не деп ойлайсың? (гүл) -Жарайсыңдар! -Осыларды бір сөзбен не деп атауға болады? -Бәрекелді -Демек бүгін біз өсімдіктердің ғажайып әлемін зерттейтін боламыз 2. Біздің бүгінгі сабағымыздың мақсаты: жанды және жансыз табиғатты ажырату, өсімдіктердің тірі ағзаға жататынын білетін боламыз. Табиғатта заттардың түрі көп. Оларды жанды және жансыз табиғат деп бөледі. 1-Тапсырма. (Ж.Ж) Оқулықта берілген суретке қараңдар?
1.Суреттерден нелерді көріп тұрсың? 2. Олардың қайсысы жанды табиғатқа жатады? 3.Қайсысы жансыз табиғатқа жатады? 4.Ал қайсысы бұрын тірі ағзаның бөлігі болған? Оқушы жауабы: 1.Ағаш, ит, тас, су, қоңыз, асықтар 2.Жанды табиғатқа : ағаш, ит, қоңыз. 3. Жансыз табиғат: тас, су, асықтар 4. Асық бұрын тірі ағзаның бөлігі болған.(себебі: асық қойдың асықты жілігінде болады) Бәрекелді өзімізге құрмет «от шашу» 2-Тапсырма (Т.Ж) Оқулықта берілген суретке қараңдар? Тас пен өсімдік Тас пен өсімдікті салыстыр. Нені байқадың? Өсімдіктердің тірі ағза екенін қалай білуге болады?
Оқушы жауабы: Тас пен өсімдікті салыстыру арқылы өсімдіктердің өсетінін, қоректенетінін біле отырып өсімдікті тірі ағза екенін білдім. Сергіту сәті. АКТ арқылы әуенге қойылған іс-әрекет. Зерттейік Айналаңа қара. Қандай жанды табиғат нысандарын көріп тұрсың? 1топ, 2 топ Жанды заттарды 3 топ, 4 топ Жансыз заттарды тауып қағазға салу? Топ бір бірін бағалайды және топ ішіндегі ең әдемі салған суретті бағалайды. «Бас бармақ арқылы» бағалау Дәптермен жұмыс. Суретке қара. Жанды заттарды боя. Жансыз заттарды сыз. Жұптық бағалау 3- Тапсырма Үйден өсімдіктің өсуін бақылауға берілген жұмыстың нәтижесін анықтау, дәлелдеу |
Суреттер (бидай, сәбіз, гүл) Жанды және жансыз заттар дың суреттері.. Бөлме өсімдіктері; АКТ |
|
|
Сабақтың соңы 6 минут 3 минут |
4-Тапсырма Жанды, жансыз заттарды ажырату? «Тәж» ойыны Шарты: әр топтан бір оқушы ретімен шығады. Оқушы сынып алдына қойылған орындыққа отырып тәжді басына киеді. 1 топ 2 –ші топ оқушысына сұрақ қояды. Ал 3-ші, 4 –ші топ жауаптарының дұрыстығын бақылайды. Бағалау критерийі 1. Оқушылар табиғаттағы жанды және жансыз заттарды ажырата алады. Дескриптор
Есте сақта! Өсімдіктер — тірі ағзалар. Олар өседі, қоректенеді, тыныс алады, көбейеді. Жансыз табиғат нысандары өспейді, қоректенбейді, тыныс алмайды және көбеймейді. Кері байланыс «Бағдаршам» арқылы |
Қолдан жасалған патша тәжі. |
|
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
|
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері |
|||
|
Өсімдіктің өсуін бақылау, дәлелдеу |
1.Отшашу арқылы бағалау 2.Бас бармақ арқылы бағалау 3. Жұптық бағалау 4. Бағалау критерийі 1. Оқушылар табиғаттағы жанды және жансыз заттарды ажырата алады. Дескриптор
Өсімдіктердің тірі ағзаға жататынын дәлелдейді. |
||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||
|
|
|
||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||
шағым қалдыра аласыз















