|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандардың саны |
Қатыспағандардың саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мерген қыз Әлия. Сағи Жиенбаев |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.2.1. шығарма кейіпкерлеріне хат, ертегі (кейіпкер қосу,соңын өзгерту) өлең (төрт жолды) әңгіме (оқығаны, көргені бойынша) жазу; 3.2.6.1кейіпкердің портрертін сипаттау,оның іс – әрекеті мен мінез – құлқының өзгерту себептерін мәтіннен тауып, бағалау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығарма кейіпкеріне хат жазады Нақыл сөздерді түсінеді, қолданады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық құндылық: өз тарихын білу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткен сабақты пысықтау 5 минут Сабақтың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8мин Кері байланыс 5 минут |
Амандасады; Сабаққа дайындығын
тексереді; , Балалар, біз өткен сабақта Ұлы Отан соғысының батырымен таныстық иә?! Қане, кім туралы ақпарат алдық, кім айтады? Жарайсыңдар! Ендеше, сендерге Батыр қыз туралы оқыған шығармаларыңды қалай түсінгендеріңді білу үшін сұрақтар дайындап келдім: «Бала батыр» әдісі 1) Мәншүк Маметова кім? (ҰОС жауынгері, пулетметші) 2) Пулеметші қыздың пулеметінің аты қандай? (Максим) 3) Мәншүктің шын есімі кім? (Мәнсия) 4) Анасы Мәншүкті кім деп еркелеткен? (Моншағым) 5) Соғыс басталғанда Мәншүк қайда оқып жүр еді? (Алматы медициналық университеті) 6) Мәншүктің әскери шені қандай еді? (аға сержант) 7) Мәншүк өлеңінің авторы кім? (Сәду Машақов) 8) Қазақтан шыққан басқа қандай батыр қыздарды білесің? 9) Ұлы Отан соғысы қай жылы басталған еді? (1941) Балалар, бүгін біз ҰОС ерлік көрсеткен қазақ елінен шыққан батырлары туралы жаңа ақпарат алуымызды жалғастырамыз: Сабақтың мақсаты: Шығарма кейіпкеріне хат жазады Нақыл сөздерді түсінеді, қолданады Автормен таныстыру: Балалар, бүгін біз Сағи Жиенбаевтың «Әлия» өлеңін оқып, шығармашылығымен танысамыз:
Сағи Жиенбаев (1934–1994) - 15 мамырда Ақтөбе облысының Байғанин ауданындағы Оймауыт ауылында дүниеге келген
1955 жылы Қызылорда қаласындағы педагогикалық институтты бітіргеннен кейін, Жезқазған кенішінде мұғалім болып қызмет істеді. Сол кездері өлеңдері республикалық баспасөзде жариялана бастады.
Бүгін біз Әлия туралы өтіп, батыр қыздың өмірінен хабардар боламыз: Жасанды интелект Әлия апамыз туралы қысқаша деректерді көрейік: https://youtu.be/_dAFz-_cQ6E?si=ILlPSNTnEr_jYQYZ 1 – тапсырма (жеке жұмыс)
Жаңа сөздермен жұмыс: (дәптер) Мәрмәр - құрлыста пайдаланылатын сәнді жылтыр тас 2 – тапсырма «Көгершіннен хат» әдісі Балалар, бейбітшілік құсы не екенін білесіңдер ме? (көгершін) Елімізде енді ешқанай жаман жағдай болмауы үшін сендер «Бейбітшілік - біздің қалауымыз» деген тақырыпта шағын хат жазып, болашаққа аттандырсақ! Хатымыз 5 – 6 сөйлемнен тұруы керек; - Әдемі, ойымызды ашық жеткізуіміз керек; - Бейбітшіліктің не екені туралы өз ойымызды жазамыз; - Сен үшін бейбітшілік деген не? Сергіту сәті 3 – тапсырма (жеке жұмыс) Балалар, бүгінгі тақырыбымыздың бас кейіпкері Әлия апамыздың портретін жасап көрейік:
Өлең жолдарынан, видеодан Әлияның қандай екенін түсіндіңдер?
4 – тапсырма «Найзағай» әдісі
5 – тапсырма (жұптық жұмыс) «Алтын сандық» әдісі Берліген мақалдардың жалғасын табыңдар!
Ер жігіт не көрмейді, Ер көңіл не бермейді.
Ел үмітін ер ақтар, Ер атағын ел сақтар. .
Ерден ердің қаупі бар. Ер намысының құлы.
Ерегісте ер өлер, Екі батыр егессе, Екеуінің бірі өлер.
Батыр бір оқтық, Бай бір жұттық.
Ерлік білекте емес, жүректе. Айлалы батыр алдырмас.
Ылдыйсыз өр болмайды,
Қапысын таппас ер
болмайды. Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Білім беру
ұйымының атауы
Пәні:
Бөлім:
Педагогтің
аты-жөні:
Күні:
Сынып:
Қатысқандардың
саны
Қатыспағандардың
саны:
Сабақтың
тақырыбы:
Мерген қыз Әлия.
