Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 5.2 В Заттардың классификациясы |
||||||||||||||||
Күн: |
Сынып: 5 |
|||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Ерігіштігі бойынша заттарды жіктеу. Элементтерді металдар мен бейметалдарға ажырату. |
|||||||||||||||
Оқу мақсаты |
5.3.2.5 заттарды ерігіштігі бойынша және металдар мен бейметалдарға жіктеу |
|||||||||||||||
Сабақ мақсаты |
Заттарды ерігіштігі бойынша жіктеу; Заттарды металдар мен бейметалдарға жіктеу. Презентацияда негізінде берілген ақпаратты талдайды және жаңа білімді бекіту тапсырмаларын орындайды. Түзету мақсаты: Оқушы қиялын, жүйелі ойлау қабілетін, сөздік қорын, тіл байлығын, түсінігін жетілдіру. |
|||||||||||||||
Жетістік критериі |
|
|||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
- металдар мен бейметалдардың қасиеттерін сипаттау; - еритін және ерімейтін заттары бар ерітінділердің айырмашылықтарын атау. Пәнге қажетті лексика мен терминология: Ерітінді, еріген зат, еріткіш, еритін және ерімейтін затттар, металдық, бейметалдық. Диалог пен жазылымға қажет сөз тіркестері және сөйлемдер: Егер қондырғыдағы шам жанса, онда элемент ……. жатады; Егер қондырғыдағы шам жанбаса, онда элемент ……. жатады; |
|||||||||||||||
Құндылықтарды қалыптастыру
|
Топтық және зерттеу жұмыстарын орындау барысында бір-біріне деген құрмет пен ынтымақтастық және сүйіспеншілік. Алған білім мен қалыптасқан икемді күнделікті өмірде “еритін/ерімейтін заттар мен металдар/бейметалдарды ажыратуда” қолдану арқылы өмір бойы білім алуға ұмтылу. |
|||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Есептеулер барысында пәнаралық интеграция (математика) жүзеге асады. |
|||||||||||||||
АБҚ қолдану |
Оқушылар сабақ барысында алған ақпарат (мәтіндік, графикалық, видео) пен алдыңғы білімдерін әртүрді өмірлік жағдайларға байанысты қолдану қабілеттерін дамытады. Алынған ақпаратты қайта жаңғырту, болжау және түсіндіру арқылы пәнді түсінетінін көрсету. Дәлелді қорытынды қалыптастырып, алынған нәтижелерді талдау үшін ақпаратты саралау. Іс-әрекет түрлері: - видеоресурстармен жұмыс, - Презентациямен жұмыс. Тесттік бақылау. |
|||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||
Сабақтың кезеңдері |
Жоспарланған іс-әрекет |
Дауылбай Ж, Жұмат Ж |
||||||||||||||
Сабақтың басы |
Оқушылардың «Ерітінділерді дайындау. Еріген заттың массалық үлесін есептеу» тақырыбы бойынша білімін өзектендіру. Мұғалім келесі мақсаттар бойынша оқушылардың жетістіктерін ауызша бағалайды: - белгілі бір құрамдағы ерітінді дайындау; - еріген заттың массалық үлесін есептеу. Мұғалім ұсынылған критерилер бойынша «Ақ тақтайшалар» стратегиясымен қалыптастырушы бағалау ұйымдастырады. Оқушылар қате жіберген жағдайда, мұғалім ауызша кері байланыс береді. Сабақ тақырыбы мен мақсаттарын айқындау. |
Амандасып, дәптердегі үй тапсырмасын тексеру. |
||||||||||||||
Сабақтың ортасы |
Мұғалім оқушыларға «Еритін» және «Ерімейтін» ұғымдарына баламалар құрастырып, мысалдар келтіруді ұсынады. Мұғалім «заттардың судағы ерігіштігі» жайлы видео көруді ұйымдастырады. Бейнебаянды көргеннен кейін еритін және ерімейтін заттардың белгілерін атауды мұрайды.. Мұғалім оқушыларға «заттарды ерігіштігі бойынша жіктеу» жайлы презентацияны көрсетіп, оқушылар маңызды ақпаратты дәптерлеріне жазып отырады. Мұғалім оқушыларға «заттардың судағы ерігіштігі» жайлы видео көруді үсынады. Оқушылар заттардың еруіне әсер