|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлімі |
5.2 A Заттар және материалдар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Металл мен бейметалдар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.3.2.5 - заттарды ерігіштігі бойынша, металдар және бейметалдарға жіктеу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Заттарды ерігіштігі бойынша жіктеу; Заттарды металдар мен бейметалдарға жіктеу; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылыққа баулу |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-2мин Алдыңғы білімді еске түсіру 2-7мин мин |
Ұйымдастырушылық кезең. Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа зейінін аудару. Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Алақан жылуы» тренинг Оқушыларды топтарға біріктіруді ұйымдастыру: Топқа бөлуді арнай рондом платформасында жүреді I – өткізгіштік II – иілгіштік ІII – қаттылық «Сандағы сұрақтар» әдісі арқылы тапсырмаларды платформада ұсыну |
Оқушылар ұстазымен амандасады. Сынып тәртібін сақтайды Шеңбер боп тұрып бір-біріне алақандарын қойып жақсы тілектер білдірді. Оқушылар алдыңғы білімді еске түсіру үшін берілген сұрақтарға сандарды таңдай отырып жауап береді. |
Қошемет сөздермен ынталандыру. Жарайсыңдар! Сәттілік! Дескриптор : -сұрақтарға жауап ереді Әрбір жауап-1балл мұғалімнің қошеметі |
Презентация Топтастыру http://castlots.org/razdelit-na-gruppy/ онлайн генератор арқылы жүзеге асады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 7-15 мин |
Жаңа сабақты бастау. Ой қозғау сұрақтарын ұсынады «Суретте нені көрдің» әдісі
Қалай ойлайсыздар күнделікті тұрмыста қолданатын заттар металлдардан, бейметалдардан тұра ма? Тағы қандай заттарды білесің? Металдар мен бейметаллдар қатты, иілгіш, сұйық, ұнтақ күйде кездесе ме? Табиғатта қай түрі көптеп кезедседі? «Медиа» әдісі. Оқушылардың назарын «Металлдар және бейметалдар» бейнекөрініске аударып, бұл арқылы не байқағандарын сұрай отырып, сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. Мұғалім түсіндірме жүргізеді Теорияны бекіту тапсырмасын ұсынады |
Оқушылар суретті мұқият қарастырады, сұрақтарға болжамды жауаптарын ұсынады мағынаны білу үшін бейнекөрсетілімге мұқият көреді. Әрбір маңызды ақпараттарды бейнематериалдардан алады, кілтті сөзлдерді жазады
Оқушылар теориядан ұққандарын берілген тапсыраманы орындау арқылы дәлелдейді |
Бағалау критерийі: -Суреттен өз білгендерін айтады -сұрақтарға жауап береді-Бейнені көре отырып жауаптарын негіздейді -термин сөздерді жазып алады -металдар мен бейметалдарды ажыратып орналастырады-1балл |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
15-25мин |
«Топтас, талқыла, сипатта» 1-топ оқушылар Ерекше металлдарды сипаттайды 2-топ Бейметалдардың тұрмыстағы түрлерін айтады 3-топ Венн диаграмасына металдар мен бейметалдардың ұқсастығы мен айырмашылығын көрсетеді Мұғалім жеребе тастайды |
Оқушылар берілген тапсырманы топта талқылайды Бәрі Өкіл Таңдау Әдісімен түсіндіружұмыстарын жүргізеді |
Бағалау: Топтар бірін –бірі бағалайды «+»-өте жақсы «!» түсініксіз «?» сұрағыммыз бар Мұғалім бонустары |
Оқулықтағы мәтінді қолданады, суреттер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25-35мин Жұптық жұмыс |
Тәжірибелер алаңы 1-жұп тәжірибесі. 1. Балғамен алюминий сымды бірнеше рет ұр. Сымға не болды? 2. Графитті де осылай ұр. Не болды? 3. Ойланып көр, металға қандай қасиет тән, ал бейметалл үшін қандай қасиет тән емес? Бұл қасиет шаруашылықта қайда қолданылады? 2-жұп тәжірибесі. Алюминий сымы мен графитті алып, олардың екеуін де саусақтарыңмен қатты қыс. Сен не байқадың? Қай нысан өзгеріссіз қалды? Графитке не болды? Графитті қатты металл деп айтуға бола ма? 3-жұп оқушылар платформада тапсырмалар орындайды |
Оқушылар топта жұптасады берілген тәжірибені орындап, метал мен бейметалдардың ұқсастығы мен айыр машылығын анықтайды «Салыстыру сызығы» кестесін толтырады
Оқушылар платформадағы тапсырманы орындайды |
Дескриптор: -тәжірибеден шыққан нәтижелерін кестеге толтырады-2балл -суреттегі металл түрлерін тауып сәйкестендіреді-2балл |
Қажетті құралдар: алюминий сымы немесе тілімі, графит (жай қарындаштың өзегі). |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
35-40мин |
«Соңғы сөзді мен айтам » әдісі 1. Металдың құрметіне аталған қандай дәуірлерді білесің? 2. Металда қандай байланыс түрі бар? 3. Қандай физикалық қасиеттер металдық байланыстар тудырады? 4. Ең иілгіш металл қайсысы? 5. Қай металл түрі электр қуатын жақсы өткізеді? 6.бейметаллдар табиғатта қандай күйде кездеседі? |
Оқушылар таұырыпты бекіту үшін берілген сұрақтарға түсінгендері бойынша жауап береді |
Дескриптор: -дәуірлерді атайды-1балл -сұрақтарға жауап береді Әрбір жауап-1балл |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
40-45мин |
Қорытынды тапсырмасын ұсынады Кері байланыс Сезімдер аралы әдісі |
Оқушылар берілген тапсырмадан металлдар мен бейметалдарды табады, қасиеттерін біледі
Сабақтың ұнағанын, түсініксіз болған сәттерін өз сезімдерімен білдіреді |
Дескриптор: -металдар мен бейметаллдар атауын анықтайды-1балл |
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Жунусова Г.Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Металл мен бейметалдар
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Металл мен бейметалдарМатериал туралы қысқаша түсінік
Металл мен бейметалдар
Материалдың қысқаша нұсқасы
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||















