Материалдар / Металдардағы, сұйықтардағы, газдардағы, жартылай өткізгіштердегі, вакуумдағы электр тогы.
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Металдардағы, сұйықтардағы, газдардағы, жартылай өткізгіштердегі, вакуумдағы электр тогы.

Материал туралы қысқаша түсінік
Сәттілік болсын
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
24 Ақпан 2023
259
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Талдықорған жоғары политехникалық колледжінің Физика пәнінің оқытушылары

Ахметкалиева М.Б.

Агибаева Э.К.


Қысқа мерзімді жоспар : ТЖПТК

Сабақтың тақырыбы: Металдардағы, сұйықтардағы, газдардағы, жартылай өткізгіштердегі, вакуумдағы электр тогы.

Сабаққа негізделген оқу мақсаттары:

10.2.3.1 металдардағы, сұйықтардағы, газдардағы және вакуумдағы электр тогын сипаттау

10.3.3.2 – Фарадей заңын есеп шығаруда қолдану

10.5.3.3 катодты сәулелік түтіктің жұмыс істеу принципін және қолданылуын түсіндіру

Сабақтың мақсаттары: Металдардағы, сұйықтардағы, газдардағы және вакуумдағы электр тогын сипаттау . Фарадей заңын есеп шығаруда қолдану .Катодты сәулелік түтіктің жұмыс істеу принципін және қолданылуын түсіндіру

Сабақтың түрі: Билингвальный, жаңа білімді хабарлау сабағы

Тілдік мақсаттар: Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Газдар ............... өткізбейді, себебі онда еркін электр зарядын .................. жоқ. Атмосфералық қысымда, ол өте жақсы оқшаулағыш бола алады. Себебі газдар ........... бейтарап атамдар мен ............. тұрады.

Электролиттерде зарядты тасымалдаушы ....... және ...... иондар бөлшектер

Басы

I.Ұйымдастыру кезеңі

Ынтымақтастық атмосфераны қалыптастыру:

Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Шапалақ» әдісі

Білімгерлер өте жақсы көңіл күйде отырса 3 рет шапалақ соғады, жақсы көңіл күйде отырса 2 рет шапалақ соғады, орташа болса 1 рет шапалақ соғады

Ортасы

1. Топқа QR код арқылы бөлу

  1. топ: Металдардағы электр тогы.

  2. топ: Сұйықтардағы электр тогы.

  3. топ: Газдардағы электр тогы.

2. Жаңа тақырыпты ашу: «Кинометафора»

Жаңа сабақтың тақырыбын видеобейне көрсету арқылы ашу. 2.1 Видео көрсете отырып, төмендегі сұрақтарды талдау,

сыни ойлауға баулу.

1. Что являются проводниками первого рода?

2.Таза су неліктен электр тогынан аз мөлшерде өткізеді? Оның өтімділігін арттыру үшін не істеуге болады?

3.Неге газдар изолятор болып табылады?


2.2 Проблемалық сұрақ

1. Осы видеодан бүгінгі жаңа сабақтың тақырыбын анықтайық.

3. Сабақтың тақырыбы: Металдардағы, сұйықтардағы, газдардағы, жартылай өткізгіштердегі, электролиттердегі, вакуумдағы электр тогы.


Жаңа тақырыпты түсіндіру:

Білім дағдысы: Білу, түсіну.

Токты өткізуіне байланысты денелерді 3-ке бөлуге болады:

Shape1 Слайд бойынша жаңа тақырыпты түсіндіру

  1. Электрический ток в металлах;

Связь, которую осуществляют эти относительно свободные электроны между ионами металлов , образующих кристаллическую решётку , называю металлической

  1. Сұйықтықтардағы электр тогы:

Электролит еріген немесе балқыған күйде электр тоғын өткізетін заттар.Электролиттерге қышқыл, негіз, тұздың судағы ерітінділері жатады; бұларда электр тогы иондар арқылы тасымалданады. Фарадей заңы.

  1. Газдардағы электр тогы

Газдардағы электр  тогы дегеніміз –электрондар мен оң және теріс  зарядталған иондардың бағытталған қозғалысы болып табылады.

  1. Электрический ток в вакууме

В 1879 году Томас Эдисон открыл явление термоэлектронной эмиссии, которое на сегодняшний день выступает одним из проверенных способов получения свободных электронов в вакууме посредством нагревания металлического катода (отрицательного электрода) до такого состояния, что из него начнут вылетать электроны.


Алғашқы тапсырманы орындайық

Білім дағдысы: қолдану

(Р) Тапсырма-1. Сәйкестендіріңіз Слайд 20-23 бет

Тапсырма-2

PISA бағдарламасының тапсырмаларына сәйкес құрастырылған сұрақтар

Георг Симон Ом 1827 жылы тізбектегі ток күшінің кернеу мен кедергіге тәуелділік заңын ашқан неміс физигі. Ом заңы – электр тогының негізгі заңдарының бірі. Ом заңы – өткізгіштегі тоқ күшінің (І) осы өткізгіштің ұштары арасындағы кернеумен (U) байланысын анықтайды

Кернеудің шамасы ток күші мен кедергінің көбейтіндісіне тең болады. Тізбектегі кернеудің түсуі ток күші мен кедергіге тәуелді болады.

Сұрақ 1: 

Барлық заттар өткізгіштерге, жартылай өткізгіштерге және диэлектриктерге бөлінеді. Электр тоқ электр зарядын тасымалдаушы бөлшектер арқылы іске асады. Металдарда қандай бөлшектер арқылы электр тоқ пайда болады?

A) протондар арқылы

B) электрондар арқылы

C) теріс иондар арқылы

D) оң иондар арқылы

Сұрақ 2: 

Тізбек бөлігі үшін Ом заңы электр тоқ ұғымына берілген. Электр тоқ адамның ағзасына әсер етеді. Электр тоқтың адамның ағзасына әсер ету диапазоны қандай?

Әр жолдан «Ия» немесе «Жоқ» жауаптарының бірін айналдыра сызыңыз.

Электр тоқтың адамның ағзасына әсер ету диапазоны қандай?

  1. 1 амперден – 0,1 амперге дейін Иә / жоқ

  2. 0,1 амперден – 0,05 амперге дейін Иә / жоқ

  3. 0,001 амперден – 0,0011 амперге дейін Иә / жоқ

Тапсырма 3

Білім дағдысы: қолдану

(W) «Тез тап»

Топтың білімгерлеріне learningapps.org платформасында

Видео фрагментті көріп сұрақтарға жауап беру

(G) Тапсырма-4.

Әр топқа тақырыптар беріледі сол бойынша постер жасап, қалған білімгерлерге түсіндіреді.

  1. топ: Металдардағы электр тогы.

  2. топ: Сұйықтардағы электр тогы.

  3. топ: Газдардағы электр тогы.

(f): «Топты бағалау» (13 мин)


(G) Деңгейлік есептерді шығару

Білім дағдысы: Қолдану.

Белсенді оқыту: «Іздеген жетер мұратқа»

Тапсырма-5. Слайд 30-31 бет

Бекіту кезеңі. «Кто быстрее?»

Закрепление.

Тестовые вопросы на платформе Kahoot

9 мин

Рефлексия: «Таңдау әдісі» https://padlet.com/elmira210385/dr6vejt8hw259hhf

Үй тапсырмасы.

  1. Физика-10. 2-бөлім Жаратылыстану-математика бағыты.

122 бет оқу, анықтамаларды жатқа жазу, сабақта айтып беру



Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!