Материалдар / Металл мен бейметалдың айырмашылығы неде?
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Металл мен бейметалдың айырмашылығы неде?

Материал туралы қысқаша түсінік
заттарды ерігіштігі бойынша, металдар және бейметалдарға жіктеу
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
14 Желтоқсан 2023
178
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
700 тг 525 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақтың тақырыбы: Металл мен бейметалдың айырмашылығы неде?

Бөлім

3-бөлім: Заттар және материалдар

Педагогтың аты – жөні


Күні: 14.12.2023

5.3.2.5 - заттарды ерігіштігі бойынша, металдар және бейметалдарға жіктеу

Сынып 5 «а»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Металл мен бейметалдың айырмашылығы неде?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

5.3.2.5 - заттарды ерігіштігі бойынша, металдар және бейметалдарға жіктеу

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар үшін:

Заттарды ерігіштігі, металдар жәнебейметалдар бойынша жіктеуді үйренді.

Көпшілік оқушылар үшін:

Ерігіштігі бойынша заттар қалай жіктелетінің біледі

Кейбір оқушылар үшін:

Білім алушылар заттың ерігіштігі және массалық үлесі арасындағы айырмашылық неде екенін біледі.

С а б а қ б а р ы с ы:

Сабақтың кезеңі/

Уақыты

Педагогтың іс -әрекеті

Оқушының іс – әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин























7 мин



3 мин




Жаңа тақырыпты түсіндіру

15 мин

Мұғалімнің кіріспе сөзі. (Сабаққа психологиялық көңіл-күй)

Тілек шарын жіберу арқылы оқушылардың осы сабаққа деген талпынысын анықтау.

Топқа бөлу тілек шарын жару арқылы ішінен шыққан карточкалар арқылы топқа бөлу.

2. Үй жұмысын тексеру тест тапсырмалары арқылы

Мақсаты: оқу материалының игерілу деңгейін тексеру, проблемалар проблемалады анықтау және оларды түзету.


Формасы: топтық

Әдісі: time management (әр тапсырмаға уақыт беру)

Тәсілі: сұрақ-жауап

Оқушылармен бірлесіп сабақтың/оқу мақсатын анықтайды.

Өткенді қайталау

Сұрақ жауап әдісі

1.Массалық үлес дегеніміз не?

2.Жүзгін дегеніміз не?

3.ерітінді дегеніміз не?


Үй тапсырмасы тест тапсырмасы арқылы тексеру.


Өзара жауап парақтарын ауыстыру арқылы тест сұрақтарын тексеру



Ерігіштік немесе еріткіш коэффициенті – 100 г еріткіште қанша зат еритінін көрсетеді.


Ерігіштік және «еріген заттың массалық үлесіә дегендер бір ұғым емес.


Заттардың ерігіштігі – берілген температурада 100г еріткіште ерітуге болатын заттың ең жоғарғы массасы.


1 тәжірибе

  1. Су мөлшері бірдей екі колба дайында

  2. Бірінші колбаға бір шайқасық қант сал. Нені байқадың?

  3. Екінші колбаға сондай 4 қасық қант сал. Бұл жерде қант қалай ериді?

  4. Қорытынды жаса.


Бірінші қасық тез еріп кетеді. Бұл қанықпаған ерітінді, оған қантты қоса беруге болады. Бірақ заттың еру қабілетінде де шектеу бар. Әр қасық қант қосқан сайын еру үрдісі қиындай береді, сондықтан қантты ұзақтырақ араластыру керек.


Білгенге маржан. Өлі теңіз тұздылығы 310 %о

Нақты температурада зат әрі қарай ерімейтін ерітінді қаныққан деп аталады.

Нақты температурада еритін заттың қаныққан ерітіндіге қарағанда аз болуы қанықпаған ерітінді деп аталады.

Аса қаныққан ерітінді деп қаныққан ерітіндіге қарағанда нақты теспературада заттың еріген түрінің көп болуын айтады.


18 ғасырда адамзатқа – 17 металл белгілі болған. Қазіргі кезде белгілі металдардың саны – 92-ге жетті.


Металл – иілгіштігімен, созымдылығымен, ерігіштігімен ерекшеленетін қатты зат. Металдың жылтырлығы, жылуөткізгіштік және электрөткізгіштік қасиеті болады.


Алтын – ең созылымды және бағалы металл. 1 грамм алтыннан ұзындығы 2 км сым созуға болады.


Электрөткізгіштік – бұл заттардың электр тогын өткізу қабілеті.

Бейметалл – металдардың физикалық қасиеттері жоқ химиялық элементтер.

Амандасу, оқу құралдарын дайындау.























Тест тапсырмасын орындайды.
































Термин сөздерді дәптерге жазады.

Өз пікірің айтады. Мысал келтіреді.


өзін өзі бағалау, өзара бағалау








Өзара бағалау










Дискриптор тесттен алған әр дұрыс 2 жауап- 1 балл болып есетпеледі.

(5 балл)

Кітап, жұмыс дәптері.

Тест белгілеу парағы

Шар, карточкалар

















ИКТ арқылы тест жауаптарын тексеру













Колба, кант ыстық су, қасық





Сабақтың ортасы

10 мин

Алюминий мен графитті мысал ала отырып, метал мен бейметалдардың ұқсастығы мен айырмашылығын анықтау.

Металл

Салыстыру сызығы

бейметалл


иілгіштігі



қаттылығы



электрөткізгіштігі



Металдық жылтырлығы



Жеңілдетілген тапсырма

Ия-жоқ интелектуалды ойыны

пікір

ия

жоқ

Иілгіштік – металдың қасиеті.

+


Барлық бейиеталл – қатты зат


+

Металдық жылтырлық барлық бейметалға тән


+

Сынып бейметалл болып табылады


+

Алюминийде металдық жылтырлық жоқ


+




сұрақтарға жауап береді, тәжірибелерді дәптерге толтырады.












Ауызша мадақтау сөздері

Жарайсың, сенің ойың дұрыс











Кітап, дәптер

ИКТ
















Сабақтың соңы

5 мин

Оқушылар бүгін алға қойған мақсатымызға жеттік пе?

(Рефлексия жəне бағамдау)

«Менің сабақтан алған әсерім» барлық оқушыға стикер таратылады. Сабақтан алған әсерлерін жазады, тақтада ілінген қағазға жабыстырады. Көк түс «Мен бәрін түсіндім»

Жасыл түс «Мен түсіндім, бірақ менде сұрақтарым бар»

Қызыл түс «Мен түсінбедім»

Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.

525тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!