ететін факторларды (заттардың табиғаты, температура, қысым) дәптерлеріне жазып отырады. Мұғалім оқушыларды мағыналы карточкалар бойынша топтарға бөледі. Осы іс-әрекет «затттардың ерігіштігі» бойынша білімді бекітуге бағытталған. Оқушылар топпен «Заттардың ерігіштігін» зерттеуге арналған тәжірибелік жұмысты жүзеге асырады. Мұғалім оқушыларға проблемалық сұрақ қояды. Оқушылардың заттарды металдар мен бейметалдарға ажырата алу үшін алдыңға білімдері жеткілікті болуы мүмкін. Мұғалім оқушыларға «Металдар мен бейметалдар» жайлы бейнебаян көруді ұсынады. Оқушылар видеоны көру барысында «металдар мен бейметалдардың қасиеттері»деген бос кестені толтырады. Мұғалім оқушыларға берілген заттарды зерттеп, оларды екі топқа: металдар мен бейметалдарға жіктеуді ұсынады. Алған білімді бекіту мақсатымен тапсырмалар орындау. |
Жеке қаралымды қажет ететін оқушыға арналған тапсырма |
||||||||||||||
Сабақ соңы |
Оқушылар өздерінің сабақ барысында алған білімдері мен түсіну қабілеттерін бағалап, жетістік баспалдаындағы орындарын анықтайды. Рефлексия парағын толтырады. |
|
||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||||||||||||
Сабақ барысында саралау жүргізіледі: - сабақтың бастапқы кезеңінде үй жұмысын тексеру кезінде - қабілеті жоғары оқушылар сабақтың кіріспе бөлімінде және проблемалалық мәселелерді шешу кезінде сұрақтарға жауап бере алады - сабақтың негізгі кезеңінде практикалық жұмысты орындау барысында құрал-жабдықтар мен реактивтерді таңдау және тапсырмаларды шешу алгоритмдарын құру кезінде |
Оқушылар арасында қалыптастырушы бағалау жүргізу үшін «белгі карточкалары» техникасы қолданылады. Бұл әдіс оқушылардың алдыңғы білімдерін тексеруге мүмкіндік береді. Мұғалім оқушылар жауаптарына кері байланыс береді. Практикалық жұмысты ұсынылған критерийлер бойынша бағалау – оқушылардың тәжірибе орындау техникаларына және ҚТ ережелерін сақтауға көңіл бөліп, кері байланыс беру. |
Белсенді іс-әрекеттер түрлерін қолдану: - топтарға бөліну – оқуышлардың бір-бірмен сөйлесіп, қимылдауы; - практикалық жұмысты орындау Қауіпсіздік техникасы ережелері : шыны, электр құралдарымен жұмыс істеу кезінде ережелерді сақтау керек. |
||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2:
|
2. «Заттардың ерігіштігін» зерттеуге арналған тәжірибелік жұмыс нұсқаулығы.
Құрал-жабдықтар: 150 мл-лік 4 химиялық стакан, шыны таяқша, өлшеуіш қасық, 50мл-лік өлшеуіш цилиндр.
Реактивтер: көмір, қант, күкірт, лимон қышқылы, дистилденген су.
Қауіпсіздік техникасы: шыны ыдыспен жұмыс барысында абай болу керек.
Жұмыс нұсқаулығы:
Тапсырма :
өлшеуіш цилиндр көмегіен 100 мл дистилденген суды өлшеп, стаканға құйыңыз.
Өлшеуіш қасық көмегімен зерттелеін заттан ½ қасық алыңыз.
Шыны таяқшамен жақсылап араластыра отырып, зерттелетін зат үлгісін суда ерітіңіз.
Байқау нәтижелері бойынша заттардың ерігіштігі жайлы қорытынды жасаңыз.
3.«металдар мен бейметалдардың қасиеттері» бос кесте
Заттар |
||
|
Металдар |
Бейметалдар |
Қасиеттері |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Қолданылуы |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Қосымша «мағыналы карточкалар».
Тұз |
Қант |
Жарма ұнтағы |
Ұн |
Еритін зат |
Ерімейтін зат |
Жақсы еритін зат |
Калий хлориді |
Күміс нитраты |
Аз еритін зат |
Кальций сульфаты |
Қорғасын хлориді |
Қосымша «мағыналы карточкалар».
Тұз |
Қант |
Жарма ұнтағы |
Ұн |
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |