Материалдар / Металдардың жалпы сипаттамасы
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Металдардың жалпы сипаттамасы

Материал туралы қысқаша түсінік
ашық сабақ. Жапсарбаев атындағы орта мектеп 9 сынып Металдық байланыс пен металдық кристалдық тор жайындағы білімдерін қолданып металдардың қасиетін түсіндіре алу. Металдарға тән физикалық және химиялық қасиеттерді сипаттау және металл атомдарының тек тотықсыздандырғыш қасиет көрсететінін түсіндіру.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
18 Мамыр 2022
1186
5 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Жапсарбаев атындағы орта мектеп













9 сыныптың ашық сабақ тақырыбы:

«Металдардың жалпы сипаттамасы»



























Химия пәнінің мұғалімі: Наурызбаева Гульназ Чапетовна





9.2В Металдар мен құймалар

Мектеп: Жапсарбаев атындағы орта мектеп

Мерзімі:

Мұғалімніңаты-жөні: Наурызбаева Г.Ч.

Сынып: 9

Қатысқаноқушылар саны:

қатыспағандар:

Сабақтыңтақырыбы

Металдардың жалпы сипаттамасы.№ 4 көрсетілім «Металдардың кристалдық тор модельдері»

Оқу мақсаты

9.1.4.1 -металдық байланыс пен металдық кристалдық тор жайындағы білімдерін қолданып металдардың қасиетін түсіндіре алу.

9.1.4.2 -металдарға тән физикалық және химиялық қасиеттерді сипаттау және металл атомдарының тек тотықсыздандырғыш қасиет көрсететінін түсіндіру.

Сабақтың мақсаты

  • барлық оқушылар: металдық байланыс пен металдық кристалл торды түсіндіреді.

  • оқушылардың басым бөлігі: металдарға тән физикалық және химиялық қасиеттерді сипаттайды.

  • кейбір оқушылар: металл атомдарының тек тотықсыздандырғыш қасиет көрсететінін зерттейді.

Оқу дағдыларының деңгейі

қолдану

Бағалау критерийлері

  • металдардың қасиеттерін түсіндіреді.

  • металдарға тән физикалық және химиялық қасиеттерді сипаттай алады.

  • металдардың тек тотықсыздандырғыш қасиет көрсететінін түсіндіре алады.

Тілдік мақсаттар


Пәнге қатысты лексика мен терминология:тотықсыздандырғыш, металдық жылтыр, иілгіштік, тапталығыштық, жылу өткізгіштігі, электрөткізгіштігі, валенттілігі.

Құндылықтарға баулу

Өмір бойы оқуға дайын болу, жауапкершілік. Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсім,өзгелердің мәдениетіне және көзқарасына құрметпен қарау.

Пәнаралық байланыс

Физика 8.4.2.5. Тұрақты температурада металл өткізгіштік вольт- амперлік сипаттамасының графикасы

Биология 7.4.1.2 Тірі ағзалардың тіршілік әрекеті үшін микро және макроэлементтердің рөлін сипаттау.

Жаратылыстану.5.3.1.3 Заттардың қасиеттерін: тығыздығы, аққыштығы, жылу өткізгіштігі, созылмалығы, иілімдігін сипаттау.

5.3.1.4 Физикалық және химиялық құбылыстарды ажырату.

Бастапқы білім

8.1.4.1 Элементтердің ұғымына сүйеніп, ковалентті байланыстың түзілуін түсіндіру.

8.1.4.3 Заттар қасиеттерінің кристалдық тор типтеріне тәуелділігін түсіндіру.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақта орындалуы тиіс іс- әрекеттер


Ресурстар

Басы 1 мин




4 мин











1 мин


Ұйымдастыру

1 тапсырма Үй тапсырмасын сұрау.

Химиялық диктант 
1. ____________ процесі ең кеңінен тараған және теориямен практикада маңызды рөл атқаратын реакция болып табылады. 
2. Барлық күрделі қосылыстағы металдар тек қана __ тотығу дәрежесін көрсетеді. 
3. Бейметалдар __және ____ тотығу дәрежесін көрсете алады. 
4. Бейметалдар ______және _________ қосылыстарында үнемі теріс мәнге ие. 
5. Металдардың ең кіші тотығу дәрежесі ______тең болады.

ҚБ:Жұлдызшалармен бағалайды.

Топтарға бөлу.

Сілтілік металдар мен сілтілік жер металдардың таңбалары жазылған үлестірмелер таратылады. Сілтілік металдар мен сілтілік жер металдар таңбаларын таңдап алған оқушылар екі топқа бөлінеді.





Интербелсенді тақта











Үлестірме

Сабақтың басы:

5 мин


Ой қозғау. Суреттер сөйлейді.

Әр топқа суреттер беріледі. Сурет не жайлы және онда қандай металл бар екенін айтып, сол металға және суретке қарап өз ойларын айтады.

Неге бұл суреттерді көрсетіп отырмын?

І-топ ІІ- топ

«Тайқазан» «Алтын адам»

ҚБ:Жұлдызша беру арқылы оқушылардың белсенділігін жоғарлатады.


Суреттер,

маркер, оқулық.


Сабақтың ортасы:

10 мин

«Кинометафора» әдісі (топтық жұмыс)

Бейнекөрсетілім «Металдардың кристалдық тор модельдері».

Екі топқа тапсырмалар беріледі. №1

І – топқа: «Шындық әлде жалған»

1.Металдардың барлығы суда жақсы ериді.


жоқ

2.Металдар электр тоғы мен жылуды жақсы өткізеді.

иә


3. Металдар периодтық жүйенің жоғарғы бұрышында орналасқан


жоқ

4. Металдардың сыртқы қабатында бірден үшке дейін электрондар болады.

иә


5. Металдардың оң зарядталған.

иә


6. металдық қасиеті айқын білінетін металдар периодтың соңғы жағында орналасқан


жоқ


ІІ – топқа: «Сәйкестендіру»




1

Натрийдің сыртқы қабатында

А

металдық байланыс түзіледі

2

Зарядталған бөлшектердің арасында

Ә

тор металдық тор деп аталады.

3

Оң иондар мен кейбір бейтарап атомдар арасында еркін қозғалатын электрондары бар

Б

бір электрон бар

4

Металдардың жылу өткіздіштігі

В

вольфрам

5

Металдардың иілгіштігі алтыннан

Г

сыныптан күміске қарай артады.

6

Ең қиын балқитын металл

Ғ

алтыннан темірге қарай азаяды

1-Б 2-А 3-Ә 4-Г 5-Ғ 6-В

ҚБ :Өзара түрлі түсті жұлдызша арқылы бағалайды.

https://www.

studyblue.com


7 мин

"Зертханалық столда" әдісі

2. Тапсырма: «Металдардың қышқылдар ерітінділерімен әрекеттесуі». Берілген металдардың белсенділік қатардағы орнына байланысты металдардың қышқылдармен әрекеттесуінің ерекшеліктерін зерттеп,реакция теңдеулерін құрастыр.



Zn

Ni

Fe

Cu

HCL





Бақылау нысаны





Реакция теңдеуі





Қорытынды






Дескриптор:

- қауіпсіздік ережесін сақтай отырып тәжірибені орындайды;

- металдардың қышқылдармен әрекеттесудегі
белсенділігін белсенділік қатарынан анықтайды;

- реакция жүру белгілерін түсіндіреді;

-мыс пен қышқыл арасындағы реакцияның жүрмеу жағдайын анықтайды:

- химиялық реакция теңдеулерін құрады;

- тәжірибенің маңыздылығына анализ жасап, қорытындылайды.

ҚБ: Мадақтау сөздері бар стикер беру арқылы мұғалім оқушыларды бағалайды.


Көрсетілім, тәжірибе жасау

5 мин

578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!