Пән: математика | Күні: 14.09.2018 ж | Мұғалім: Қойбасова Ә.Ұ |
Сынып: 3 «А» | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | 1 – бөлім. Жанды табиғат |
Сабақтың тақырыбы: | Үш таңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмдері |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 3.1.2.5 үш таңбалы сандарды/мыңдықтарды санның ондық құрамы негізінде ауызша қосу және азайтуды орындау3.1.2.8 үш таңбалы сандарды жазбаша қосу және азайту алгоритмдерін қолдану |
Сабақтың мақсаттары:
| Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Үш таңбалы сандарды жазбаша қосу және азайту алгоритмдерін қолданады Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады:.Үш таңбалы сандарды/мыңдықтарды санның ондық құрамы негізінде ауызша қосу және азайтуды орындайдыОқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Есептеудің тиімді тәсілін орындай алады |
Бағалау критерийлері | Үш таңбалы сандарды жазбаша қосу және азайту алгоритмдерін қолданады |
Тілдік мақсат: | Дағдыларын дамыту: үш таңбалы сандарды жазбаша қосу және азайту алгоритмдерін қолданадыПәндік лексика және терминология:Разряд, класс, миллион, ондықтар, жүздіктер, бірліктер, мыңдықтар.Көп таңбалы сандарды дұрыс оқу, жазу, салыстыру |
Құндылықтарды дарыту | Оқушыларды Қазақстанның табиғатын қорғауға тәрбиелеу. |
Пәнаралық байланыс: | Әдебиеттік оқу, дүниетану, қазақ тілі |
Бастапқы білім: | Үш таңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмдері |
Сабақ барысы |
жоспарланған кезеңі | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы2 минут
Сабақтың ортасы34 минут
| Оқушылардың сабаққа дайындығын ұйымдастыруҮй тапсырмасын тексеруӨткен сабақты жан – жақты тексеруБілу және түсіну. Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады. Бүгінгі сабақтың мақсатымен танысады.Топтық жұмыс.№1. Берілген өрнектерді қандай топтарға бөлуге болады?Жауабы: Санды өрнектер және әріптер Бір бағанға санды өрнектерді, ал екіншісіне әріпті өрнектерді жаз. Санды өрнектердің мәнін тап.№2. Көрсетілген өлшем бірліктеріне өрнекте.Үлгі: 246 см = 2 м 4 дм 6 см Математикалық диктант.№3. Өрнектер құрастырып жаз. Олардың мәнін тап.а) 430 – (23 + 3) =404 ә) 250 + (360 – 60) = 550
| Оқулық, дәптер, сызғыш
топтық жұмысайтылым
жазылым жазылым
жазылым |
| б) (300 + 320) + 250 =870 в) (420 000 + 30 000) – 200 000 =250 000г) (700 000 – 230 000) + 40 000=510 000 |
|
1 минут | Сергіту сәті |
|
| Өзіндік жұмыс№ 4. Есепте.Үлгі: а) 39 + 2 ( 30 + 9 + 2 бірлікке бірлік қосылады. 2 бірлікті ыңғайлы қосылғыштарға жіктейміз)39 + 2 = 39 + 1 + 1 = 40 + 1 = 41390 + 20 = 390 + 10 + 10 = 31064 – 7 = 64 – 4 – 3 = 57 640 – 70 = 640 – 40 – 30 = 570 т.с.с№5. а) Есептің берілуі бойынша өрнек құр.Шешуі: 195 м – 129 м = 66 мЖауабы: 66 м алыс жүзді
ә) Өрнектерді берілген мәндері бойынша есепте.а = 187 в = 234 с = 328а + 467 + в 1 000– ( в + с)Үлгі: 187 + 467 + 234 = 888 1 000 – ( 234 + 328) = 438
Зертте.№7. Егер оқушы өрнектің мәнін амалдар бойынша есептеген болса, онда ол қандай өрнектің мәнін тапқанын анықта.а) (15 + 12) : 9 = 3 ә) 5 * 8 – 3 * 8 = 16 б) (45 + 9) + 28 : 7=58 | Өзіндік жұмыс
оқылымтыңдалымжазылым
жеке жұмысжазылым
тыңдалымайтылым
жазылым |
Сабақтың соңы2 минут | Сабақтың тақырыбы бойынша тапсырмалар мен сұрақтар құрастыр.Ойыңмен бөліс.Ойластырұсын | айтылым |
1 минут |
Үйге тапсырма № 6 28– бет (бағыт – бағдар беру) | күнделік |
Дифференциация – топпен жұмыс жүргізу, жұптық жұмыста өз ойларын жеткізу дағдыларын жетілдіру
| Бағалау: үш таңбалы сандарды жазбаша қосу және азайту алгоритмдерін қолданады
| Оқушыларды Қазақстанның табиғатын қорғауға тәрбиелеу. |