Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Металдардағы электр кедергісінің температураға тәуелділігі, асқын өткізгіштік. (8-сынып, ашық сабақ)
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Білім беру ұйымы |
«Тұрағұл Қоңыр атындағы орта мектеп – бақшасы» КММ |
|||||
Бөлімі |
Тұрақты электр тогы |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
Оразбекова Зауре Бактыбековна |
|||||
Күні: |
14.02.2024ж |
|||||
Сынып: 8 |
Қатысушылардың саны: 16 |
Қатыспағандар саны: - |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Металдардағы электр кедергісінің температураға тәуелділігі, асқын өткізгіштік. |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
8.4.2.16 – металл өткізгіштердегі электр тогын және оның кедергісінің температураға тәуелділігін сипаттау; |
|||||
Сабақтың мақсаттары: |
Барлық оқушылар: металдарда токты еркін электрондар тасымалдайтынын түсінеді, асқын өткізгішті біледі. Көптеген оқушылар: металдардағы электр кедергісінің температураға тәуелділік формуласын сипаттап, графиктерін сызады. Кейбір оқушылар: металдағы электр кедергінің температураның өзгерісіне тәуелді екенін тәжірибе арқылы көрсетеді. |
|||||
Бағалау критерийлері |
|
|||||
Құндылықтарға баулу |
Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу құндылықтарына баулу асқын өткізгіштік құбылысын өмірде қолдану жолдарын іздеу арқылы іске асырылады. |
|||||
Сабақтың барысы: |
||||||
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Білім алушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
С абақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі:
«Миға шабуыл» әдісі арқылы бейнеролик көрсетіп, жаңа тақырыпты анықтау Тапсырма №1 Металдардағы электр тогы қалай тасымалданады? Металдар не себепті жақсы өткізгіштер деп саналады? Асқын өткізгіштік дегенді қалай түсінесің?
Басбармақ арқылы бағалау Бағалаудың бұл түрінде оқушының сабаққа белсенділігін арттырамын және оқушы қажеттілігіне қарай ауызша кері байланыс беремін. |
Оқушылар сабаққа дайындалады Бейнеролик-тегі білімге сүйеніп мұғалім қойған сұрақтарға жауап береді |
Дескриптор:
Жалпы балл - 3 |
Топқа бөлуге арналған суреттер Бейнеролик АКТ сұрақтар мен суреттер көрсетіледі Басбармақ |
||
С абақтың ортасы |
«Мәселе неде?» әдісі арқылы оқушыға жаңа сабақтан толық мәтін жазылған кесте қағазын таратамын. Оқушылар мәтінді оқып, бір-біріне түсіндіреді, мәселенің неде екенін ашады. 1-мәтін: «Электр кедергісі» Тапсырма: Металдардағы электр кедергісінің температураға тәуелділік формуласы мен графигін салып көрсету.
2-мәтін: «Меншікті кедергі» Тапсырма: Металл қызғанда меншікті кедергінің температураға тәуелділік графигі мен формуласын көрсету.
3-мәтін: «Асқын өткізгіштік» Тапсырма: Асқын өткізгіштік құбылысының пайдасы мен артықшылығын түсіндіру. Топтар бір-бірін «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бағалайды. Жеке жұмыс. Оқушылар қолдану дағдысын дамыту үшін кедергінің температурадан тәуелді теңдеуін есептер шығаруда қолданады. 1) 50оС-ғы болаттың меншікті кедергісін табыңдар. 20оС-ғы меншікті кедергі 12 10-8 Ом м, ал температуралық коэффициенті 0,006 К-1. Жауабы: 1,4 -7 Ом м 2) Қандай температурада күміс өткізгіштің кедергісі 0оС- ге қарағанда 2 есе артық болады? Күміс α -1 . Жауабы: 250оС 3) Мыс кедергінің температура коэффициентін анықтау үшін мыс сым катушкасына белгілі бір кернеу берді. Осы катушканы еріген мұзға батырған кезде ток күші 14 мА, ал қайнап жатқан суға батырғанда ток күші 10мА болды. Мыс кедергінің температуралық коэффициентін анықтаңдар. Жауабы: α -1 |
Оқушылар бұл әдісте мәтін жазылған қағазбен жұмыс жасап, мәтіннің физикалық мағынасын сипаттайды Оқушылар жоғарыда алған теориялық білімдерін практикада есептер шығаруда қолданады |
Дескриптор:
Жалпы балл - 3
Дескриптор:
Жалпы балл - 4 |
Қосымша-1 Үлестірмелі кеспе қағаздары, маркерлер 1тілек Қосымша-2 оқулықпен жұмыс |
||
С абақтың соңы |
Рефлексия: Мұғалім тапсырманың орындалу деңгейін талқылай отырып, сабақ мақсатына оралады. Келесі сабақты жоспарлау үшін оқушыларға сұрақтар қойылады:
Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критерийлері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау Үй тапсырмасы: §28, 137-бет. Өзін-өзі тексеруге арналған сұрақтарға жауап беру. |
Оқушылар өз ойларын ашық және еркін жеткізеді |
Жалпы бағалау критерийлер бойынша 10 балл |
Стикерлер, смайликтер, үлестірме қағаздар |