Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлім/бөлімшесі: 9.3С Жасушалық цикл Күні: Сынып: 9 |
Мектеп: Жаңақала мектеп-гимназиясы Мұғалімнің аты-жөні: Тұқашева Ізгүл Серікқызы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Митоз. Митоз фазалары. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
-9.2.2.3 - метоз кезеңдерін сипаттау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
- Митоздық бөлінудің жасушалық циклдағы маңызын сиппаттау. -Митоздық бөліну кезеңдерінің негізгі ерекшеліктерін ажырату. -Дайын микропрепараттар арқылы митоздық бөліну кезеңдерін талдау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
- Митоздық бөлінудің жасушалық циклдағы маңызын сиппаттайды. -Митоздық бөліну кезеңдерінің негізгі ерекшеліктерін ажыратады. -Дайын микропрепараттар арқылы митоздық бөліну кезеңдерін талдайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Терминология: Митоз, интерфаза, профаза, метафаза, анафаза,телофаза. Сөз тіркестері: Митоз, жасуша орталығы, хромосома, центромера, бөліну ұршығы, кариокинез,цитокинез. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Зайырлы қоғам және жоғары руханият». Оқушыларды салауатты өмір салтын ұстануға, денсаулық сақтау нормаларын ұстануға баулу. Топтық және жұптық жұмыс кезінде ортақ іс атқаруда ынтымақтастықта бола білу, өз оқуына жауапкершілікпен қарау, сынға алу, ортақ істі бірлесіп жүзеге асыру құндылықтары дамытылады. Жеке жұмыстануда өзін-өзі реттеу арқылы жауапкершілікті сезініп,өз бетімен жұмыстану, өз ойын толық жеткізу дағдысы дамиды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Генетика: тұқым қуалайтын аурулардың хромосомоларға тәуелділігі. Математика: гаплоидтық және диплоидтық хромосомалардың саны. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Жасушалық цикл (8 –сынып биология. ) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңі |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.
Өткен сабақты қайталау. «Миналы алқап» әдісі Мақсаты: оқушылар өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. С: Жұмыс қарқыны және нәтиже,диалог ҚБ: Мұғалімнің ауызша бағалауы Оқушыларды түрлі түсті жетондар арқылы топқа бөлу. Жетондарда 1,2,3 сандары жазылған. 3 топқа бөлінеді.
Миға шабуыл «Кинометафора» әдісі Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау үшін бейнеролик көрсетіледі. (Берілген акпарат бойынша ой салу) Түрткі сұрақтар: - Бейнероликте не туралы көрсетілді? - Сендер ол туралы не ойлайсыңдар? - Сабағымыз не жайлы болмақ? С: Диалог,ресурс, қолдау ҚБ: «Мадақтау» |
1,2 қосымша https://www.twig-bilim.kz/kz/film/cell-division-mitosis |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 18 мин |
Тапсырма № 1 «Биопоэма» әдісі Оқушылар оқулықты және қосымша материалды пайдаланып, мәлімет алады. А4 – парақты 5 бөлікке бөліп, әр бөлікке алған ақпаратты толтырады. Мәліметтерді толықтырып болған соң, басқа топтармен ұқсастығын байқайды, саралайды, мәліметті толықтырады. Топтық жұмыс: 1 топ - Митоз.Интерфаза,профаза кезеңдерін сипаттайды
2 топ - Анафаза,метафаза кезеңдерін сипаттай отырып,салыстырады
3 топ -Телефаза кезеңі және Митоз нәтижесі үдерісін көрсетеді.
Дескрипторы - Митоз және митоз кезеңдері туралы мәлімет береді; - Митоз кезеңдерінің ұқсастығына сипаттама береді; Скаффолдинг: топтардың жұмысын бағыттап және реттеу, ғаламтор ресурстарын пайдалану С: Қарым-қатынас формалары,Диалог,қолдау ҚБ: «Екі жұлдыз бір ұсыныс» әдісі Тапсырма дескрипторына сәйкес өзара топтық бағалау. Тапсырма № 2 «Модельдеу» Моделдеу жолдары: Оқушыларға ермексаз арқылы митоз кезеңдерін үлгілеу тапсырмасы ұсынылады. Дескрипторы -ермексаз пайдаланып,митоз кезеңдерінің моделін жасайды -митоз кезеңінің орналасу реттілігін біледі. С: Ресурс немесе мәтін,диалог,қолдау ҚБ: «Қол шапалақтау» Тапсырма № 3 «Өрмекші» Оқушыларға митоз кеңдерінің дайын микропрепараттары таратылып микроскоп арқылы бакылап ,талдайды С: Жұмыс қарқыны және нәтиже. ҚБ: «От шашу» |
1 - қосымша 3-5 слайдтар Митоз кезеңдерінің суреттері,АКТ Биология.9-сынып,оқулық. Н.Г.Асанов,А.Р.Соловьева,Б.Т.Ибрагимова «Биология-9»,Алматы «Атамұра» баспасы,2019. А4 кағаз,қайшы, желім,А3 кағазы 6 слайд ермексаз Дайын микропрепарат |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Тапсырма № 4 «Сұрақ ілмегі» әдісі. Орындау нұсқаулығы: Үлестірмелі қима қағаздарда сараланған тапсырма сұрақтар беріледі.
Дескриптор:
С:Сабақтағы жылдамдық (темп) ҚБ: «Нысана» Сабақты қорытындылау: ( Мұғалімнің кері байланысы. Мақсатқа қаншалықты қол жеткізгендігін анықтау.) Рефлексия. «SMS» (Мұғалімге сабақ туралы 3 сөйлемнен тұратын хат жазады.) -Бүгінгі сабақта көзбен көріп не үйрендім? -Бүгінгі сабақта құлақпен естіп не үйрендім? -Бүгінгі сабақта қолмен жасап не үйрендім? Өз ойларын стикерлерге жазады. Үйге тапсырма: §31. Митоз, митоз фазалары. Митоз кезінде хромосомалардың дұрыс бөлінбеу салдарын анықтаңдар. |
7слайд
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Тұқашева Ізгүл Серікқызы Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Митоз.митоз фазаларыМатериал туралы қысқаша түсінік
Митоздық бөлінудің жасушалық циклдағы маңызы
Материалдың қысқаша нұсқасы Қысқа мерзімді жоспар
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


