Сағи Жиенбаев
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаты: 3.3.2.1. шығарма
кейіпкерлеріне хат, ертегі (кейіпкер қосу,соңын өзгерту) өлең (төрт
жолды) әңгіме (оқығаны, көргені бойынша)
жазу;
3.2.6.1кейіпкердің
портрертін сипаттау,оның іс – әрекеті мен мінез – құлқының өзгерту
себептерін мәтіннен тауып,
бағалау
Сабақтың
мақсаты Шығарма кейіпкеріне хат
жазады
Нақыл сөздерді
түсінеді, қолданады
Құндылықтар
Ұлттық құндылық: өз
тарихын білу
Сабақтың
барысы Сабақтың
кезеңі//
уақыты
Педагогтің
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар Сабақ тың
басы 5
минут Өткен сабақты
пысықтау 5
минут Сабақтың
ортасы 20
минут Сергіту
сәті 2
минут Сабақты
қорыту 8мин Кері
байланыс 5
минут Амандасады; Сабаққа дайындығын
тексереді; ,
Балалар, біз өткен сабақта Ұлы
Отан соғысының батырымен таныстық
иә?! Қане, кім туралы ақпарат
алдық, кім айтады? Жарайсыңдар! Ендеше, сендерге Батыр қыз
туралы оқыған шығармаларыңды қалай түсінгендеріңді білу үшін
сұрақтар дайындап келдім: «Бала батыр»
әдісі 1) Мәншүк Маметова кім? (ҰОС
жауынгері, пулетметші) 2) Пулеметші қыздың
пулеметінің аты қандай?
(Максим) 3) Мәншүктің шын есімі кім?
(Мәнсия) 4) Анасы Мәншүкті кім деп
еркелеткен? (Моншағым) 5) Соғыс басталғанда Мәншүк
қайда оқып жүр еді? (Алматы медициналық
университеті) 6) Мәншүктің әскери шені
қандай еді? (аға сержант) 7) Мәншүк өлеңінің авторы кім?
(Сәду Машақов) 8) Қазақтан шыққан басқа
қандай батыр қыздарды
білесің? 9) Ұлы Отан соғысы қай жылы
басталған еді? (1941) Балалар, бүгін біз ҰОС ерлік
көрсеткен қазақ елінен шыққан батырлары туралы жаңа ақпарат
алуымызды жалғастырамыз: Сабақтың
мақсаты: Шығарма кейіпкеріне хат
жазады Нақыл сөздерді түсінеді,
қолданады Автормен
таныстыру: Балалар, бүгін біз Сағи
Жиенбаевтың «Әлия» өлеңін оқып, шығармашылығымен
танысамыз:
Сағи Жиенбаев (1934–1994) - 15 мамырда Ақтөбе
облысының Байғанин ауданындағы Оймауыт ауылында дүниеге
келген
1955 жылы Қызылорда
қаласындағы педагогикалық институтты бітіргеннен кейін, Жезқазған
кенішінде мұғалім болып қызмет істеді. Сол кездері өлеңдері
республикалық баспасөзде жариялана
бастады.
Бүгін біз Әлия туралы өтіп,
батыр қыздың өмірінен хабардар
боламыз: Жасанды
интелект Әлия апамыз туралы қысқаша
деректерді көрейік: https://youtu.be/_dAFz-_cQ6E?si=ILlPSNTnEr_jYQYZ 1 – тапсырма (жеке
жұмыс) Әлия туралы өлеңді
оқиды; Шапшаң оқу, түсініп
оқу Спираль арқылы
оқу;
Жаңа сөздермен жұмыс:
(дәптер) Мәрмәр - құрлыста пайдаланылатын
сәнді жылтыр тас 2 –
тапсырма «Көгершіннен хат»
әдісі Балалар, бейбітшілік құсы не
екенін білесіңдер ме? (көгершін) Елімізде енді ешқанай жаман
жағдай болмауы үшін сендер «Бейбітшілік - біздің қалауымыз» деген
тақырыпта шағын хат жазып, болашаққа
аттандырсақ! Хатымыз 5 – 6 сөйлемнен тұруы
керек; - Әдемі, ойымызды ашық
жеткізуіміз керек; - Бейбітшіліктің не екені
туралы өз ойымызды жазамыз; - Сен үшін бейбітшілік деген
не? Сергіту
сәті 3 – тапсырма (жеке
жұмыс) Балалар, бүгінгі
тақырыбымыздың бас кейіпкері Әлия апамыздың портретін жасап
көрейік: Кейіпкер Сипаттама
Өлең жолдарынан,
видеодан Әлияның қандай екенін
түсіндіңдер?
4 –
тапсырма
«Найзағай»
әдісі
Әлияның шын есімі
кім? (Ілия)
Әлия қай жылы
дүниеге келді? (1925)
Әлия соғысты кім
болды? (снайпер)
Әлияға қай жылы
Кеңес одағының батыры атағы берілді?
(1944)
Әлия қай ауылды
дүниеге келді? (Бұлақ)
Әлияның анасының аты
кім? (Маржан)
Әлия неліктен
жетімдер үйінде өсті? (анасы ерте дүние
салды)
Ұлы Отан соғысының
қандай батырларын білесің?
5 – тапсырма (жұптық
жұмыс)
«Алтын сандық»
әдісі
Берліген мақалдардың
жалғасын табыңдар!
Ер жігіт не
көрмейді,
Ер көңіл не
бермейді.
Ел үмітін ер
ақтар,
Ер атағын ел
сақтар.
.
Ерден ердің қаупі
бар.
Ер намысының
құлы.
Ерегісте ер
өлер,
Екі батыр
егессе,
Екеуінің бірі
өлер.
Батыр бір
оқтық,
Бай бір
жұттық.
Ерлік білекте емес,
жүректе.
Айлалы батыр
алдырмас.
Ылдыйсыз өр
болмайды,
Қапысын таппас ер
болмайды. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














